25.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Z EDUKACJĄ KULTURALNĄ W KLASIE IV „a” i IV „d”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Opisujemy obraz Józefa Pankiewicza, pt.: „Dziewczynka
w czerwonej sukni”.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń kształci umiejętność słuchania ze zrozumieniem.
Uczeń potrafi po opisie wskazać właściwy obraz.
Uczeń potrafi wypisać z nagrania cechy namalowanej dziewczynki.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, kto jest autorem obrazu „Dziewczynka w czerwonej sukni”.
Uczeń zna obraz Józefa Pankiewicza.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji.
Uczeń wyraża swoją opinię i potrafi ją uzasadnić.
Uczeń jest świadomy roli, jaką w procesie kształtowania systemu wartości odgrywa kontakt
z dziełem sztuki.
MATERIAŁY: Podręcznik do języka polskiego (klasa IV, „Między nami”), wykreślanki, karteczki do opisu, magnetofon, płyta z opisem obrazu Pankiewicza, wkładka z reprodukcjami, magnesy.
METODA: pogadanka heurystyczna, praca z tekstem słuchanym, metoda impresyjna, przekład intersemiotyczny.
FORMA PRACY: praca zbiorowa, praca indywidualna.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą - Nauczyciel rozdaje wykreślankę. - Nauczyciel pyta: Jakie jest hasło?
|
- Uczniowie rozwiązują ćwiczenie.
- Uczniowie odpowiadają: Hasłem wykreślanki jest: Dziewczynka |
- komunikacja uczeń- nauczyciel - rozumowanie - mówienie - umiejętność logicznego, kreatywnego myślenia. |
Badanie |
-Nauczyciel prosi uczniów, -Nauczyciel przywiesza na tablicy reprodukcje i mówi: Teraz każdy indywidualnie zastanowi się, który z tych obrazów był opisywany na nagraniu i dlaczego uważasz, że to właśnie ten? - Jaka jest wasza odpowiedź?
- Posłuchamy sobie jeszcze raz tego opisu, ale tym razem uzupełnijcie tabelkę; Nauczyciel rozdaje uczniom tabelkę (w załączniku)
- Zapiszmy sobie teraz temat dzisiejszej lekcji:
OPISUJEMY OBRAZ JÓZEFA PANKIEWICZA, PT.: „DZIEWCZYNKA
|
- Uczniowie słuchają nagrania.
- Uczniowie zastanawiają się, który to obraz i argumentują swoją odpowiedź.
- Proponowane odpowiedzi: Jest to obraz nr 3, ponieważ jest na nim dziewczynka w czerwonej sukience i ma długie blond włosy; Dziewczynka na rysunku 3, ma czerwoną sukienkę, lekko się uśmiecha, ma jasne włosy i zdrową skórę.
- Uczniowie słuchają i uzupełniają tabelkę.
- Uczniowie mówią, co mają przy danym punkcie i uzupełniają tabelkę. Wiek - najwyżej 10 lat; Strój - czerwona sukienka z bufiastymi rękawami; Poza - lewa ręka jest na oparciu krzesła, prawa trzyma jasną chusteczkę; Twarz - ładna, ujmująca; Włosy - piękne, długie, blond; Brwi - jasne, delikatne, również blond; Oczy - wyraźne, piwne; Nos - prosty, kształtny; Usta - lekko uśmiechające się, różane; Skóra - zdrowa, rumiana. - Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach.
|
- Komunikacja uczeń- nauczyciel - słuchanie ze zrozumieniem - rozumowanie - pisanie - mówienie. |
Prezentacja |
- Nauczyciel zapisuje uczniom notatkę na tablicy i poleca uczniom przepisać ją do zeszytu.
NOTATKA: Na dzisiejszej lekcji omawialiśmy obraz Józefa Pankiewicza „Dziewczynka w czerwonej sukni”. Na tym obrazie przedstawiona jest dziewczynka, która ma długie blond włosy i lekko się uśmiecha. Ubrana jest - Nauczyciel mówi, żeby uczniowie wkleili sobie tabelkę pod notatką. |
- Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. |
- pisanie - przetwarzanie informacji |
Przekształcanie |
- Otwórzcie teraz podręczniki na stronie 50. - Przyglądnijcie się teraz z bliska temu obrazowi i powiedzcie mi, jaki nastrój jest oddany w obrazie?
- Czy podoba Wam się ten obraz? Wyjaśnij swoją odpowiedź.
- Spróbuj własnymi słowami opisać ten obraz. |
- Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. - Proponowane odpowiedzi: Nastrój jest ponury, mimo, iż ta dziewczynka się uśmiecha. Ten nastrój powoduje ta szaro-brązowa ściana, która znajduje się za dziewczynką. - Obraz mi się podoba, bo jest bardzo naturalny, dziewczynka jest „jak żywa”./ Obraz mi się nie podoba, bo jest smutny i szary. - Uczniowie starają się opisać obraz. |
-mówienie - komunikacja nauczyciel- uczeń - wykorzystywanie informacji w praktyce - rozumowanie - prezentacja własnego punktu widzenia
|
Podsumowanie |
- Nauczyciel podsumowuje najważniejsze wypowiedzi -Nauczyciel zadaje zadanie domowe: Napisz, czy podoba Ci się ten obraz? Uzasadnij swoje zdanie. (przynajmniej 6 zdań!)
JEŚLI WYSTARCZY CZASU UCZNIOWIE ZASTANAWIAJĄ SIĘ NAD ZADANIEM 5, ZE STRONY 51.
|
- Uczniowie zapisują zadanie domowe
|
- komunikacja uczeń- nauczyciel - mówienie -samokształcenie |
Wykreśl następujące wyrazy, a z pozostałych liter odczytaj hasło.
J |
D |
Z |
Ę |
I |
Z |
Y |
E |
W |
K |
C |
P |
Z |
Y |
O |
N |
K |
L |
S |
A |
K |
I |
L |
I |
T |
W |
E |
R |
A |
T |
U |
R |
A |
K |
C |
S |
I |
Ą |
Z |
E |
Ż |
R |
K |
A |
W |
O |
D |
I |
N |
A |
E |
L |
O |
J |
G |
J |
E |
S |
S |
U |
K |
I |
N |
E |
Ń |
I |
JĘZYK
POLSKI
LITERATURA
KSIĄŻKA
DIALOG
JESIEŃ
Hasło: ________________________________________________
Wiek |
|
Strój |
|
Poza |
|
Twarz |
|
Włosy |
|
Brwi |
|
Oczy |
|
Nos |
|
Usta |
|
Skóra |
|