technik architektury krajobrazu 321[07] o1 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jolanta Skoczylas
Rozpoznawanie obiektów architektury krajobrazu
321[07].O1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Sylwester Karbowiak
mgr inż. Bogusław Staniszewski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
Konsultacja:
mgr inż. Lidia Staniszewska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[07].O1.03,
"Rozpoznawanie obiektów architektury krajobrazu", zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik architektury krajobrazu.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Podstawowe pojęcia budowlane 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Obiekty budowlane inżynierii lądowej i wodnej 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Style architektoniczne i ogrodowe 16
5.3.1. Ćwiczenia 16
5.4. Wpływ obiektów budowlanych i inżynierskich na środowisko 19
5.4.1. Ćwiczenia 19
5.5. Procesy urbanizacyjne 21
5.5.1. Ćwiczenia 21
5.6. Rodzaje terenów w mieście 23
5.6.1. Ćwiczenia 23
5.7. Typy i formy architektury krajobrazu 25
5.7.1. Ćwiczenia 25
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 27
7. Literatura 41
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Rozpoznawanie obiektów architektury
krajobrazu , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie technik architektury krajobrazu 321[07].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa  Rozpoznawanie obiektów architektury krajobrazu zawarta jest
w module  Obiekty architektury krajobrazu 321[07].O1 i jest zaznaczona na schemacie na
stronie 4.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
321[07].O1
Obiekty
architektury krajobrazu
321[07].O1.01
Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwporażeniowej
oraz ochrony środowiska
321[07].O1.02
Określanie stanu
i zasobów środowiska
321[07].O1.03
Rozpoznawanie obiektów
architektury krajobrazu
321[07].O1.04
Klasyfikowanie materiałów
budowlanych i gruntów
321[07].O1.05
Prowadzenie
prac mierniczych
321[07].O1.06
Posługiwanie się
dokumentacjÄ… technicznÄ…
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- stosować zasady bezpiecznej pracy podczas użytkowania maszyn i obsługiwania urządzeń,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,
- zapobiegać zagrożeniom w środowisku pracy,
- posługiwać się pojęciami z zakresu ekologii i ochrony środowiska,
- analizować elementy środowiska,
- badać podstawowe elementy środowiska,
- określać zmiany w środowisku spowodowane działalnością człowieka,
- określać stan zasobów środowiska przyrodniczego,
- określać podstawy racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska,
- korzystać z różnych zródeł informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- posłużyć się pojęciami z zakresu budownictwa,
- rozpoznać i scharakteryzować obiekty budowlane,
- rozpoznać budynki i obiekty inżynierskie powstałe w różnych epokach,
- rozróżnić style architektoniczne i ogrodowe,
- rozpoznać elementy budowli charakterystyczne dla każdego stylu,
- scharakteryzować elementy budynku,
- rozpoznać technologie wykonania budynków,
- określić lokalizację, układy przestrzenne i charakterystykę pomieszczeń
w budynkach,
- ocenić wpływ obiektów budowlanych i inżynierskich na środowisko,
- ocenić zależność funkcji, konstrukcji i formy obiektów budowlanych od charakteru
środowiska,
- sklasyfikować tereny w mieście,
- rozpoznać typy i formy krajobrazu,
- dokonać analizy form osadnictwa,
- dokonać analizy planu ogólnego miasta,
- dokonać analizy zagrożeń związanych z procesami urbanistycznymi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik architektury krajobrazu 321[07].
Moduł: Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni 321[07].O1.
Jednostka modułowa: Rozpoznawanie obiektów architektury krajobrazu
321[07].O1.03
Temat: Rozróżnianie stylów architektonicznych i ogrodowych okresu starożytnego.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozróżniania stylów architektonicznych i ogrodowych
charakterystycznych dla okresu starożytnego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- scharakteryzować architekturę i sztukę ogrodowa okresu starożytnego,
- rozpoznać na rysunkach, foliogramach style architektury i sztuki ogrodowej
charakterystyczne dla okresu starożytnego,
- rozpoznać na podstawie opisów ogrody starożytne Egiptu, Mezopotamii, Persji, Grecji
i Rzymu,
- rozróżnić style architektoniczne i ogrodowe krajów starożytnych.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna i grupowa.
Czas: 45 min.
