kucharz 512[02] z2 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Anna Derbis
Sporządzanie i ekspedycja zup oraz sosów 512[02].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Jolanta Gniewek
mgr in\. Danuta Wolarczyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr in\. Ewa Superczyńska
Konsultacja:
dr Justyna Bluszcz
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 512[02].Z2.03
 Sporządzanie i ekspedycja zup oraz sosów , zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu Kucharz 512[02].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 03
2. Wymagania wstępne 05
3. Cele kształcenia 06
4. Przykładowe scenariusze zajęć 07
5. Ćwiczenia 11
5.1. Podstawowe wiadomości o zupach i sosach. Zastosowanie zup i sosów
w \ywieniu 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Sporządzanie i zastosowanie wywarów. Sporządzanie i podawanie
zup czystych 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Sporządzanie i podawanie zup podprawianych i kremów 18
5.3.1. Ćwiczenia 18
5.4. Sporządzanie i podawanie sosów gorących 22
5.4.1. Ćwiczenia 22
5.5. Sporządzanie i podawanie sosów zimnych 26
5.5.1. Ćwiczenia 26
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 29
7. Literatura 41
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- instrukta\u,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
mo\e posłu\yć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych wielokrotnego
wyboru.
W tym rozdziale podano równie\:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
W czasie pobytu w pracowni nale\y bezwzględnie zwrócić uwagę na przestrzeganie
regulaminów, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcji przeciwpo\arowych,
wynikających z rodzaju wykonywanych prac. Z przepisami tymi nale\y zapoznawać uczniów
od początku trwania nauki i powinno się je bezwzględnie stosować.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 512[02].Z2
Produkcja i ekspedycja potraw
512[02].Z2.01
Sporządzanie i ekspedycja potraw
z owoców, warzyw, ziemniaków
oraz grzybów
512[02].Z2.03
512[02].Z2.02 512[02].Z2.04
Sporządzanie i ekspedycja
Sporządzanie i ekspedycja Sporządzanie i ekspedycja
zup oraz sosów
potraw z mąki oraz kasz potraw z jaj, mleka
oraz jego przetworów
512[02].Z2.05 512[02].Z2.08
Sporządzanie i ekspedycja Sporządzanie i podawanie
potraw z mięsa zwierząt napojów zimnych oraz gorących
rzeznych oraz dziczyzny
512[02].Z1.06 512[02].Z2.09
Sporządzanie i ekspedycja Sporządzanie i podawanie
potraw z drobiu, ryb oraz zakąsek zimnych oraz gorących
owoców morza
512[02].Z2.07
Sporządzanie i ekspedycja
wyrobów ciastkarskich oraz
kulinarnych z ciast
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z ró\nych zródeł informacji,
- posługiwać się technologią informacyjną,
- organizować stanowisko pracy z zachowaniem zasad ergonomii,
- prowadzić proste obliczenia matematyczne,
- przeliczać jednostki masy,
- scharakteryzować wartość od\ywczą mąki,
- scharakteryzować wartość technologiczną mąki,
- wyjaśnić przemiany fizykochemiczne zachodzące w mące podczas obróbki termicznej,
- scharakteryzować wartość od\ywczą i technologiczną warzyw, owoców, ziemniaków,
grzybów,
- przeprowadzić obróbkę wstępną i cieplną warzyw, owoców, ziemniaków, grzybów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
- dokonać klasyfikacji wywarów, zup i sosów,
-
-
-
- określić zastosowanie zup i sosów w \ywieniu,
-
-
-
- zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
-
-
-
- zastosować zasady higieny w procesie produkcyjnym,
-
-
-
- określić warunki i zastosować zasady przechowywania zup i sosów,
-
-
-
- sporządzić zapotrzebowanie na surowce i półprodukty do produkcji zup i sosów,
-
-
-
- dokonać oceny jakości surowców stosowanych w procesie sporządzania zup i sosów,
-
-
-
- dobrać maszyny i urządzenia do wielkości produkcji,
-
-
-
- obsłu\yć i dokonać konserwacji maszyn oraz urządzeń stosowanych w procesie
-
-
-
sporządzania zup i sosów,
- posłu\yć się sprzętem kuchennym,
-
-
-
- sporządzić podstawowe wywary,
-
-
-
- sporządzić i podać zupy gorące,
-
-
-
- sporządzić i podać zupy zimne,
-
-
-
- zastosować metody zagęszczania zup i sosów,
-
-
-
- dobrać i sporządzić dodatki do zup czystych i zagęszczanych,
-
-
-
- sporządzić i podać sosy gorące,
-
-
-
- sporządzić i podać sosy zimne,
-
-
-
- sporządzić zupy i sosy charakterystyczne dla kuchni staropolskiej i regionalnej,
-
-
-
- sporządzić zupy i sosy charakterystyczne dla kuchni innych narodów,
-
-
-
- dokonać oceny organoleptycznej sporządzonych zup i sosów,
-
-
-
- dobrać naczynia i technikę podania zup oraz sosów,
-
-
-
- zagospodarować odpady poprodukcyjne i pokonsumpcyjne,
-
-
-
- zastosować przepisy sanitarno-epidemiologiczne, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
-
-
-
przeciwpo\arowej oraz ochrony środowiska,
- skorzystać z ró\nych zródeł informacji.
-
-
-
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Kucharz 512[02]
Moduł: Produkcja i ekspedycja potraw 512[02].Z2
Jednostka modułowa: Sporządzanie i ekspedycja zup oraz sosów 512[02].Z2.03
Temat: Klasyfikacja wywarów i zup.
