operator urzadzen przemyslu ceramicznego 813[01] z1 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ






Marek Pilarski







Dobieranie

maszyn

i

urządzeń

przemysłowych

oraz transportowych 813[01].Z1.01





Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Kapusta
mgr inż. Adam Barczyk



Opracowanie redakcyjne:
mgr Marek Pilarski



Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 813[01].Z1.01
,,Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz transportowych”, zawartego

w modułowym programie nauczania dla zawodu operator urządzeń przemysłu ceramicznego.

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Elementy procesu produkcyjnego

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Klasyfikacja maszyn urządzeń przemysłu ceramicznego

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Układy napędowe maszyn i urządzeń

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Transport i magazynowanie surowców i mas ceramicznych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

34







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator urządzeń przemysłu
ceramicznego 813[01].

W poradniku zamieszczono:

−−−−

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

−−−−

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

−−−−

przykładowe scenariusze zajęć,

−−−−

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

−−−−

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

−−−−

literaturę.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.








Schemat układu jednostek modułowych

813[02].Z1

Eksploatacja maszyn i urządzeń

przemysłu ceramicznego

813[02].Z1.01

Dobieranie maszyn i

urządzeń

przemysłowych

oraz transportowych

813[02].Z1.02

Użytkowanie i obsługiwanie maszyn

i urządzeń

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

stosować materiały konstrukcyjne i narzędziowe,

rozpoznawać elementy maszyn i mechanizmów,

analizować układy elektryczne i automatyki przemysłowej,

stosować podstawowe techniki wytwarzania części maszyn,

stosować jednostki układu SI,

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,

użytkować komputer,

pracować w grupie,

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego
zawodu,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować proces produkcyjny i technologiczny,

dokonać klasyfikacji maszyn i urządzeń przemysłowych,

scharakteryzować zespół, podzespół i mechanizm maszyny,

sklasyfikować maszyny i urządzenia przemysłu ceramicznego,

dobrać maszyny i urządzenia ceramiczne do wskazanego zastosowania,

wyjaśnić podstawowe pojęcia z termodynamiki,

dobrać urządzenie techniczne do tłoczenia powietrza i cieczy,

sklasyfikować oraz scharakteryzować sprężarki i wentylatory,

wyjaśnić budowę wentylatorów,

określić wykorzystanie pomp i wentylatorów w procesach ceramicznych,

sklasyfikować i scharakteryzować pompy,

sklasyfikować urządzenia do transportu wewnętrznego,

sklasyfikować urządzenia do transportu surowców i mas ceramicznych,

scharakteryzować urządzenia do transportu surowców i mas ceramicznych,

dobrać urządzenia do transportu mas,

odczytać schematy urządzeń do transportu,

określić zasady bezpiecznej obsługi ręcznych i mechanicznych urządzeń do transportu
surowców i mas ceramicznych,

nadzorować prace ręcznych i mechanicznych urządzeń do transportu surowców,

scharakteryzować zasady mechanizacji transportu w zakładzie ceramicznym,

scharakteryzować podstawowe typy magazynów,

scharakteryzować uprawnienia zawodowe do obsługi urządzeń transportu wewnętrznego,

wskazać instytucje nadzorujące prace urządzeń transportu wewnętrznego,

skorzystać z dokumentacji technicznej, Polskich Norm oraz katalogów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01].

Moduł:

Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego
813[01].Z1

Jednostka modułowa:

Dobieranie

maszyn

i

urządzeń

przemysłowych

oraz transportowych 813[01].Z1.01

Temat: Stanowiska składowania i magazynowania.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności organizowania stanowiska składowania

i magazynowania.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich
cechy techniczne,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.


