PLAN - KONSPEKT LEKCJI
Temat: Rodzaje ran. Zasady opatrywania ran.
Cele ogólne:
zapoznanie uczniów z pojęciem „rana” oraz z charakterystyką ran,
nauczyć rozpoznawania ran,
zapoznanie uczniów z rodzajami zakażeń przyrannych,
nauczyć zasad opatrywania ran.
Cele operacyjne:
Po lekcji uczniowie powinni umieć:
zdefiniować podstawowe rany,
omówić zakażenia ran,
wymienić zasady opatrywania ran,
zastosować w praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy przy zranieniach,
prawidłowo trzymać i prowadzić bandaż podczas opatrywania,
dowieść, że właściwie udzielona pomoc ma istotny wpływ na zabezpieczenie przed zakażeniem i sposób gojenia się rany oraz samopoczucie poszkodowanego.
wesprzeć psychicznie poszkodowanego.
Zagadnienia:
Rodzaje ran.
Charakterystyka i sposoby gojenia.
Zakażenia ran i ich objawy.
Aseptyka i antyseptyka.
Zasady i sposoby opatrywania ran.
Metoda:
pogadanka, pokaz, praca w grupach, zajęcia praktyczne.
Czas: 1 godzina lekcyjna.
Literatura:
G.Adamczyk, B.Breitkopf, Z.Worwa. „Przysposobienie obronne - podręcznik dla
szkół ponadpodstawowych. WSiP Warszawa 1998.
F. Smolarek. S. Śpiewankiewicz. „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach”. MON, Warszawa 1984.
A. Dziak „Pierwsza pomoc”. PZWL, Warszawa 1990.
„Podręcznik pierwszej pomocy - choroby i nagłe wypadki” Amber 1997.
- 2 -
Część lekcji |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Metody |
Środki dydaktyczne |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Część wstępna |
5' |
-sprawdza obecność -zapoznaje uczniów z tematem i celem lekcji -uświadamia potrzebę znajomości rodzajów ran oraz pierwszej pomocy przy zranieniach
|
-zgłaszają obecność -zapisują temat i zagadnienia do zeszytów
|
pogadanka |
|
Część główna |
2'
18'
5'
10' |
-omawia pojęcie „ rana” -dzieli klasę na 6 grup :
-poleca uczniom zapoznać się z odpowiednim fragmentem z literatury oraz opracować krótką notatkę -zaprasza poszczególne grupy do prezentacji swoich opracowań -uzupełnia wypowiedzi uczniów -dokonuje oceny wypowiedzi
-poleca przejście uczniów z grupy VI do pozostałych grup celem przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych z bandażami -dogląda ćwiczących w parach uczniów pod względem prawidłowego trzymania i rozwijania bandaża na przykładzie opatrunku kolistego -koryguje popełniane przez uczniów błędy
|
-zapisują w dziale słownikowym -dobierają się w grupy
-zapoznają się z tekstem -opracowują notatkę
-wytypowani uczniowie prezentują swoje zagadnienia -wysłuchują uwag
-ćwiczą praktycznie zasady opatrywania ran
|
-praca w grupach
-opis
-ćwiczenia praktyczne
-pokaz
|
podręczniki notatniki plansze poglądowe
apteczka bandaże
bandaże |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Część końcowa |
5' |
-dokonuje podsumowania zajęć -udziela odpowiedzi na ewentualne pytania -ocenia najaktywniejszych uczniów -podaje temat następnej lekcji -podaje zadanie domowe: opracować do słownika pojęcia aseptyka i antyseptyka
|
-słuchają -zadają pytania -notują treść zadania domowego |
pogadanka |
|