technik architektury krajobrazu 321[07] z2 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Joanna Wdowska
Zwalczanie chwastów, szkodników oraz chorób roślin
ozdobnych 321[07].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Kapusta
mgr inż. Krystyna Kwestarz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Joanna Wdowska
Konsultacja:
mgr inż. Lidia Staniszewska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[07].Z2.03,
"Zwalczanie chwastów, szkodników oraz chorób ro ślin ozdobnych", zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik architektury krajobrazu.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Materiał nauczania 11
5.1. Rodzaje chwastów, szkodników i chorób roślin stosowanych
w kształtowaniu krajobrazu 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Metody zwalczania chwastów, szkodników i chorób 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Środki ochrony roślin 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
5.4. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy 20
5.4.1. Ćwiczenia 20
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 22
7. Literatura 36
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Zwalczanie chwastów, szkodników
oraz chorób roślin ozdobnych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie technik architektury krajobrazu 321[07].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu
z objaśnieniem, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycję norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestawy zadań testowych.
Jednostka modułowa  Zwalczanie chwastów, szkodników oraz chorób roślin ozdobnych
zawarta jest w module  Technologia produkcji i uprawy roślin ozdobnych 321[07].Z2 i jest
zaznaczona na schemacie na stronie 4.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
321[07].Z2
Technologia produkcji i uprawy roślin
ozdobnych
321[07].Z2.01
Uprawianie gleby
321[07].Z2.02
Stosowanie roślin ozdobnych
w kształtowaniu krajobrazu
321[07].Z2.03
Zwalczanie chwastów, szkodników
oraz chorób roślin ozdobnych
321[07].Z2.04
Wykonywanie dekoracji roślinnych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- projektować metody uprawy dostosowane do rodzaju gleby i roślin,
- charakteryzować właściwości i zastosowanie nawozów organicznych i mineralnych,
- określać czynniki wpływające na właściwy dobór roślin w zmianowaniach,
- stosować zasady ochrony roślin wykorzystywanych w kształtowaniu krajobrazu,
- stosować zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne wykonywane na plantacjach roślin
ozdobnych,
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska podczas
wykonywania zabiegów uprawowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
 rozpoznać chwasty, szkodniki oraz choroby roślin stosowanych w kształtowaniu
krajobrazu,
 wskazać przyczyny występowania chwastów, szkodników i chorób roślin,
a w szczególności jednorodnego zapisu,
 dobrać metody zapobiegania szkodnikom i chorobom roślin,
 dobrać metody zwalczania chwastów, szkodników i chorób roślin,
 rozpoznać środki ochrony roślin oraz określić sposoby ich stosowania,
 scharakteryzować biologiczne metody walki z chorobami, szkodnikami i chwastami,
 dobrać techniki wykonywania zabiegów ochrony roślin,
 wskazać zagrożenia powodowane przez stosowanie chemicznych środków ochrony
roślin,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska podczas
stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Technik architektury krajobrazu 321[07]
Moduł: Technologia produkcji i uprawy roślin stosowanych
w kształtowaniu krajobrazu 321[07].Z2
Jednostka modułowa: Zwalczanie chwastów, szkodników oraz chorób roślin
ozdobnych 321[07].Z2.03
Temat: Rozpoznawanie chorób i szkodników na roślinach ozdobnych
Cel ogólny: Rozpoznawanie chorób i szkodników na roślinach ozdobnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych, uczeń powinien umieć:
 rozpoznać choroby i szkodniki na roślinach ozdobnych,
 określić sposób zwalczania chorób i szkodników,
 przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne na roślinach ozdobnych.
Metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- dyskusja dydaktyczna,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
uczniowie pracują w grupach 3 - 4  osobowych
Czas trwania zajęć:
- 90 minut.
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu
Środki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
wzór tabeli,
atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych,
okazy naturalne uszkodzonych roślin,
film dydaktyczny przedstawiający uszkodzenia roślin wywołane przez szkodniki
i choroby,
magnetowid, telewizor.
Przebieg zajęć:
1. Określenie tematu zajęć.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Podział grupy uczniów na zespoły.
4. Omówienie zadań poszczególnych zespołów.
Nauczyciel przeprowadza wykład na temat ochrony roślin ozdobnych przed chorobami
i szkodnikami. Nauczyciel omawia film. Nauczyciel zadaje pytanie: Jakie są objawy
uszkodzenia roślin przez choroby i szkodniki; w jaki sposób im zapobiegać?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
 Burza mózgów  uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie są zapisane
na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi.
