pic 11 03 121638

pic 11 03 121638



140

6.2. Scenariusze zajęć


Słucham, patrzę uważnie i układam rytmy

Cele zajęć: dostrzeganie regularności, kontynuowanie ich w układan-

kach, a także w zabawach różnego typu.


•    cztery duże obręcze, krążki i laski gimnastyczne po dziesięć sztuk, a także obrazki przedstawiające koguta, indyka, kaczkę, gąsiora-dla nauczyciela,

•    dywaniki: dla każdego dziecka po jednym,

•    pojemnik (lub tacka) na kartonowe pomoce: dla każdego dziecka,

•    kartoniki z kompletu pomocy dla trzylatków58, a także z pakietu dla czterolatków i pięciolatków: kwiatki i motyle, kółka i paseczki.

Przebieg zajęć

1.    Przygotowanie zajęć

Nauczyciel rozłożył dywaniki (tyle, ile dzieci), obok każdego umieścił pojemnik z kartonowymi pomocami do zajęć. Dla siebie położył krążki i laski gimnastyczne.

2.    Układanie rytmów z kółek i patyków

Dzieci siedzą twarzą do nauczyciela, każde obok swego dywanika. Nauczyciel wyjaśnia: Będziemy układali rytmy. Moje rytmy będą z krążków i lasek, wasze z kółek i paseczków, które macie w pojemnikach. Proszę uważnie patrzeć...

Nauczyciel układa na podłodze, przed sobą następujący rytm:

Zestaw zabawek edukacyjnych do wspomagania rozwoju umys starszych wolniej rozwijających się, WSiP, Warszawa 2C E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej.


tysłowego trzylatków i <h'ecl

2000. Instrukcja autorstwa

Pokazując ułożone elementy rytmicznie mówi:

- Kółko, patyk, kotko patyk,    patyk... Każde dziecko ułoży ze swoich

kółeczek i paseczków podobny rytm. Trzeba wykorzystać wszystkie kółeczka i wszystkie paseczki. Dzieci ułożyły. Nauczyciel popatrzył i pochwalił. Następnie polecił odłożyć kółeczka i paseczki do pojemnika.

3. Układanie rytmów z kółek i krzyżyków

Nauczyciel układa:

Wskazując ułożone elementy rytmicznie mówi:



-    KćAko, krzyżyk, kółko, krzyżyk, kółko, krzyżyk... Ułóżcie podobny rytm... Nauczyciel ogląda ułożone rytmy, chwali i poleca dzieciom odłożyć do

pojemników kółeczka i paseczki.

4. Sadzenie kwiatków na rabatce

Nauczyciel zwraca się do dzieci:

-    Proszę wyjąć z pojemnika kwiatki i ułożyć je obok dywanika... Teraz będziemy sadzić kwiatki na rabatce. Kwiatki sadzimy obok siebie tak (gest ),jak powiem: róża, stokrotka, tulipan - róża, stokrotka, tulipan i dalej róża, stokrotka, tulipan... Dalej już wiecie, co i jak trzeba układać (dzieci powinny układać kwiatki według podanego rytmu).


Jeżeli dzieciom udało się dokończyć poprzednie zadanie, następne może być trudniejsze. Na przykład, nauczyciel proponuje:

~ Teraz sadzimy kwiaty tak: narcyz, mak, stokrotka, dzwonek - narcyz, mak, stokrotka, dzwonek... I znowu: narcyz, mak, stokrotka, dzwone ... o-kończcie sadzenie kwiatków...

Kto już posadził kwiatki niech ułoży aa nich motylki, po jednym moty na kwiatku.

www.wsip.com.pl

