technik architektury krajobrazu 321[07] z3 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Pyszczek
Eksploatowanie maszyn, instalacji i urządzeń technicznych
321[07].Z3.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Krystyna Kwestarz
mgr inż . Beata Figarska-Wysocka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Pyszczek
Konsultacja:
mgr inż. Lidia Staniszewska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[07].Z3.01,
"Eksploatowanie maszyn, instalacji i urządzeń technicznych", zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik architektury krajobrazu.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska związane z eksploatacją maszyn, instalacji i urządzeń
technicznych 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Podstawy eksploatacji sprzętu technicznego 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Urządzenia elektryczne 14
5.3.1. Ćwiczenia 14
5.4. Mechanizacja uprawy i nawożenia gleby 16
5.4.1. Ćwiczenia 16
5.5. Mechanizacja siewu i sadzenia roślin 18
5.5.1. Ćwiczenia 18
5.6. Mechanizacja zaopatrzenia w wodę i nawadniania 20
5.6.1. Ćwiczenia 20
5.7. Mechanizacja prac związanych z pielęgnacją drzew i krzewów 22
5.7.1. Ćwiczenia 22
5.8. Mechanizacja prac związanych z zakładaniem i pielęgnacja trawników 23
5.8.1. Ćwiczenia 23
5.9. Mechanizacja prac w szkółkach 25
5.9.1. Ćwiczenia 25
5.10. Mechanizacja ochrony roślin 27
5.10.1. Ćwiczenia 27
5.11. Mechanizacja robót ziemnych 29
5.11.1. Ćwiczenia 29
5.12. Urządzenia transportowe 31
5.12.1. Ćwiczenia 31
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 33
7. Literatura 47
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik architektury krajobrazu.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania 
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
- wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami,
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, na przykład tekstu
przewodniego. Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Wykonując ćwiczenia przedstawione w poradniku lub inne zaproponowane przez
nauczyciela, uczeń będzie poznawał zagadnienia dotyczące eksploatacji sprzętu technicznego,
urządzeń elektrycznych, mechanizacji upraw, nawożenia i siewu, mechanizacji prac z zakresu
i pielęgnacji drzew i krzewów, zakładania i pielęgnacji trawników, mechanizacji prac
w szkółkach, ochrony roślin, urządzeń transportowych, wykonywania robót ziemnych,
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas prac i eksploatowania maszyn, instalacji
i urządzeń technicznych.
Po zakończeniu zajęć tej jednostki modułowej zostanie przeprowadzony sprawdzian
poziomu opanowania wiadomości i umiejętności. W tym celu należy posłużyć się zestawem
testów zawierającym zadania zamknięte wielokrotnego wyboru.
Zestaw zadań testowych, zawiera:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań na poszczególne oceny szkolne,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi.
Jednostka modułowa  Eksploatowanie maszyn, instalacji i urządzeń technicznych ,
zawarta w module  mechanizacja prac związanych z kształtowaniem krajobrazu 321[07].Z3.
i zaznaczona na schemacie na stronie 4.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
321[07].Z3
Mechanizacja prac związanych
z kształtowaniem krajobrazu
321[07].Z3.01
Eksploatowanie maszyn, instalacji
i urządzeń technicznych
321[07]. Z3.02
Obsługiwanie i prowadzenie ciągnika
rolniczego
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- wyszukiwać podstawowe informacje na temat eksploatacji maszyn, instalacji i urządzeń
technicznych,
- wyszukiwać informacji w różnych zródłach,
- rozróżniać pojazdy, maszyny, urządzenia i narzędzia stosowane w produkcji roślin,
- określać zasady eksploatacji instalacji i urządzeń technicznych stosowanych w produkcji
roślin,
- selekcjonować, porządkować, notować, dokumentować i przechowywać informacje,
- współpracować w grupie,
- obsługiwać komputer na poziomie podstawowym.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- rozpoznać podstawowe części maszyn,
- zastosować zasady eksploatacji silników elektrycznych, urządzeń grzewczych i urządzeń
elektrycznych do oświetlania,
- zastosować zasady eksploatacji instalacji oświetleniowych przeznaczonych dla roślin,
