2a-13.09, AWF, konspekty


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)

Prowadzący: Tomasz Barański

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi wykonać poprawne podanie oburącz sprzed klatki piersiowej, Uczeń potrafi wykonać poprawny chwyt.

- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje koordynację wzrokowo - ruchową.

Uczeń kształtuje siłę mięśni kończyn górnych.

- Wiadomości : Uczeń zna rodzaje podań i chwytów w koszykówce, Uczeń zna zasady dyscypliny na lekcji wychowania fizycznego, Uczeń zna zasady bezpieczeństwa na lekcji wychowania fizycznego, Uczeń zna zadania lekcji, Uczeń zna najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania chwytów i podań.

- Postawy i Motywacje : Uczeń potrafi współpracować w grupie oraz ze współćwiczącym, Uczeń jest zmotywowany do udziału w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, Uczeń przestrzega zasad obowiązujących w przeprowadzanych grach i zabawach.

Data: 13.09.2011

Środki dydaktyczne: piłki koszykowe, słupki

Liczba uczniów: 10

Klasa: 2a dziewczęta

Miejsce: Boisko szkolne

Tok lekcji

(zadania ogólne)

Treści lekcji

(zadania szczegółowe)

Realizacja celów

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część wstępna

(10' - 15')

1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3.Rozgrzewka

  1. bieżna

  1. kształtująca

1a. Zbiórka.

1b. Sprawdzenie obecności.

1c. Kontrola ubioru i gotowości do zajęć.

2a. Podanie tematu lekcji.

2b. Zwrócenie uwagi na rolę doskonalonego elementu technicznego.

3a. Lawina
Wyznaczone dziecko biegnie za uciekającymi, starając się któreś dotknąć ręką. Każde „ złapane” dziecko pomaga łapać. W ten sposób wszystkie dzieci są złapane i zabawa kończy się.

3b - skip A w miejscu

- skip C w miejscu

- podskoki obunóż

- podskoki na jednej nodze (L/P)

- przysiad podparty - wyrzut nóg w tył (10 razy)

- przysiad - podskoki do góry

- bieg bokserski w miejscu

- krążenia ramion w przód i w tył

- na przemian stronne krążenia ramion w przód i w tył

- krążenia tułowia

- skłony do lewej nogi, do środka i do prawej nogi

- skłony z dotknięciem podłogi palcami bez zgięcia kolan.

1a.-1c. dwuszereg, kontrola gotowości do zajęć (sprawdzenie strojów, obuwia), 1 min.

2a.-2b. dwuszereg, 1 min.

3a. bieg w rozsypce

3a.-3b. 12 min.

3b. bieg po obwodzie

2. Część główna

(20' - 25')

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.

4a. Biegi.

Ramiona ugięte w łokciach.

- bieg truchtem z wysokim unoszeniem kolan, (15 s)

- bieg truchtem z wysokim unoszeniem pięty w tył do góry, (15 s)

- szybki luźny bieg - przebieżki, (2 min)

- bieg sprinterski z pozycji stojącej. (1 min)

4b. Ćwiczenie startu niskiego.

Start niski z bloków.

Ćwiczący wykonują start niski i bieg na krótkich odcinkach do 20 m.

(8 razy)

4c. Wyścigi w dwójkach ze startu niskiego

Ustawienie do startu niskiego.

Na sygnał nauczyciela zawodnicy biegną, okrążają chorągiewkę i wracają - następna osoba z rzędu wykonuje to samo.

Za każde zwycięstwo jest 1 punkt.

Wygrywa ten zespół, który zdobędzie jak najwięcej punktów.

.

SM, U1, U2, W, P i M1

4a.-4d. nauczyciel pokazuje ćwiczenie i objaśnia jego zasady, ustawia ćwiczących odpowiednio, ok.25 min.

3. Część końcowa

(3' - 5')

5.Uspokojenie organizmu.

6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie pozalekcyjnym.

5a. Ćwiczenia uspokajające.

„Kto zmienił miejsce”

Wyznaczone dziecko przygląda się jakie jest ustawienie kolegów, odwraca się do pozostałych tyłem, wówczas dwie osoby zmieniają się miejscami. Zadaniem osoby wyznaczonej, która odwraca się twarzą do kolegów jest odgadnięcie kto zmienił miejsce.

6a. Zebranie przyborów i sprzętu.

6b. Zbiórka

6c. Omówienie lekcji.

Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących

7a. Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami

5a. zwrócenie uwagi na szczególne wyciszenie dzieci podczas wykonywania ćwiczenia uspokajającego, ok. 2-3 min

7a. zachęcenie uczniów do aktywności fizycznej w czasie pozalekcyjnym.


