MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Anna Guć
Uprawianie gleby 321[07].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Witold Kapusta
mgr inż. Krystyna Kwestarz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Anna Guć
Konsultacja:
mgr inż. Lidia Staniszewska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[07].Z2.01,
"Uprawianie gleby", zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik
architektury krajobrazu.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Podstawy gleboznawstwa 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Klasyfikacja i uprawa gleb 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Nawadnianie i nawożenie gleb 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 35
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela: Uprawianie gleby 321[07].Z2.01,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
technik architektury krajobrazu 321[07].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć lub samokształcenia,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają ukształtować umiejętności samokształcenia
oraz umiejętności praktyczne,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas opanowywania wiedzy,
czy kształtowania umiejętności,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
- samokształcenia kierowanego,
- wykładów informacyjnych,
- pokazów z objaśnieniami,
- ćwiczeń praktycznych,
- metody projektów,
- mapy mentalnej,
- metod dyskusji,
- gier dydaktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów, do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia pomiaru dydaktycznego, nauczyciel może posłużyć się
zamieszczonymi w rozdziale 6 przykładami różnych zadań testowych, zawierającymi różnego
rodzaju zadania. W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa: Uprawianie gleby i zawarta jest w module 321[07].Z2
Technologia produkcji uprawy roślin ozdobnych i zaznaczona na schemacie na stronie 4.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
321[07].Z2
Technologia produkcji i uprawy roślin
ozdobnych
321[07].Z2.01
Uprawianie gleby
321[07].Z2.02
Stosowanie roślin ozdobnych
w kształtowaniu krajobrazu
321[07].Z2.03
Zwalczanie chwastów, szkodników oraz
chorób roślin ozdobnych
321[07].Z2.04
Wykonywanie dekoracji roślinnych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- posługiwać się podstawowymi programami komputerowymi i siecią Internet,
- analizować zebrane informacje i podejmować decyzje,
- prezentować swoje prace i osiągnięcia,
- wykorzystywać kontekstowo wiedzę biologiczną,
- ocenić przestrzeganie zasad ochrony środowiska,
- wykorzystywać wiedzę i umiejętności dotyczące oceny rozwiązań technologicznych
w zawodzie technik architektury krajobrazu,
- zachować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy przeciwpożarowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
scharakteryzować rodzaje gleb,
określić podstawowe procesy glebotwórcze,
określić skład gleby,
określić rolę czynników glebowych decydujących o wzroście i rozwoju roślin,
określić podstawowe właściwości gleb na podstawie badań organoleptycznych,
posłużyć się mapami glebowo rolniczymi,
dobrać sposoby regulowania stosunków wodnych w glebie,
określić wpływ zabiegów melioracyjnych na krajobraz,
dobrać metody nawadniania do rodzaju upraw,
określić cele i zadania uprawy gleby,
zaprojektować metody uprawy dostosowane do rodzaju gleby i roślin,
wykonać zabiegi uprawowe związane z urządzaniem terenów zieleni,
scharakteryzować właściwości i zastosowanie nawozów organicznych i mineralnych,
określić czynniki wpływające na skuteczność i efektywność nawożenia,
skorzystać z zaleceń nawozowych stacji chemiczno rolniczych,
określić zasady przechowywania nawozów,
scharakteryzować i dobrać rodzaje podłoży ogrodniczych do uprawy określonych roślin,
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska podczas
wykonywania zabiegów uprawowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Zawód: technik architektury krajobrazu 321[07]
Moduł: Technologia produkcji i uprawy roślin ozdobnych.
Jednostka modułowa: Uprawianie gleby.
Temat: Wybieramy metody nawadniania.
Cel ogólny: Poznanie metod nawadniania i ich zastosowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- scharakteryzować stosowane metody nawadniania,
- dokonać wyboru metody nawadniania do warunków konkretnej uprawy i gospodarstwa,
- ocenić uwarunkowania środowiskowe i organizacyjne produkcji na wskazanym
przykładzie.
Metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w 4 osobowych zespołach
Czas: 4 godziny dydaktyczne (180 min).
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do sieci Internet
- schematy metod nawadniania
- wymagania wodne wskazanych przez nauczyciela roślin
- opisy (położenia, powierzchni, gleby i rodzaju upraw) różnorodnych gospodarstw
ogrodniczych.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Dobierz najkorzystniejszą metodę nawadniania dla terenów zielonych lub ogrodu
specjalizującego się w uprawie............................................, o powierzchni ............,
położonego na glebach ...................................w rejonie ......................................,
posiadającego wskazane warunki środowiskowe i organizacyjne:
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
..