wnętrz urbanistycznych i terenów otwartych,
- posłużyć się narzędziami i maszynami do uprawy gleby oraz nawożenia,
- posłużyć się siewnikami oraz sadzarkami,
- dobrać i obsłużyć maszyny, urządzenia oraz instalacje do zaopatrzenia w wodę
i nawadniania,
- dobrać i obsłużyć maszyny i narzędzia do sadzenia, przesadzania oraz pielęgnowania
drzew i krzewów,
- zastosować maszyny i narzędzia do zakładania i pielęgnowania trawników,
- zastosować maszyny i urządzenia techniczne do mechanizacji prac w szkółkach,
- dobrać i eksploatować aparaturę do stosowania środków ochrony roślin z zachowaniem
zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
- dobrać i obsłużyć maszyny do odśnieżania, czyszczenia dróg i chodników,
- scharakteryzować przeznaczenie i zastosować zasady eksploatacji maszyn do robót
ziemnych i budowy dróg,
- obsłużyć środki transportowe oraz urządzenia do załadunku,
- wykonać czynności związane z konserwacją i przygotowaniem sprzętu technicznego
do postoju,
- zastosować zasady przechowywania paliw i smarów,
- zastosować przepisy prawa o ruchu drogowym podczas pracy maszynami rolniczymi,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska związane z eksploatacją maszyn, instalacji i urządzeń
technicznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Technik architektury krajobrazu 321[07]
Moduł: Mechanizacja prac związanych z kształtowaniem
krajobrazu 321[07].Z3
Jednostka modułowa: Eksploatowanie maszyn, instalacji i urządzeń technicznych
321[07].Z3.01
Temat: Zakładanie trawników.
Cel ogólny: nabycie umiejętności związanych z planowaniem prac podczas zakładania
trawnika.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wyjaśnić proces przygotowawczy przed zakładaniem trawników,
- wymienić prace przygotowawcze,
- wyjaśnić cel spulchniania gleby,
- określić najlepszy skład gleby dla trawnika,
- dobrać gatunki traw,
- dokonać analizy sposobów nawadniania trawników,
- określić najlepsze miejsca na zakładanie trawników,
- zaplanować prace do wykonania podczas zakładania trawnika.
Metody nauczania uczenia się:
- pokaz,
- praca w grupach  dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca grupowa.
Czas: 120 min.
Uczestnicy:
 uczniowie technikum architektury krajobrazu.
Środki dydaktyczne:
- plansze, foliogramy ilustrujące różne typy trawników,
- plansze i schematy narzędzi uprawowych,
- mapy glebowe,
- poradnik.
Przebieg zajęć:
4. Czynności organizacyjno  porządkowe, nawiązanie do tematu, określenie celów zajęć,
metod pracy oraz kryteriów oceny.
2. Wprowadzenie:
- określenie zakresu prac przygotowawczych,
- ustalenie prac związanych z przygotowaniem trawników,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- scharakteryzowanie narzędzi stosowanych przy zakładaniu trawników,
- określenie celów spulchniania gleby,
- wyjaśnienie celu usuwania kamieni i wyrównania terenu,
- scharakteryzowanie gatunków traw na trawniki,
- scharakteryzowanie zasad odkwaszania gleby.
3. Cześć główna zajęć.
Przygotowanie gleby  uczniowie pracują w grupach:
- wyjaśniają cele spulchniania gleby,
- wymieniają cele i zasady odkwaszania,
- dobierają narzędzia uprawowe,
- wyjaśniają znaczenie wyrównania terenu pod trawnik,
- wyjaśniają potrzebę usuwania kamieni z terenu pod zakładanym trawnikiem,
- omawiają prace związane z zakładaniem trawników.
4. Podsumowanie zajęć  ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności:
- nauczyciel zwraca uwagę na trudności w definiowaniu najważniejszych terminów,
- wyróżnia uczniów aktywnych,
- uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zajęć sprawiły im najwięcej
trudności,
- uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony,
- nauczyciel analizuje wypowiedzi uczniów wspólnie z nimi.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wyszukaj w literaturze gatunki traw do wysiania na trawniku z uwzględnieniem
panujących warunków klimatycznych i intensywności użytkowania trawnika (deptania).
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
i nabytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Technik architektury krajobrazu 321[07].
Moduł: Mechanizacja prac związanych z kształtowaniem
krajobrazu 321[07].Z3
Jednostka modułowa: Eksploatowanie maszyn, instalacji i urządzeń technicznych
321[07].Z3.01
Temat: Ochrona roślin.
Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności stosowania środków ochrony roślin.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych powinien umieć:
- określić cele i zakres ochrony roślin,
- scharakteryzować zabiegi stosowane w walce z chwastami i szkodnikami roślin,
- określić zakres działania herbicydów,
- rozróżnić rodzaje chwastów,
- rozróżnić rodzaje szkodników,
- ustalić metody walki z gryzoniami,
- scharakteryzować sprzęt stosowany w ochronie roślin,
- scharakteryzować budowę i zasadę działania opryskiwaczy plecakowych,
- zastosować zasady użytkowania środków ochrony roślin i przepisy bezpieczeństwa pracy.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca grupowa,
- praca indywidualna.
Czas: 90 min.
Uczestnicy:
 uczniowie technikum architektury krajobrazu.
Środki dydaktyczne:
- film przedstawiający ochronę roślin,
- katalogi opryskiwaczy,
- atlas chwastów i szkodników,
- schematy budowy i działania opryskiwaczy.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno  porządkowe, nawiązanie do tematu, określenie celów zajęć,
metod pracy oraz kryteriów oceny.
2. Czynności poświęcone opanowaniu nowego materiału,
- uczniowie oglądają film przedstawiający różne metody ochrony roślin,
- uczniowie pracując w grupach wyszukują informacje na temat zakresu ochrony
roślin korzystając z internetu, literatury i opracowują:
- zasady działania opryskiwaczy i ich klasyfikacji,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- metody walki i zapobiegania rozwojowi chwastów, szkodników, ze szczególnym
uwzględnieniem walki z gryzoniami,
- sposoby pracy podczas stosowania środków ochrony roślin i przestrzegania
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Scharakteryzuj sposoby walki z szkodnikami trawników.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
i zdobytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska związane
z eksploatacją maszyn, instalacji i urządzeń technicznych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustal zasady ochrony przeciwporażeniowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać podstawowe wiadomości z literatury w rozdziale 6 dotyczące ćwiczenia,
2) scharakteryzować rodzaje napięć,
3) zapoznać się z ochroną podstawową i dodatkową,
4) zanotować zdobyte informacje w notatniku,
5) dokonać weryfikacji podczas omawiania na lekcji..
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja dydaktyczna,
- metoda projektu.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- tablice i schematy zabezpieczenia urządzeń przed przebiciem,
- tablice zabezpieczeń,
- literatura z rozdziału 7,
- notatnik.
Ćwiczenie 2
Określ zasady ochrony środowiska związane z eksploatacją maszyn.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) scharakteryzować potrzebę ochrony środowiska,
2) odnalezć informacje o zasadach eksploatacji maszyn,
3) określić zasady wykonywania konserwacji i napraw maszyn,
4) zaprezentować zasady ochrony środowiska związane z eksploatacją maszyn rolniczych,
5) zapisać spostrzeżenia w notatniku.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7,
- przybory do pisania,
- notatnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Podstawy eksploatacji sprzętu technicznego
5.2.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij na schemacie zasadę powstawania gwintu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać informacje na temat połączeń gwintowych i etapów powstawania gwintu
w literaturze z rozdziału 7,
2) narysować na podstawie uzyskanych informacji schemat powstawania gwintu,
3) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7,
- kartka papieru,
- ołówek,
- gumka.