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy przedstawiające style architektury i sztuki ogrodowej okresu starożytnego,
- literatura dotycząca stylów architektury i sztuki ogrodowej okresu starożytnego,
- rysunki przedstawiające style architektury i sztuki ogrodowej okresu starożytnego,
- kartki papieru,
- przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska z pozycjami literatury i rysunkami dotyczÄ…cymi tematu lekcji.
4. Oglądanie foliogramów przedstawiających style architektoniczne i sztuki ogrodowej
okresu starożytnego.
5. Realizacja tematu:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- uczniowie oglÄ…dajÄ… foliogramy i wypisujÄ… na kartce przedstawione style
architektoniczne i sztuki ogrodowej okresu starożytnego oraz ich charakterystyki,
- uczeń po wypisaniu na kartce charakterystyk stylów architektonicznych i sztuki
ogrodowej przyporządkowuje je do rysunków otrzymanych od nauczyciela (w razie
trudności korzysta z pomocy nauczyciela),
- uczniowie dokonujÄ… korekt na swoich pracach,
- nauczyciel podpowiada najlepsze rozwiÄ…zania.
6. Po wykonaniu pracy uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
9. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Korzystając z wiadomości zdobytych podczas lekcji oraz na podstawie wiadomości
zawartych w podręczniku, wypisz w notatniku w punktach najważniejsze cechy architektury
i sztuki ogrodowej starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Persji, Grecji i Rzymu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik architektury krajobrazu 321[07].
Moduł: Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni 321[07].O1.
Jednostka modułowa: Rozpoznawanie obiektów architektury krajobrazu
321[07].O1.03
Temat: Obiekty budowlane inżynierii lądowej i wodnej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania obiektów budowlanych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać obiekty budowlane inżynierii lądowej i wodnej,
- dokonać klasyfikacji obiektów budowlanych na budynki i budowle,
- dokonać klasyfikacji obiektów inżynierii lądowej i wodnej ze względu na przeznaczenie,
- scharakteryzować obiekty budowlane.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego tekstu,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Czas: 90 min.
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy przedstawiajÄ…ce budynki i budowle,
- literatura dotycząca budynków i budowli,
- rysunki przedstawiajÄ…ce budynki i budowle,
- modele obiektów inżynierskich,
- kartki papieru,
- notatnik,
- przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest rozpoznanie na rysunkach obiektów budowlanych
i sklasyfikowanie ich w zależności od przeznaczenia.
FAZA WSTPNA
Czynności organizacyjno porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów
z pracÄ… metodÄ… przewodniego tekstu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
FAZA WAAÅšCIWA
INFORMACJE
1. Jak klasyfikujemy obiekty budowlane?
2. Jak definiujemy budynki i budowle?
3. Jak klasyfikujemy budynki i budowle w zależności od przeznaczenia?
4. Jak klasyfikujemy obiekty inżynierii lądowej i wodnej?
PLANOWANIE
1. Ustal obiekty budowlane.
2. Ustal rodzaje budynków ze względu na przeznaczenie.
3. Ustal rodzaje budowli ze względu na przeznaczenie.
4. Ustal przeznaczenie obiektów inżynierskich.
5. Określ rodzaje budynków i budowli.
6. Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania ćwiczenia.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. OdnieÅ› siÄ™ do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Dokonaj klasyfikacji obiektów budowlanych na budynki i budowle.
2. Dokonaj klasyfikacji budynków i budowli ze względu na przeznaczenie.
3. Sporządz charakterystyki poszczególnych budynków i budowli.
4. Rozpoznaj i napisz nazwy obiektów budowlanych.
5. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
6. Przygotuj siÄ™ do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie sklasyfikowałeś rodzaje budynków i budowli?
2. Czy prawidłowo zostały określone obiekty budowlane ze względu na przeznaczenie?
3. Czy wszystkie charakterystyki obiektów budowlanych zostały opisane poprawnie?
4. Czy prawidłowo zostały rozpoznane i podpisane budynki i budowle?
ANALIZA
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel
podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i proponuje sposoby ich unikania w przyszłości.