Miejsce: pracownia z dostępem do komputerów i możliwością korzystania z sieci Internet
Faza wstępna:
1. Przywitanie uczestników zajęć i czynności wstępne.
2. Przedstawienie celów zajęć oraz określenie obszaru tematycznego.
3. Omówienie warunków pracy w zespołach i obowiązków związanych z wykonaniem
ćwiczenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Faza właściwa:
Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie wyróżniamy metody nawadniające?
2. Które rośliny chcielibyście uprawiać?
3. Jakie metody nawadniające są najczęściej stosowane w regionie?
4. Dlaczego właśnie te metody są stosowane w tym regionie powszechnie?
5. Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły być zastosowane zaproponowane przez
Was metody nawadniania?
Planowanie
1. Przeanalizuj opis wybranego terenu zielonego lub ogrodu.
2. Zaplanuj formę prezentacji Waszego projektu.
3. Podzielcie zadania i ustalcie osoby odpowiedzialne za poszczególne czynności.
Uzgodnienie
1. Uzgodnij kryteria brane pod uwagę podczas dokonywania wyboru.
2. Przygotuj listę kontrolną z tymi kryteriami.
3. Uzgodnij zródła informacji umożliwiające wykonanie zadania.
Realizacja
1. Dokonaj oceny każdej metody pod względem (jej kosztów, wymagań technologicznych,
organizacji uprawy).
2. Wypisz metody w kolejności, od najkorzystniejszych dla wskazanego terenu, (ogrodu)
do tych ewentualnie nadających się, pamiętając, że ten wpis jest Waszą decyzją.
3. Podaj argumenty potwierdzające Wasz wybór.
4. Przedstaw swoje opracowanie również w wizualnej formie (np. plan, model).
Sprawdzanie
1. Czy poprawnie dobrano metody nawadniania do konkretnych roślin i warunków.
2. Czy poprawnie wykonany został, np. plan, model.
Analiza
1. Uczniowie wykazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności.
2. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie oraz umiejętności, które zostały ukształtowane,
przedstawia nieprawidłowości i wyjaśnia jak ich uniknąć w przyszłości.
Zakończenie zajęć
Czynności kończące zajęcia związane są z dokonaniem oceny. Nauczyciel podsumowuje
zajęcia, wskazuje mocne i słabe strony pracy uczniów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Zawód: technik architektury krajobrazu 321[07]
Moduł: Technologia produkcji i uprawy roślin ozdobnych.
Jednostka modułowa: Uprawianie gleby.
Temat: Rodzaje nawozów i nawożenie gleb.
Cel ogólny: Poznanie nawozów mineralnych i zasad ich stosowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- rozróżnić i scharakteryzować nawozy mineralne,
- wskazać różnice w stosowaniu poznanych nawozów,
- wymienić przykłady nawozów mineralnych,
- omówić zasady ich magazynowania oraz bezpiecznego stosowania.
Metody nauczania uczenia się:
- praca z tekstem
- pogadanka
- metoda Rozmowy systemem A B C .
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w zespołach
Czas: 2 godziny dydaktyczne (90 min).
Środki dydaktyczne:
- katalogi nawozów mineralnych,
- próbki nawozów mineralnych,
- komputer z dostępem do sieci Internet.
Przebieg zajęć:
Czynności wstępne
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Podanie tematu zadania: Poznanie nawozów mineralnych i zasad ich stosowania.
4. Omówienie sposobu realizacji tematu.
5. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
6. Realizacja tematu:
uczniowie zapoznają się z rodzajami nawozów mineralnych,
uczniowie w zespołach przygotowują pytania dotyczące poznanych nawozów,
w czasie wyznaczonym przez prowadzącego zespół A zadaje przygotowane pytania
zespół B odpowiada na pytania zespołu A,
zespół C słuchając pytań i odpowiedzi notuje wnioski do podsumowania,
po upływie czasu na znak prowadzącego następuje zamiana rolami zespołów,
zamiany powinny umożliwić zadawanie pytań przez każdy zespół,
zebranie i uogólnienie wiedzy poprzez prezentację wniosków przygotowanych
przez zespoły.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
7. Po wykonaniu pracy uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.
8. Uczeń wykazuje swoje słabe i mocne strony.
9. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
10. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.
11. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje mocne i słabe strony pracy uczniów.
Praca domowa
Opisz zasady stosowania nawozów mineralnych na terenach zielonych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawy gleboznawstwa
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oceń odczyn pH pobranych próbek gleby za pomocą pehametru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treści z literatury zamieszczonej w rozdziale 4, dotyczące ćwiczenia,
2) przeanalizować próbki gleby,
3) umieścić wybraną próbkę gleby w zagłębieniu pehametru,
4) dodać do próbki tyle indykatora, aby ziemia była dobrze nasiąknięta,
5) dobrze wymieszać glebę z indykatorem za pomocą łopatki i pozostawić na 3 minuty,
6) po upływie 3 minut przechylić pehametr, tak, aby nadmiar indykatora spłynął do rynienki,
7) porównać kolor indykatora z kolorem na płytce pehametru i odczytać odpowiednią
wartość pH,
8) zapisać odczytaną wartość pH dla badanych próbek gleby,
9) zaprezentować wyniki swoich badań.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- próbki różnych gleb,
- pehametry,
- indykatory,
- łopatki.
Ćwiczenie 2
Określ organoleptycznie barwę i skład mechaniczny gleby.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować próbki gleby,
2) określić barwę przygotowanych próbek gleby,
3) przeanalizować sposoby organoleptycznego badania gleby (tabela 3, strona 12),
4) rozetrzeć glebę w stanie suchym na dłoni,
5) nawilżyć glebę wodą,
6) zaobserwować jej zachowanie w stanie mokrym i podczas wałkowania,
7) powtórzyć badania dla każdej próbki gleby,
8) zapisać wyniki obserwacji dla badanych próbek gleby,
10) zaprezentować wyniki swoich badań.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- próbki różnych gleb,
- parowniczki porcelanowe lub inne małe naczynia,
- woda,
- literatura z rozdziału 4.1.
Ćwiczenie 3
Określ poziomy w profilu glebowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować profile glebowe,
2) wyróżnić kolejne poziomy,
3) wypisać nazwy i symbole poziomów na kartkach samoprzylepnych,
4) oznaczyć właściwymi nazwami poziomy w badanym profilu glebowym,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- plansze z profilami glebowymi,
- tablice z profilami glebowymi,
- kartki samoprzylepne,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 4.1.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Klasyfikacja i uprawa gleb
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zinterpretuj oznaczenia występujące na mapie glebowo rolniczej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować mapy glebowo rolnicze,
2) korzystając z poradnika zinterpretować wybrane symbole umieszczone na mapie,
3) wypisać nazwy odpowiadające poszczególnym symbolom na kartkach samoprzylepnych,
4) dopasować kartki z nazwami do właściwych symboli na mapie,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Rysunek do ćwiczenia 1 Fragment mapy glebowo rolniczej w skali 1:5000[1, s.288]
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pogadanka z objaśnieniem,
analiza mapy glebowo rolniczej.
Środki dydaktyczne:
- mapy glebowe rolnicze,
- opis symboli umieszczonych na mapie glebowo rolniczej,
- literatura z rozdziału 4.2.
Ćwiczenie 2
Wymień czynności umożliwiające przygotowanie podłoża pod tereny zielone na glebach
lekkich i ciężkich.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym przygotowania podłoża,
2) zaplanować i wpisać do karty pracy czynności, jakie należy wykonać przed założeniem
terenów zielonych na glebach lekkich i ciężkich
3) wskazać różnice w przygotowaniu gleb lekkich i ciężkich,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
- karta pracy ucznia,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 4.2.
Karta pracy ucznia do ćwiczenia 2
Tereny zielone położone na:
glebach lekkich glebach ciężkich
Przygotowanie podłoża
Ćwiczenie 3
Zaplanuj zabiegi pielęgnacyjne na terenach zielonych położonych na glebach lekkich
i ciężkich.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym pielęgnacji terenów zielonych,
2) zaplanować i wpisać do karty pracy zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą na stworzenie,
odpowiednich warunków dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin,
3) wskazać różnice w pielęgnacji terenów zielonych na glebach lekkich i ciężkich,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
- karta pracy ucznia,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 2.