Ćwiczenie 2
Wyjaśnij wady i zalety napędów hydraulicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odnalezć informacje o napędach hydraulicznych w literaturze z rozdziału 7,
2) wypisać wady i zalety napędów hydraulicznych,
3) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy,
4) zaprezentować spostrzeżenia w notatniku.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
- foliogramy napędów hydraulicznych,
- literatura z rozdziału 7,
- przybory do pisania,
- notatnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.3. Urządzenia elektryczne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj schemat połączenia stojana silnika trójfazowego w trójkąt.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać informacje o połączeniach uzwojeń silników w literaturze z rozdziału 7,
2) odnalezć schematy połączeń silników,
3) dokonać wyboru schematu połączeń silników,
4) wykonać schemat połączeń stojana silnika trójfazowego w trójkąt,
5) zaprezentować wykonany schemat na forum klasy,
6) zapisać spostrzeżenia w notatniku.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
- schematy połączeń silników,
- literatura z rozdziału 7,
- notatnik,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Określ wymagania stawiane instalacom elektrycznym w gospodarstwach ogrodniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odnalezć w literaturze z rozdziału 7 informacje o wymaganiach dla instalacji
elektrycznych,
2) odnalezć w literaturze z rozdziału 7 informacje o zabezpieczeniach
przeciwporażeniowych,
3) opracować wymagania stawiane instalacjom elektrycznym w gospodarstwach
ogrodniczych,
4) zapisać spostrzeżenia w notatniku,
5) zaprezentować wykonaną pracę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- schematy instalacji elektrycznych stosowanych w gospodarstwach ogrodniczych,
- literatura z rozdziału 7,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.4. Mechanizacja uprawy i nawożenia gleby
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj klasyfikacji narzędzi i maszyn uprawowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać informacje o narzędziach i maszynach uprawowych w literaturze z rozdziału 7,
2) przeanalizować zdobyte informacje,
3) dokonać klasyfikacji narzędzi i maszyn uprawowych,
4) zanotować w notatniku,
5) przedstawić na forum klasy dokonaną klasyfikację.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- notatnik,
- przybory do pisania,
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Omów działanie rozsiewaczy nawozów mineralnych oraz omów ich budowę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać podstawowe wiadomości na temat rozsiewaczy z rozdziału 7,
2) wykorzystać instrukcję obsługi rozsiewaczy,
3) opisać działanie rozsiewaczy nawozów,
4) zanotować informacje dotyczące rozsiewaczy w notatniku,
5) przedstawić budowę rozsiewaczy nawozów mineralnych,
6) ocenić wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem
- dyskusja dydaktyczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Środki dydaktyczne:
- instrukcja obsługi rozsiewacza,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.5. Mechanizacja siewu i sadzenia roślin
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ przygotowanie siewnika do siewu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odnalezć informacje o przygotowaniu siewnika do siewu w literaturze z rozdziału 7,
2) skorzystać z instrukcji obsługi siewnika,
3) zapisać w notatniku sposób przygotowania siewnika do siewu,
4) wymienić przeprowadzane regulacje siewnika,
5) zaprezentować opis na forum klasy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
- notatnik,
- instrukcje obsługi różnych typów siewników,
- literatura z rozdziału 7,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Dokonaj ustawienia sadzarki do sadzenia roślin.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać informacje w literaturze z rozdziału 7 o sadzarkach, skorzystać z informacji
uzyskanych od nauczyciela,
2) skorzystać z instrukcji obsługi sadzarki,
3) przeprowadzić ustawienie sadzarki,
4) omówić przeprowadzone regulacje,
5) zapisać spostrzeżenia w notatniku,
6) ocenić wykonaną pracę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- instrukcja obsługi sadzarki,
- literatura z rozdziału 7,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.6. Mechanizacja zaopatrzenia w wodę i nawadniania
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz system nawadniania trawnika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w literaturze z rozdziału 7 informacji o systemach nawadniania,
2) wybrać najbardziej ekonomiczny system nawadniania trawnika,
3) opisać w punktach wybrany system nawadniania trawnika w notatniku,
4) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja dydaktyczna,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7,
- notatnik,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 2.
Wykonaj schemat nawadniania kropelkowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w literaturze z rozdziału 6 informacje o nawadnianiu kropelkowym,
2) odszukać schematy i zdjęcia nawadniania kropelkowego,
3) wykonać schemat nawadniania kropelkowego na papierze,
4) zaprezentować wykonany schemat,
5) ocenić wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- tekstu przewodniego,
- ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Środki dydaktyczne:,
- papier,
- przybory do rysowania,
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.7. Mechanizacja prac związanych z pielęgnacją drzew i krzewów
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj zabiegi wykonywane podczas pielęgnacji drzew.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odnalezć informacje o prowadzonych metodach pielęgnacyjnych drzew w literaturze
z rozdziału 7,
2) zapisać zdobyte informacje w notatniku,
3) zaprezentować przed klasą informacje o pielęgnacji drzew.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- notatnik,
- przybory do pisania,
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2.
