Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 17
klasa 2
Blok tematyczny: Spotkanie z Nowym Rokiem
Temat: Kalendarz
I. Cele
• Korzystanie z kalendarza jako ważnego źródła informacji.
• Poznawanie różnych miar czasu.
• Poznanie rzymskiego zapisu liczb.
• Ćwiczenia w pisaniu nazw miesięcy i znaków rzymskich.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 7.13 i 14 „Uczeń odczytuje i zapisuje liczby w systemie rzymskim od I do XII; podaje i zapisuje daty; zna kolejność dni tygodnia i miesięcy; porządkuje chronologicznie daty”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.5
komputer z projektorem
gra/plansza „Kalendarz”
egzemplarze różnych kalendarzy – kieszonkowy, ścienny, plakatowy, biurowy itp.
dwustronne kartoniki z zapisem słownym miesiąca z jednej strony i zapisem rzymskim z drugiej:
22 GRUDNIA / 22. XII
22 CZERWCA / 22. VI
21 MARCA / 21. III
23 WRZEŚNIA / 23. IX
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa na temat korzystania z kalendarza jako źródła informacji.
Nauczyciel umieszcza na stoliku zgromadzone kalendarze. Dzieci oglądają kalendarze zapoznają się z ich budową, podziałem na kwartalne, miesięczne, tygodniowe i dzienne. Wypowiadają się na roli kalendarza w życiu. Szukają w kalendarzach swojej daty urodzin.
Czy potraficie wymienić wszystkie miesiące po kolei?
Proszę wymienić miesiące należące do pory roku: ZIMA (WIOSNA, LATO, JESIEŃ).
1
Elżbieta Bowdur
Czy ktoś zna dokładną datę, kiedy rozpoczyna się wiosna (lato, jesień, zima)?
Nauczyciel umieszcza kartoniki na tablicy z datami ze słownym zapisem miesiąca. Następnie kolejno odwraca kartoniki i informuje uczniów o rzymskim zapisie miesięcy.
Następnie zaznacza daty rozpoczynające kolejną porę roku w wybranym kalendarzu, który zawiesza w klasie na ścianie.
2. Zapisanie daty swoich urodzin – podręcznik cz.5, ćw.7, str.19
3. Pisanie w zeszycie kolejno nazw miesięcy, przyporządkowanie im znaków rzymskich.
4. Przyporządkowanie miesiącom nalepek z właściwymi znakami rzymskimi –
podręcznik cz.5, ćw.2, str.21
5. Gra / plansza „Kalendarz”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina podróżnika (3)
→ Kalendarz (2)
Opis interaktywności
Gra „Kalendarz” polegająca na utrwaleniu nazw miesięcy i pór roku oraz dat rozpoczynających kolejną porę roku.
Omówienie gry
Gra składa się z trzech części. W pierwszej należy odczytać i dopasować daty rozpoczynające kolejną porę roku. W drugiej części należy dopasować miesiące do pór roku, a w trzeciej części należy dopasować różne wydarzenia i święta do odpowiedniej pory roku. Należy dobrze wykonać jedną część, aby przejść do następnej.
Dzieci analizują obrazek na ekranie. Odczytują nazwy miesięcy, pór roku i dni.
Nauczyciel wybiera ucznia, aby podszedł do tablicy i przeciągnął karteczki z napisami na właściwe miejsca obrazka przedstawiającego cztery pory roku.
6. Czytanie informacji Poli i Oskara – podręcznik cz.5, str.21
7. Słowny, cyfrowy i rzymski zapis liczb w zakresie 12 – podręcznik cz.5, ćw.1, str.20
2