Karta pracy ucznia do ćwiczenia 3
Tereny zielone położone na:
glebach lekkich glebach ciężkich
Zabiegi pielęgnacyjne
Różnice w pielęgnacji terenów zielonych położonych na glebach lekkich i ciężkich
Ćwiczenie 4
Ułóż poznane zabiegi uprawowe w zespoły uprawek i zaprezentuj ich zadania w uprawie
gleby.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym uprawy gleby,
2) wypisać na kartkach nazwy poznanych zabiegów uprawowych,
3) ułożyć kartki z nazwami zabiegów w kolejności przedstawiającej zespoły uprawek
pożniwnych, przedsiewnych i przedzimowych,
4) porównać zabiegi uprawowe występujące w zespołach,
5) zapisać spostrzeżenia w zeszycie przedmiotowym,
6) przeanalizować i porównać zadania badanych zespołów uprawek,
7) zapisać zadania zespołów uprawek w zeszycie przedmiotowym,
8) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
praca z tekstem,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
- kartki papieru,
- przybory do pisania,
- zeszyt przedmiotowy,
- literatura z rozdziału 4.2.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Nawadnianie i nawożenie gleb
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oceń i wybierz metody nawadniania terenów zielonych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować informacje zamieszczone w literaturze z rozdziału 4.3,
2) przeanalizować informacje dotyczące wskazanych w ćwiczeniu terenów zielonych,
3) wybrać metodę nawadniania terenów zielonych,
4) dokonać oceny metody nawadniania terenów zielonych,
5) sporządzić notatkę wypełnić kartę pracy ucznia,
6) zaprezentować wykonanie ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pogadanka z objaśnieniem,
dyskusja kierowana,
analiza tekstu.
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 4.3,
- karty pracy ucznia,
- przybory do pisania.
Karta pracy do ćwiczenia 1
Temat ćwiczenia: Oceń i wybierz metody nawadniania terenów zielonych.
Oceń poznane metody nawadniania.
Wybierz najkorzystniejszą metodę nawadniania terenów zielonych o powierzchni
...............,położonych w rejonie........................................na glebach .............................
posiadających wskazane warunki środowiskowe i organizacyjne
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Proponowana
metoda..................................................................................................................
Zalety: Wady:
1. 1.
2 2.
Proponowana
metoda.................................................................................................................
Zalety: Wady:
1. 1.
2. 2.
Proponowana
metoda..................................................................................................................
Zalety: Wady:
1. 1.
2. 2.
Zalecana
metoda.......................................................................................................................
Argumenty przemawiające za jej zastosowaniem:
1.
2.
Ćwiczenie 2
Określ intensywność opadu z deszczowni oraz równomierność deszczowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować informacje zamieszczone w rozdziale 4.3,
2) wykonać plan badanego terenu,
3) ustawić na badanym terenie naczynia do pomiaru opadu (co 2 m, w czterech kierunkach
od deszczowni),
4) zaznaczyć na planie ustawienie deszczowni i naczyń do pomiaru opadu wody,
5) uruchomić deszczownię na 20 minut,
6) zmierzyć ilość wody w każdym naczyniu,
7) obliczyć średnią dawkę opadu w milimetrach,
8) porównać intensywność opadu w poszczególnych punktach,
9) zaprezentować wyniki obserwacji.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 3,
- teren z deszczownią,
- taśma miernicza,
- papier milimetrowy,
- zegarek,
- jednakowe naczynia pomiarowe (np. wiadra słoiki, puszki),
- menzurki z dokładnością do 10 ml,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Dobierz nawozy do rodzaju gleby oraz do uprawy odpowiednich roślin.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować informacje zamieszczone w rozdziale 4.3,
2) omówić zasady stosowania nawozów mineralnych i organicznych na terenach zielonych,
3) wskazać różnice w nawożeniu upraw położonych na glebach lekkich i ciężkich,
4) sporządzić notatkę wypełnić kartę pracy ucznia,
5) zaprezentować wykonanie ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
analiza tekstu,
dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 4.3,
- próbki nawozów mineralnych,
- karta pracy ucznia,
- przybory do pisania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Karta pracy do ćwiczenia 3
Rodzaje nawozów Tereny zielone położone na:
glebach lekkich glebach ciężkich
mineralnych:
organicznych:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Uprawianie gleby