FAZA KOCCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: obiektów przemysłowych. Na podstawie
zgromadzonych informacji wypisz w notatniku obiekty przemysłowe i napisz ich
charakterystyki.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe pojęcia budowlane
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przyporządkuj nazwy podstawowych pojęć budowlanych do napisanych na kartkach
definicji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać nazwy pojęć budowlanych zapisane na kartkach,
2) dobrać odpowiednie definicje do nazw pojęć zapisanych na kartkach,
3) przyporządkować odszukane definicje do nazw pojęć,
4) przepisać ćwiczenie do notatnika,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami pojęć budowlanych,
 definicje podstawowych pojęć budowlanych zapisane na kartkach,
 notatnik,
 przybory do pisania,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych pojęć budowlanych.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj na filmie metody wykonawstwa budowlanego i opisz je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film o metodach wykonawstwa budowlanego,
2) rozpoznać metody wykonawstwa zaprezentowane na filmie,
3) opisać w notatniku rozpoznane metody wykonawstwa,
4) zaprezentować ćwiczenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- film o metodach wykonawstwa budowlanego,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych pojęć budowlanych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Obiekty budowlane inżynierii lądowej i wodnej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj funkcje użytkowe budynków na podstawie filmu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film o funkcjach użytkowych budynków,
2) przeczytać literaturę z rozdziału 6 dotyczącą obiektów budowlanych,
3) zapisać na kartce w punktach funkcje użytkowe budynków,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- film o funkcjach użytkowych budynków,
- arkusz papieru,
- prtybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca obiektów budowlanych.
Ćwiczenie 2
Wskaż na rysunku budynki i budowle oraz określ ich przeznaczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy rysunku,
2) rozpoznać i podpisać poszczególne budynki i budowle,
3) opisać w notatniku przeznaczenie rozpoznanych budynków i budowli,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek przedstawiajÄ…cy budynki i budowle,
- opis poszczególnych budynków i budowli przygotowany na kartkach,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca przeznaczenia budynków i budowli.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj na rysunkach obiekty budowlane i pogrupuj je na budynki i budowle.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy rysunków,
2) rozpoznać i pogrupować rysunki na budynki i budowle,
3) podpisać rozpoznane obiekty budowlane,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne,
- tekst przewodni.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunki przedstawiajÄ…ce obiekty budowlane,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca rodzajów budynków i budowli.
Ćwiczenie 4
Rozpoznaj na modelach obiekty inżynierskie i określ przeznaczenie każdego z nich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć modele,
2) rozpoznać i podpisać poszczególne obiekty inżynierskie,
3) opisać w notatniku przeznaczenie rozpoznanych obiektów,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- modele przedstawiające obiekty inżynierskie,
- opis poszczególnych obiektów inżynierskich,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca obiektów inżynierskich.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Style architektoniczne i ogrodowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ style architektoniczne budynków na podstawie ich charakterystycznych cech
przedstawionych na rysunkach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy rysunków przedstawiających budynki pochodzące z różnych okresów
architektonicznych,
2) pogrupować rozpoznane na rysunkach budynki według porządku chronologicznego,
3) przeczytać opisy charakteryzujące różne style architektoniczne zapisane na kartkach,
4) przyporządkować opisy do rysunków,
5) wkleić rysunki i opisy do notatnika,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne,
- metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunki przedstawiające budynki pochodzące z różnych okresów architektonicznych,
- kartki z opisami charakteryzującymi różne style architektoniczne,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca stylów architektonicznych.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj budynki i obiekty inżynierskie powstałe w różnych epokach na podstawie
filmu. Napisz krótką charakterystykę rozpoznanych na filmie budynków i budowli.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film o historii architektury,
2) zapisać na kartce nazwy rozpoznanych budynków i budowli oraz okresy, w których je
budowano,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
3) napisać krótką charakterystykę budynków i budowli obejrzanych na filmie,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne,
- metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- film o historii architektury,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca budynków i budowli.
Ćwiczenie 3
Scharakteryzuj w formie pisemnej trzy dowolnie wybrane style ogrodowe z różnych
okresów na podstawie foliogramów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy przedstawiające zespoły ogrodowe,
2) przeczytać literaturę z rozdziału 7 dotyczącą stylów architektonicznych i ogrodowych,
3) napisać trzy krótkie charakterystyki opisujące style ogrodowe,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne,
- metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy przedstawiające zespoły ogrodowe,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca stylów ogrodowych.
