SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
NAZWISKO I IMIĘ NAUCZYCIELA: Kukawska Elżbieta
KLASA: II e
SZKOŁA: Podstawowa
MIEJSCOWOŚĆ: Janikowo
DATA PRZEPROWADZENIA ZAJĘCIA: 24.X.2002 r.
KRĄG TEMATYCZNY: Ssaki i ptaki w Polsce
TEMAT DNIA: Przedstawiamy zwierzęta domowe
TREŚCI PROGRAMOWE:
Ssaki i ptaki hodowane w Polsce. Budowa i sposoby odżywiania. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Mnożenie i dzielenie w zakresie 30.
Rozwijanie tempa czytania ze zrozumieniem.
Rozpoznawanie czasowników, rzeczowników i przymiotników.
Odtwarzanie treści tekstu po jednorazowym czytaniu. Inscenizowanie czytanych tekstów – drama, dialogi bezpośrednie.
Gry dramowe obejmujące rozmowę i działanie na temat faktów ze świata przyrody.
Rysowanie, wycinanie – przedstawianie zjawisk, wydarzeń realnych i fantastycznych.
Słuchanie utworów muzycznych i odgłosów zwierząt.
TREŚCI DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH (zapis w dzienniku):
Utrwalenie wiadomości o ptakach i ssakach połączone z wielozdaniowymi wypowiedziami na temat wiersza J. Brzechwy „KWOKA”. Kolejność wykonywania działań w obliczeniach rachunkowych. Inscenizacja wiersza „KWOKA”. Zabawy rytmiczno – ruchowe przy muzyce.
CELE OGÓLNE:
wdrażanie do uważnego słuchania wszelkich form przekazu
kształtowanie umiejętności posługiwania się poprawnym językiem w mowie
kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstów literackich
doskonalenie umiejętności wykonywania 4 działań w pamięci
rozwijanie umiejętności pełnego realizowania własnych pomysłów
wdrażanie do dokładnego wykonywania poleceń
kształcenie estetycznego, rytmicznego poruszania się
rozpoznawanie cech właściwych ptakom i ssakom
CELE SZCZEGÓŁOWE – uczeń:
skoncentruje uwagę na słuchanie
opowie i opisze o skojarzeniach i wrażeniach z wysłuchanego utworu
rozróżni głosy zwierząt i zapisze ich nazwy,
właściwie określi cechy zwierząt,
przedstawi ruchem treść piosenki,
dokona podziału zwierząt na ptaki i ssaki,
wskaże cechy ptaków i ssaków, oraz cechy różniące je,
starannie wypełni kontury zwierząt,
właściwie przedstawi ruchem wybrane zwierzę,
poprawnie wykona działania zachowując kolejność,
właściwie odczyta hasła – polecenia,
opowie w kilku zdaniach treść wiersza,
szybko przeczyta cicho wiersz,
właściwie wskaże rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki,
wykona dekorację do inscenizacji,
czyta wiersz z właściwą intonacją,
przygotuje z grupą inscenizację wiersza,
dokona oceny inscenizacji i samooceny.
METODY :
Wg W. Okonia waloryzacyjna z dominacją dramy, inscenizacji.
FORMY PRACY:
indywidualna jednolita i zróżnicowana,
zbiorowa jednolita,
grupowa zróżnicowana, jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kaseta z nagraniami, magnetofon,
Wiersz „ KWOKA” J. Brzechwy z pozycji „ 100 BAJEK”,
Ilustracje przedstawiające zwierzęta hodowlane w Polsce,
Załącznik ze zwierzętami, karty pracy, brystol, zszywacze, klej, nożyczki, kredki.