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 5, 6, 8, 12, 14, 17, 18, 19, są z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 4, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 8 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9.d, 10. c, 11. b,
12. d, 13. b, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18.d, 19. b, 20. a,
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Wymienić skład gleby o uregulowanych
1 stosunkach A P c
wodno powietrznych
C PP d
Wskazać gleby, których nie zaliczamy
2
do lekkich
C P a
Rozpoznać metody zwiększania
3
urodzajności gleby
C PP a
Scharakteryzować podstawowe pojęcia
4
związane z przydatnością rolniczą gleb
C P b
5 Wyjaśnić pojęcie zespołu uprawek
A P c
Wskazać uprawki nie spełniające
6
warunków zadania
C PP d
Wskazać wał spełniający warunki
7
zadania
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
C P b
8 Rozpoznać wybrany zespół uprawek
C PP d
9 Rozpoznać wybrany rodzaj nawożenia
C PP c
Podać różnice między uprawą gleb
10
lekkich i ciężkich
C PP b
Wskazać zastosowanie deszczowania
11
produkcyjnego
A P d
Nazwać wybrany zabieg pielęgnacyjny
12
stosowany na trawnikach
C PP b
13 Wskazać cechę podłoża organicznego
A P b
14 Wymienić termin i wysokość koszenia
C PP a
15 Nazwać wybrane nawozy
C PP c
16 Określić zasady wapnowania
A P d
Wymienić wartość pH dla gleb
17
zasadowych
A P d
Określić zasady magazynowania
18
i wysiewania nawozów mineralnych
A P b
Wymienić nawozy organiczne
19
pochodzenia zwierzęcego
D PP a
Wskazać prawidłowy sposób
20
przechowywania nawozów naturalnych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel zastosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w sprawdzianie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij każdemu uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na
udzielenie odpowiedzi.
8. Podczas sprawdzianu postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę.
9. Na 10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie ewentualnych
niepowodzeń dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą prawidłową odpowiedz możesz zdobyć 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane są
możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna, wybierz ją
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem x.
7. Staraj się wyraznie zaznaczyć odpowiedz. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedz, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie tę, którą uważasz za poprawną.
8. Test zawiera zadania z poziomu podstawowego oraz zadania z poziomu
ponadpodstawowego.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudności, odłóż rozwiązanie zadania na
pózniej i wróć do niego, po rozwiązaniu pozostałych zadań.
11. Po rozwiązaniu testu, sprawdz, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie
odpowiedzi.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia.
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Gleba o uregulowanych stosunkach wodno powietrznych zawiera:
a) 50% fazy stałej, 20% fazy ciekłej, 30% fazy gazowej.
b) 50% fazy stałej, 30% fazy ciekłej, 20% fazy gazowej.
c) 50% fazy stałej, 25% fazy ciekłej, 25% fazy gazowej.
d) 35% fazy stałej, 35% fazy ciekłej, 30% fazy gazowej.
2. Do gleb lekkich nie zaliczamy:
a) gleb bielicowych, płowych i brunatnych.
b) czarnych ziem lekkich nad piaszczystych .
c) mady piaszczyste.
d) iłów i glinów.
3. Zwiększanie urodzajności gleby poprzez wprowadzenie do niej nawozów organicznych
i mineralnych, dostarczających roślinom składników pokarmowych to istota metody:
a) agrochemicznej.
b) agrotechnicznej.
c) fitobiologicznej.
d) melioracyjnej.
4. Ocena jakości gleb pod względem ich wartości użytkowej, uwzględniająca żyzność gleby,
stosunki wodne, rzezbę terenu i stopień kultury gleby to
a) bonitacyjna klasyfikacja gleb.
b) urodzajność gleb.
c) zasobność gleby.
d) żyzność gleb.
5. Zespołem uprawek nazywamy
a) pojedynczy zabieg wykonywany narzędziem służącym do uprawy roli.
b) szereg uprawek wykonywanych w jednym czasie na tym samym polu.
c) szereg uprawek wykonywanych w jednym czasie na sąsiednich polach.
d) szereg uprawek następujących po sobie na tym samym polu.
6. Wśród uprawek spulchniających i uzupełniających nie występuje:
a) kultywatorowanie.
b) włókowanie.
c) wałowanie.
d) bronowanie.
7. Wał ugniatający głębsze warstwy, przyspieszający naturalne procesy osiadania gleby,
nazywamy:
a) wałem ugniatającym.
b) wałem kruszącym.
c) wałem strunowym.
d) wałem Campbella.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
8. Zespół uprawek niszczących chwasty, zmniejszających parowanie wody, uaktywniających
życie biologiczne gleby to:
a) zespół uprawek przedzimowych.
b) zespół uprawek pielęgnujących.
c) zespół uprawek przedsiewnych.
d) zespół uprawek pożniwnych.