Środki dydaktyczne:

opisy miejsc składowania materiałów ceramicznych,

wykazy materiałów metalowych z określeniem miejsc ich składowania,

foliogramy,

rzutnik pisma,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca grupowa


Czas trwania zajęć:
1 godzina dydaktyczna.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja zajęć:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

A. definiowanie pojęć:

należy wyjaśnić pojęcie składowania i magazynowania,

uczniowie otrzymują opisy miejsc składowania materiałów ceramicznych,

uczniowie pracują indywidualnie, przeglądają wykazy materiałów ceramicznych
z określeniem miejsc ich składowania.


B
. składowanie i magazynowanie:

wstęp – należy zapoznać uczniów z opisami miejsc składowania materiałów i wyrobów
ceramicznych; wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod
uwagę ich cechy techniczne,

uczniowie otrzymują wykazy materiałów ceramicznych z określeniem miejsc ich
składowania,

pracując w grupie uczniowie opisują miejsce składowania materiałów ceramicznych.

W trakcie pracy w grupach nauczyciel zwraca uwagę uczniom na przestrzeganie przepisów
bhp.

Podsumowanie zajęć:

uczniowie uzasadniają wybór miejsca składowania materiałów ceramicznych.


Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy czyni postępy,

uczniowie prezentują swoje prace,

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Wyposażenie magazynów stali. Na

podstawie zgromadzonych informacji sporządź w notatniku notatkę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe pisemne wypowiedzi uczniów dotyczące sposobu prowadzenia zajęć
i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01].

Moduł:

Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego
813[01].Z1

Jednostka modułowa:

Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz
transportowych 813[01].Z1.01

Temat: Metody i środki transportu mechanicznego.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności dobierania środków transportu mechanicznego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się
:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

foliogramy,

charakterystyki środków transportu mechanicznego,

rzutnik pisma,

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu
mechanicznego,

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika.


Formy organizacji pracy uczniów
:

praca w grupach.


Czas trwania zajęć
: 1 godzina dydaktyczna.

Przebieg zajęć:
Lp.

Ogniwa zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czas

trwania

1.

Stworzenie ładu
zewnętrznego
i wewnętrznego

wita uczniów

sprawdza obecność

podaje temat zajęć

przedstawia cele zajęć

witają nauczyciela

podają obecności

zapisują temat zajęć
w zeszytach

3 minut.

2.

Opracowanie nowego
materiału

przypomina zagadnienia
z ostatnich zajęć

rozpoczyna opracowanie
nowego materiału

odpowiadają na pytania

biorą czynny udział
w zajęciach

zapisują nowe informacje
w zeszytach

5 minut.

3.

Kształtowanie pojęć

omawia środki transportu

nawiązuje rozmowę
z uczniami na temat środków
transportu mechanicznego

odpowiadają na pytania
nauczyciela

10 minut.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

4.

Wiązanie teorii
z praktyką

przypomina zasady bhp
podczas transportu
mechanicznego

omawia charakterystyki
ś

rodków transportu

mechanicznego

omawia zastosowanie
ś

rodków transportu

mechanicznego

wybierają materiały do
transportu mechanicznego

dobierają środki transportu
mechanicznego (pod
kontrolą nauczyciela)

15 minut.

5.

Kształtowanie
nawyków

powtarza najważniejsze
wiadomości

sprawdza wykonanie
ć

wiczenia oraz przekazuje

uwagi

odpowiadają na pytania

prezentują wykonane
ć

wiczenie

10 minut.

6.

Ocena i kontrola

ocenia aktywność uczniów

1 minut.

7.

Zakończenie zajęć

podaje treść zadania
domowego

Zapisują treść zadania
w zeszytach przedmiotowych

1 minut.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.

ĆWICZENIA

5.1. Elementy procesu produkcyjnego


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ rodzaj produkcji do przedstawionych zleceń.

