KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI
W KLASIE I LO
I. METRYCZKA.
Prowadzący - Dorota Gołojuch
Temat lekcji prowadzonej - Budowa komputera
Klasa - 1D/1, 1D/2, 1H/1
Szkoła - V LO w Rzeszowie
Czas trwania -3* 45 min.
Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.
Data realizacji - 18.10.99, 19.10.99
CELE LEKCJI:
- Uczeń potrafi wymienić z jakich części składa się system komputerowy,
wyliczyć urządzenia wejścia i wyjścia.
-Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcia: system komputerowy, jednostka informacji, pamięć RAM, pamięć ROM, pamięci dyskowe.
- Uczeń potrafi wskazać poszczególne części systemu komputerowego tj.:
jednostka centralna, monitor, klawiatura, ... .
- Uczeń potrafi sprawdzić działanie urządzeń i przycisków na płycie jednostki centralnej.
- Uczeń wie jak ma się prawidłowo zachowywać przy pracy z komputerem.
III. ŚRODKI DYDAKTYCZNE.
- Tablica, sprzęt komputerowy
IV. PRZEBIEG LEKCJI.
Czynności uczniów |
Czynności nauczyciela |
Uczniowie słuchają.
Uczniowie wymieniają urządzenia wejściowe (klawiatura, stacja dysków, mysz, skaner) i wyjściowe (monitor, drukarka, ploter).
Uczniowie piszą: I.(przerysowują schemat z tablicy)
II. Wykonanie zadania przez system komputerowy odbywa się w następujący sposób:
Uczniowie odpowiadają: -U człowieka do przechowywania informacji służy pamięć, jeżeli jednak nie ma w niej danej informacji np.: wierszyka z języka polskiego to nie można jej odtworzyć.
-Aby nauczyć się np.: wierszyka z języka polskiego na pamięć należy czytać go kilka razy to znaczy utrwalać go, podobnie należy postępować z innymi informacjami, które chce się zapamiętać.
-System dwójkowy składa się z dwóch cyfr: 0, 1.
Uczniowie piszą. III .Elementarna jednostka informacji cyfrowej to 1 bit 8 bitów = 1 bajt(1B). Bajt to podstawowa jednostka informacji.
1KB =
1MB =
Uczniowie piszą: III. W komputerze wyróżniamy dwa rodzaje pamięci:
IV. Komputer obok pamięci wewnętrznych posiada także pamięci zewnętrzne:
Uczniowie rysują w zeszytach tabelkę.
|
Nauczyciel sprawdza obecność.
-Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się omówieniem systemu komputerowego. -System komputerowy działa podobnie do człowieka, który jeżeli ma pomnożyć dwie liczby, to za pomocą swoich narządów zmysłu je pobierze, zapisze w pamięci, dokona przetwarzania danych zgodnie z programem mnożenia, a wynik poda za pomocą narządu mowy. -Podobnie działa system komputerowy, który:
-Czy ktoś umiał by wskazać, które urządzenia zaliczyć można do wejściowych, a które do wyjściowych?
Nauczyciel wiesza planszę ze schematem systemu komputerowego.
-Proszę to przerysować do zeszytów.
Prowadzący omawia rysunek.
-Gdzie przechowywane są u człowieka informacje dochodzące do niego z telewizji, otoczenia, książek itd. Dlaczego tak jest, że niektórzy z was mając na zadanie nauczyć się wierszyka z języka polskiego nie umieją go odtworzyć, a inni to potrafią?
-Co człowiek musi zrobić aby daną wiadomość, która do niego dotrze zapamiętać, czyli aby móc ją odtworzyć w dowolnej chwili?
-Komputer postępuje analogicznie jak umysł człowieka, zawiera on również pamięć, jednak każdą informacje wprowadzoną do niego należy utrwalić w postaci zapisania jej na dysk. Taką informację można później odtworzyć.
-Teraz postaram się wytłumaczyć jak przechowuje się informacje w komputerze. -Pamiętacie, na ostatnich lekcjach mówiliśmy o systemach liczenia, gdzie wspominałam wam, że system dwójkowy jest najważniejszy dla informatyki.
-Z jakich cyfr składa się ten system?
-Każda informacja przechowywana jest w pamięci komputera w postaci kombinacji tych właśnie dwóch znaków. Pojedynczą cyfrę 0 lub 1 reprezentuje bit, elementarna jednostka informacji cyfrowej stosowana w informatyce. Większą jednostką jest bajt składający się z ośmiu bitów.
Jeżeli przyjmiemy, że do zakodowania jednego znaku wykorzystamy jeden bajt to z matematyki wiadomo, że można tak zakodować Łatwo się domyśleć, że aby zakodować jakieś zdanie należy każdej literze przyporządkować jakąś liczbę. Służy do tego kod ASCII, gdzie zakodowanych jest 255 znaków.
-Zapiszcie kolejny punkt.
-W komputerze wyróżniamy dwa rodzaje pamięci:
-Pamięć RAM składa się z elementów pojemnościowych, którym jest np.: tranzystor polowy, który może być naładowany wówczas przyporządkowuje się mu wartość - 1, lub nienaładowany i wtedy przyporządkowuje się mu wartość - 0. -W pamięciach magnetycznych np.: dyskietkach rolę kondensatorów pełni materiał magnetyczny (może znajdować się w dwóch stanach namagnesowania).
-Komputer obok pamięci wewnętrznych posiada także pamięci zewnętrzne takie jak:
-Narysujcie w zeszytach następującą tabelkę:
Typ dysku Pojemność Oznaczenie
Elastyczny 5,25 cala 360 KB DD 1,2 MB HD
Elastyczny 3,5 cala 720 KB DD 1,44 MB HD
Twardy (stały) 450 MB - 8GB HDD
Optyczny - CD-ROM 650 - 700MB
Prowadzący mówi uczniom jak posługiwać się dyskietkami i CD-ROM-em aby ich nie uszkodzić.
Mózg komputera to mikroprocesor. Organizuje on pracę całego systemu komputerowego. Mikroprocesor pracuje w tzw. cyklu rozkazowym:
-Ten komputer jest szybszy, który ma dłuższe słowo maszynowe (8, 16, 32...) i szybkość taktowania jednego cyklu rozkazowego (np.: 40MHz, 100MHz, 166MHz, 200MHz, 300MHz...)
-Poszczególne podzespoły systemu komputerowego (np.: karta graficzna, procesor, pamięć operacyjna, pamięci dyskowe, modem wewnętrzny...)umieszcza się na płycie głównej, która znajduje się wewnątrz obudowy komputera (jednostki centralnej).
-Urządzenia wejścia i wyjścia takie jak klawiatura, monitor, mysz, skaner, drukarka, ploter, a także modem zewnętrzny przyłącza się do gniazd znajdujących się w obudowie komputera.
|