scenariusz bezpieczeństwo 1

background image

SCENARIUSZ

zajęć o bezpieczeństwie z Kapitanem JUKĄ

w klasie I

Cel ogólny:

poznanie i przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania, wyrabianie nawyku właściwego

zachowania się na ulicy

Cele operacyjne – uczeń:

• wskazuje miejsca bezpieczne i niebezpieczne

• wskazuje zachowania właściwe i niewłaściwe

• rozumie znaczenie określenia „bezpieczna droga”

• zna zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i stara się ich przestrzegać

• wie, dlaczego należy się uczyć przepisów ruchu drogowego

• wie, do kogo może się zwrócić o pomoc w razie potrzeby

• zachowuje szczególną ostrożność na jezdni i w drodze do szkoły.

Metody:

• aktywizujące – burza mózgów, scenki dramowe, inscenizacja

• pogadanka

• rozmowa kierowana

• problemowa

Formy pracy:

• indywidualna

• zbiorowa

• grupowa

Środki dydaktyczne:

• teksty zagadek – zał. nr 1

• płyta CD z nagraniem piosenki Kapitan Juka i wierszem Wilki lądowe

• opisy proponowanych scenek – na płycie w materiałach dodatkowych, o ich wyborze

i liczbie decyduje nauczyciel

• wzór quizu – zał. nr 2

• numery i sylwety aut do wydruku (płyta, kolorowanki)

• wzory znaków drogowych – plansza „Z JUKĄ jesteśmy bezpieczni”

• 5 zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę – zał. nr 3

• krzyżówka (płyta, materiały dodatkowe, szablony)

• opaski Juki „Gra w Kolory” – dla każdego dziecka w zespole klasowym

• bibuła w kolorze białym i innym dowolnym, trzy szablony kół (płyta, materiały dodatko-

we, szablony)

• kredki świecowe lub ołówkowe, nożyczki, kartki papieru.

background image

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie – zagadki słowne

Dzieci siedzą swobodnie na dywanie, nauczyciel czyta tekst zagadek (zał. nr 1). Zadaniem

dzieci jest podanie poprawnej odpowiedzi, która nagradzana jest brawami przez pozosta-

łych uczniów.

Podsumowanie: tematem dzisiejszego dnia są bezpieczne zachowania w różnych sytu-

acjach i radzenie sobie z nimi. Poznacie postać, która będzie nam towarzyszyła na zaję-

ciach. Rozwiążcie krzyżówkę, a dowiecie się, jak się ta postać nazywa.

Nauczyciel drukuje hasła, które stanowią załącznik 1a: szablon krzyżówki z kartonikami

haseł. Nauczyciel czyta kolejne hasła z krzyżówki. Zadaniem dzieci jest wybranie kartonika

z poprawną odpowiedzią i ułożenie jej tak, żeby litery wytłuszczone (które stworzą hasło)

znajdowały się w jednej linii.

2. Piosenka Kapitan JUKA – swobodna improwizacja ruchowa dzieci do melodii i tekstu.

Pytania nauczyciela

– O czym zapewniał nas Kapitan Juka?

– W jaki sposób Kapitan wam pomoże? (rada, pomoc)

3. Wiersz Wilki lądowe, U. Kozłowska

Rozmowa kierowana na temat treści:

• Kim jest Kapitan Juka i z czego jest znany? (Jest kapitanem na statku, znanym z tego, że

niestraszne mu morskie bałwany).

• Czego chce nauczyć dzieci? (Chce nauczyć dzieci po wodach kluczyć).

• Gdzie można być wilkiem morskim? (Na wodzie i na lądzie).

• Dlaczego? Jak myślicie? (Uzasadnienie wypowiedzi).

• O jakich niebezpiecznych sytuacjach opowiadał Kapitan Juka? Dlaczego są one niebez-

pieczne? Czy wy znaleźliście się kiedyś w jednej z takich sytuacji?