9. Wysiewając nawozy jednocześnie z siewem nasion, stosujemy
a) nawożenie przedsiewne.
b) nawożenie donasienne.
c) nawożenie pogłówne.
d) nawożenie siewne.
10. Uprawiając gleby lekkie należy
a) wykonywać zabiegi uprawowe przy umiarkowanej wilgotności.
b) bronować pole po każdej orce z wyjątkiem przedzimowej.
c) unikać uprawek wysuszających.
d) unikać wałowania.
11. Deszczowania produkcyjne są stosowane
a) w celu ułatwienia wschodów roślin i ukorzeniania się sadzonek.
b) w celu zwiększenia plonów i zapobieganiu klęsce posuch.
c) w celu zwalczania chwastów, chorób i szkodników.
d) podczas wegetacji roślin.
12. Napowietrzanie trawnika, które rozluznia glebę, poprawia jej przepuszczalność, nazywamy
a) piaskowaniem.
b) wertykulacją.
c) wałowaniem.
d) aeracją.
13. Cechą charakterystyczną nie dotyczącą podłoża organicznego jest to, że
a) ma dużą zdolność zatrzymywania składników pokarmowych.
b) składniki pokarmowe są pobierane z pożywki, czyli roztworu.
c) ma właściwości najbardziej zbliżone do ziem ogrodniczych.
d) ma małą gęstość i dużą pojemność wodną.
14. Koszenie trawy to zabieg pielęgnacyjny, który powinien być wykonywany
a) co 14 16 dni, na wysokość od 6 do 8 centymetrów.
b) co 7 10 dni, na wysokość od 3 do 4 centymetrów.
c) w dowolnym terminie, na dowolną wysokość.
d) co 3 4 dni, na dowolną wysokość.
15. Nawozy zawierające w swoim składzie dwa lub więcej składników pokarmowych, które
powstały w wyniku różnych technik produkcji to nawozy:
a) wieloskładnikowe.
b) kompleksowe.
c) mieszane.
d) złożone.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
16. Zasadą dotyczącą wapnowania gleb nie jest
a) zapobiega zakwaszeniu gleby ale wpływa na zmniejszenie ilości potasu.
b) ilość stosowanego wapna zależy od odczynu gleby i uprawianych roślin.
c) działa najsilniej w 3 4 roku po zastosowaniu.
d) stosujemy je co 3 lub 4 lata.
17. Odczyn gleby wyrażony przez stosunek stężenia jonów wodorowych H do jonów
wodorotlenkowych OH, wskazuje zasadowość gleby, gdy wartość pH wynosi
a) 6,6 7,2.
b) 4,6 5,5.
c) 5,6 6,5.
d) > 7,2.
18. Podczas wysiewu nawozów mineralnych, zabrania się
a) w przypadku wystąpienia objawów zatrucia, skonsultowania się z lekarzem.
b) pracy w ubraniu ochronnym, gumowych rękawicach i okularach.
c) nie palenia papierosów i nie spożywania posiłków.
d) wysiewania ręcznie nawozów pylistych.
19. Do nawozów organicznych pochodzenia zwierzęcego należą:
a) obornik, gnojówka, nawozy zielone.
b) pomiot ptasi, gnojowica, gnojówka.
d) słoma, kompost, nawozy zielone.
c) obornik, kompost, gnojowica.
20. Nawozy naturalne w postaci stałej powinny być przechowywane
a) w pomieszczeniach inwentarskich lub na nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych
przed przenikaniem wycieków do gruntu oraz posiadających instalację odprowadzającą
wyciek do szczelnych zbiorników.
b) w pomieszczeniach inwentarskich lub na nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych
przed przenikaniem wycieków do gruntu.
c) na nieprzepuszczalnych płytach, nie zabezpieczonych przed przenikaniem wycieków do
gruntu.
