Konspekt lekcji dla klasy VI szkoły podstawowej.
(język polski, edukacja kulturowa)
Temat lekcji: Poznajemy motyw pracy na roli na podstawie wiersza „Żniwa” J. Harasymowicza i obrazu „Lato” autorstwa P. Breughl`a.
Cele:
Cel ogólny:
Uczeń dostrzega związek, między obrazem „Lato” P. Breughl`a, a wierszem pt. „Żniwa” J. Harasymowicza.
Cele szczegółowe:
*dotyczące wiedzy:
Uczeń poznaje wiersz J. Harasymowicza.
Uczeń poznaje obraz P. Breughl`a.
Uczeń dowiaduje się o kilku istotnych faktach dotyczących twórczości malarza.
Uczeń dowiaduje się kilku informacji na temat motywu „chłopskiego”, który występuje u Breughl`a.
*dotyczące umiejętności:
1) Uczeń rysuje obrazek do wiersza Harasymowicza.
2) Uczeń wymienia kolory, jakie kojarzą mu się z tematyką pracy na roli.
3) Uczeń dostrzega związek między utworem, a wierszem.
Metody: heureza, analiza twórczego wykorzystania wzorów.
Środki dydaktyczne: rzutnik, obraz „Lato”, kserokopie z wierszem Harasymowicza.
Faza: |
Czynności nauczyciela: |
Czynności ucznia: |
Uwagi: |
Faza wstępna. |
Na początku proszę uczniów, by opowiedzieli mi, z czym kojarzy im się lato.
|
Uczniowie odpowiadają, że z wakacjami, z okresem wolnym od szkoły, z czasem na zabawę, spotkania z przyjaciółmi, z podróżami, piękną pogodą, szczęściem. Mają miłe skojarzenia. |
|
Faza właściwa. |
Proszę uczniów, by zamknęli oczy i wysłuchali czytanego przez nauczyciela wiersza J. Harasymowicza pod tytułem „Żniwa”.
Pytam uczniów, czego dotyczy treść wiersza.
Pytam uczniów, jakie obrazy nasuwają im się po wysłuchaniu treści utworu. Są to odczucia pozytywne, czy negatywne?
Proszę uczniów, by wcielili się oni w rolę artystów-malarzy i w swoich zeszytach namalowali obraz, który będzie przedstawiał treść utworu. Dla ułatwienia daję uczniom kserokopię utworu.
W międzyczasie pytam uczniów, jakich kolorów użyją, by oddać nastrój wiersza.
Po zakończeniu pracy, proszę uczniów, aby nadali swoim dziełom tytuły.
Proszę kilku uczniów, by zaprezentowali na forum klasy swoje rysunki, uzasadnili kolorystykę i nadany tytuł.
Na rzutniku, wyświetlam uczniom obraz „Lato” P. Breughl`a.
Pytam uczniów, czy znają tego malarza i czy wcześniej spotkali się z jego twórczością.
Dla przypomnienia, podaję uczniom kilka informacji na temat twórczości artysty.
Malował przede wszystkim pejzaże, zapełnione postaciami chłopskimi (stąd przydomek). Czerpał motywy z codziennego życia ludu (wesela, uczty, biesiady, kiermasze), z Biblii, ilustrował przysłowia. Zwano go „Chłopskim” ze względu na tematykę jego obrazów.
Pytam uczniów, czy według nich, obraz nastrojem odpowiada utworowi Harasymowicza oraz temu, co sami namalowali.
Pytam, jakie odczucia maja uczniowie po obejrzeniu obrazu.
|
Uczniowie słuchają.
Uczniowie odpowiadają, że ciężkiej pracy podczas okresu żniw, czyli czasu letniego. Uczniowie odpowiadają, że negatywne. Wiersz opisuje ciężką pracę człowieka na roli, wyczerpanie i zmęczenie, ale i harmonię - zwierzęta, ludzie i natura współpracują ze sobą, aby wzajemnie ułatwić sobie ciężką pracę, mimo iż padają ze zmęczenia.
Uczniowie rysują.
Czerwień, pomarańcz, ciemna zieleń - kolory, które przynoszą na myśl upał, zmęczenie, pracę…
Kilku uczniów prezentuje swoje prace i krótko je opisuje.
Uczniowie przyznają, że na wcześniejszych lekcjach omawiali obrazy tego artysty.
Uczniowie przyznają, że tematyka wiersza i utworu dotyczy tego samego, czyli pracy na roli.
Uczniowie przyznają, że podobnie, jak po wysłuchaniu wiersza, na myśl nasuwa im się ciężka praca chłopów na roli. |
|
Faza końcowa. |
Rozmawiamy chwilę o tym, czym dla ludzi tamtych czasów było lato, jak to, co uczniowie robią teraz różni się od tego, jak pracowało się kiedyś. |
|
|