Nazwa zlecenia:

Rodzaj produkcji

Wykonanie wałka do przekładni zębatej

Wykonanie 10 odkuwek

Wykonanie 200 kół zębatych zgodnie z rysunkiem

Wykonanie 10 000 żeliwnych korpusów zgodnie z
rysunkiem

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z tabelą 1 poradnika dla ucznia,

2)

określić rodzaj produkcji i wypełnić tabelę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Dobierz półfabrykat do wykonania poszczególnych elementów i uzasadnij wybór.

Przyjmij, że zakład produkcyjny jest doskonale wyposażony w obrabiarki uniwersalne,
specjalne, specjalistyczne, narzędzia, przyrządy i urządzenia pomocnicze.

Nazwa zlecenia:

Rodzaj półfabrykatu

Uzasadnienie wyrobu

Wykonanie wałka do przekładni zębatej


Wykonanie 10 odkuwek


Wykonanie 200 kół zębatych wg rysunku


Wykonanie 10 000 żeliwnych korpusów
wg rysunku

Wykonanie wałka do przekładni zębatej


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia,

2)

określić rodzaj produkcji i wypełnić tabelę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dokonaj klasyfikacji Polskich Norm i Norm ISO odnośnie projektowania procesu

technologicznego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału „Materiał nauczania”. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
posługiwania się normami. Uczniowie pracują w grupach. Po wykonaniu ćwiczenia liderzy
grup prezentują prace. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odczytać oznaczenia Polskich Norm i norm ISO,

2)

zapisać spostrzeżenia w notatniku,

3)

opisać przeznaczenie wybranych norm,

4)

dokonać klasyfikacji norm,

5)

zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy,

6)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.


Ś

rodki dydaktyczne:

Polskie Normy oraz ISO,

normy branżowe,

rzutnik pisma,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Klasyfikacja maszyn urządzeń przemysłowych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Otrzymałeś listę maszyn stosowanych w niedużym zakładzie ceramicznym.

Przyporządkuj te maszyny i urządzenia do odpowiednich grup.

Rodzaj maszyny

Nazwa maszyny

Silniki

Prądnice

pompy

Maszyny energetyczne

sprężarki

technologiczne

Maszyny robocze

transportowe


Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę na poprawność przeprowadzonej klasyfikacji. Uczniowie pracują

samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić rodzaje maszyn występujących w zakładzie,

2)

sklasyfikować maszyny,

3)

zapisać nazwy i oznaczenia maszyn w odpowiednich polach,

4)

ocenić poprawność wykonania ćwiczenia,

5)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

informacje o parku maszynowym zakładu,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Określ w danej maszynie zadania występujących zespołów, podzespołów i części na

podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej.


Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę na estetykę i poprawność wykonania. Uczniowie powinni

zapoznać się z dokumentacją techniczno ruchową. Podczas wykonywania ćwiczenia pracują
samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

dokonać analizy dokumentacji techniczno-ruchowej,

3)

wykonać notatki,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

dokumentacja techniczno-ruchowa,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Układy napędowe maszyn i urządzeń

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz pompę wyporową do określonych warunków pracy na podstawie danych

technicznych zawartych w DTR lub w katalogach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się

z dokumentacją techniczno ruchową i katalogami. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy
zwrócić uwagę na poprawność czytania dokumentacji. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

dokonać analizy danych zawartych w katalogach,

3)

zapisać wyniki w notatniku,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

dokumentacja techniczno ruchowa,

−−−−

katalogi pomp,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Dobierz sprężarkę do określonych warunków pracy na podstawie danych technicznych

zawartych w DTR lub w katalogach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się

z dokumentacją techniczno ruchową i katalogami. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy
zwrócić uwagę na poprawność czytania dokumentacji. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

dokonać analizy danych zawartych w katalogach, dokumentacji techniczno – ruchowej,

3)

zapisać wyniki w notatniku,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

dokumentacja techniczno-ruchowa,

−−−−

katalogi sprężarek,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dobierz wentylator do określonych warunków pracy na podstawie danych technicznych

zawartych w DTR lub w katalogach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się

z dokumentacją techniczno ruchową i katalogami. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy
zwrócić uwagę na poprawność czytania dokumentacji. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

dokonać analizy danych zawartych w katalogach, dokumentacji techniczno-ruchowej,

3)

zapisać wyniki w notatniku,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

dokumentacja techniczno-ruchowa,

−−−−

katalogi wentylatorów,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Połącz typ pompy z jej opisem.

