pd6 m izdebska 20060428

background image

I. CHARAKTERYSTYKA

PROGRAMU

Program został napisany z my

ślą o uczniach klas IV – VI szkoły

podstawowej. Zało

żeniem głównym programu jest rozwijanie zdolności dzieci i

zainteresowa

ń teatrem. Program ukierunkowany jest na rozwijanie komunikacji

werbalnej i ruchowej. Przygotowuje dziecko nie tylko do odbioru sztuki

teatralnej, lecz daje mu szanse by

ć odtwórcą określonej roli lub też jej twórcą,

co ma niew

ątpliwie ogromne walory dydaktyczno-wychowawcze. Program

zawiera cele, plan pracy, formy realizacji, uwagi o realizacji programu, słownik

podstawowych poj

ęć związanych z teatrem, propozycje ćwiczeń teatralnych i

scenariusze.

II. CELE

PROGRAMU

Głównym celem programu jest rozwijanie potrzeb i zainteresowa

ń

teatralnych. Cele szczegółowe to:

kształtowanie i rozwijanie wyobraźni i fantazji dziecka;
kształtowanie poczucia piękna, estetyki i dobrego smaku;
bogacenie słownictwa ucznia;
zapoznanie uczniów z szeroka gamą utworów literackich;
ćwiczenie poprawnej wymowy, dykcji, głośnego i wyrazistego czytania;
doskonalenie pamięci;
wdrażanie do współpracy i współodpowiedzialności;
budzenie szacunku do pracy drugiego człowieka;
rozwijanie zainteresowań czytelniczo-medialnych;
rozwijanie ekspresji artystycznej ( przygotowanie dekoracji, kostiumów,

rekwizytów).

background image

III. FORMY

TEATRALNE

oglądanie różnego typu przedstawień teatralnych;
bezpośrednie kontakty z twórcami ( zwiedzanie kulis, spotkania

z aktorami i inne);

przygotowanie i prezentowanie przez dzieci inscenizacji dla rodziców,

nauczycieli i kolegów;

nauka różnorodnych tekstów literackich na pamięć;
swobodne inscenizacje na wybrany temat;
gry i zabawy dramowe.

IV. PLAN

PRACY

TEMATYKA

PRZEBIEG ZAJ

ĘĆ WYKORZYSTAN

E

ŚRODKI

OCZEKIWANE

OSI

ĄGNIĘCIA

1 2 3 4

POZNAJMY

SI

Ę!

1. Przedstawiamy

si

ę.

2. Okre

ślamy nasze

oczekiwania.
3. Ustalamy zasady

pracy grupy.

papier, kredki,

pisaki, farby,

papier pakowy,

piłka,

meble

Poznanie

oczekiwa

ń

i mo

żliwości

dzieci;

wst

ępne

ustalenie składu
grupy;

zintegrowanie

zespołu.

POTRAFIMY

WI

ĘCEJ

NI

Ż NAM

SI

Ę WYDAJE,


Zestaw

ćwiczeń i zabaw

uwzgl

ędniających

mimik

ę, gest, głos,

d

źwięk.

papier, kredki,
pisaki, farby,

papier pakowy,

piłka, meble

żne

przedmioty
mog

ące

wydawa

ć

d

źwięki,

nagrania
muzyczne
zró

żnicowane

pod wzgl

ędem

rytmu,
nastroju,
magnetofon.

Przełamanie
zahamowa

ń;

Poznanie
własnych
i cudzych
odczu

ć

i mo

żliwości.

background image

1 2 3 4

INTEGRACJA

FORM

EKSPRESJI.


Improwizowanie
krótkich scenek –
indywidualnie lub w
grupie, np.

„U dentysty”,

„Na lekcji
matematyki”,

„Wiosenny
poranek”,

„Zimowy
wieczór”,

„W sklepie
obuwniczym”.

jak wy

żej

jak wy

żej

TEATR TO

NIE TYLKO

AKTORZY.


I. Ekspresja
plastyczna
(portret/
rze

źba, maska)





























1. Rysowanie

swoich
konturów,
nast

ępnie

uzupełnianie ich
szczegółami;
prezentowanie
grupie gotowych
„autoportretów”.

2. Modelowanie

rze

źby – postacie

ludzkie –
wyra

żające różne

nastroje (Modele
zastygaj

ą w

pozach
wyra

żających

żne nastroje,

w tym czasie
pozostali
uczniowie
owijaj

ą taką

żywą rzeźbę
papierem
toaletowy)

3. Wykonanie

swojej maski
z pergaminu.




Papier
pakowy,
flamastry,
kredki.




Papier
toaletowy.