Ćwiczenie 4
Rozpoznaj na foliogramach elementy budowli charakterystyczne dla każdego stylu
architektonicznego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy przedstawiające elementy budowli,
2) przeczytać literaturę z rozdziału 7 dotyczącą stylów architektonicznych i ogrodowych,
3) napisać w notatniku nazwy rozpoznanych elementów budowli,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne,
- metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy przedstawiające zespoły ogrodowe,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca stylów architektonicznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.4. Wpływ obiektów budowlanych i inżynierskich na środowisko
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz wpływ obiektów budowlanych i inżynierskich na środowisko na podstawie filmu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film prezentujący wpływ obiektów budowlanych i inżynierskich na środowisko,
2) opisać w notatniku wpływ obiektów budowlanych i inżynierskich na środowisko,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- film prezentujący wpływ obiektów budowlanych i inżynierskich na środowisko,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca obiektów budowlanych.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj w formie pisemnej sposoby zabezpieczania mieszkańców domów
znajdujących się w pobliżu autostrad i dróg ekspresowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać wiadomości z rozdziału 7 dotyczące zabezpieczeń domów znajdujących się
w pobliżu autostrad i dróg ekspresowych.
2) napisać w notatniku sposoby zabezpieczania domów znajdujących się blisko autostrad
i dróg ekspresowych,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- tekst przewodni,
- ćwiczenie praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7 dotycząca wpływu obiektów budowlanych na środowisko,
- notatnik,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.5. Procesy urbanizacyjne
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj formy osadnictwa na podstawie foliogramów i opisz je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy przedstawiające różne formy osadnictwa,
2) rozpoznać przedstawione na foliogramach formy osadnictwa,
3) opisać rozpoznane formy osadnictwa,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy przedstawiające różne formy osadnictwa,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca form osadnictwa.
Ćwiczenie 2
Na podstawie przestawionego opisu, podającego krótką charakterystykę osad, dokonaj
analizy form osadnictwa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przedstawione opisy osad,
2) określić czynniki, jakie wpłynęły na powstanie danej osady,
3) zapisać w notatniku, jakie czynniki wpłynęły na powstanie danej formy osadnictwa,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Åšrodki dydaktyczne:
- notatnik,
- przybory do pisania,
- charakterystyki osad,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca form osadnictwa.
Ćwiczenie 3
Na planszy zaznaczono różne rodzaje zabudowy mieszkaniowej. Na kartkach
samoprzylepnych zapisane zostały nazwy zabudowy. Dopasuj kartki z nazwami zabudowy do
rodzajów zabudowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rodzaje zabudowy mieszkaniowej zaznaczone na planszy,
2) przeanalizować nazwy zabudowy zapisane na kartkach samoprzylepnych,
3) dopasować kartki do rodzajów zabudowy umieszczonych na planszy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 plansza z rodzajami zabudowy mieszkaniowej,
 samoprzylepne kartki z nazwami zabudowy,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca rodzajów zabudowy mieszkaniowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.6. Rodzaje terenów w mieście
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i opisz rodzaje terenów w mieście na podstawie foliogramów przygotowanych
przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy przedstawiające różne tereny w mieście,
2) rozpoznać tereny przedstawione na foliogramach,
3) opisać rozpoznane na foliogramach rodzaje terenów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy przedstawiające różne tereny w mieście,
- arkusz papieru,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca rodzajów terenów w mieście.
Ćwiczenie 2
Dokonaj analizy planu zagospodarowania miasta który otrzymałeś od nauczyciela.
Rozpoznaj i określ rodzaje terenów w mieście, a następnie zapisz je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować plan zagospodarowania miasta,
2) rozpoznać na planie rodzaje terenów,
3) określić rozpoznane rodzaje terenów w mieście,
4) zapisać nazwy terenów,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- plan zagospodarowania miasta,
- arkusz papieru,
- ołówek lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca rodzajów terenów w mieście.