5. Realizacja tematu.
Praca w grupach 3  4 osobowych:
- nauczyciel objaśnia cel ćwiczeń, ich zakres i sposób wykonania,
- uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
- uczniowie oglądają zmiany jakie powstały na organach roślin w wyniku choroby
lub żerowania szkodników,
- uczniowie dyskutują podczas rozpoznawania uszkodzeń, z wykorzystaniem atlasu chorób
i szkodników roślin ozdobnych,
- uczniowie uzasadniają swoje rozwiązania (efekty obserwacji),
- rysują tabelę i uzupełniają ją.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i podpowiada najlepsze rozwiązania, udziela rad
i wskazówek.
6. Podsumowanie zajęć:
- uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane zadanie przez swoja grupę.
- uczniowie dyskutują na forum klasy na temat uzupełnienia tabeli.
- nauczyciel ocenia pracę każdej grupy.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Narysuj w notatniku objawy rozpoznanych chorób i szkodników.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania: Technik architektury krajobrazu 321[07]
Moduł: Technologia produkcji i uprawy roślin stosowanych
w kształtowaniu krajobrazu 321[07].Z2
Jednostka modułowa: Zwalczanie chwastów, szkodników oraz chorób roślin
ozdobnych 321[07].Z2.03
Temat: Klasyfikacja chwastów
Cel ogólny: Sklasyfikowanie chwastów
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
- rozpoznać gatunki chwastów,
- sklasyfikować chwasty do odpowiednich grup,
- dobrać metody do zwalczania chwastów,
- dobrać środki chemiczne do zwalczania chwastów.
Metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- metoda przewodniego tekstu,
- dyskusja,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych.
Czas trwania zajęć:
- 90 minut.
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- film dydaktyczny dotyczący metod zwalczania chwastów,
- magnetowid, telewizor.
Zadanie dla ucznia:
Zbierz 10 okazów chwastów. Na podstawie cech morfologicznych, sklasyfikuje
do odpowiednich grup.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Na jakie grupy dzielimy chwasty?
2. Co to są chwasty ruderalne, a co segetalne?
3. Do jakich klas należą chwasty?
4. Jakimi metodami możemy zwalczać chwasty?
5. Która z tych metod jest najbardziej skuteczna?
6. Jakie preparaty służą do zwalczania chwastów?
Faza II. Planowanie
1. W jakich fazach rozrostu i rozwoju zbieramy chwasty do rozpoznania?
2. Na jakich typach gleb występują chwasty?
3. Jak klasyfikuje się chwasty?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie, pracując w zespołach, proponują czynności, jakie należy wykonać realizując
ćwiczenie.
2. Uczniowie zastanawiają się nad klasyfikacją chwastów,
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność dobranych materiałów.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie przygotowują stanowiska pracy.
