scenariusz wiatraczek, szkola pati


Aleksandra Miller, Katarzyna Zaraś

Scenariusz zajęć z edukacji technicznej kl. I

Krąg tematyczny: Jaki piękny jest świat wokół nas!

Temat dnia: Poznajemy tajemnice pogody

Temat: Wykonanie wiatraczka za pomocą kolorowego papieru, farb, mazaków.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

duże arkusze papieru, blok rysunkowy, kolorowy papier, klej, nożyczki, drewniany patyczek, pinezki, korek, mazaki, farby, kartoniki TAK, NIE

Przebieg zajęć:

I. Wprowadzenie do zajęć.

1. Pogadanka na temat wiatru i jego sekretów. Nauczyciel pyta się uczniów co to jest wiatr?

Wiatr jest jednym ze składników pogody. Powstaje w wyniku nierównomiernego nagrzewania się powietrza. Różnice temperatur wpływają na różnice ciśnień, a naturalna tendencja do wyrównywania ciśnień powoduje ruch powietrza, czyli powstawanie wiatru. Energia wiatru jest zróżnicowana pod względem prędkości mas powietrza, wiatr może być łagodny, ale też bardzo silny

2. Dzieci wymieniają określenia dotyczące wiatru (określenia takie jak: wietrzyk, wiaterek, wiatr, bryza, wichura, wietrzysko, zawierucha, zawieja, zamieć, wicher, halny, huragan, orkan, sztorm itp.). Próbują wyjaśnić te określenia.

3. Zabawa dydaktyczna „Quiz o wietrze”

Dzieci otrzymują kartoniki: TAK, NIE. Nauczycielka czyta określenia o wietrze, a dzieci podnoszą odpowiednie kartoniki w zależności czy określenie wiatru jest użyte poprawnie czy niepoprawnie.

Określenia: łagodny wicher, gwałtowny wietrzyk, mocny huragan, ciepły wiaterek, delikatne wietrzysko, wielka zawierucha.

  1. Realizacja tematu.

1. Przejście do stolików, nauczyciel tłumaczy sposób wykonanie wiatraczka

0x01 graphic