KONSPEKT ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH W KLASIE II
DATA: 4 XI 2005
KLASA: II
PROWADZĄCY:
TEMAT: Rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań. Dopełnianie do pełnych dziesiątek.
TREŚCI PROGRAMOWE:- dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 pełnymi dziesiątkami oraz liczby jednocyfrowej do dwucyfrowej,
rozwiązywanie równań jednodziałaniowych z symbolami literowymi rozwiązywane w myśli z zapisaniem części obliczeń
CELE ZAJĘĆ: - utrwalanie dodawania i odejmowania w zakresie 100 pełnymi dziesiątkami i liczby jednocyfrowej do dwucyfrowej,
- kształtowanie umiejętności poprawnego rozwiązywania w myśli równań jednodziałaniowych z symbolami literowymi
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Utrwalanie dodawania i odejmowania w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego oraz liczenie pełnymi dziesiątkami
N: Oblicz działania.
Po obliczeniu wskazane dzieci odczytują całe działania:
następnie odczytaj hasło układając kartoniki w taki sposób by wyniki były od największej do najmniejszej: po ułożeniu :
30+20= 50 W
48-8= 40 Y
30+5= 35 C
20-0 = 20 I
16+3= 19 E
13+5= 18 C
11+6 = 17 Z
17-5= 12 K
70-70=0 A
2.Rozwiązywanie równań jednodziałaniowych z symbolami literowymi rozwiązywane w myśli typu 30+x, x+30
Prowadzący podaje treść zadania.
Na wycieczkę do Krakowa przyjechało 36 dzieci i kilku wychowawców. Razem było 40 osób. Ilu wychowawców pojechało z dziećmi?
N: Co wiemy z zadania?
D: Wiemy że pojechało 36 dzieci i wszystkich było 40
Zapisujemy na tablicy:
W: Liczba dzieci : 36
Liczba wychowawców:?
Razem :40
N: W jaki sposób możemy to zapisać?
D: 36+w= 40
Sprawdzenie czy dzieci wiedzą co oznaczają :36, w i 40.
N: Kto ma pomysł jak to obliczyć?
L: 36+w=40
w=4 bo 36 +4= 40
N: A powiedz w jaki sposób to obliczałeś że wyszedł ci taki wynik?
D: 40-36=4 albo liczyłem ile brakuje od 36 do 40 i wyszło 4
Po powtórzeniu pytania do zadania, dzieci układają odpowiedź
O: Pojechało 4 wychowawców.
Przepisują do zeszytu tylko równanie (wynik jest zmazany). Jedno z dzieci czyta to co zapisało.
Prowadzący czyta treść kolejnego zadania.
Na rynku dzieci karmiły stado gołębi Do tego stadka przyfrunęło jeszcze 7 gołębi. Teraz 30 gołębi dziobie okruchy. Ile gołębi karmiły dzieci na początku? Postępujemy analogicznie do zadania wcześniejszego.
W: Liczba gołębi na początku:?
Liczba wszystkich gołębi:30
Gołębie które przyfrunęły:7
N: Ile gołębi było na początku?
D: nie wiemy
N: to jak to zapiszemy?
D: g
N: jeśli przyfrunęło do nich jeszcze 7 to przybyło ich czy ubyło?
D: Przybyło
N: czyli napiszemy
D: +7
N: A wiemy ile dziobało okruchy?
D: 30
N: jakie było pytanie?
D: P: Ile gołębi karmiły dzieci na początku? (zapisuje na tablicy)
N: jak to obliczymy
L: g+ 7=30
g=23 bo 23+ 7= 30
O: Na początku były 23 gołębie.
Przepisują do zeszytu tylko równanie (wynik jest zmazany). Jedno z dzieci czyta to co zapisało
3. Dodawanie liczb jednocyfrowych do dwucyfrowych bez przekroczenia progu dziesiątkowego.
N: Na ławkach macie karteczkę z działaniami. Kto mi powie co trzeba zrobić?
D: wpisać brakujące liczby tak aby wynik był prawidłowy.
Robimy na tablicy po jednym przykładzie z każdego rzędu.
Dzieci samodzielnie wykonują zadanie
37+ __ =40 __ + 42= 50
44+ __ =50 __ + 27= 30
61+ __ = 70 __ + 7 = 90
73+ __ = 80 __ + 9 = 100
Odczytanie wyników.
4. Rozwiązywanie równań jednodziałaniowych z symbolami literowymi rozwiązywane w myśl typu 30-x
Prowadzący podaje treść zadania.
Paweł miał 30 złotych. Kupił w Krakowie na pamiątkę figurkę smoka. Zostało mu 21 złotych. Ile kosztował smok?
N: Co wiemy z zadania?
W: Miał 30 zł
Kupił figurkę za:?
Zostało mu: 21 zł
N: Miał ile? D:30zł (zapisuje)
N: jeśli wydał to mu przybyło czy ubyło? D: ubyło
N: to jaki znak mam wpisać? D: minus
N: wydał ile? D: nie wiemy
N: więc wpisujemy ? D: x
N: a zostało mu? D: 21 zł
Zapisujemy równanie w trakcie jak dzieci odpowiadają na pytania
Jakie było pytanie?
P: D: Ile kosztował smok?
L: 30 - x = 21
x= 9 bo 30- 9= 21
N: w jaki sposób to można policzyć na patyczkach ?
Odejmowałem od 30 po jednym aż doszedłem do 21 i wyszło mi że odjąłem 9.
N; kto przypomni jakie było pytanie?
D: Ile kosztował smok
N: jaka będzie odpowiedź?
O: Smok kosztował 9 złotych.
Dzieci przepisują wszystko z tablicy.
5. Odejmowanie liczb jednocyfrowych od dwucyfrowych bez przekroczenia progu dziesiątkowego.
N: Co trzeba zrobić w tym ćwiczeniu?
D: wpisać brakujące liczby w puste pola.
50- __= 47 60-__= 59
80- __= 78 30- __=26
90- __ =85 70- __=63
40- __= 34 20- __= 12
1.Wpisz właściwe liczby w okienka.
37 + ____= 40 ____ + 42 = 50
44 + ____ = 50 ____ + 27 = 30
61 + ____ = 70 ____ + 7 = 90
73 + ____ = 80 ____ + 9 = 100
2. Wpisz właściwe liczby w okienka.
50 - ____ = 47 60 - ____ = 59
80 - ____ = 78 30 - ____ = 26
90 - ____ = 85 70 - ____ = 63
40 - ____ = 34 20 - ____ = 12
1
30+20=
W
70-70=
A
11+6=
Z
17-5=
K
13+5=
C
16+3=
E
30+5=
C
48-8=
Y
20-0=
I
17-5= K
13+5= C
16+3= E
30+5= C
20-0= I
48-8= Y
11+6= Z
70-70= A
30+20= W