KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI
W KLASIE I LO
I. METRYCZKA.
Prowadzący - Dorota Gołojuch
Temat lekcji prowadzonej - Systemy liczenia cd.
Klasa - 1D/1, 1D/2, 1H/1, 1H/2, 1B/1
Szkoła - V LO w Rzeszowie
Czas trwania -5* 45 min.
Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.
Data realizacji - 11.10.99, 12.10.99, 15.10.99
CELE LEKCJI.
uczeń powinien umieć sprawnie przeliczać liczby dziesiętne na binarne i szesnastkowe
na uczeń powinien wykazać się dokładnością, starannością i biegłością w wykonywaniu obliczeń.
III. ŚRODKI DYDAKTYCZNE.
tablica,
IV. PRZEBIEG LEKCJI.
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
Uczniowie piszą.
Jeden uczeń podchodzi do tablicy i robi zadanie domowe.
Uczniowie piszą: 1.Do konwersji dowolnej liczby całkowitej z zapisu dziesiętnego na dwójkowy można zastosować algorytm, który polega na dzieleniu - bez reszty - liczby dziesiętnej przez dwa.
Wskazany uczeń podchodzi do tablicy i sprawdza:
Uczniowie podchodzą kolejno do tablicy i rozwiązują przykłady: 13 : 2 ` 1 6 : 2 ` 0 3 : 2 ` 1 1 : 2 ` 1 0
45 : 2 ` 1 22 : 2 ` 0 11 : 2 ` 1 5 : 2 ` 1 2 : 2 ` 0 1 : 2 ` 1 0
. .
Uczniowie piszą: Przy konwersji liczby dziesiętnej na zapis szesnastkowy, korzystamy z faktu, iż bardzo prosta jest konwersja liczby dwójkowej na zapis szesnastkowy, pamiętając, że :
Zamiana liczby dwójkowej na szesnastkową polega na zamianie kolejnych czterech cyfr w zapisie dwójkowym na jedną cyfrę w systemie szesnastkowym,
Wskazany uczeń podchodzi do tablicy i pisze: 67 : 2 ` 1 33 : 2 ` 1 16 : 2 ` 0 8 : 2 ` 0 4 : 2 ` 0 2 : 2 ` 0 1 : 2 ` 1 0
Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i piszą:
. . .
Uczniowie wykonują polecenie prowadzącego. |
Nauczyciel sprawdza obecność, i dyktuje temat lekcji.
Nauczyciel tłumaczy uczniom sposób zapisu liczb z systemu dziesiątkowego na system binarny.
Nauczyciel podchodzi do tablicy i demonstruje sposób zamiany liczby 20 z systemu dziesiątkowego na dwójkowy.
20 : 2 ` 0 10 : 2 ` 0 5 : 2 ` 1 2 : 2 ` 0 1 : 2 ` 1 0
Nauczyciel podchodzi do tablicy i pokazuje uczniom jak skończyć to zadanie.
0100 0011=
|