Pompy wirowe odśrodkowe

pompy o osiowym przepływie cieczy

przez wirnik

Pompy helikoidalne

pompy o promieniowym wypływie

cieczy przez wirnik

Pompy diagonalne

pompy o przepływie promieniowo-

osiowym cieczy przez wirnik

Pompy śmigłowe

pompy o ukośnym przepływem

cieczy przez wirnik

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się

z katalogami. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na poprawność czytania
dokumentacji. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić wypływy cieczy w różnych typach pomp,

2)

dobrać nazwy pomp do rodzaju wypływu cieczy,

3)

zapisać wyniki w notatniku,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

katalogi pomp,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Transport i magazynowanie surowców i mas ceramicznych

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Z magazynu należy dostarczyć na stanowisko pracy 250 kg masy ceramicznej.

Stanowisko pracy usytuowane jest w odległości około 40 m od magazynu. Dokonaj doboru
ś

rodków transportu.


Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po zajęciach prezentują swoje wyniki. Czas na

wykonanie ćwiczenia 20 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować polecenie ćwiczenia,

2)

zapoznać się ze środkami transportu ręcznego,

3)

wybrać odpowiedni środek transportu ręcznego i uzasadnić swój wybór,

4)

omówić zasady bezpiecznego transportu ręcznego wybranym środkiem transportu,

5)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

charakterystyki środków transportu ręcznego i mechanicznego,

−−−−

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu
ręcznego i mechanicznego,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj rodzaj prezentowanej suwnicy oraz elementy jej budowy wskazane na

rysunku.

Rysunek przedstawia
suwnicę:……………………………………………………………………..

1………………………………………………………………………………………….
2……………………………………………………………………………………….....
3………………………………………………………………………………….………
4………………………………………………………………………………………….

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Rysunek do ćwiczenia 3 [7, s 545]


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas
wykonania ćwiczenia 15 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

rozpoznać prezentowaną suwnicę.

2)

rozpoznać elementy suwnicy oznaczone numerami,

3)

zapisać nazwę suwnicy i nazwy rozpoznanych elementów we wskazanych miejscach,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia,

5)

ocenić poprawność wyników ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

dokumentacja techniczno-ruchowa suwnicy,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Do magazynu dostarczono 1000 kg surowca kaolinowego. Ustal miejsce składowania

materiału.

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2-osobowych grupach. Wybór miejsca składowania uzależniają od

właściwości fizyczno-chemicznych materiału. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów ceramicznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

2)

wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich
właściwości chemiczne i fizyczne,

3)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

opisy miejsc składowania materiałów ceramicznych oraz wykazy materiałów
ceramicznych z określeniem miejsc ich składowania,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie maszyn i urządzeń
przemysłowych oraz transportowych”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z poziomu podstawowego,

zadania 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań w tym 2 z poziomu

ponadpodstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 9 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi
: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. c, 11. c,
12. c, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Zdefiniować pojęcie procesu produkcyjnego

A

P

a

2.

Zdefiniować pojęcie procesu technologicznego

A

P

b

3.

Wskazać wzór opisujący techniczną normę czasu

B

P

b

4.

Scharakteryzować oznaczenie maszyn

B

P

d

5.

Określić zawartość dokumentacji techniczno-
ruchowej

B

P

d

6.

Określić źródło energii mechanicznej w napędzie
pneumatycznym

B

P

c

7.

Scharakteryzować pojęcie wentylatora

B

P

b

8.

Zdefiniować pojecie budowli magazynowych
zamkniętych

A

P

c

9.