2. Uczniowie dobierają materiały.
3. Uczniowie dokonują klasyfikacji chwastów na podstawie cech morfologicznych.
Faza V. Sprawdzanie
Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych ćwiczeń. Nauczyciel
sprawdza poprawność.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadań sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Faza końcowa
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Narysuj w notatniku tabelę, wpisz w odpowiednie rubryki gatunki rozpoznanych
chwastów, podaj charakterystyczne cechy rozpoznawcze. Opisz, w jaki sposób je zwalczamy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje chwastów, szkodników i chorób roślin stosowanych
w kształtowaniu krajobrazu
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podczas wycieczki zbierz różne gatunki chwastów, a następnie dokonaj ich klasyfikacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zebrać 10  20 gatunków chwastów najczęściej występujących w uprawach roślin
ozdobnych,
2) rozpoznać zebrane gatunki chwastów,
3) określić gatunki pod względem długości wegetacji,
4) określić miejsce - plantacji roślin uprawianej, na której chwast został zebrany,
5) określić nasilenie zachwaszczenia,
6) wskazać dominujące gatunki,
7) zapisać w notatniku rozpoznane gatunki chwastów,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja,
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zeszyty do zielników,
- okazy chwastów,
- kartki papieru, przybory do pisania,
- atlas chwastów,
- literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj choroby i szkodniki na wskazanych roślinach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować informacje na temat szkodników i chorób opisanych w literaturze
z rozdziału 6,
2) opisać w notatniku objawy uszkodzeń roślin,
3) rozpoznać szkodnika lub chorobę rośliny,
4) wykonać rysunek z objawami w notatniku,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda przewodniego tekstu,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- rośliny z objawami uszkodzeń,
- przybory do pisania,
- notatnik,
- lupa, mikroskop,
- atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych,
- literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj objawy chorób fizjologicznych na zaprezentowanych roślinach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować informacje na temat chorób fizjologicznych opisanych w literaturze
z rozdziału 6,
2) rozpoznać objawy chorób, za pomocą lupy lub mikroskopu,
3) opisać w notatniku objawy chorób fizjologicznych na wskazanych roślinach,
4) wykonać w notatniku rysunek z objawami chorób,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja,
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne
- rośliny z objawami chorobowymi,
- przybory do pisania,
- notatnik,
- lupa, mikroskop,
- atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych,
- literatura z rozdziału 6.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 4
Rozpoznaj objawy szkodników na zaprezentowanych roślinach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować informacje na temat szkodników w literaturze z rozdziału 6,
2) rozpoznać objawy uszkodzeń przez szkodniki, za pomocą lupy lub mikroskopu,
3) narysować tabelę w notatniku według poniższego wzoru:
Rodzaj szkodnika Uszkodzenia Uszkodzenia Objawy uszkodzeń
aparatem gębowym aparatem gębowym
gryzącym
kłująco - ssącym
4) uzupełnić tabelę,
5) wykonać w notatniku rysunek z objawami żerowania szkodników,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne
- rośliny z objawami szkodników,
- przybory do pisania,
- notatnik,
- lupa, mikroskop,
- atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych,
- literatura z rozdziału 6.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Metody zwalczania chwastów, szkodników i chorób
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Po obejrzeniu filmu dydaktycznego dotyczącego metod zwalczania chwastów, dobierz
metody do zwalczania chwastów wieloletnich w uprawie roślin wrzosowatych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać metody do zwalczania chwastów w uprawie roślin wrzosowatych,
2) zapisać w notatniku wybrane metody,
3) uzasadnić wybór zastosowanej metody,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład informacyjny,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- film dydaktyczny prezentujący metody zwalczania chwastów,
- magnetowid, telewizor,
- notatnik,
- materiały do pisania,
- literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Po obejrzeniu filmu dydaktycznego dotyczącego metod walki z chorobami i szkodnikami,
dobierz metody zapobiegawcze w uprawie roślin ozdobnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać metody zapobiegawcze do zwalczania chorób i szkodników w uprawie roślin
ozdobnych,
2) zapisać w notatniku wybrane metody,
3) uzasadnić wybór metody,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład informacyjny,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- film dydaktyczny prezentujący metody walki z chorobami i szkodnikami,
- magnetowid, telewizor,
- notatnik,
- materiały do pisania,
- literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 3
Po obejrzeniu filmu dydaktycznego dotyczącego metod walki z chorobami i szkodnikami,
dobierz skuteczną metodę do zwalczania przędziorków w uprawie roślin szklarniowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać metodę do zwalczania przędziorków w uprawach roślin szklarniowych,
2) zapisać w notatniku wybraną metodę w zwalczaniu przędziorków w uprawie roślin
szklarniowych,
3) uzasadnić wybór metody w walce z przędziorkiem w uprawach szklarniowych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład informacyjny,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- film dydaktyczny prezentujący metody walki z chorobami i szkodnikami,
