SCENARIUSZ DNIA AKTYWNOŚCI W KLASIE II
Opracowała i zrealizowała: Iwona Sadowska
czas: 90 min.
Krąg tematyczny: WIOSENNE WĘDRÓWKI
Dni aktywności:
Kto będzie najlepszym pilotem wycieczki po najbliższej okolicy?
My jesteśmy mali podróżnicy.
Spotkanie z ptakami.
Czy pogoda sprzyja wędrowaniu?
Gdzie znaleźć wiosnę?
Co zmieniło się w przyrodzie?
Przyjaciel przyrody.
Cele ogólne:
zapoznanie z pracą pilota wycieczek
nabywanie umiejętności obserwacji podczas wycieczki i zapisywania spostrzeżeń
wzbogacanie słownika dziecka z zakresu przyrody
wzajemne komunikowanie się (uczeń-uczeń, nauczyciel-uczeń)
doskonalenie rozwiązywania zadania matematycznego
kształcenie twórczej ekspresji plastycznej i muzycznej
kształcenie umiejętności pracy w grupie.
Dzień siódmy: PRZYJACIEL PRZYRODY
Cele:
rozumie i potrafi wyjaśnić pojęcie ,,przyjaciel”
ułoży co najmniej jedno zdanie z rozsypanki wyrazowej
umie wypowiedzieć się na określony temat
dokończy zdanie i zapisze je
potrafi odrysować swoją dłoń na papierze i wyciąć po linii
rozwiąże zadanie tekstowe na porównywanie różnicowe dowolnym sposobem
Formy pracy: indywidualna, grupowa zróżnicowakna, zbiorowa.
Metody: rozmowa kierowana, burza mózgów, pratyczna.
Środki dydaktyczne: koperty z rozsypanką, zielone kartki, szary papier z konturem drzewa i z konturem postaci dziecka, słowniczek wyrazów, treść zadania tekstowego, opowiadanie T. Frączek ,,Gałązka bzu”, nożyczki, klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
część wstępna
Powitanie, określenie nastroju
wszyscy, którzy są w dobrym humorze
lubią wiosnę pomachają do mnie
lubią zielony kolor
zjedli śniadanie
wyraź w dowolny sposób swoje samopoczucie: ruch, minka, gest...
część właściwa
Uczniowie siedzą w kręgu, na podłodze leży arkusz papieru z sylwetką człowieka i konturem drzewa.
Co wspólnego mają ze sobą drzewo i człowiek? (burza mózgów)
np. żyją, czują ból, są sobie potrzebni ...
Odwrócenie szarego papieru i odczytanie hasła: PRZYJACIEL PRZYRODY
Zapoznanie z tematem i celami zajęć.
,,Ustalimy, dlaczego drzewa są naszymi przyjaciółmi? Nauczymy się, jak mamy szanować drzewa i krzewy, aby były piękne i dobrze nam służyły. Ułożymy o tym zdania. Poćwiczymy dodawanie i odejmowanie. Rozwiążemy zadanie matematyczne związane z tematem zajęć”.
Ustalenie, kogo można nazwać przyjacielem (Przyjaciel to człowiek pozostający w bliskich, serdecznych stosunkach z innymi, przyjaciół łączy wzajemne zaufanie, mogą na siebie liczyć w różnych sytuacjach, przyjaciele coś dają i mogą coś otrzymać w zamian.).
Ustalenie, dlaczego drzewa należą do naszych przyjaciół:
- wypowiedzi dzieci
rysowanie i wycinanie listków z zielonego kartonu
układanie zdań z rozsypanki wyrazowej (aneks 1) praca w grupach 2-osobowych
naklejanie zdań na listki
odczytywanie zdań
naklejanie listków na kontur drzewa.
Śpiew piosenki ,,Poskacz ze mną”- dowolny taniec przy piosence - (aneks 2)
Ustalenie, czym dzieci mogłyby obdarować drzewa:
Wysłuchanie opowiadania Teresy Frączek ,,Gałązka bzu” (aneks 3)-odpowiedź na pytania:
Co przeżywała zerwana gałązka?
O czym pomyślała starsza pani?
Zamknijcie oczy, wsłuchajcie się w muzykę (dowolna, spokojna muzyka) i pomyślcie, o co poprosiłoby drzewo, gdyby umiało mówić?
Wypowiedzi dzieci: np.: ,,Nie niszcz moich gałązek i liści. Nie huśtaj się na moich gałęziach”... .
Odczytanie rozpoczętych zdań z tablicy i próba ich dokończenia (wykorzystaj słowniczek wyrazów)-aneks 4.
Odrysowywanie rączek i stóp - wycinanie.
Pisanie zdań na wyciętych rączkach i stopach (napisz tyle, ile potrafisz, wykorzystaj informacje z tablicy).
Przyklejanie papierowych rączek i stóp do konturu postaci dziecka.
Odczytywanie zdań.
Rozwiązywanie zadania matematycznego (sposób rozwiązania dzieci wybierają same)
Zadanie pracy domowej: W dowolny sposób przedstaw siebie, jako przyjaciela przyrody.
część końcowa (dzieci stoją pod ścianą w jednym szeregu)
Jeśli znasz odpowiedź, posuń się do przodu o jedną stópkę:
wiem, kto to jest przyjaciel
ułożyłem zdanie z rozsypanki
wyciąłem starannie listek, rączkę i stopę
potrafię dokończyć rozpoczęte zdanie
potrafię dodawać w zakresie 100
potrafię odejmować w zakresie 100
wiem, jak wygląda kowal
jestem zadowolony ze swojej pracy.
