Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 23
klasa 1
Blok tematyczny: Nowy Rok – czas nadziei i postanowień
Temat: Obliczenia zegarowe
I. Cele
• Ćwiczenia w mówieniu i słuchaniu.
• Ćwiczenia w odczytywaniu wskazań zegara elektronicznego i wskazówkowego.
• Ćwiczenia w starannym pisaniu.
Podstawa programowa (…):
Pkt 7.3.d „Uczeń rozpoznaje czas na zegarze w takim zakresie, który pozwala mu orientować się w ramach czasowych szkolnych zajęć i domowych obowiązków”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.5
Wyprawka, korek, pinezka
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra „Zegar”
kilka egzemplarzy zegarów (budzik, zegar ścienny, zegarek na rękę)
prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela „Historia zegara”
ze zdjęciami: zegara słonecznego, klepsydry, zegarka kieszonkowego, zegara wahadłowego.
CD2 audio
III. Przebieg zajęć
1. Słuchanie odgłosów różnych zegarów – CD2 audio
Dzieci siedzą w ciszy z zamkniętymi oczami i słuchają odgłosów różnych
zegarów. Zastanawiają się, o czym one opowiadają. Zgadują nazwy zegarów.
2. Ukierunkowana rozmowa z dziećmi „Czy mierzymy czas?” na podstawie
prezentacji multimedialnej oraz zgromadzonych zegarów
Nauczyciel uruchamia prezentację i krótko opowiada historię zegarów.
Od najdawniejszych czasów ludzie wykorzystywali różne przedmioty do
odmierzania czasu. Na przykład obserwowali cień, jaki rzuca zwykły kołek wbity w ziemię, czy mierzyli długość spalonego ogniwa w lampie naftowej lub świecy.
Doskonalszym urządzeniem była klepsydra, która odmierzała czas za pomocą
przesypywania piasku lub przelewania wody z jednego naczynia do drugiego.
1
Elżbieta Bowdur
Dużo czasu upłynęło, zanim ludzie skonstruowali pierwszy zegar wahadłowy, w którym zastosowano mechanizm sprężynowy. Czas został podzielony na
okresy zwane godzinami, minutami, sekundami.
Czy wiecie, jak nazywają się najmniejsze jednostki czasu? ( milisekundy, mikrosekundy, nanosekundy)
Zegary możemy podzielić na zegary: stojące, wiszące oraz na rękę. Można je też podzielić na zegary z kurantem i bez kuranta.
Dzieci klasyfikują zegary ze względu na tarczę z wyświetlaczem elektronicznym i wskazówkowym. Obserwacja wskazówek zegara: sekundowej, minutowej i
godzinowej.
Za pomocą jakich urządzeń sprawdzamy czas dzisiaj? ( wiele urządzeń ma wbudowany zegar, np. telefon komórkowy, komputer itp. )
3. Zabawa dźwiękonaśladowcza „Zegarki”
Dzieci stoją trzymając się pod boki i na hasło GODZINY wykonują skłony w bok mówiąc BIM BAM, na hasło MINUTY przechylają głowę do lewego i prawego
ramienia mówiąc TIK TAK.
4. Praca techniczna – wykonanie modelu zegara z szablonu
Z gotowego szablonu z Wyprawki dzieci wykonują zegar przypinając wskazówki za pomocą pinezki i korka.
5. Plansza interaktywna „Zegar”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kram z różnościami (3)
→ Zegar (1)
Opis interaktywności
Gra „Zegar” polegająca na ustawianiu na tarczy zegarowej godziny widocznej na wyświetlaczu lub na wpisywaniu w wyświetlaczu godziny widocznej na tarczy.
Omówienie gry
Nauczyciel uruchamia planszę i zanim wybierze numer gry może z uczniami
poćwiczyć wpisując w wyświetlaczu dowolną godzinę. Dzieci ustawiają tę
godzinę na wykonanych przez siebie szablonach zegarów.
Wykonanie kilku ćwiczeń – uczeń podchodzi do tablicy i w zależności od
polecenia ustawia wskazówki na tarczy lub wpisuje w wyświetlaczu właściwą godzinę.
2
Elżbieta Bowdur
Wykorzystanie wykonanych szablonów zegarów do ćwiczeń.
6. Wprowadzenie litery Z,z. Słuchanie tekstu „U zegarmistrza – podręcznik cz.5, str.16
Co stoi u zegarmistrza?
Jaki jest nowy zegar?
Jakie dźwięki wydają zegary?
Gdzie możemy słuchać muzyki zegarowej?
Co jest najważniejsze w pracy zegarmistrza?
7. Czytanie zdania obrazkowo-wyrazowego - podręcznik cz.5, ćw.4, str.16
8. Wyróżnianie litery Z,z w wyrazach – podręcznik cz.5, ćw.5, str.16
9. Staranne pisanie litery Z,z – podręcznik cz.5, str.17
10. Podział nazw na głoski, wpisywanie liter z w modelach – podręcznik cz.5, ćw.6, str.17
11. Czytanie i pisanie sylab z nową literą – podręcznik cz.5, ćw.8, str.18
12. Kreślenie wzorów literopodobnych – podręcznik cz.5, ćw.10, str.18
3