Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Współzawodnictwo grupowe - wyścigi rzędów
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń umie poprawnie wykonać ćwiczenia i posługiwać się różnymi przyborami
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje szybkość, zwinność i koordynację ruchową.
- Wiadomości : Uczeń wie jaki wpływ mają ćwiczenia na prawidłową postawę ciała, zna zasady kulturalnego uczestnictwa w formach aktywności ruchowej
- Postawy i Motywacje : Uczeń przestrzega zasad zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa oraz współpracuje w zespole
Data: 27.09.2011
Środki dydaktyczne: woreczki z grochem, piłki siatkowe, pachołki, szarfy
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2a dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treści lekcji (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
I. Część wstępna (10'-15')
1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka:
a)bieżna
b)kształtująca
|
1. Zbiórka 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3. Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego czy doskonalonego elementu technicznego w grze.
Zabawa ożywiająca: „Berek ranny”- Osoba klepnięta przez berka staje się berkiem. Goniąc innych uczniów musi trzymać rękę w miejscu dotknięcia przez poprzedniego berka
- krążenia RR w przód, - krążenia RR w tył, - „przeplatanka” twarzą do środka koła, - „przeplatanka” twarzą na zewnątrz koła, - krok odstawno - dostawny twarzą do środka koła, - krok odstawno - dostawny twarzą na zewnątrz koła, - „ zbieranie kamieni” co trzeci krok, - co 3 kroki wyskok obunóż w górę.
- krążenia głową w lewo i prawo - krążenia barkami - naprzemienne wymachy rąk - skręty tułowia - krążenia biodrami - skłony boczne tułowia - skrętoskłony - „rowerek”(mięśnie brzucha) - jednoczesne unoszenie ramion i nóg w leżeniu przodem - w siadzie prostym, skłony do nóg - przysiady - przysiad, a następnie wyskok w górę - pajacyki |
W |
Wybieramy jednego berka, który zaczyna gonić
W truchcie dookoła sali, jeden za drugim.
ćwiczenia wykonywane w miejscu. Wszystkie ćwiczenia powtarzamy po 5 razy. Każde ćwiczenie omawiamy i pokazujemy, a w trakcie ćwiczeń przypominamy o prawidłowym wykonaniu i korygujemy błędy uczniów.
|
II. Część główna (25-30') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej. |
Wyścigi rzędów:
1.Wyścigi z woreczkami. Każda drużyna dostaje 1 woreczek z grochem. Uczeń wykonujący ćwiczenie kładzie woreczek na głowie i biegnie z nim do pachołka, obiega go i wraca również z woreczkiem na głowie, następnie podaje woreczek kolejnej osobie z drużyny.
2.Przekładanie szarfy. Uczeń dobiega do szarfy, przekłada ją przez siebie i wraca skacząc na lewej nodze. Następna osoba zaczyna dopiero wtedy gdy zostanie klepnięta przez osobę, która właśnie kończy ćwiczenie.
3.W podporze tyłem, trzymając piłkę na brzuchu, uczeń porusza się do pachołka, przy nim wstaje i oddaje jeden rzut do kosza. Następnie bierze swoją piłkę i wraca spokojnie bokiem sali. Wygrywa drużyna, która trafi więcej razy.
4.W przysiadzie uczeń łapie się za kostki i maszeruje tak do pachołka, okrąża go i wraca w taki sam sposób. Następna osoba zaczyna dopiero wtedy, gdy zostanie klepnięta przez zawodnika, który właśnie kończy konkurencję.
5.Pierwszy zawodnik z drużyny staje na linii początkowej i z miejsca ( odbiciem obunóż ) wykonuje skok w przód, z miejsca gdzie po skoku wylądował pierwszy zawodnik oddaje skok drugi zawodnik itd. Liczy się suma długości skoków oddanych przez wszystkich zawodników drużyny. |
U, P i M SM
U, P i M SM
U, P i M SM
U, P i M SM
U, P i M SM |
Dzielimy uczniów na dwie grupy, tak aby w każdej była równa ilość zawodników. Ustawiamy uczniów w 2 rzędach na końcu sali, uczniowie w rzędach siedzą jeden za drugim w siadzie skrzyżnym, również w czasie wykonywania każdego ćwiczenia, z wyjątkiem osoby wykonującej w danym momencie ćwiczenie. Każde ćwiczenie kończy się zwycięstwem drużyny której zawodnicy ukończą jako pierwsi i ustawią się jeden za drugim w siadzie skrzyżnym. Przed każdą konkurencją objaśniamy jak poprawnie należy ją wykonać, w razie potrzeby przerywamy ćwiczenie i objaśniamy je jeszcze raz i powtarzamy je od początku. Każde ćwiczenie powtarzamy 2 razy. |
III. Część końcowa ( 3'-5') 5. Uspokojenie organizmu.
6. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe i podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
-unosząc ręce do góry wykonujemy wdech, a opuszczając wydech -maszerując na palcach, wypychamy klatkę do przodu i ściągamy łopatki
- wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu - zbiórka - omówienie lekcji (wskazanie najczęściej występujących błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących)
Zachęcenie i zmotywowanie uczniów do aktywności fizycznej poza zajęciami w szkole, wskazanie odpowiednich ćwiczeń. |
W
P i M |
W marszu dookoła sali, jeden za drugim x10
Wyznaczenie uczniów do zebrania i złożenia pomocy dydaktycznych w odpowiednie miejsce. |