Aneks 1(12 kopert)
instrukcja dla grupy
W kopercie jest rozsypanka wyrazowa i zielona kartka z bloku technicznego. Waszym zadaniem jest: narysowanie i wycięcie dowolnego listka, ułożenie zdań lub zdania. Naklejcie waszą pracę na listek. Powodzenia!
1. Daję ci schronienie przed słońcem. W moim cieniu możesz odpocząć.
Dostarczam tlenu i oczyszczam powietrze z dwutlenku węgla. Możesz oddychać świeżym powietrzem!
W mojej koronie mieszkają ptaki. Ich śpiewu słuchasz z przyjemnością.
Ozdabiasz mną ogrody, parki i skwery.
Wykorzystujesz moje drewno, gdy budujesz dom, czy robisz meble.
Opisują mnie poeci i malują malarze.
Dzięki mnie masz zeszyty, książki i bloki rysunkowe. Nie marnuj ich bezmyślnie!
Kiedy zakwitnę, robi się wokoło przyjemniej. Zapach kwiatów zwabia pszczoły.
Daję schronienie zwierzętom, mogą zakładać gniazda i budować dziuple. Ty cieszysz się ich widokiem.
Zmieniam swój wygląd cztery razy w roku, a ty cieszysz mną swój wzrok.
Lubisz moje owoce: jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie i wiśnie. Z kasztanów i żołędzi robisz piękne ludziki.
Dostarczam żywicy, którą wykorzystujesz w przemyśle.
Aneks 2
piosenka z kasety ,,Twoje, moje przeboje”- Dorota Gellner
POSKACZ ZE MNĄ
Każda żaba umie skakać doskonale;
to na trawkę skoczy, to pod mokry klon.
Ja nie jestem wprawdzie małą żabką,
ale tak jak ona lubię skakać: hop, hop, hop.
refren
Skaczę sobie, gdy gram w piłkę albo w gumę,
na skakance hop, hop, także skakać umiem.
Skaczę w górę, w tył i w przód, a czasem w bok,
wiosną, latem i jesienią cały rok. (bis)
Plastikowe pchełki skaczą do pudełka,
nawet koń szachowy pięknie skacze też,
więc zapraszam cię serdecznie do zabawy,
poskacz trochę razem ze mną, jeśli chcesz.
refren ... (bis)
Aneks 3
tekst T. Frączek pt. ,,Gałązka bzu”
W ogrodzie botanicznym kwitły bzy. Białe, liliowe. Ludzie chodzili po alejkach, podziwiali różne drzewa i kwiaty. Lecz najczęściej przystawali przy bzach. Były nie tylko piękne, ale i wspaniale pachniały. Niektórzy zwiedzający wspominali:
Pamiętasz, przychodziliśmy tutaj przed egzaminami.
Tak miło było odpocząć po nauce. Bzy pachniały tak jak dziś.
Mama mówiła do córki:
Lubiłam spacerować tutaj z tobą, gdy jeszcze leżałaś w wózku.
Alejką koło bzów przechodziła też szkolna wycieczka. Dzieci oglądały rośliny, o których opowiadała pani. Jeden z chłopców pomyślał:
Tyle gałązek. Zerwę jedną. Niech pachnie u nas w domu.
Zerwał ukradkiem, ale potem się zastanowił:
Ojej! A jak ktoś zobaczy? Trudno ukryć gałązkę pod swetrem.
I odrzucił ją pod krzak. Biedna gałązka. Gdy ją chłopiec odłamywał czuła ból. Teraz leżała i patrzyła na inne gałązki. Były takie śliczne, świeże. A ona więdła. Kwiatki kurczyły się. Z łodyżki wyciekał sok - gałązka płakała.
Nadchodził wieczór. Ludzie powoli opuszczali ogród botaniczny. Po pustych alejkach spacerowała starsza pani, która opiekowała się ogrodem. Zobaczyła zerwaną gałązkę. Podniosła ją. Pokiwała ze smutkiem głową.
Aneks 4
Prośby drzewa do dzieci, które należy skończyć. Dzieci wybierają, które i ile zdań skończą. Mogą dodać coś od siebie.
Nie zrywaj moich liści i kwiatów, bo ...................................... .
Nie łam bezmyślnie moich gałęzi, ponieważ ...................................... .
Nie wycinaj ozdób na mojej korze, bo ............................................... .
Szanuj drzewa, bo są ................................. .
Szanuj drzewa, bo dostarczają nam.................................. .
Będąc w lesie pamiętaj o tym, żeby...................................... .
Możesz zrywać kasztany i żołędzie, ale pamiętaj o tym, żeby .................................... .
Zastanów się, kiedy zechcesz mnie wyciąć, bo....................................... .
Nie zostawiaj obok mnie papierów i butelek, ponieważ................................................ .
Pamiętaj, że jestem twoim przyjacielem i dlatego....................................... .
Jeśli chcesz słuchać ptasiego śpiewu, pamiętaj.............................................. .
Aneks 5
Justyna na korze kasztanowca zobaczyła 18 owadów. Paweł policzył, że na sąsiedniej lipie jest o 9 owadów więcej niż na kasztanowcu, a na pobliskim dębie o 4 owady mniej niż na lipie. Ile owadów jest na wszystkich drzewach?
Iwona Sadowska
nauczyciel kształcenia zintegrowanego
Szkoła Podstawowa nr 1 w Białymstoku
"