Podsumowanie: nauczyciel przypomina o konieczności zachowania ostrożności w szkole,

na ulicy itp.

4. Odgrywanie scenek z wiersza – sytuacje do wykorzystania w zabawie dramowej na płycie

(materiały dodatkowe).

Nauczyciel proponuje dzieciom inscenizację zdarzeń, o których opowiadał Kapitan Juka.

Uczniowie wybierają odpowiednie zachowania – (powtórzenie scenek przez pozostałe

dzieci w zależności od zainteresowania).

Uwaga: nauczyciel decyduje o wyborze i liczbie odgrywanych scenek.

5. Quiz – praca w grupach

• Rozwiązanie: Wilki lądowe.

• Nauczyciel czyta kolejne hasła, wyjaśnia sposób rozwiązania quizu (zał. nr 5).

• Każdy zespół, który poprawnie rozwiąże quiz, zostanie mianowany w imieniu Kapitana

Juki WILKIEM LĄDOWYM. Tworzymy w ten sposób załogę Kapitana na lądzie – nauczy-

ciel symbolicznie pasuje każdego ucznia.

6. Numery alarmowe

Nauczyciel zadaje kolejną zagadkę: Czy wiecie, do kogo można się zwrócić o pomoc

w niebezpiecznych sytuacjach? Gdzie szukać pomocy?

• Swobodne wypowiedzi dzieci – „burza mózgów”.

• Podanie informacji o ważnych numerach telefonów: 999, 998, 997, 112 (płyta, materiały

dodatkowe, szablony).

• Jak poprowadzić rozmowę z osobą, która odbierze telefon? Jakie informacje podać?

• Ćwiczenie rozmowy telefonicznej w parach; powtórzenie w zależności od zainteresowa-

nia dzieci.

background image

7. Zabawa rysunkowa – dopasowanie numeru do sylwety (płyta, kolorowanki)

999 – pogotowie

998 – straż pożarna

997 – policja

112 – numer alarmowy

8. Znaki drogowe

• Prezentacja znaków drogowych, które pozwalają na bezpieczne przejście przez ulicę

(plansza, Z JUKĄ jesteśmy bezpieczni).

• Omówienie kształtu, koloru i miejsca ich występowania, odwołanie do doświadczeń

dzieci.

• Przypomnienie 5 zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę (zał. nr 3).

9. Opaski Juki „Gra w Kolory”

Nauczyciel wręcza opaski dzieciom, informując, że jest to przesyłka dla nich od Kapitana

Juki. Zaznacza, że należy je nosić na prawej ręce (utrwalenie pojęć: prawa, lewa).

10. Zabawa ruchowa „Ruch uliczny” – ćwiczenie koncentracji uwagi i utrwalenie zasad prze-

chodzenia przez ulicę przy piosence Kapitan Juka

Opis zabawy: dzieci samodzielnie wytyczają z kolorowej bibuły, krepiny lub szarf ulicę

(drogę),

na której układają z pasków białej bibuły przejście dla pieszych tzw. zebrę. Pozostałe malu-

ją światła uliczne w trzech kolorach (płyta, kolorowanki).

Nauczyciel wybiera:

• zespół „pieszych” z opaskami na rękach

• Kapitana Jukę, który ocenia poprawność zachowania przechodniów na ulicy

• troje dzieci pełniących funkcję sygnalizatora świetlnego: 1. dziecko – czerwone światło,

2. dziecko – zielone, 3. dziecko – żółte (dzieci trzymają kolorowe kółka).

Nauczyciel omawia reguły zabawy: przy piosence dzieci swobodnie spacerują po sali, na

dany sygnał (przerwa w muzyce) Kapitan Juka kolejno wskazuje światła. Zadaniem dzieci

jest odpowiednia reakcja na sygnał (światło czerwone – spacerują dalej, żółte – zbliżają się

do krawędzi ulicy, zielone – stosują 5 zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę).

