Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 1 klasa 1

Blok tematyczny: Poznajemy naszą szkołę

Temat: Droga do szkoły

I. Cele

• Poznanie zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły.

• Rozumienie niebezpieczeństwa związanego z zabawami w pobliżu drogi.

• Doskonalenie spostrzegawczości i analizy wzrokowej.

• Utrwalenie kierunków przestrzennych.

Podstawa programowa (…):

Pkt 9.2.c „Uczeń wie, jak należy bezpiecznie poruszać się po drogach (w tym na rowerze) i korzystać ze środków komunikacji; wie, jak zachować się w sytuacji wypadku”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.1

komputer z projektorem

plansza interaktywna/gra „Osiedle”

płyta CD1 audio

okrągłe kartoniki w trzech kolorach – zielonym, żółtym, czerwonym

III. Przebieg zajęć:

Uwaga: Na lekcję można zaprosić policjanta lub wyjść przed szkołę w celu obserwacji drogi i ruchu drogowego.

1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat swojej drogi do szkoły

Jaka jest wasza droga do szkoły?

Jak nazywa się miejsce, po którym poruszają się piesi? ( chodnik, pobocze) Czy są jakieś niebezpieczne miejsca na waszej drodze? ( przejście, skrzyżowanie) 2. Wypowiedzi na temat ilustracji – podręcznik cz.1, str. 10

Czym różnią się te drogi? (brak chodnika, pasy, sygnalizacja świetlna) 1

Elżbieta Bowdur

Co zrobić, aby być lepiej widocznym przez kierowców? ( nosić elementy odblaskowe)

Gdy nie ma chodnika, musimy iść poboczem. Po której stronie drogi? ( po lewej)

Jak należy zachowywać się podczas przejścia przez jezdnię? ( Patrzymy w lewo, potem w prawo, znowu w lewo. Gdy nic nie nadjeżdża, szybkim krokiem przechodzimy)

3. Ćwiczenia na orientację w przestrzeni

Wstańcie i podnieście do góry rękę lewą, następnie prawą.

Obróćcie się w lewą stronę, w prawą stronę.

Do prawej ręki weźcie piórnik, do lewej książkę.

Piórnik połóżcie po lewej stronie ławki, książkę po prawej.

Głowę odwróćcie w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo.

4. Plansza/gra interaktywna „Osiedle”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:

→ Domek na kurzej łapce (5)

→ Szklana kula (4)

→ Osiedle (1)

Opis interaktywności

Gra „Osiedle”. Znajdowanie 10 różnic pomiędzy dwoma rysunkami. Na

ilustracji osiedle, w tym dzieci na boisku i ruch uliczny.

Omówienie gry

Co widzicie na ekranie? ( jezdnię, chodnik, sygnalizatory świetlne, zebrę, samochód, boisko i dzieci grające w piłkę)

Czy dzieci wybrały bezpieczne miejsce do gry w piłkę? ( nie, zbyt blisko jezdni) Co się stanie, gdy piłka wpadnie na jezdnię? ( wypadek)

2

Elżbieta Bowdur

Czym różnią się obrazki? Wskażcie 10 szczegółów na prawym obrazku.

( wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i wskazują różnice, pozostali uczniowie liczą, czy jest ich 10)

5. Zabawa ruchowa – utrwalenie kolorów sygnalizacji świetlnej

Gdy pokażę czerwone kółeczko, wszyscy muszą stać w miejscu.

Gdy podniosę zielone, wszyscy naśladują dowolne pojazdy i poruszają się po klasie w dowolnych kierunkach tak, aby nie potrącić nikogo.

Żółte kółko oznacza UWAGA – stajemy i rozglądamy się.

6. Kolorowanie świateł na sygnalizatorach (utrwalenie) – podręcznik cz.1, ćw.2, str.11

Kiedy możemy przejść bezpiecznie przez jezdnię?

7. Rozwiązanie zagadek

Ma maskę, nie ma twarzy,

cylindry zamiast głowy.

Pod maską ryczą konie,

w środku siedzi człowiek. ( auto/samochód)

Bywa malowana na ulicach miasta,

a bywa żywa, ale też pasiasta ( zebra)

Mruga na ulicy kolorami trzema.

Gdy mrugnie czerwonym,

znak, że przejścia nie ma. ( sygnalizator świetlny)

8. Analiza wzrokowa wyrazów – podręcznik cz.1, ćw.3, str.11

9. Wysłuchanie piosenki „Uwaga! Czerwone światło!” (CD1)

Swobodne poruszanie się w rytmie melodii. Rytmiczne wyklaskiwanie

refrenu.

3