- magnetowid, telewizor,
- notatnik,
- materiały do pisania,
- literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 4
Określ liczebność mszyc występujących na przedstawionych roślinach ozdobnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść materiału z podręcznika dotyczącego występowania mszyc na
roślinach ozdobnych,
2) rozpoznać mszyce na roślinach ozdobnych,
3) określić fazę rozwoju roślin,
4) określić stadium rozwoju mszyc,
5) określić wizualnie stan żerowania mszyc,
6) opisz metodę zwalczenia szkodnika,
7) zapisać wnioski w notatniku,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład informacyjny,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- rośliny ozdobne, na których znajdują się mszyce,
- przybory do pisania,
- notatnik,
- literatura z rozdziału 6.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Środki ochrony roślin
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj środki ochrony stosowane w szkółkarstwie roślin ozdobnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść etykiet na opakowaniach,
2) zapisać w notatniku zawartość etykiet,
3) uzupełnić tabelę:
Nazwa Substancja Klasa Forma Zastosowanie
preparatu biologicznie toksyczności użytkowa
czynna
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- opakowania najważniejszych krajowych i zagranicznych preparatów chemicznych,
- karta pracy,
- przybory do pisania,
- notatnik.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zaprawianie bulw mieczyka przeciw fuzariozie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać doniczki do wielkości bulw mieczyka,
2) napełnić doniczki ziemią,
3) przeczytać i zwrócić uwagę dotyczącą zalecanej dawki zamieszczoną na etykiecie
preparatu,
4) założyć rękawice do zaprawiania,
5) zaprawić bulwy mieczyka Topsinem w słojach szczelnie zamkniętych,
6) wysadzić do doniczek zaprawione bulwy,
7) ustawić doniczki z zaprawionymi bulwami mieczyka w wyznaczonym miejscu,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- doniczki różnej średnicy,
- podłoże,
- preparat chemiczny Topsin,
- słoje Wecka,
- gumowe rękawice,
Ćwiczenie 3
Po obejrzeniu filmu dydaktycznego dotyczącego zwalczania chwastów w uprawie drzew
i krzewów iglastych, oceń skuteczność działania herbicydów na chwasty dwuliścienne
w uprawie krzewów iglastych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) na podstawie filmu dydaktycznego, wypisać w notatniku herbicydy stosowane w uprawie
krzewów ozdobnych,
2) określić działanie herbicydów selektywnych i nieselektywnych,
3) określić wpływ stosowania herbicydów na chwasty dwuliścienne,
4) określić skuteczność stosowanych herbicydów w uprawie roślin krzewów ozdobnych,
5) zapisać w notatniku działanie poszczególnych herbicydów na chwasty,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Środki dydaktyczne:
- film dydaktyczny prezentujący zwalczanie chwastów w uprawie drzew i krzewów
iglastych,
- magnetowid, telewizor,
- notatnik,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 4
Opracuj plan chemicznego zwalczania przędziorków na krzewach iglastych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zalecenia programu ochrony krzewów iglastych dotyczące zwalczania
przędziorków,
2) określić fazy występowania szkodnika na roślinach iglastych,
3) na podstawie programu ochrony roślin iglastych, dobrać środki chemiczne do zwalczania
przędziorków,
4) napisać w notatniku plan zwalczania przędziorków na krzewach iglastych,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- aktualny program ochrony roślin iglastych przed szkodnikami,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.4. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie filmu dydaktycznego, wskaż zagrożenia dla człowieka, jakie występują
przy stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać zagrożenia w notatniku (na podstawie filmu), na jakie człowiek może być
narażony podczas stosowania środków chemicznych w uprawach roślinnych,
2) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- telewizor, magnetowid,
- film dydaktyczny dotyczący stosowania środków chemicznych w uprawach roślinnych,
- notatnik,
- przybory dopisania.
Ćwiczenie 2
Po obejrzeniu filmu dydaktycznego, określ sposoby przechowywania środków ochrony
roślin z zastosowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapisać w notatniku zasady stosowania pestycydów oraz przepisy bhp, których należy
przestrzegać,
2) określić sposoby przechowywania środków chemicznych w formie płynnej i stałej,
3) zapisać wnioski w notatniku,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne
- telewizor, magnetowid,
- film dydaktyczny dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy przy przechowywaniu
środków chemicznych,
- notatnik,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Na podstawie filmu dydaktycznego, określ, w jaki sposób sporządzamy ciecz roboczą
różnych form środków ochrony roślin.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapisać w notatniku zasady sporządzania cieczy roboczej różnych form preparatów,
2) zapisać w notatniku przepisy bhp, których należy przestrzegać podczas sporządzania
cieczy roboczej,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- telewizor, magnetowid,
- film dydaktyczny dotyczący sporządzania cieczy roboczej środków chemicznych,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Zwalczanie chwastów,
szkodników oraz chorób roślin ozdobnych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, są poziomu podstawowego,
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20, są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. b, 4. a, 5. d, 6. b 7. a, 8. b, 9. d, 10. a, 11. d,
12. c, 13. d, 14. d, 15. c, 16. c, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b