Dobierz narzędzia do prześwietlania koron drzew.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w literaturze z rozdziału 7 informacje o stosowanych narzędziach w pracach
pielęgnacyjnych drzew,
2) zapoznać się z narzędziami na podstawie informatorów i katalogów narzędzi,
3) wybrać narzędzia do prześwietlania koron drzew,
4) zaprezentować wybrane rodzaje narzędzi na forum klasy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu,
- katalogi sprzętu i narzędzi stosowanych do pielęgnacji drzew,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.8. Mechanizacja prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją
trawników
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj podłoże pod trawnik na działce szkolnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem przygotowania podłoża pod trawniki na podstawie literatury
z rozdziału 7 mechanizacja prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją trawników,
2) wybrać sprzęt do uprawy gleby,
3) oczyścić teren pod trawnik,
4) wybrać sprzęt do wałowania gleby,
5) wyrównać teren,
6) przygotować podłoże,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- sprzęt do uprawy gleby (szpadel, glebogryzarka z silnikiem spalinowym),
- wał do wałowania gleby,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Omów cel wałowania trawników.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wiadomościami w literaturze z rozdziału 7 o wałowaniu trawników,
2) odnalezć informacje o wałowaniu na stronach internetowych,
3) dokonać wyboru odpowiedniego narzędzia do wykonywania wałowania,
4) zapisać kolejność wykonywanych czynności podczas wałowania w notatniku,
5) przedstawić na forum klasy sposób i cel wałowania trawnika.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- notatnik,
- stanowisko komputerowe z dostępem do internetu,
- literatura z rozdziału 7,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
5.9. Mechanizacja prac w szkółkach
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Omów przeznaczenie i budowę sadzarki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 7 dotyczącym pracy w szkółkach,
2) odszukać wiadomości o budowie sadzarek,
3) poznać przeznaczenie sadzarek,
4) wymienić w punktach budowę sadzarek,
5) zapisać w notatniku przeznaczenie sadzarek,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- instrukcje obsługi sadzarek stosowanych w szkółkarstwie,
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- literatura z rozdziału 7,
- notatnik,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Omów zasady siewu nasion w szkółkach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać i przeanalizować wiadomości z rozdziału 7 dotyczące zasady siewu różnych
nasion roślin,
2) wyszukać informacje o mechanicznym wysiewie nasion,
3) wybrać typy stosowanych siewników do pracy w szkółkach,
4) opisać zasady działania siewników,
5) zaprezentować wybrany siewnik na forum klasy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja dydaktyczna,
- metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:,
- literatura z rozdziału 7,
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- katalogi siewników do pracy w szkółkach,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
5.10. Mechanizacja ochrony roślin
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród znajdujących się w pracowni schematów dobierz opryskiwacz do pielęgnacji
trawnika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rodzajami opryskiwaczy w literaturze z rozdziału 7,
2) dobrać odpowiedni opryskiwacz do wykonania oprysku,
3) zapisać spostrzeżenia w notatniku,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7,
- katalogi opryskiwaczy,
- schematy opryskiwaczy,
- notatnik,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Omów zasady bezpieczeństwa pracy podczas prac związanych z ochroną roślin.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wiadomości z literatury rozdziału 7 dotyczące wykonywania prac
związanych z ochroną roślin,
2) zapisać w notatniku zasady bezpieczeństwa pracy,
3) zaprezentować zasady bezpieczeństwa podczas prac związanych z ochroną roślin.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7,
- przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania oprysków,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
5.11. Mechanizacja robót ziemnych
5.11.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na planszy przedstawione są maszyny do robót ziemnych. Rozpoznaj przedstawione
maszyny i podpisz je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć plansze z maszynami,
2) rozpoznać maszyny przedstawione na planszy,
3) podpisać rozpoznane maszyny,
4) zaprezentować proponowane nazwy maszyn na forum klasy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:,
- przybory do pisania,
- plansze z maszynami,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Omów rodzaje robót wykonywanych mechanicznie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać podstawowe wiadomości na temat rodzaju robót wykonywanych
mechanicznie z rozdziału 7,
2) wypisać w punktach rodzaje robót wykonywanych mechanicznie,
3) zaprezentować propozycje wykonywanych robót na forum klasy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- dyskusja dydaktyczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7,
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
5.12. Urządzenia transportowe
5.12.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz działanie wózka widłowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący budowy i obsługi wózków widłowych znajdujących
się w literaturze rozdziału 7,
2) poznać działanie wózka widłowego,
3) opisać w notatniku w punktach działanie wózka widłowego,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- notatnik,
- przybory do pisania,
- instrukcja obsługi wózka widłowego,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj konserwację sprzętu transportowego przed postojem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odnalezć informacje o konserwacji środków transportowych w literaturze z rozdziału 7,
2) przeanalizować dokumentację obsługi różnych środków transportu,
3) zapisać w notatniku sposoby konserwacji środków transportowych,
4) przedstawić na forum klasy metody konserwacji środków transportowych.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda tekstu przewodniego,
- metoda projektu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Środki dydaktyczne:
- karta przeglądów i konserwacji,
- instrukcje obsługi środków transportowych,
- literatura z rozdziału 7,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Eksploatowanie maszyn,
instalacji i urządzeń technicznych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, są z poziomu podstawowego,
- zadania 16,17,18,19,20, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. c, 4. d, 5. b, 6. d, 7. c, 8. c, 9. d, 10. d, 11 .a,
12. c, 13. b, 14. d, 15. b, 16 .c, 17. d, 18. c, 19. d, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozpoznać połączenia rozłączne. B P d