Ćwiczenie 3
Na podstawie przygotowanych tekstów dotyczących procesów urbanistycznych miast,
wypisz problemy współczesnych miast. Dokonaj analizy zagrożeń związanych z procesami
urbanistycznymi, a następnie zapisz je w notatniku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść przygotowanych tekstów dotyczących procesów urbanistycznych
miast,
2) wypisać w notatniku problemy współczesnych miast,
3) przeanalizować zagrożenia związane z procesami urbanistycznymi,
4) zapisać w notatniku w punktach zagrożenia związane z procesami urbanistycznymi,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- teksty dotyczące opisów procesów urbanistycznych miast,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca procesów urbanistycznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
5.7. Typy i formy architektury krajobrazu
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wybierz się na wycieczkę po miejscowości, w której mieszkasz. Opisz w notatniku, jakie
typy i formy krajobrazu rozpoznałeś.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść rozdziału  Typy i formy krajobrazu ,
2) wybrać się na wycieczkę dydaktyczną po miejscowości, w której mieszkasz,
3) zaobserwować i zrobić notatki dotyczące typów i form krajobrazu,
4) określić i wypisać w notatniku, w punktach, jakie typy i formy krajobrazu rozpoznałeś,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 notatnik,
 przybory do pisania,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca typów i form krajobrazu.
Ćwiczenie 2
Na kartkach opisano różne typy krajobrazu. Wybierz kartki z nazwami typów
krajobrazów i dopasuj je do odpowiednich kartek z opisami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przedstawione na kartkach opisy typów krajobrazów,
2) przeczytać nazwy typów krajobrazów,
3) dopasować kartki z podpisem do odpowiedniego opisu,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kartki z opisami różnych typów krajobrazu,
 samoprzylepne kartki z nazwami typów krajobrazu,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca typów i form krajobrazu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Rozpoznawanie obiektów
architektury krajobrazu .
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 17, 18, 19, 20, sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. a, 4. c, 5. a, 6. d, 7. d, 8. c, 9. d, 10. d, 11. a,
12. c, 13. c, 14. d, 15. d, 16. d, 17. a, 18. b, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić, czym zajmuje się architektura.
1. B P d
Ustalić budowle inżynierskie przemysłowe.
2. C P c
Ustalić element konstrukcyjny budynku.
3. C P a
Rozpoznać budowlę na rysunku.
4. C P c
Określić miejsce założenia ogrodu zwanego
5. rajskim. B P a
Ustalić nazwę miejsca służącego wychowaniu
6. B P d
i rozwijaniu kultury fizycznej w starożytnej Grecji.
7. Ustalić elementy parteru ogrodowego. C P d
Ustalić, nazwę małego obszaru z małą liczbą
8. C P c
zabudowań.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Ustalić wiek, w którym rozpoczęto intensywne
9. B P d
prace nad rozwojem miast.
Rozpoznać wieś przedstawioną na rysunku.
10. B P d
Określić nazwę domu mieszkalnego wraz
11. z budynkami dla inwentarza żywego i budynkami C P a
gospodarczymi.
Określić podstawowy dokument prawny
12. określający przeznaczenie oraz zasady C P c
zagospodarowania terenów
Określić, co spowodował gwałtowny wzrost
13. liczby ludności miejskiej i rozwój przemysłu w B P c
XVIII i XIX wieku.
14. Rozróżnić typy krajobrazu. C P d
Ustalić, w jaki sposób ukształtował się krajobraz
15. C P d
pierwotny.
Ustalić, jaki może być krajobraz ze względu na
16. B P d
ukształtowanie powierzchni
Ustalić pierwsze wolnostojące grobowce w
17. C PP a
kształcie trapezu z okresu starożytnego Egiptu.
Określić budowlę wodną śródlądową.
18. C PP b
Ustalić podział budynków i budowli ze względu
19. C PP d
na konstrukcjÄ™.
Określić elementy charakterystyczne dla
20. C PP b
architektury romańskiej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna; zaznacz
jÄ… znakiem X.
7. Staraj się wyraznie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedz,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedz, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 17 do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdz, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Dziedzina nauki zwana architekturÄ… zajmuje siÄ™
a) projektowaniem, budowÄ… i rozwojem miast.
b) uzupełnieniem krajobrazu i otoczenia obiektów budowlanych za pomocą roślinności.
c) realizacją, konserwacją, modernizacją, przebudową i rozbiórką obiektów budowlanych.
d) projektowaniem funkcji i kształtu budynku lub budowli oraz ich bezpośredniego
otoczenia.
2. Do budowli inżynierskich przemysłowych zaliczamy
a) zapory wodne.
b) latarnie morskie.
c) elektrownie jÄ…drowe.
d) składy płodów rolnych.