Zabawę przeprowadzamy 3 – 4 razy, w zależności od zainteresowania zespołu.

Uwaga: dzieci mogą jednocześnie bawić się i głośno mówić – 5 zasad bezpiecznego prze-

chodzenia przez ulicę (zał. nr 3.)

11. Podsumowanie zajęć

• Jakie ważne informacje przekazał nam dzisiaj Kapitan Juka?

• Wspólne śpiewanie – chętne dzieci śpiewają zapamiętane fragmenty piosenki.

• Zebranie informacji od dzieci. Nauczyciel pyta: Jak możemy poinformować

Kapitana Jukę, że zostaliśmy już Wilkami Lądowymi? Dzieci podają propozycje, wspólnie

decydują o wyborze (zdjęcie klasowe, rysunek, projekt odznaki, list, wiersz itp.).

Ewaluacja:

Jeżeli wiesz, jak bezpiecznie się zachować – zaprojektuj odznakę Wilka Lądowego.

Jeżeli jeszcze nie zapamiętałeś wszystkiego – odpocznij, poćwiczymy następnego dnia.

background image

Załączniki:

Załącznik nr 1 – Zagadki

1. Stoją przy drodze na jednej nodze,

każdemu kierowcy i przechodniowi ku przestrodze.

Obrazki na nich rozmaite

czyta kierowca zamiast liter.

(znaki drogowe)

2. Ma aż troje oczu, przechodniom pomaga.

Swoim żółtym okiem daje znak Uwaga!

Gdy czerwone świeci – Stop! Nie idźcie dzieci!

Zapali zielone – Idźcie na druga stronę!

(sygnalizator świetlny)

1. Kierownica, dzwonek,

koła z oponami.

Ma aż oczu troje,

jedzie na nim człowiek i rusza nogami. (rower)

3. W kostiumiku czarno-białym

w zoo ją zobaczyć możesz.

Inna znowu śmiałym krokiem

przejść przez jezdnię ci pomoże. (zebra)

4. Jest przy jezdni po to,

by chodzić po nim piechotą. (chodnik)

Zagadki zaczerpnięte z książki J. Steca „Zagadki dla najmłodszych”.

Załącznik nr 2 WOLNO, CZY NIE WOLNO? Szyfrowane hasło

Zaznacz poprawną odpowiedź, otaczając kółkiem odpowiednią sylabę.

WOLNO, CZY NIE WOLNO

TAK

NIE

1. Przechodzić przez ulicę na czerwonym świetle

KA

WIL

2. Biegać po szkolnym korytarzu i na schodach

PI

KI

3. Samotnie chodzić po obcych podwórkach

RA

4. Jeździć rowerem w ochraniaczach i kasku

DO

SA

5. Przechodzić przez ulicę ze słuchawkami w uszach,

słuchając muzyki

WA

WE

background image

Załącznik nr 3 – 5 zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę

1. Zatrzymuję się.

2. Patrzę w lewo.

3. Patrzę w prawo.

4. Patrzę w lewo.

5. Droga wolna – idę.

Krzyżówka – hasło: Kapitan JUKA

1. Ptak domowy, który znosi jajka

(kura)

2. Pora roku z wakacjami

(lato)

3. Powinniśmy je zimą dokarmiać

(ptaki)

4. Znamy tę postać z bajki o Czerwonym Kapturku

(wilk)

5. Pływają po nim łabędzie w parku

(staw)

6. Bawią się nimi dziewczynki

(lalki)

7. Wyglądamy przez nie na ulicę, będąc w domu

(okna)

8. Mówimy, że czasem jest mądrzejsze od kury

(jajko)

9. Rzucamy nimi, kiedy ulepimy je ze śniegu

(kule)

10. Zwierzę domowe, które lubi mleko

(kot)

11. Miejsce gdzie możemy zbierać grzyby

(las)

