Konspekt zajęć wychowawczych
Temat: Właściwe zachowanie przy stole
Prowadzące: Monika Gawełczyk, Anna Kempny, Klaudia Syposz, Klaudia Ziebura
Cele ogólne
- kształtowanie aktywności werbalnej
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat i próby układania zakończeni historyjki
- uświadomienie znaczenia właściwego zachowania się przy stole
- rozwijanie szybkiej reakcji na sygnał słowny
- rozwijanie aktywności twórczej
- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów
Cele operacyjne
Dziecko potrafi:
- wypowiadać się na temat usłyszanego opowiadania
- tworzyć własne zakończenie i tytuł historyjki- rozwija wyobraźnię,
- wiązać przyczynę i skutek wg chronologii zdarzeń,
- dziecko potrafi wcielić się w role wybranej postaci z inscenizacji teatralnej
- reagować ruchem na umówiony sygnał
- prawidłowo zachowywać się przy stole
- nawiązać kontakt z drugą osobą
Metody nauczania:
- podająca - pogadanka, pokaz, wyjaśnienie, opis
- czynnościowa - praktycznego działania
- waloryzacyjna - ekspresyjna
Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Pomoce: kartka brystolu, farba, kartki z rysunkami (widelca, noża, łyżki, łyżeczki), obrus, plastikowa zastawa i elementy dekoracji: wazon, kwiaty, historyjka obrazkowa, treść opowiadania pt. „Gość”, maski przedstawiające zwierzęta.
Przebieg zajęć:
Przywitanie: Iskierka, Witają się oklaskami dzieci, które jadły dzisiaj śniadanie, mają dobry humor itd.
Dzieci z pomocą nauczycielki nakrywają do stołu na uroczyste przyjęcie.
Przedstawienie pt. „Gość” (załącznik nr 1)
Rozmowa na temat przedstawienia
Jakie zwierzęta brały udział w przyjęciu
Jak zachowywał się Różowy Ryjek na przyjęciu
Czy, zwierzętom podobało się zachowanie Różowego Ryjka (dlaczego)?
Ukazanie konsekwencji niewłaściwych zachowań przy stole (np. poplamienie obrusu, przewrócenie kwiatów, zakrztuszenie się podczas jedzenia)
Dzieci dają rady Różowemu Ryjkowi.
Różowy Ryjku na przyjęciu powinieneś ……(dzieci kończą zdanie).
Zabawa ruchowa pt. „Zamieniamy się miejscami”
Zamieniają się miejscami: łyżki, widelce, noże, sztućce,
Przedstawienie historyjki obrazkowe - dzieci proponują zakończenie
Układanie regulaminu na temat właściwego zachowania przy stole (dzieci wraz z nauczycielem uzgadniają regulamin, nauczyciel zapisuje, dzieci „podpisują regulamin odbiciem palca”). Uroczyste zawieszenie regulaminu.
Poznajemy wierszyk: - dzieci powtarzają rytmicznie wiersz, klaszcząc
Przy stole się spotykamy
na śniadanku i na obiedzie
Jest naszym wiernym przyjacielem,
Więc będę grzecznie przy nim siedzieć.
Relaksacja - masażyki. Przygotowujemy wspólną pizzę, każde dziecko dodaje swój składnik.
Pożegnanie
Załącznik 1
„GOŚĆ”
Inscenizacja dla dzieci młodszych - na temat właściwego zachowania się przy stole
Występują:
Miś, Zajączek, Sowa, Krowa, Prosiaczek-Różowy Ryjek
Scenografia:
Należy ustawić po środku sali stół i krzesła.
Rekwizyty:
Stół, krzesła, obrus, zastawa, jedzenie, serwetnik, wazon z kwiatami
Narrator:
Przyjaciele tzn. Miś, Krowa, Sowa i Zajączek przygotowują się do przyjęcia. Miś przykrył stół białym obrusem. Zajączek postawił bukiet kwiatów na środku stołu i serwetnik, a Krowa i Sowa ułożyły nakrycia. Wtedy właśnie skrzypnęły drzwi (iiiiiiiiiiiii) Na przyjęcie przyszedł Różowy Ryjek.
Razem:
Witamy miłego gościa! Prosimy do stołu!
Narrator:
Przyjaciele zawołali Różowego Ryjka, więc Prosiaczek rozsiadł się wygodnie na krześle. Zajączek wniósł półmisek z jedzeniem, a Sowa miskę gorącej kaszy ze skwarkami. Krowa przyniosła czerwone rzodkiewki, a Miś powiedział:
Miś:
A oto czekolada i pyszny budyń. Możemy teraz rozpocząć przyjęcie.
Narrator:
Różowy Ryjek chrząknął
Różowy Ryjek:
Chrum, chrum. Wszystko wygląda wspaniale
Narrator:
I Prosiaczek natychmiast zabrał się do jedzenia. Zaczął cmokać, mlaskać, oblizywać się szeroko. Nie nakładał potraw na talerzyk. Jadł wprost z półmiska. Nie widelcem, ale ryjkiem i łapkami. Kaszę jadł z czekoladą i przegryzał budyń razem z rzodkiewką.
Różowy Ryjek:
Chrum, chrum
Narrator:
Różowy Ryjek chrząkał przez cały czas z wielkim zadowoleniem. Przyjaciele oniemieli z przerażenia. Różowy Ryjek poplamił obrus, i przewrócił kwiaty! A kiedy wszystko zjadł i zobaczył, że stół jest pusty i - usnął. Nawet nie otarł ryjka. Przyjaciele patrzyli, milcząc, na zrujnowany stół i na śpiącego obżartucha. Miś zapytał szeptem:
Miś:
Czy zaprosimy jeszcze kiedyś Różowego Ryjka?
Narrator:
Jak myślicie dzieci, co odpowiedzieli przyjaciele?