LITERATURA:
PROGRAM NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ” – JUKA;
J. OCHENDUSZKO, „ PLANOWANIE PRACY DYDAKTYCZNEJ NAUCZYCIELA”;
„SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLAS 1- 3 ”, Poznań WOM;
„ NAUCZANIE ZINTEGROWANE W KLASACH 1 – 3 – SCENARIUSZE ZAJĘĆ” – JUKA;
M. Frindt, „ PRZEWODNIK METODYCZNY DLA NAUCZYCIELI MATEMATYKI”;
R. Laskowski, „PRZEWODNIK METODYCZNY DLA NAUCZYCIELI – J. POLSKIEGO”;
Z. Cydzik, „NAUCZANIE MATEMATYKI W KLASACH I – III”;
U. Smoczyńska – Nachtman, „ZABAWY I ĆWICZENIA PRZY MUZYCE”;
M. A. Szymańska, „DRAMA W NAUCZANIU POCZĄTKOWYM”.
Czynności ucznia |
Obszar aktywności |
Przewidywane osiągnięcia ucznia |
Ewaluacja |
Uczniowie słuchają utworu „Kura” z Suity „Ptaki”. |
muzyczna |
Uczeń koncentruje uwagę na słuchaniu utworu |
|
Uczniowie prezentują swoje wrażenia i skojarzenia po wysłuchaniu utworu |
polonistyczna |
W kilku zdaniach opowie skojarzenia i wrażenia z wysłuchanego utworu. |
|
Uczniowie słuchają głosów zwierząt i zapisują ich nazwy. |
muzyczno - polonistyczna |
Uczeń rozróżnia głosy zwierząt i zapisuje właściwie ich nazwy. |
|
Uczniowie opisują w kilku zdaniach wybrane zwierzę wskazując jego cechy. |
polonistyczno -przyrodnicza |
Uczeń określa właściwe cechy zwierząt.
|
|
Uczniowie śpiewają piosenkę „Mruczek i kaczka” ilustrując ją jednocześnie ruchem. |
muzyczno - ruchowa |
Uczeń przedstawia ruchem treść piosenki. |
|
Uczniowie segregują ilustracje ze zwierzętami na dwa zbiory (załącznik 1-12) określając cechy ptaków i ssaków (karta pracy Nr 1). |
przyrodnicza |
Uczeń dokonuje podziału zwierząt na ptaki i ssaki, właściwie określa cechy tych grup zwierząt i właściwie wypełnia kartę pracy. Wskaże różnice między ssakami i ptakami. |
|
Uczniowie w zespołach zakolorowują kontury zwierząt. |
plastyczna |
Uczeń starannie wypełni kontury wybranych zwierząt. |
|
Uczniowie przedstawiają za pomocą ruchu wybrane przez siebie zwierzę. |
polonistyczna - drama |
Uczeń właściwie uchwyci i przedstawi ruchem wybrane zwierzę. |
|
Uczniowie obliczają działania i przyporządkowują wyniką litery i odczytują polecenia (karta pracy Nr2) |
matematyczno - polonistyczna |
Uczeń poprawnie obliczy działania i odczyta hasła. |
|
Uczniowie cicho czytają wiersz „Kwoka”. |
polonistyczna |
Uczeń powie kilka zdań na temat treści wiersza. |
|
Uczniowie naśladują głos zwierząt z wiersza wskazując je na ilustracjach. |
emisyjna |
Uczeń właściwie naśladuje głosy zwierząt. |
|
Uczniowie cicho czytają wiersz „Kwoka” wypisując części mowy (karta pracy Nr 3) |
polonistyczna |
Uczeń szybko czyta tekst wiersza i wskazuje właściwe rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki. |
|
Uczniowie wycinają kolorowane zwierzęta i naklejają je na obręcz dopasowaną do głowy. Grupowi wykonują napis REŻYSER. |
techniczna |
Uczeń szybko i sprawnie posługuje się nożyczkami zachowując bezpieczeństwo podczas pracy wykonywania dekoracji do inscenizacji. |
|
Uczniowie głośno czytają wiersz dodając własną intonację. |
polonistyczna |
Uczeń czyta z zachowaniem właściwej intonacji, określa co można zrobić z tym wierszem. |
|
Uczniowie w grupach przygotowują inscenizację wiersza „Kwoka” |
ćwiczenia dramowe |
Uczeń współdziała w zespole, podporządkowuje się reżyserowi, dokonuje własnej interpretacji postaci. |
|
Uczniowie przedstawiają przygotowane inscenizacje i dokonują najlepszej interpretacji. |
inscenizacja |
Uczeń dokonuje oceny inscenizacji i własnej samooceny gry. Przyznaje tytuł najlepszego aktora. |
|
Opracowała mgr Elżbieta Kukawska