3. Do elementów konstrukcyjnych budynku zaliczamy  oprócz fundamentów, ścian, stropów
i dachu.
a) schody.
b) instalacje.
c) okna i drzwi.
d) ścianki działowe.
4. Z przedstawionych poniżej obiektów budowlanych, budowlą jest
a) b)
c) d)
5. Ogród, zwany rajskim, o regularnym kształcie, podzielony na cztery części przez dwie osie
kompozycyjne, które krzyżowały się pod kątem prostym, był założony w
a) Persji.
b) Grecji.
c) Rzymie.
d) Mezopotamii.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
6. W starożytnej Grecji miejsce służące wychowaniu i rozwijaniu kultury fizycznej nazywano
a) atrium.
b) perystylem.
c) kolumnadÄ….
d) gimnazjonem.
7. Ważnym elementem ogrodu ozdobnego z okresu renesansu był parter ogrodowy
a) w formie boskietów obwiedzionych strzyżonymi szpalerami.
b) rozplanowany jako bogate formy małej architektury i roślinności.
c) w formie ozdobnych kwiatów i bogatej roślinności oraz rzezb i fontann.
d) rozplanowany jako kwadratowa kwatera, którą wypełniał ornament ze strzyżonego
bukszpanu.
8. Mały obszar z małą liczbą zabudowań, powstały na niewielkich wzniesieniach leśnych,
nazywa siÄ™
a) grodem.
b) osadÄ… wiejskÄ….
c) przyściółkiem.
d) wsią ulicówką.
9. Intensywne prace nad planowaniem rozwoju miast rozpoczęto w wieku
a) XVII.
b) XVIII.
c) XIX.
d) XX.
10. Na rysunku przedstawiona jest wieÅ›
a) łańcuchowa.
b) przydrożna.
c) owalnicowa.
d) wielodrożnicowa.
11. Dom mieszkalny wraz z budynkami dla inwentarza żywego i budynkami gospodarczymi,
nazywa siÄ™ zabudowÄ…
a) zagrodowÄ….
b) gospodarczÄ….
c) wolnostojÄ…cÄ….
d) jednorodzinnÄ….
12. Podstawowym dokumentem prawnym określającym przeznaczenie oraz zasady
zagospodarowania terenów jest
a) plan sytuacyjny.
b) plan orientacyjny.
c) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
d) miejscowy podkład geodezyjny zagospodarowania terenu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
13. Gwałtowny wzrost liczby ludności miejskiej i rozwój przemysłu w XVIII i XIX wieku
spowodował
a) dynamiczny rozwój miast i zakładów przemysłowych.
b) rozbudowę już istniejących miast oraz tworzenie miast na nowych terenach.
c) gwałtowny, niekontrolowany rozwój miast, jako ośrodków przemysłowych.
d) znaczny postęp w realizacji nowatorskich rozwiązań konstrukcji przemysłowych
i zastosowanie prefabrykacji.
14. Występują trzy typy krajobrazu:
a) płaski, pagórkowaty i górski.
b) naturalny, sztuczny i Å‚Ä…czony.
c) rolniczy, przemysłowy i nizinny.
d) pierwotny, naturalny i kulturowy.
15. Krajobraz pierwotny ukształtował się w wyniku
a) działalności człowieka.
b) przekształceń historycznych.
c) procesów urbanizacyjnych.
d) działalności czynników przyrodniczych.
16. Krajobraz, ze względu na ukształtowanie powierzchni, może być
a) morski.
b) rolniczy.
c) pustynny.
d) pagórkowaty.
17. Pierwszymi wolnostojącymi grobowcami w kształcie trapezu z okresu starożytnego
Egiptu były
a) mastaby.
b) piramidy.
c) zyguraty.
d) grobowce skalne.
18. Do budowli wodnych śródlądowych zaliczamy
a) mola.
b) zapory.
c) nabrzeża.
d) falochrony.
19. Budynki i budowlane, ze względu na konstrukcję, dzielimy na:
a) stałe oraz tymczasowe.
b) drewniane, żelbetowe oraz stalowe.
c) podziemne, naziemne oraz nadziemne.
d) prętowe, powierzchniowe oraz przestrzenne.