d) tylko w pomieszczeniach inwentarskich.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Uprawianie gleby
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Uprawianie gleby
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 5, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 19, są z poziomu podstawowego,
- zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 11, 13, 15, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 8 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. b, 5. a, 6. a, 7. d, 8. c, 9.b, 10. a, 11. c,
12. c, 13. a, 14. a, 15. a, 16. c, 17. c, 18.d, 19. c, 20. a,
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria celu Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) wymagań odpowiedz
Rozpoznać czynniki kształtujące
1 C PP c
glebę
C PP d
Wskazać przykłady gleb zaliczanych
2
do ciężkich
C PP b
3 Wskazać prawidłowy profil glebowy
C PP b
4 Wyjaśnić pojęcie produkcji gleby
C P a
Porównać i wskazać właściwe
5
informacje dotyczące uprawek
Wybrać nazwę zabiegu, którego A P a
6 określenie zawarte jest w treści
zadania
C PP d
Rozpoznać typ gleby określonej
7
w zadaniu
C P c
8 Rozpoznać wybrany zespół uprawek
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
C PP b
Rozpoznać wybrany rodzaj
9
nawożenia
B P a
Określić, na czym polega uprawa
10
gleb ciężkich
C PP c
Określić zastosowanie deszczowania
11
ochronnego
Nazwać wybrany zabieg A P c
12 pielęgnacyjny stosowany na
trawnikach
C PP a
13 Wskazać cechy podłoża mineralnego
A P a
14 Wymienić podłoża organiczne
C PP a
Rozpoznać rodzaj nawozów
15
wieloskładnikowych
A P c
16 Rozpoznać nawozy azotowe
A P c
Wymienić wartość pH dla gleb lekko
17
kwaśnych
A P d
Określić zasady wysiewania
18
nawozów mineralnych
A P c
Wymienić nawozy organiczne
19
pochodzenia roślinnego
Wskazywać prawidłowy sposób D PP a
20 przechowywania nawozów
mineralnych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel zastosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w sprawdzianie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij każdemu uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na
udzielenie odpowiedzi.
8. Podczas sprawdzianu postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę.
9. Na 10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie ewentualnych
niepowodzeń dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą prawidłową odpowiedz możesz zdobyć 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane są
możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna, wybierz ją i zaznacz
kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem x.
7. Staraj się wyraznie zaznaczyć odpowiedz. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedz, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie tę, którą uważasz za poprawną.
8. Test zawiera zadania z poziomu podstawowego oraz zadania z poziomu
ponadpodstawowego.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudności, odłóż rozwiązanie zadania na
pózniej i wróć do niego, po rozwiązaniu pozostałych zadań.
11. Po rozwiązaniu testu, sprawdz, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie
odpowiedzi.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia.
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Całokształt zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych zachodzących
w powierzchniowej warstwie skorupy ziemskiej, w wyniku których kształtują się gleby to
a) czynniki glebotwórcze.
b) działalność człowieka.
c) procesy glebotwórcze.
d) uprawa gleby.
2. Do gleb ciężkich należą:
a) gleby bielicowe, płowe i brunatne.
b) czarne ziemie piaskowe lekkie.
c) mady piaszczyste.
d) iły i gliny.
3. Profil glebowy z prawidłowymi oznaczeniami literowymi wybranych poziomów to:
a) O poziom próchniczny, E poziom wymywania, B poziom wmywania, C poziom
skały macierzystej.
b) A poziom próchniczny, E poziom wymywania, B poziom wmywania, C poziom
skały macierzystej.
c) O poziom próchniczny, B poziom wymywania, E poziom wmywania, C poziom
skały macierzystej.
d) A poziom próchniczny, B poziom wymywania, C poziom wmywania, E poziom
skały macierzystej.
4. Produkcyjność gleby, czyli zdolność do wytwarzania plonów, wyrażana w ilości
lub wartości plonu z określonej jednostki powierzchni to
a) bonitacyjna klasyfikacja gleb.
b) urodzajność gleb.
c) zasobność gleby.
d) żyzność gleb.
5. Zespół uprawek pielęgnowania roślin wykonujemy
a) tylko na początku okresu wegetacji.
b) póznym latem pod rośliny ozime.
c) po przedplonie, np. po zbożach.
d) pod rośliny jare.
6. Zabieg stosowany do niszczenia chwastów oraz spulchniania gleby bez jej odwracania to
a) kultywatorowanie.
b) włókowanie.
c) wałowanie.
d) bronowanie.
7. Gleby wytworzone ze skał bogatych w wapń czyli wapieni, margli, gipsów,
charakteryzujące się dużą ilością próchnicy to:
a) gleby brunatne.
b) czarne ziemie.
c) czarnoziemy.
d) rędziny.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
8. Zespół uprawek zmniejszających parowanie wody, niszczący chwasty
oraz doprowadzający wierzchnią warstwą roli do stanu najkorzystniejszego
dla poszczególnych roślin to zespół uprawek
a) przedzimowych.
b) pielęgnujących.
c) przedsiewnych.
d) pożniwnych.
