KONSPEKT LEKCJI HISTORII
PROWADZĄCY: Andrzej Gebel
KLASA: I a gimnazjum
TEMAT: Cesarstwo bizantyńskie V-XV wieku.
CELE:
zapoznanie z głównymi etapami dziejów Bizancjum w V-XV w.
ogólna charakterystyka cesarstwa wschodniorzymskiego
kształtowanie wrażliwości estetycznej uczniów na przykładzie zabytków Konstantynopola (Stambułu).
METODY:
wykład
praca pod kierunkiem (mapa, ilustracje)
dyskusja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
mapy: „Cesarstwo rzymskie w V wieku”
„Cesarstwo wschodniorzymskie”
„Europa w VI wieku”
„Od Celtów do średniowiecznych rycerzy” z serii „ Tak żyli ludzie” s. 24-27 (ksero)
ilustracje kościoła Hagia Sophia
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wprowadzenie w nowy okres historii - średniowiecznej i wyjaśnienie skąd się wzięła taka nazwa: Giovanni de Bussis (bibliotekarz papieski, XV wiek) nazwał 1000 lat od upadku Rzymu wiekami średnimi (średniowiecze) uważając je za pozbawione własnej tożsamości i okres przejściowy między starożytnością, a odrodzeniem.
Wyjaśnienie uczniom, że ich zadaniem na lekcji dotyczących będzie uważnie słuchać, by stwierdzić, czy rację miał Giovanni de Bussis mówiąc, iż były to dzieje pozbawione własnej tożsamości.
Pokazanie na mapie trzech ośrodków politycznych i kulturowych we wczesnym średniowieczu i ich krótka charakterystyka.
Analiza historii Bizancjum wg map:
395 r. - podział cesarstwa
378 r. - klęska Bizancjum w walce z Gotami pod Adrianopolem
2 poł. VI w. - zajęcie ziem byłego cesarstwa rzymskiego
VI wiek - najazdy Słowian, Rusinów, Germanów
VII wiek - najazdy Arabów, Bułgarów
Od X wieku - najazdy Turków osmańskich
Od XIII wieku - Cesarstwo łacińskie
1453 rok - upadek Konstantynopola
Omówienie roli cesarza Justyniana Wielkiego:
podboje
kodyfikacja prawa
architektura
Ilustracje dotyczące kultury bizantyjskiej - analiza uczniów.
Dyskusja nad problemem: Co kultura europejska zawdzięcza cywilizacji bizantyjskiej?
prawo
architektura
zachowanie tradycji greckich i rzymskich
Zadanie domowe (dla chętnego ucznia):
Przygotować wiadomości o życiu Mahometa i zasadach islamu.