20. Architekturę romańską charakteryzowały między innymi
a) lekkie, strzeliste konstrukcje o przestrzennych wnętrzach.
b) otwory wejściowe, które były mocniej akcentowane niż okna.
c) elementy łukowe, koszowe i eliptyczne w geometrycznych układach.
d) szerokie okna oraz dzielenie płaszczyzny ścian gzymsami pośrednimi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Rozpoznawanie obiektów architektury krajobrazu
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
TEST 2
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Rozpoznawanie obiektów
architektury krajobrazu .
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 17, 18, 19, 20, sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. a, 4. d, 5. c, 6. a, 7. c, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b,
12. a, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. d, 18. d, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić, czym zajmuje się urbanistyka.
1. C P a
Ustalić element konstrukcyjny budynku.
2. B P a
Rozróżnić budynki ze względu na przeznaczenie.
3. B P a
Określić obiekty przemysłowe specjalistyczne.
4. C P d
5. Ustalić obiekt przedstawiony na rysunku. B P c
Określić, czym charakteryzował się ogród okresu
6. C P a
renesansu.
Określić kraj, w którym wyodrębnił się styl
7. C P c
architektoniczny zwany shinden.
Ustalić, znaczenie perystylu.
8. C P c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
Ustalić typ parteru ogrodowego okresu baroku.
9. C P c
Określić nazwę rozwiązania urbanistycznego
10. polegającego na przekształcaniu osad już B P a
istniejących lub zakładaniu osad na nowym terenie.
Określić powstawanie wsi owalnicowych.
11. C P b
12. Rozróżnić zabudowę mieszkaniową. C P a
Określić czynniki decydujące o powstawaniu
13. C P a
i wielkości miasta.
Ustalić formy krajobrazu przedstawione na
14. C P b
rysunkach
Ustalić teren występowania krajobrazu
15. C P d
zdegradowanego
Ustalić typ krajobrazu.
16. C P c
Określić budowlę miejską.
17. C PP d
Określić, jak rozplanowany był typowy miejski
18. C PP d
dom villae urbande.
Ustalić sposób pozyskiwania gruntów przez osiedla
19. C PP b
samorodne.
Określić elementy charakterystyczne dla
20. C PP c
architektury gotyckiej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna; zaznacz
jÄ… znakiem X.
7. Staraj się wyraznie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedz,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedz, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 17 do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdz, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Dziedzina nauki zwana urbanistykÄ… zajmuje siÄ™
a) budowÄ… i rozwojem miast.
b) realizacją, konserwacją oraz przebudową obiektów budowlanych.
c) uzupełnieniem krajobrazu i otoczenia obiektów za pomocą roślinności.
d) projektowaniem funkcji i kształtu budynku lub budowli oraz ich bezpośredniego
otoczenia.
2. Elementami konstrukcyjnymi budynku są: fundamenty, ściany, stropy schody oraz
a) dach.
b) instalacje.
c) ścianki działowe.
d) pokrycie dachowe.
3. Budynki ze względu na przeznaczenie dzielimy na:
a) miejskie, przemysłowe, rolnicze, komunikacyjne i wodne.
b) górnicze, mieszkalne, usługowe, śmietniki i małej architektury.
c) silosy, wieże, drapacze chmur, kultu religijnego pomniki i gospodarcze.
d) handlowe, szkolne, dworce, estakady, hydrologiczne, tunele, porty i lotniska.
4. Do obiektów przemysłowych specjalistycznych zaliczamy
a) mosty.
b) gnojowniki.
c) zapory wodne.
d) elektrownie jÄ…drowe.
5. Obiekt przedstawiony na rysunku to
a) most.
b) zapora.
c) akwedukt.
d) umocnienie brzegów morskich.
6. Ogrody okresu renesansu charakteryzował
a) jasny i prosty układ geometryczny.
b) sztuczny taras zwany wiszÄ…cym ogrodem.
c) plac wyposażony w baseny i rzezby z fontannami.
d) wirydarz i cztery regularne kwatery ogrodowe obsadzone kwiatami.
7. Styl w architekturze zwany shinden, który był zespołem przestrzennym obejmującym
budynek mieszkalny i ogród, wyodrębnił się w
a) Korei.
b) Japonii.
c) Francji.
d) Chinach.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
8. W okresie starożytnym ważnym elementem w architekturze był perystyl, który stanowił
a) świątynię ozdobioną kolumnami i portykami.
b) labirynt zakładany na planie kwadratu lub koła.
c) dziedziniec prostokątny, w którym znajdował się ogród.
d) pawilon przeznaczony do odpoczynku i spotkań zamożnych.