Rozpoznać urządzenia transportu ręcznego

B

P

a

10.

Objaśnić działanie napędów elektro-pneumo-
hydraulicznych

C

P

c

11.

Opisać znaczenie skrótów używanych do
opisywania systemów produkcji

C

PP

c

12.

Określić zawartość karty technologicznej

C

PP

c

13.

Rozpoznać urządzenie transportowe

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

14.

Scharakteryzować skład napędu hydraulicznego

C

PP

b

15.

Rozpoznać schemat przemysłowej instalacji
pneumatycznej

C

PP

d

16.

Wyjaśnić oznaczenia znajdujące się na
wentylatorach

C

PP

a

17.

Dobrać regały do składowania różnych
materiałów

C

PP

c

18.

Wskazać podstawową dokumentacje
magazynową

C

PP

b

19.

Rozróżnić urządzenia transportu ręcznego

C

PP

d

20.

Rozróżnić urządzenia transportu
mechanicznego

C

PP

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Pięć minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 11–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.

8.

Czas trwania testu – 45 minut.

9.

Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 20 pkt.

Powodzenia!



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Materiały dla ucznia:

instrukcja dla ucznia,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Procesem produkcyjnym nazywamy

a)

uporządkowany ciąg działań prowadzący do wytworzenia produktu.

b)

przypadkowy proces, który prowadzi do wytworzenia produktu.

c)

proces w wyniku kotnego samoistnie otrzymujemy produkt.

d)

pobranie materiału z magazynu.


2. Proces technologiczny jest

a)

pomocniczą częścią procesu produkcyjnego.

b)

główną częścią procesu produkcyjnego.

c)

oddzielną częścią realizowana niezależnie od procesu produkcyjnego.

d)

przestarzałym określeniem procesu produkcyjnego.

3. Napędem hydraulicznym nazywamy

a)

napęd o czynniku roboczym w postaci powietrza.

b)

napęd wykorzystujący ciecz o odpowiednim ciśnieniu.

c)

napęd typowo mechaniczny.

d)

dowolny napęd.


4. Zdanie … jest fałszywe

a)

oznakowanie CE powinno być umieszczone bezpośrednio na maszynie.

b)

oznakowanie CE powinno być umieszczone w instrukcji obsługi dołączonej do
maszyny.

c)

oznakowanie CE powinno być widoczne i czytelne.

d)

oznakowanie CE powinno mieć 3 mm wysokości.


5. Dokumentacja techniczno-ruchowa nie zawiera

a)

wykazu części zapasowych.

b)

rysunków złożeniowych.

c)

schematów kinematycznych.

d)

rysunków wykonawczych.

6. Do wytłaczania wyrobów ceramicznych wykorzystuje się

a)

prasy ślimakowe.

b)

półautomaty odlewnicze.

c)

szlifierki piaskowe.

d)

pompa łopatkowa.

7. Wentylator jest sprężarką w której

a)

przyrost ciśnienia jest maksymalny

b)

przyrost ciśnienia jest minimalny.

c)

niema przyrostu ciśnienia.

d)

ciśnienie na wejściu jest znacznie większe niż ciśnienie na wyjściu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8. Do budowli magazynowych zamkniętych nie należy

a)

silos.

b)

zasobnik.

c)

ogrodzone składowisko.

d)

budynek jedno lub wielo kondygnacyjny.

9. Rysunek przedstawia

a)

ręczny uchwyt szczękowy do blach.

b)

ręczny uchwyt szczękowy do rur.

c)

ręczny uchwyt szczękowy do teowników.

d)

ręczny uchwyt szczękowy do ceowników.