C P d
2 Ocenić działanie sprzęgieł.
A P c
3 Dokonać podziału sprzęgieł.
C P d
4 Określić rodzaje sprzęgieł.
B P b
5 Wskazać zabiegi uprawowe.
B P d
6 Wskazać maszyny do nawożenia.
B P c
7 Określić przeznaczenie sadzarek.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
A P c
8 Określić cele nawadniania gleb.
C P d
Wskazać istotę nawadniania
9
kropelkowego.
A P d
Określić prace wykonywane w
10
szklarniach.
A P a
Ustalić rodzaj prac przed założeniem
11
trawnika.
A P c
12 Dokonać podziału transportu.
A P b
13 Określić maszyny do budowy dróg.
B P d
14 Zastosować przepisy bhp.
A P b
15 Określić cele ochrony roślin.
D PP c
16 Ustalić narzędzia do uprawy gleby.
D PP d
17 Ustalić zadania siewników.
D PP c
18 Ustalić zasady doboru siewników.
C PP d
Określić zastosowanie doświetlania
19
roślin.
D PP d
20 Dobrać narzędzia do ochrony roślin.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych - niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.
7. Staraj się wyraznie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedz, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedz, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 16 do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdz czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Połączenia rozłączne to
a) gwintowe klejone.
b) połączenia nitowe i zgrzewane.
c) Takie, które rozłączając uszkadzamy.
d) Te, które rozłączamy bez uszkodzenia.
2. Zadaniem sprzęgieł jest
a) podtrzymywanie osi i wałów.
b) smarowanie części obrotowych.
c) łączenie ze sobą dwóch ciągników.
d) łączenie wałów w celu przeniesienia mocy.
3. Sprzęgła mechaniczne dzielimy na
a) toczne i ślizgowe.
b) sworzniowe i kołkowe.
c) nierozłączne i odśrodkowe.
d) samobieżne urządzenia mechaniczne.
4. Sprzęgła możemy podzielić na
a) kulkowe i igiełkowe.
b) sztywne i samojezdne.
c) obrotowe i elektryczne.
d) hydrauliczne i pneumatyczne.
5. Podstawowym zabiegiem uprawowym jest
a) siew.
b) orka.
c) zbiór plonu.
d) nawożenie mineralne.
6. Maszynami do nawożenia są
a) roztrząsacz i wał.
b) siewnik i kultywator.
c) rozsiewacz i glebogryzarka.
d) rozsiewacz i rozrzutnik obornika.
7. Zadaniem sadzarki jest
a) ręczne sadzenie roślin.
b) zbieranie plonu upraw zbożowych.
c) równomierne mechaniczne sadzenie.
d) uprawa gleby agregatami uprawowymi.
8. Nawadnianie gleb to zabieg polegający na dostarczeniu wody
a) roślinom zimą.
b) w okresach dużych wilgotności.
c) roślinom w okresach suszy.
d) i jej odprowadzeniu w okresie wzrostu roślin.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
9. Nawadnianie kropelkowe to
a) zalewanie upraw roślin.
b) nawodnienie bezpośrednie całej rośliny.
c) dostarczanie dużych ilości wody roślinom.
d) dostarczenie wody roślinom bezpośrednio do korzeni.
10. W szklarniach prowadzi się produkcję
a) warzyw i kompostu.
b) wyłącznie roślin na nasiona.
c) tylko w wyjątkowych warunkach.
d) warzyw w okresach, gdy nie jest możliwa produkcja w polu.