9. Mocząc nasiona w roztworach mikronawozów, stosujemy tzw. nawożenie
a) przedsiewne.
b) donasienne.
c) pogłówne.
d) siewne.
10. Gleby ciężkie to takie, przy uprawie których
a) po każdej orce z wyjątkiem przedzimowej, pole bronujemy, unikamy wałowania.
b) unikamy kultywatora i ograniczamy mechaniczne niszczenie chwastów.
c) ograniczamy liczbę uprawek, zwłaszcza pożniwnych.
d) unikamy uprawek wysuszających.
11. Deszczowanie ochronne stosujemy
a) w celu ułatwienia wschodów roślin i ukorzeniania się sadzonek.
b) w celu zwiększenia plonów i zapobieganiu klęsce posuch.
c) w celu zwalczania chwastów, chorób i szkodników.
d) podczas wegetacji roślin.
12. Wyrównanie powierzchni trawnika oraz pobudzenie roślin do krzewienia nazywamy
a) piaskowaniem.
b) wertykulacją.
c) wałowaniem.
d) aeracją.
13. Cechą charakterystyczną podłoża mineralnego jest
a) to, że składniki pokarmowe są pobierane z pożywki, czyli roztworu.
b) duża zdolność zatrzymywania składników pokarmowych.
c) to, że najbardziej zbliżone jest do ziemi ogrodniczej.
d) mała gęstość i duża pojemność wodna.
14. Podłoża organiczne to:
a) torf wysoki, włókno kokosowe, węgiel brunatny.
b) wełna mineralna, wełna szklana, keramzyt.
c) węgiel brunatny, torf niski, perlit.
d) trociny, kompost, styropian.
15. Popularna polifoska powstająca z kilku soli powiązanych w jednym
procesie technologicznym jest
a) nawozem kompleksowym.
b) nawozem organicznym.
c) nawozem mieszanym.
d) nawozem złożonym.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
16. Do nawozów azotowych należą:
a) sole potasowe, woda amoniakalna, saletra potasowa.
b) superfosfat, saletrzak, supertomasyna.
c) saletrzak, mocznik, mączka rybna.
d) saletra amonowa, kainit, mocznik.
17. Odczyn gleby wskazuje lekką kwasowość gdy wartość pH wynosi
a) 6,6 7,2.
b) 4,6 5,5.
c) 5,6 6,5.
d) > 7,2.
18. Podczas wysiewu nawozów mineralnych zabrania się
a) w przypadku wystąpienia objawów zatrucia, skontaktowania się z lekarzem.
b) pracy w ubraniu ochronnym, gumowych rękawicach i okularach.
c) wysiewania siewnikiem nawozów pylistych.
d) palenia papierosów i spożywania posiłków.
19. Do nawozów organicznych pochodzenia roślinnego należą:
a) obornik, gnojówka, nawozy zielone.
b) pomiot ptasi, gnojowica, gnojówka.
c) słoma, kompost, nawozy zielone.
d) obornik, kompost, gnojowica.
20. Nawozy mineralne powinny być przechowywane
a) w pomieszczeniach magazynowych lub w pryzmach na folii, w miejscach suchych,
zacienionych, z odpływem wód opadowych.
b) w pomieszczeniach magazynowych lub w pryzmach na folii, w miejscach suchych,
nasłonecznionych, z odpływem wód opadowych.
c) tylko w pomieszczeniach magazynowych w stosach układanych na drewnianych
podkładach.
d) tylko w pryzmach poza magazynem usypanych na folii lub papie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Uprawianie gleby
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
7. LITERATURA
1. Bac S. i inni.: Podstawy produkcji roślinnej. PWRiL, Warszawa 1999
2. Bednarek R. Dziadowiec, H. Pokoiska, U. Prusinkiewicz, Z.: Badania ekologiczno
gleboznawcze. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005
3. Domańska H. i współautorzy: Ogólna uprawa roli i roślin. PWN, Warszawa 1978
4. Karczmarek S. Nowak L.: Nawadnianie roślin. PWRiL, Warszawa 2006
5. Kolota E. Ormowski M. Bac ST. Biesiada A.: Podstawy ogrodnictwa. WSiP, Warszawa
2000
6. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999
7. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych Cz. 1 i 2.
ITeE, Radom 1999
8. Rutkowska B. Pawluśkiewicz, M.: Trawniki poradnik. PWRiL, Warszawa 1996
9. Zawadzki S.: Gleboznawstwo. PWRiL, Warszawa 1999
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35