10. W napędach elektro-pneumo-hydraulicznych

a)

silnik elektryczny napędza sprężarkę, a sprężony przez nią gaz napędza silnik
pneumatyczny i narzędzie.

b)

silnik pneumatyczny, najczęściej zasilany z układu centralnego, napędza pompę
cieczową, a pompowana przez nią ciecz napędza silnik hydrauliczny i narzędzie.

c)

sprężony gaz ze sprężarki napędzanej silnikiem elektrycznym jest podawany do
silnika pneumatycznego, który z kolei napędza silnik hydrauliczny i narzędzie.

d)

sprężony gaz jest doprowadzany do silnika pneumatycznego który silnik hydrauliczny
i narzędzie.

11. ESP jest to

a)

ekonomiczny system produkcyjny.

b)

elastyczny sposób produkcji.

c)

elastyczny system produkcyjny.

d)

ewidencja szacunkowa produkcji.


12. Karta technologiczna nie zawiera

a)

opisu operacji.

b)

numeru operacji.

c)

informacji o użytym oprogramowaniu CAD/CAM.

d)

informacji o oprzyrządowaniu.

13. Przedstawione na rysunku urządzenie transportowe to

a)

podest ruchomy.

b)

suwnica bramowa.

c)

suwnica kontenerowa.

d)

ż

uraw.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

14. W skład właściwego napędu hydraulicznego nie wchodzą

a)

pompy.

b)

silniki hydrauliczne.

c)

zawory.

d)

przekładnie

15. Na rysunku przedstawiono

a)

schemat przemysłowego układu
pneumo-hydraulicznego.

b)

schemat przemysłowego układu
elektrycznego.

c)

schemat przemysłowego układu
hydraulicznego.

d)

schemat przemysłowego układu
pneumatycznego.

16. Poniżej przedstawiono przykładowe oznaczenie wentylatora, która odpowiedz

prawidłowo wyjaśnia znaczenie odnośników z cyframi


a)

1-typ wentylatora, 2-średnica
w mm, 3-typ piasty.

b)

1-typ łopatek, 2-średnica w mm,
3-typ piasty.

c)

1-typ piasty, 2-średnica w mm,
3-typ wentylatora.

d)

1-kierunek przepływu,
2-średnica w mm, 3-typ piasty.

17. Regały wspornikowe przeznaczone są dla

a)

materiałów sypkich.

b)

materiałów których długość nie przekracza dostępnych długości belek w innych
systemach.

c)

materiałów których długość przekracza dostępne długości belek w innych systemach.

d)

składowania różnego rodzaju cieczy.

18. Zdjęcie poniżej przedstawia dokumentacje

a)

wydania materiału na
zewnątrz.

b)

pobrania materiału.

c)

technologiczną.

d)

produkcyjną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

19. Narzędzie przedstawione na rysunku to

a)

kleszcze kowalskie.

b)

podnośnik bramowy.

c)

ręczny uchwyt szczękowy do blach.

d)

ręczny uchwyt kleszczowy do dłużyc.

20. Na zdjęciu przedstawiono

a)

przenośnik taśmowy.

b)

przenośnik wałkowy.

c)

przenośnik łańcuchowy.

d)

przenośnik pneumatyczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko:……………………………………………………..


Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz transportowych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Numer

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie maszyn i urządzeń
przemysłowych oraz transportowych”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z poziomu podstawowego,

zadania 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań w tym 2 z poziomu

ponadpodstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 9 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi
: 1. a, 2. b, 3. b, 4. b, 5. d 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. a, 11. b,
12. c,13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. a, 19. d, 20. a,

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Zdefiniować pojęcie procesu produkcyjnego

A

P

a

2.

Zdefiniować pojęcie procesu technologicznego

A

P

b

3.

Określić ciśnienie robocze wentylatora

B

P

b

4.

Określić zadania przenośników

B

P

b

5.

Określić zawartość dokumentacji techniczno-
ruchowej

B

P

d

6.

Określić źródło energii mechanicznej w napędzie
pneumatycznym

B

P

c

7.

Scharakteryzować pojęcie wentylatora

B

P

b

8.