Plan testu
Nr Poprawna
Cel operacyjny Kategoria Poziom
zad. odpowiedz
(mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań
1 Określić preparaty do zwalczania chwastów.
A P b
2 Określić szkodnika powodującego gołożery.
A P d
3 Ustalić przyczynę przebarwień na liściach.
C P b
4 Wskazać szkodnika żerującego na liściach.
A P a
5 Ustalić zródła chorób bakteryjnych.
C P d
6 Wskazać miejsce żerowania mszyc na roślinie.
C P b
7 Określić, z jakiego materiału wykonuje się obuwie
C P a
i rękawice do pracy z pestycydami.
8 Ustalić środki ochrony roślin.
C P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
9 Wyjaśnić pojęcie  inkrustacja nasion .
C P d
10 Określić, u jakiej rośliny występują pędy płone.
A P a
11 Wymienić skład środków chemicznych.
A P d
12 Nazwać środki, które zmieniają napięcie
A P c
powierzchniowe i zwiększają skuteczność zabiegu.
13 Wskazać szkodnika żerującego na liściach
C P d
cyprysika.
14 Ustalić chwast krótkotrwały występujący na
A P d
glebach żyznych, zasobnych w azot.
15 Określić preparaty do zwalczania chwastów
C PP c
jednoliściennych.
16 Ustalić objawy niedoboru potasu.
C PP c
17 Określić, jakie organizmy są pożyteczne
C PP c
w zwalczania pasożytów.
18 Określić działanie herbicydów selektywnych.
C PP b
19 Ustalić herbicydy o działaniu układowym
C PP a
nieselektywnym.
20 Wskazać symbol koncentratu do sporządzania
C PP b
emulsji wodnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniów o rodzajach zadań zawartych w zestawie oraz o zasadach punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń
dydaktycznych - niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Przeczytaj zestaw zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.
7. Staraj się wyraznie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedz,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedz, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 15 do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdz czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie
odpowiedzi.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do zwalczania chwastów stosujemy
a) zoocydy.
b) herbicydy.
c) fungicydy.
d) insektycydy.
2. Gołożery liści powodują
a) skorki.
b) czerwce.
c) pluskwiaki.
d) gąsienice motyli
3. Przebarwienia na liściach spowodowane są żerowaniem
a) mszyc.
b) pędraków.
c) przędziorków.
d) wciornastków.
4. Rysunek przedstawia żerowanie
a) szpecieli.
b) miseczników.
c) przędziorków.
d) wciornastków.
5. Głównym zródłem chorób bakteryjnych roślin są
a) chwasty.
b) nasiona.
c) warunki klimatyczne.
d) materiały rozmnożeniowe.
6. Mszyce żerują na
a) słupku kwiatowym.
b) liściach.
c) owocach.
d) korzeniach.
7. Obuwie i rękawice używane podczas pracy ze środkami ochrony roślin powinny być
wykonane z
a) gumy.
b) drelichu.
c) płótna lnianego.
d) podgumowanego płótna.
8. Środki ochrony roślin nazywane są
a) zoocydami.
b) pestycydami.
c) insektycydami.
d) moluskocydami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
9. Inkrustacja nasion jest to
a) odmiana metody biologicznej.
b) pokrycie roślin delikatną warstwą trucizny.
c) uszkodzenie nasion celem szybszego kiełkowania.
d) mieszanina zmoczonych nasion z zaprawą pylistą, w której jest środek chemiczny.
10. Pędy płone występują u
a) skrzypu polnego.
b) perzu właściwego.
c) mniszka pospolitego.
d) żółtlicy drobnokwiatowej.
11. Chemiczne środki ochrony roślin w swoim składzie zawierają
a) Pestycydy.
b) formę użytkowania.
c) substancje pomostowe.
d) substancje biologicznie czynne.
12. Środki, które zmieniają napięcie powierzchniowe cieczy użytkowej i zwiększają
skuteczność zabiegu, to
a) awicydy.
b) akaracydy.
c) adiuwanty.
d) insektycydy.
13 Rysunek przedstawia żerowanie
a) much.
b) mszyc.
c) ochojników.
d) przędziorków.
14. Chwast krótkotrwały, który występujący na glebach żyznych, zasobnych w azot, to
a) skrzyp polny.
b) szarłat polny.
c) gwiazdnica pospolita.
d) żółtlica drobnokwiatowa.