9. Wśród parterów ogrodowych okresu baroku wyróżniamy kilka typów: haftowany
kompartymentowi, gazonowy, wodny, rabatowy, oranżeriowy oraz
a) antyczny.
b) naturalny.
c) haftowany.
d) zenistyczny.
10. Rozwiązania urbanistyczne, polegające na przekształcaniu osad już istniejących lub
zakładaniu osad na nowym terenie, nazwano
a) miastami lokacyjnymi.
b) osadami przysiółkowymi.
c) osadami zorganizowanymi.
d) architekturÄ… modernistycznÄ….
11. Wsie owalnicowe powstawały
a) na terenach górskich, w dolinach, wzdłuż potoków.
b) tam, gdzie znajdowało się oczko wodne.
c) luzno na górskich zboczach.
d) po obu stronach dróg.
12. Do zabudowy mieszkaniowej zaliczamy
a) zagrodÄ™.
b) sanatorium.
c) przedszkole.
d) pawilon handlowy.
13. Do najważniejszych czynników decydujących o powstawaniu i wielkości miasta zaliczamy,
oprócz położenia geograficznego, handlu, rzemiosła, obrony i religii, również
a) władzę.
b) rekreacjÄ™.
c) lokalizacjÄ™.
d) technologiÄ™.
14. Na rysunkach przedstawione sÄ… formy krajobrazu:
a) A teren płaski, B teren górski.
b) A teren płaski, B teren sfałdowany.
c) A teren pocięty, B teren sfałdowany.
d) A teren pocięty, B teren pagórkowaty.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
15. Krajobraz zdegradowany występuje w rejonach
a) zabudowy usługowej.
b) turystyczno wypoczynkowych.
c) przeznaczonych pod sanatoria.
d) zabudowy miejskiej bez terenów zieleni.
16. Rozróżniamy trzy typy krajobrazów: pierwotny, naturalny i
a) płaski.
b) Å‚Ä…czony.
c) kulturowy.
d) przemysłowy.
17. Do budowli miejskich zaliczamy
a) zapory wodne.
b) drapacze chmur.
c) sztuczne zbiorniki.
d) sieci wodociÄ…gowe i kanalizacyjne.
18. Typowy miejski dom villae urbana rozplanowany był na
a) okręgu.
b) kwadracie.
c) wielokÄ…cie.
d) prostokÄ…cie.
19. Osady samorodne pozyskiwały grunty
a) na obszarach górskich.
b) na skute karczowania lasów.
c) w zależności od czynników społeczno gospodarczych.
d) według określonego wzoru i świadomie postawionego celu.
20. Architekturę gotycką charakteryzowały między innymi
a) małe okienka przedzielone kolumienkami.
b) elementy łukowe w geometrycznych układach.
c) strzeliste konstrukcje o przestrzennych wnętrzach.
d) mocniej akcentowane drzwi wejściowe niż otwory okienne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Rozpoznawanie obiektów architektury krajobrazu
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
7. LITERATURA
1. Buchner M. Buchner A., Laube J.: Zarys projektowania i historii architektury. WSiP,
Warszawa 1991
2. Chmielewski J.: Teoria urbanistyki. OWPW, Warszawa 1996
3. Cichy Pazder E.: Humanistyczne podstawy kompozycji miast. PK, Kraków 1998
4. Gadomska E.: Podstawy architektury krajobrazu. HORTPRESS Sp. z o.o., Warszawa
2005
5. Kuczyński A., Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1998
6. Maj T.: Obiekty w środowisku, cz.II. WSiP, Warszawa 2004
7. Różańska A., Krogulec T., Rylke J.: Ogrody. Historia architektury i sztuki ogrodowe,
SGGW, Warszawa 2002
8. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. 1. WSiP, Warszawa 2003
9. Wozniak M.: Obiekty w Å›rodowisku. eMPi², PoznaÅ„ 2003
10. Ustawa Prawo budowlane
11. Czasopisma specjalistyczne: Przyroda Polska, Aura, Murator, Atlas Budowlany, Forum
Budowlane, Architektura.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41