Zdefiniować pojecie budowli magazynowych
zamkniętych

A

P

c

9.

Zdefiniować wysokość wentylatora

B

P

a

10.

Określić dopuszczalne normy podnoszenia
i przenoszenia ciężarów przez jednego dorosłego
mężczyznę

C

P

a

11.

Wskazać właściwą instytucję kontrolującą
sprężarki

C

PP

b

12.

Określić elementy karty technologicznej

C

PP

c

13.

Zanalizować wykres zależności zużywania się
części od czasu eksploatacji

C

PP

a

14.

Scharakteryzować zużycie naturalne

C

PP

b

15.

Rozpoznać schemat przemysłowej instalacji
pneumatycznej

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

16.

Wyjaśnić oznaczenia znajdujące się na
wentylatorach

C

PP

a

17.

Dobrać regały do składowania różnych
materiałów

C

PP

c

18.

Rozpoznać urządzenia transportu pionowego

B

PP

a

19.

Rozpoznać urządzenia transportu ręcznego

B

PP

d

20.

Określić właściwości dźwigara

B

PP

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Pięć minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 11–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.

8.

Czas trwania testu – 45 minut.

9.

Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 20 pkt.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja dla ucznia,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Procesem produkcyjnym nazywamy

a)

uporządkowany ciąg działań prowadzący do wytworzenia produktu.

b)

przypadkowy proces który prowadzi do wytworzenia produktu.

c)

proces w wyniku kotnego samoistnie otrzymujemy produkt.

d)

pobranie materiału z magazynu.

2. Proces technologiczny jest

a)

pomocniczą częścią procesu produkcyjnego.

b)

główną częścią procesu produkcyjnego.

c)

oddzielną częścią realizowana niezależnie od procesu produkcyjnego.

d)

przestarzałym określeniem procesu produkcyjnego.

3. Wentylatory średnioprężne wytwarzają ciśnienie

a)

do 1 kPa.

b)

1÷3 kPa.

c)

3÷5 kPa.

d)

5÷9 kPa.


4. Przenośniki taśmowe wykorzystuje się do transportu

a)

materiałów sypkich i drobnicy.

b)

materiałów o dużych ciężarach.

c)

cieczy.

d)

materiałów o dużych gabarytach.


5. Dokumentacja techniczno-ruchowa nie zawiera

a)

wykazu części zapasowych.

b)

rysunków złożeniowych.

c)

schematów kinematycznych.

d)

rysunków wykonawczych.


6. W napędzie pneumatycznym źródłem energii mechanicznej jest

a)

silnik asynchroniczny.

b)

silnik elektryczny

c)

silnik pneumatyczny.

d)

pompa łopatkowa.

7. Wentylator jest sprężarką w której

a)

przyrost ciśnienia jest maksymalny.

b)

przyrost ciśnienia jest minimalny.

c)

niema przyrostu ciśnienia.

d)

ciśnienie na wejściu jest znacznie większe niż ciśnienie na wyjściu.


8. Do budowli magazynowych zamkniętych nie należy

a)

silos.

b)

zasobnik.

c)

ogrodzone składowisko.

d)

budynek jedno lub wielo kondygnacyjny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9. Wydajność wentylatora to

a)

ilość czynnika przetłaczanego w jednostce czasu w m

3

/s.

b)

czas potrzebny na przetłoczenia jednostki objętości czynnika s/m

3

.

c)

energia potrzebna na przetłoczenia jednostki objętości czynnika J/m

3

.

d)

ilość czynnika przetłaczanego w jednostce dostarczonej energii w m

3

/J.


10. Dopuszczalne normy podnoszenia i przenoszenia ciężarów przez jednego dorosłego

mężczyznę wynoszą

a)

40 kg - przy pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m.

b)

45 kg - przy pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m.

c)

40 kg - przy pracy stałej i odległości przenoszenia do 100 m.

d)

75 kg - przy pracy stałej i odległości przenoszenia do 80 m.