15. Do zwalczania chwastów jednoliściennych stosujemy preparaty zwane
a) gramowymi.
b) granulowanymi.
c) graminicydami.
d) gram  dodatnimi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
16. Rysunek przedstawia objawy niedoboru
a) azotu.
b) żelaza.
c) potasu.
d) magnezu.
17. Do organizmów pożytecznych zwalczających mszyce i przędziorki należą
a) mrówki.
b) złotonoski.
c) biedronki.
d) drapieżne przędziorki.
18. Herbicydy selektywne
a) niszczą wszelką roślinność.
b) niszczą tylko określone grupy chwastów.
c) to środki, które wgłębnie działają na roślinę.
d) uszkadzają tkanki roślin w miejscach bezpośredniego kontaktu.
19. Do herbicydów układowych nieselektywnych zaliczamy
a) Roundup.
b) Chwastox.
c) Reglone 200 SL.
d) Zolone 350 EC.
20. Koncentraty do sporządzania emulsji wodnej oznaczamy symbolem
a) AC.
b) EC.
c) SC.
d) SL.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Zwalczanie chwastów, szkodników oraz chorób roślin ozdobnych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Zwalczanie chwastów,
szkodników oraz chorób roślin ozdobnych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, są poziomu podstawowego,
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20, są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. d, 4. a, 5. a, 6. a, 7. d, 8. b, 9. a, 10. d, 11. d,
12. d, 13. c, 14. d, 15. d, 16. c, 17. d, 18. c, 19. d, 20. c
Plan testu
Nr Poprawna
Cel operacyjny Kategoria Poziom
zad. odpowiedz
(mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań
1 Wskazać miejsce występowania chwastów
A P b
segetalnych.
2 Określić objawy żerowania mszyc.
C P b
3 Wymienić szkodliwe roztocza.
A P d
4 Wskazać występowanie defoliatorów.
A P a
5 Wskazać nosicieli chorób wirusowych.
A P a
6 Wyjaśnić reakcję roślin na obecność patogenów.
C P a
7 Określić czynniki wywołujące choroby
C P d
nieinfekcyjne.
8 Wymienić preparaty do zwalczania roztoczy.
C P b
9 Wyjaśnić działanie herbicydów układowych.
C P a
10 Wskazać symbol do sporządzania zawiesiny
A P d
wodnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
11 Rozróżnić zasady postępowania przy mieszaniu
C P d
dwóch lub trzech preparatów.
12 Opisać postępowanie przy sporządzaniu silnie
B P d
toksycznych środków.
13 Wyjaśnić, w jaki sposób zmniejszyć skażenie
C P c
środowiska.
14 Wyjaśnić, w jakich sytuacjach występują zatrucia
C P d
u człowieka.
15 Wskazać chwasty krótkotrwałe.
C PP d
16 Rozpoznać szkodnika przedstawionego na rysunku.
C PP c
17 Ustalić, na jakich glebach występuje niedobór
C PP d
żelaza.
18 Wyjaśnić, jak można zmniejszyć zachwaszczenie
C PP c
pól.
19 Określić rośliny miododajne.
C PP d
20 Ustalić insektycydy o działaniu kontaktowym.
C PP c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniów o rodzajach zadań zawartych w zestawie oraz o zasadach
punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń
dydaktycznych - niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Przeczytaj zestaw zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna;
i zaznacz ją znakiem X.
7. Staraj się wyraznie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedz, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedz, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostał (dotyczy to zadań
o numerach od 15 do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdz czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Chwasty segetalne występują na
a) torowiskach.
b) polach uprawnych.
c) łąkach i pastwiskach.
d) terenach nie uprawianych.
2. Zniekształcenie liści, wierzchołków pędów roślin wywołane jest żerowaniem.
a) nicieni.
b) mszyc.
c) pędraków.
d) wciornastków.
3. Do szkodliwych roztoczy zaliczamy:
a) szpeciele, gołożery.
b) mszyce, wciornastki.
c) przędziorki, czerwce.
d) przędziorki, szpeciele.
4. Defoliatory to szkodniki żerujące na
a) liściach.
b) owocach.
c) kwiatach.
d) korzeniach.