Pergamin





Integracja
zespołu;

Poznanie
mo

żliwości

plastycznych
dzieci;

Refleksja na
temat
zale

żności

mi

ędzy

uczuciem a
postaw

ą,

gestem,
mimik

ą.

background image

1 2 3 4

II.

Środki

wizualne.



1.

żne możliwości

operowania

światłem
i kolorem.

2.

Teatr cieni.

CZAS NA

TEORI

Ę.


1. Omówienie

wystawki
słowników
tematycznych.

2. Rozdanie

dzieciom po 2
paski czystego
papieru.

3. Zapisanie

na

nich słów, które
kojarz

ą im się

z teatrem.

4. Zawieszenie

na

tablicy napisu
teatr.

5. Dzieci

odczytuj

ą

swoje wyrazy.

6. Wspólne

ustalenie
poprawno

ści

skojarze

ń.

7. Dzieci

doklejaj

ą

dookoła tego
napisu swoje
karteczki uznane
za prawidłowe.

8. Odczytanie

gło

śno

wszystkich
propozycji.

9. Zapisanie

wszystkich
wyrazów w
kolejno

ści

alfabetycznej.


Wystawka
słowników
tematycznych

Arkusz papieru
z napisem

„TEATR”,

Kolorowe

paski papieru,
pisaki, klej.

Gromadzenie
słownictwa
terminów
teatralnych.

background image

1 2

3 4

SŁOWNIK

TERMINÓW

TEATRALNYCH





1. Udost

ępnienie

dzieciom
słowników
j

ęzyka polskiego.

2. Przydział

terminów do
wyja

śnienia.

3. Rozdanie

kartek

formatu A5 i
umieszczenie na
terminów
teatralnych z
obja

śnieniem

znacze

ń.

4. Ozdobienie

poszczególnych
kartek słownika.

5. Poł

ączenie ich -

kolejno

ść haseł

alfabetyczna






Słowniki
J

ęzyka

Polskiego

kolorowe
kartki ksero
(A5)

pisaki,

kredki





Stworzenie
własnego

SŁOWNIKA
TERMINÓW
TEATRALN
YCH.

CO TO

B

ĘDZIE,

CO TO

B

ĘDZIE...?


1. Wspólna,

gło

śne

odczytanie kilku
krótkich tekstów
przeznaczonych
do inscenizacji.

2. Propozycje

rozwi

ązań

inscenizacyjnych
(burza mózgów)

3. Stworzenie

kilkuosobowych
grup teatralnych.

4. Ka

żda grupa

wymy

śla

i rozpisuje na
role wybran

ą

przez siebie
inscenizacj

ę.


teksty,




du

ży arkusz

szarego
papieru,

pomysły!!!

Opracowan
ie
projektów
z
uwzgl

ędnie

niem
preferencji
młodzie

żo

wej,
nastroju
tekstu.

background image

1 2

3 4

KTO, CO,

JAK?

1. Prezentacja

projektów

scenografii,
kostiumów,
rekwizytów, itd.

2. Ocena

projektów

przez grup

ę.

Scenariusz

przedstawienia
przygotowany przez
dzieci,

Projekty,

scenografii,

kostiumy,

rekwizyty.


Ostateczne

przyj

ęcie

projektów
przez grup

ę.

A TERAZ

DO

DZIEŁA!!!

1. Przedstawienie

przez

prowadz

ących

tekstów teatralnych.

2. Omówienie

i zrozumienie tre

ści.

3. Ustalenie

terminu

realizacji.

4. Przygotowania

do

przedstawienia.

a) przydział

ról,

b) przygotowanie

scenografii,

c) kostiumy,
d) rekwizyty,
e) próby...



V.

UWAGI O REALIZACJI

Program zawiera głównie tre

ści dotyczące edukacji teatralnej

umo

żliwiającej uczniom częste obcowanie z teatrem, nie tylko jako odbiorca,

ale przede wszystkim jako odtwórca okre

ślonych ról.

Poprzez tre

ści zawarte w planie pracy realizujemy elementy edukacji

polonistycznej, plastycznej, technicznej i muzycznej.

Program b

ędzie realizowany na zajęciach kółka teatralnego w szkole

podstawowej.

background image

Program przewiduje ró

żnorodne formy i metody pracy, np.:

improwizacja;
inscenizacja;
ćwiczenia pantomimiczne;
rzeźba;
żywe obrazy;
ćwiczenia słuchowo-głosowe;
ćwiczenia i zabawy mimiczne;
inne.

Ostatni punkt planu pracy – „A TERAZ DO DZIEŁA” – daje opiekunowi

koła mo

żliwość wprowadzenia własnych propozycji, wykorzystani scenariuszy

według potrzeb i zainteresowa

ń.

