Marek Biesiada 21. 11. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D
Temat: Wady i zalety demokracji
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
pamięta:
pojęcie demokracja
cechy państwa totalitarnego, autorytarnego i demokratycznego
rozumie:
co oznacza słowo demokracja
podstawowe różnice między sytuacją obywatela w państwie demokratycznym i w systemach niedemokratycznych
potrafi:
identyfikować się z demokracją
podać przykłady takich państw totalitarnych, autorytarnych i demokratycznych oraz pokazać je na mapie
przedstawić różnice między sytuacją obywatela w państwie demokratycznym i w systemach niedemokratycznych
podać przykłady postępowania demokratycznego i niedemokratycznego z własnego doświadczenia i otoczenia (klasa, szkoła, osiedle, miasto, wieś, gmina)
Metody:
rozmowa nauczająca
praca z podręcznikiem,
tekstem Konstytucji
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
mapa współczesna świata,
Konstytucja RP
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Wady i zalety demokracji
1. Demokracja
2. Rodzaje demokracji
3. Państwo demokratyczne
4. Wady i zalety demokracji
5. Państwa autorytarne i totalitarne
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 61. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Demokracja (gr. demos - lud, kratos - władza) - władza ludu
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 61. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Rodzaje demokracji. Demokracja może być:
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 61. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Państwo demokratyczne to państwo, w którym władzę sprawuje ogół obywateli poprzez wybieranych przez siebie i spośród siebie przedstawicieli. Przestrzegane są w nim następujące zasady:
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 62-63. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Wady i zalety demokracji a) zalety demokracji
b) wady demokracji
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 63-64. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Państwa autorytarne i totalitarne
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1