5. Nosicielami chorób wirusowych są
a) mszyce.
b) czerwce.
c) szara pleśń.
d) przędziorki.
6. Na obecność patogenów rośliny reagują zmianą w postaci
a) narośli i plam.
b) zaczerwienień.
c) silnym wzrostem.
d) wydzielaniem substancji zapachowych.
7. Choroby nieinfekcyjne wywołane są przez:
a) bakterie, wirusy, grzyby.
b) wpływ działalności człowieka i złe nawożenie.
c) czynniki klimatyczne i mało odporne odmiany.
d) czynniki klimatyczne, glebowe i wpływ działalności człowieka.
8. Do zwalczania roztoczy stosujemy
a) pestycydy.
b) akarycydy.
c) insektycydy.
d) nematocydy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
9. Herbicydy, które pobierane są przez korzenie lub liście transportowane po całej roślinie
nazywamy
a) układowymi.
b) kontaktowymi.
c) selektywnymi.
d) żołądkowymi.
10. Granulaty do sporządzania zawiesiny wodnej oznaczamy symbolem
a) EC.
b) SL.
c) WP.
d) WG.
11. Przy sporządzaniu dwóch lub trzech preparatów należy
a) bezpośrednio wlać do zbiornika z wodą.
b) mieszać wszystkie preparaty w małej ilości wody.
c) wlewać preparaty do pustego zbiornika i napełnić wodą.
d) rozpuścić każdy preparat osobno w małej ilości wody.
12. Do sporządzania silnie toksycznych środków należy zastosować:
a) buty gumowe, ubranie robocze.
b) kombinezon sportowy, gogle.
c) ubranie robocze, rękawice skórzane.
d) kombinezon ochronny, maskę ochronną.
13. Dla zmniejszenia skażenia środowiska przez środki chemiczne należy
a) stosować środki przeterminowane.
b) stosować środki wysoko toksyczne.
c) ograniczyć stosowanie środków chemicznych.
d) zwiększyć stosowanie środków chemicznych.
14. Zatrucia pokarmowe u człowieka powstają na skutek
a) wchłaniania wysokiej dawki środka.
b) jednorazowego wchłonięcia wysokiej dawki.
c) wielokrotnego wchłonięcia niskiej dawki preparatu i odkładanie się w nerkach.
d) odkładania się w organizmie i kumulacji małych dawek pestycydu przez dłuższy
okres czas.
15. Do chwastów krótkotrwałych należą:
a) łopian, perz.
b) perz ,ostrożeń.
c) gwiazdnica pospolita, perz.
d) gwiazdnica pospolita, szarłat szorstki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
16. Rysunek przedstawia
a) pędraki.
b) nicienie.
c) drutowce.
d) skoczogonki.
17. Niedobór żelaza objawia się na glebach
a) kwaśnych.
b) obojętnych.
c) torfowych.
d) zasobnych w wapń.
18. Zachwaszczenie pól możemy zmniejszyć poprzez
a) rozkład chwastów.
b) intensywne nawożenie.
c) odpowiedni płodozmian.
d) stosowanie moluskocydów.
19. Do roślin miododajnych należą:
a) czarny bez, porzeczka, czereśnia.
b) wierzba iwa, czeremcha, cytryna.
c) czeremcha, czereśnia, czarnuszka.
d) czarny bez, wierzba iwa, czeremcha.
20. Do insektycydów o działaniu kontaktowym zaliczamy
a) Randup, Nogos 500EC.
b) Decis 2,5EC, Apollo 500SC.
c) Decis 2,5EC, Telstar 100EC.
d) Zolone 350EC, Ronilan 50WP.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Zwalczanie chwastów, szkodników oraz chorób roślin ozdobnych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
7. LITERATURA
1. Masternak H., Wiech K.: Jaki to szkodnik jaka choroba. Polski Związek Działkowców,
Warszawa 1988
2. Pruszyński S., Pogórska B.: Poradnik Ochrony Roślin. Instytut Ochrony Roślin, Poznań
1994
3. Skąpski H., Dąbrowski Z.: Ogólna uprawa roślin ogrodniczych. PWRiL, Warszawa 1981
4. Steller G.: Choroby i szkodniki roślin ozdobnych w ogrodzie. Mulico, Warszawa 1993
5. Czasopisma:  Kwietnik ,  Działkowiec ,  Ogrody ,  szkółkarstwo ozdobne .
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36