11. Sprężarka podlega kontrolom prowadzonym przez

a)

Urząd Transportu Drogowego.

b)

Urząd Dozoru Technicznego.

c)

Instytut Technologii Eksploatacji.

d)

Urząd Nadzoru Budowlanego.


12. Karta technologiczna nie zawiera

a)

opisu operacji.

b)

numeru operacji.

c)

informacji o użytym oprogramowaniu CAD/CAM.

d)

informacji o oprzyrządowaniu .

13. Zdjęcie przedstawia przenośnik

a)

wałkowy.

b)

taśmowy.

c)

łańcuchowy.

d)

pneumatyczny.


14. Regały wspornikowe przeznaczone są dla

a)

materiałów sypkich.

b)

materiałów których długość nie przekracza dostępnych długości belek w innych
systemach.

c)

materiałów których długość przekracza dostępne długości belek w innych systemach.

d)

składowania różnego rodzaju cieczy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

15. Urządzenie transportowe na rysunku to

a)

podest ruchomy.

b)

suwnica bramowa.

c)

suwnica kontenerowa.

d)

ż

uraw.


16. Zawór bezpieczeństwa służy w układzie pneumatycznym do

a)

zabezpieczenia układu w przypadku awaryjnego wzrostu ciśnienia.

b)

regulacji ciśnienia powietrza.

c)

sterowania sprężarką.

d)

wypuszczania kondensatu ze zbiornika.


17. Regały wspornikowe przeznaczone są dla

a)

materiałów sypkich.

b)

materiałów których długość nie przekracza dostępnych długości belek w innych
systemach.

c)

materiałów których długość przekracza dostępne długości belek w innych systemach.

d)

składowania różnego rodzaju cieczy.


18. Na rysunku przedstawiono

a)

wielokrążek.

b)

dźwignik zębatkowy.

c)

dźwignię stalową.

d)

ż

uraw stały.


19. Urządzenie przedstawione na rysunku to wózek

a)

czterokołowy.

b)

dwukołowy.

c)

podnośnikowy.

d)

paletowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

20. Kształt dźwigara zależy od przebiegu momentów zginających przy zachowaniu stosunku

a)

wysokości h do rozpiętości L w zakresie 1/12÷1/32.

b)

wysokości L do rozpiętości h w zakresie 1/12÷1/32.

c)

wysokości h do rozpiętości L w zakresie 1/2÷1/3.

d)

wysokości L do rozpiętości h w zakresie 1/2÷1/3.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko:……………………………………………………..


Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz transportowych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Numer

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA

1.

Gołembska E.: Kompendium wiedzy o logistyce. PWN, Poznań 2002

2.

Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000

3.

Kijewski J.: Maszynoznawstwo. WSiP Warszawa 1993

4.

Kowalewski S., Dąbrowski A., Dąbrowski M.: Zagrożenia mechaniczne. Centralny
Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997

5.

Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1997

6.

Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODiDK, Gdańsk 2005

7.

Mały poradnik mechanika t. II Wydawnictwa NT, Warszawa 1994

8.

www.bagra.pl

9.

www.boc.com.pl

10.

www.cke.edu.pl

11.

www.messer.pl

12.

mfiles.ae.krakow.pl

13.

www.promag.pl

14.

www.wentech.pl


Literatura metodyczna
1.

Baraniak B.: Dobór treści kształcenia zawodowego. Instytut Badań Edukacyjnych,
Warszawa 1997

2.

Figurski J.: Eksperyment pedagogiczny Modułowe programy nauczania w kształceniu
zawodowym: model ujednoliconego egzaminu zawodowego.: Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 2001

3.

Francuz W. M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej.: Wydawnictwo Politechniki
Krakowskiej, Kraków 2004

4.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004

5.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,
Radom 2000

6.

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Wyższa Szkoła Inżynierska,
Radom 1995

