INTEGRACJA ZESPOŁU KLASOWEGO

Scenariusz zajęć dla uczniów I gimn.

Przygotowała: pedagog szkolny

CELE:

  1. Terapeutyczne

  1. Korekcyjne

  1. Edukacyjno-rozwojowe

MATERIAŁY:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

    1. Powitanie grupy, udzielenie informacji o tym, co będziemy robić na

zajęciach. Wyjaśnienie dlaczego siedzimy w kręgu.

Zadanie uczestnikom pytania: „Najmilszą sytuacją, jaka zdarzyła mi się w tym tygodniu było…”

    1. Zabawa: „Tworzenie wizytówek”

Uczestnicy otrzymują uprzednio przygotowane płatki kwiatów, wpisują swoje imię i ozdabiają. Następnie każdy przykleja płatek na papier z narysowanym środkiem wspólnego klasowego kwiatka.

    1. Zabawa: „Ślepiec”

Prosimy uczniów, aby dobrali się w pary oraz by wyznaczyli osobę ślepca (zamykającego oczy) i osobę prowadzącą. Uczniowie chodzą po klasie w taki sposób, aby przed wszystkim ślepiec czuł się bezpiecznie i komfortowo.

4. Zabawa: „Komórki do wynajęcia”

Zabawa polega na zamianie miejsc, wówczas, gdy łączy uczestników to samo. Na zdanie, np.: kto tak jak ja lubi… (lody, kino, pizze…).

5. Zabawa: „Ludzie do ludzi…”

Uczestnicy tworzą pary i na hasło, nos do nosa, noga do nogi, wykonują wydawane polecenia.

6. Zabawa: „Cebula”

Uczniowie odliczają do 2, jedynki tworzą krąg zewnętrzny, a dwójki wewnętrzny. Wszyscy stają do siebie twarzami i każdemu mówią coś miłego. Tak się dzieje, aż każdy od każdego usłyszy miłe słowa.

7. Uczestnicy przed zakończeniem zajęć kończą wcześniej przygotowane zdania:

8. Zakończenie zajęć w kręgu

Dokończenie zdania: „Na zajęciach najbardziej podobało mi się…”. Puszczenie na koniec iskierki; „Przyjaźni iskierkę puszczam w krąg niech wróci do mych rąk.