11. Przed założeniem trawnika wykonujemy
a) spulchnianie gleby.
b) nawadnianie terenu.
c) nawiązanie kamieni.
d) sianie i sadzenie roślin.
12. Transport ogrodniczy dzielimy na transport
a) owoców i warzyw.
b) mechaniczny i ręczny.
c) wewnętrzny i zewnętrzny.
d) uprawowy i nawożeniowy.
13. Maszyny do budowy dróg to
a) koparki i pługi.
b) walce i koparki.
c) samochody i motory.
d) spychacze i zgrabiarki.
14. Podczas eksploatacji urządzeń i maszyn należy zwrócić szczególną uwagę, aby
a) spożywać posiłki
b) spożywać napoje.
c) wykonywać drobne naprawy.
d) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa pracy.
15. Ochrona roślin polega na
a) orce gleby.
b) wykonywaniu oprysków.
c) nawożeniu roślin nawozami.
d) schronieniu roślin przed słońcem.
16. Narzędziami do uprawy gleby są
a) siewniki i pielniki.
b) ciągniki i przyczepy.
c) pługi i brony talerzowe.
d) opryskiwacze i obsypniki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
17. Celem pracy siewnika jest
a) połączenie z ciągnikiem.
b) rozrzucenie obornika na polu.
c) rozsiewanie nawozów sypkich.
d) dostarczenie równomierne nasion na pole.
18. Rozmieszczenie w jednakowych odległościach pojedynczych nasion wzdłuż rzędu
uzyskamy przez stosowanie
a) siewu ręcznego.
b) tzw. siewu pod skibę.
c) siewnika punktowego.
d) Siewnika uniwersalnego.
19. Doświetlanie roślin stosuje się
a) w tunelach podczas lata.
b) Wszędzie, cały czas za pomocą żarówek.
c) w uprawach polnych w okresie nocnym.
d) w szklarniach w okresie jesienno  zimowym.
20. Narzędziem stosowanym w ochronie roślin jest
a) wał.
b) pług.
c) siewnik.
d) opryskiwacz.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Eksploatowanie maszyn, instalacji i urządzeń technicznych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Eksploatowanie maszyn,
instalacji i urządzeń technicznych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15,są z poziomu podstawowego,
- zadania 16,17,18,19,20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. a, 5. a, 6. d, 7. d, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b,
12. c, 13. c, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. d, 19. d, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić postępowanie po
1 A P d
wykonywaniu oprysków
B P c
2 Rozpoznać połączenia nierozłączne
B P c
3 Wskazać zadania przekładni
A P a
4 Dokonać analizy budowy silników
A P a
5 Określić zastosowanie rozrzutników
A P d
Wskazać maszyny do pielęgnacji
6
trawników
A P d
7 Wymienić rodzaje szklarni
B P d
Określić środki transportu
8
wewnętrznego
B P d
9 Omówić sposoby pielęgnacji drzew
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
B P c
Scharakteryzować zabiegi
10
pielęgnacyjne trawników
A P b
11 Określić termin koszenia trawników
A P c
12 Wymienić rodzaje transportu
B P c
13 Omówić zadania szkółek
A P d
14 Wskazać opryskiwacze plecakowe
B P c
15 Dokonać określenia transportu
D PP b
Wskazać sposób połączenia
16
rozsiewacza z ciągnikiem
C PP d
Scharakteryzować zastosowanie
17
deszczowni
D PP d
18 Ocenić metody walki ze szkodnikami
D PP d
Ocenić zastosowanie transportu
19
wewnętrznego
D PP c
Ocenić zapotrzebowanie trawnika na
20
wodę
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej z jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń
dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.
7. Staraj się wyraznie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedz,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedz, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 16 do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdz czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
42
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Opakowania po zużytych środkach ochrony roślin należy
a) spalić.
b) zakopać w glebie.
c) wyrzucać do zbiorników wodnych.
d) składować w miejscach do tego przeznaczonych.
2. Połączenia nierozłączne to
a) gwintowe.
b) wpustowe.
c) zgrzewane.
d) wielowypustowe.
3. Zadaniem przekładni jest
a) łączenie ze sobą wałów i osi.
b) podtrzymywanie kół jezdnych.
c) przekazywanie energii od elementu czynnego do biernego.
d) przekazywanie energii od elementu biernego do czynnego.
