Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa: I f
Nauczyciel: mgr. Urszula Synakowska
Data: 15.11.2010r.
Czas zajęć: 4x 45min
Prowadzące: Sylwia Kuśmierska, Iwona Marchwińska, Justyna Miśkiewicz
Temat bloku: Kto pomaga leśnym zwierzętom?
Temat dnia: Rozwiązywanie zadań na odejmowanie w zakresie 5. Rozmowa o dokarmianiu zimą leśnych zwierząt na podstawie opowiadania Hanny Zdzitowieckiej „Przy leśnych paśnikach”. Tworzenie zimowego lasu.
Rodzaje aktywności:
Polonistyczna
Matematyczna
Muzyczna
Społeczna
Plastyczna
Motoryczno – zdrowotna
Cele operacyjne:
UCZEŃ POTRAFI:
Odejmować w zakresie 5
Rozwiązywać zadania na odejmowanie z wykorzystaniem liczb w kolorach
Odpowiadać na pytania zadane przez nauczyciela
Wymienić sposoby pomocy zwierzętom zimą
Czytać i pisać sylaby: za -zia, zą -zią itd.
Czytać ze zrozumieniem krótki tekst
Układać wyrazy z rozsypanki sylabowej i literowej
Rozróżnić głoski s –z
Uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela
Cele wychowawcze:
Uczeń:
Aktywnie uczestniczy w zajęciach
Stara się zachowywać zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas zajęć
Stara się dokładnie wykonywać polecenie nauczyciela
Utrzymuje porządek wokół siebie, sprząta po sobie i pomaga innym w utrzymaniu porządku.
Metody pracy : ( wg. R. Więckowskiego)
Informacyjne ( wyjaśnienie, opis z wykorzystaniem ilustracji)
Heurystyczne ( problemowe, dialogu i dyskusji)
Formy pracy: (wg. R Więckowskiego)
Zbiorowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne: ( wg. R Więckowskiego)
Techniczne
Konwencjonalne ( karty pracy, ilustracje)
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Przywitanie dzieci.
Czynności organizacyjno – porządkowe: Wprowadzenie do tematu lekcji. Ogłoszenie konkursu na najbardziej aktywne dziecko na zajęciach. Nagroda to wręczenie 9 orderów najlepszym uczniom dzisiejszych zajęć.
Część główna:
Zabawa ruchowa
„Stary niedźwiedź mocno śpi”
Zajęcia na dywanie
1. Odejmowanie w zakresie 5.
-Dzieci siedzą w kręgu i losują przykłady na odejmowanie i dodawanie w zakresie 5.
PRZERWA MIĘDZYLEKCYJNA
2. Symulacyjne rozwiązywanie zadań na odejmowanie z wykorzystaniem liczb w kolorach.
Zajęcia przy stolikach
3. Karta pracy
-Dzieci dostają kartę pracy od nauczyciela. Rozwijają umiejętności odejmowania w zakresie 5.
4.Podręcznik, s.13.
Zajęcia na dywanie
5.Nauczyciel czyta opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej „Przy leśnych paśnikach”.
- Nauczyciel zadaje pytania do wiersza:
Kto jechał na leśną polane? Po co?
Co wiózł gajowy dla zwierząt?
Co to jest liściarka?
Gdzie gajowy umieścił liściarkę? Gdzie siano, żołędzie,?
Czyje ślady były na polanie? Jak gajowy nazwał te ślady?
- Nauczyciel opowiada dzieciom ciekawostki dotyczące wiersza.
6.Nauczyciel pokazuje dzieciom dwie plansze. Na jednej znajdują się zwierzęta, a na drugiej tropy zwierząt. Zadaniem uczniów jest przyporządkować zwierzęta do właściwych tropów.
7. Uczniowie tworzą wspólnie zimowy las na dużym kartonie. Każde z dzieci dostaję jeden element (drzewa, sarna, jeleń, dzik, zając, sikorki, siano, ziarna, lis, tropy, paśnik, słoninka) po czym przyczepia go do planszy.
PRZERWA MIĘDZYLEKCYJNA
Zajęcia przy stoliku
8. Podręcznik, s.14.
PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA
Zajęcia na dywanie
9. Analiza słuchowa głosek: sz, s, z.
-Dzieci wymawiają kolejno głoski. Powtarzają to kilka razy. Następnie nauczyciel czyta fragmenty wierszy Ewy Małgorzaty Skorek „Wiatr i wąż” oraz „Natrętna mucha”, a dzieci naśladują głoski i wyrazy we wskazanych miejscach.
PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA
Zajęcia na dywanie
10.Tablica demonstracyjna 77.
-Dzieci czytają litery i sylaby parami.
-Dzieci czytają zdania i dobierają do nich odpowienie ilustracje.
PRZERWA MIĘDZYLEKCYJNA
Zajęcia przy stolikach
11. Podręcznik, s.15
12. Karta pracy.
-Dzieci ćwiczą tworzenie wyrazów z rozsypanek sylabowych i literowych.
13. Zajęcia plastyczne.
-Dzieci wycinają z kolorowych kartek śnieżynki.
III. Część końcowa
Podsumowanie zajęć.
Ocena aktywności dzieci .Wręczenie orderów.