4. Podstawowymi elementami silników indukcyjnych trójfazowych są
a) stojan i wirnik.
b) uzwojenia i kostki.
c) łożyska i obudowa.
d) żarnik i bańka szklana.
5. Roztrząsacze obornika rozrzucają obornik
a) po powierzchni pola.
b) w zbiornikach wodnych.
c) po drogach dojazdowych do pól.
d) w pomieszczeniach gospodarskich.
6. Maszynami do pielęgnacji trawników są
a) siewniki.
b) sadzarki.
c) piły spalinowe.
d) kosiarki spalinowe.
7. Występujące w Polsce szklarnie mają charakter
a) piętrowych i naziemnych.
b) składanych i rozkładanych.
c) belgijskich i wolnostojących.
d) wolnostojących i zblokowanych.
8. Do środków transportu wewnętrznego zaliczamy
a) wózki widłowe i dmuchawy.
b) taczki i przenośniki ślimakowe.
c) przenośniki ślimakowe i układarki.
d) przyczepy jednoosiowe i dwuosiowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43
9. Do prac związanych z pielęgnacją drzew i krzewów stosujemy
a) piły i siewniki.
b) pielniki i podkaszarki.
c) sekatory i opryskiwacze.
d) sprzęt ręczny i mechaniczny.
10. Koszenie trawników to jeden z najważniejszych zabiegów
a) uprawowych.
b) czyszczących.
c) pielęgnacyjnych.
d) nawadniających.
11. Pierwsze koszenie trawnika wykonujemy, gdy trawa osiągnie wysokość
a) od 6 do 8cm.
b) od 8 do 10cm.
c) od 15 do 20cm.
d) od 10 do 15cm.
12. Na proces transportu składają się:
a) przewóz, siew, zbiór.
b) załadunek, transport, siew.
c) załadunek, przewóz, rozładunek.
d) rozładunek, nawadnianie, opryski.
13. Zadaniem szkółek jest
a) pielęgnacja drzew.
b) przesadzanie starych drzew.
c) przygotowanie nowych sadzonek.
d) ochrona drzew przed zwierzętami.
14. Wśród opryskiwaczy plecakowych znajdują się
a) sadownicze.
b) samolotowe.
c) polowe ciągnikowe.
d) spalinowe i ciśnieniowe.
15. Wewnętrzny i zewnętrzny transport zaliczamy do
a) ogólnego
b) zwierzęcego.
c) ogrodniczego.
d) maszynowego.
16. Rozsiewacze odśrodkowe mogą występować jako
a) azotowe i przyczepiane.
b) przyczepiane i zawieszane.
c) ciśnieniowe i hydrauliczne.
d) wieloskładnikowe i ciśnieniowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
44
17. Deszczownia to urządzenie do
a) zbioru plonów i siewu.
b) nawożenia gleby i siewu.
c) uprawy gleby i nawożenia organicznego.
d) nawadniania pól i nawożenia mineralnego.
18. Ochronę roślin przed szkodliwym działaniem szkodników prowadzi się
a) pielnikami i obsypnikami.
b) opryskiwaczami i siewnikami.
c) zraszaczami i zaworami sterującymi.
d) opryskiwaczami polowymi i ręcznymi.
19. Transport wewnętrzny obejmuje czynności związane z
a) odspajaniem gruntu.
b) transportem maszyn gąsienicowych.
c) działalnością produkcyjną gospodarstwa.
d) dostarczeniem do gospodarstwa środków produkcji.
20. Zapotrzebowanie dzienne trawnika na wodę wynosi od
a) 1 do 10 l/m2.
b) 1,5 do 2 l/m2.
c) 0,5 do 3 l/m2.
d) 0,5 do 1,5 l/m2.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
45
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Eksploatowanie maszyn, instalacji i urządzeń technicznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
46
7. LITERATURA
1. Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996.
2. Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa, cz. I .WSiP, Warszawa 2000.
3. Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1999
4. Kowalczyk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa, cz. I i II. WSiP, Warszawa
2001
5. Kozłowska D.,: Podstawy mechanizacji, cz. 2. Hortpress, Warszawa 1997
6. Kuczewski J., Majewski Z.: Eksploatacja maszyn rolniczych. WSiP, Warszawa 1999
7. Myślińska E.: Laboratoryjne badania gruntów. PWN, Warszawa 1998
8. Sitek J. R.: Uprawa, nawożenie roślin ogrodniczych. PWRiL, Warszawa 1997
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
47