Cel ogólny: nabycie umiejętności klasyfikacji wywarów i zup.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- rozró\nić wywary,
- dokonać podziału zup.
Metody nauczania uczenia się:
- praca z tekstem drukowanym,
- pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w parach,
- praca indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- foliogramy klasyfikacji zup,
- foliogramy klasyfikacji wywarów,
- arkusze papieru formatu A1,
- pisaki kolorowe,
- kolorowe kartki formatu A4,
- stanowiska komputerowe z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie podstawowych składników ka\dej zupy ze szczególnym uwzględnieniem
ró\nic w wywarach Nale\y zwrócić uwagę na ró\nice w sposobach zagęszczania zup,
temperaturze ich podawania i sposobach podawania. Konieczne jest odwołanie się do
dotychczasowych doświadczeń uczniów w zakresie znajomości zup, ich rodzajów
i sposobów podawania czy stosowanych narzędzi, maszyn i urządzeń do ich
sporządzania.
4. Realizacja tematu
Uczniowie pracują w parach, wyszukują receptury 6 ró\nych zup, porównują ich składy
surowcowe, techniki wykonania i zagęszczania i dobierają sposoby podawania, narzędzia,
sprzęt i urządzenia do ich sporządzania. Wypełniają wzorcową tabelkę
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Tabela 1. Analiza receptur ró\nych zup, dobór sposobu podawania i wyposa\enia do ich sporządzania
Nazwa Wywar Składnik Podprawa Przyprawy Sposób Maszyny,
zupy główny podania urządzenia,
sprzęt,
narzędzia
Wypełnione tabelki prezentują i omawiają na forum. Do zeszytu sporządzają notatki
zawierające tabele i innymi przykładami zup ni\ sami opracowali.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć, wskazując na zaanga\owanie uczniów w ich
realizację i uzyskane efekty, a szczególnie przydatność wykonanych ćwiczeń do opanowania
nowej wiedzy i dalszej pracy w jednostce modułowej.
Praca domowa
Wyszukaj przynajmniej dwa przepisy na zupy z kuchni staropolskiej i regionalnej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
Wypowiedzi uczniów podsumowujące ćwiczenia stanowią zródło informacji dla nauczyciela
o ich zaanga\owaniu i wkładzie pracy w realizację zagadnienia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Kucharz 512[02]
Moduł: Produkcja i ekspedycja potraw 512[02].Z2
Jednostka modułowa: Sporządzanie i ekspedycja zup oraz
sosów 512[02].Z2.03
Temat: Przechowywanie surowców, półproduktów i gotowych zup.
Cel ogólny: nabycie umiejętności przechowywania surowców, półproduktów i gotowych zup.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- dobrać warunki przechowywania do poszczególnych grup surowców,
- dobrać warunki przechowywania do półproduktów i gotowych zup,
- zachować warunki bhp w przechowywaniu surowców, półproduktów i gotowych
wyrobów.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- instrukta\,
- praca z tekstem,
- sporządzenie notatki.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca w parach.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- receptury zup,
- materiały piśmiennicze,
- lub komputer z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć ze szczególnym zwróceniem uwagi
na zachowanie higieny w przechowalnictwie. Omówienie surowców, półproduktów do
sporządzania zup i gotowych zup pod kątem zachowania ich wartości od\ywczej i cech
organoleptycznych w trakcie przechowywania.
3. Realizacja tematu
Uczniowie wykorzystują receptury zup z poprzedniego ćwiczenia. Powinni wypisać z
ka\dej receptury surowce, otrzymywane z nich półprodukty oraz warunki ich
przechowywania. W tabeli wpisuje się tak\e ewentualne zagro\enia dla zdrowia
spowodowane złym przechowywaniem danego surowca, półproduktu lub gotowej zupy. W
poni\szej tabeli znajduje się przykład wypełnienia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Tabela 2. Przechowywanie surowców, półproduktów i gotowych zup
Nazwa zupy Przechowywanie Wpływ na wartość
surowców półproduktów gotowego od\ywczą / zagro\enia dla
wyrobu zdrowia wskutek złego
przechowywania
Marchew - w maga- Marchew pokrojona- w Natychmiast po Obni\enie wartości od\ywczej,
zynie warzyw lub
chłodnym i ciemnym zagotowaniu rozwój szkodliwej mikroflory,
mro\ona w chłodni
miejscu lub chłodni schłodzić i zatrucia pokarmowe
podgrzewać
tylko zamówio-
ne ilości
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaanga\owanie uczniów
w ich realizację i uzyskane efekty, a szczególnie przydatność przeprowadzonej analizy w
uświadomienie konsekwencji nieprawidłowego przechowywania w produkcji
gastronomicznej.
Praca domowa
Utrwalenie opanowanego materiału.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
Wypowiedzi uczniów nt. realizacji zadania i stopnia jego trudności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe wiadomości o zupach i sosach. Zastosowanie
zup i sosów w \ywieniu
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj receptury 6 ró\nych zup, porównaj ich składy surowcowe, techniki wykonania
i zagęszczania i dobierz sposoby podawania, narzędzia, sprzęt i urządzenia do ich
sporządzania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób jego
wykonania. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w parach. Nale\y udostępnić im literaturę
lub Internet, w których mogą wyszukać receptury zup. Efektem pracy powinno być
zestawienie w tabeli 1.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał z poradnika dla ucznia i literatury,
2) wyszukać w literaturze (i w Internecie) receptury ró\nych zup,
3) przeanalizować wybrane receptury pod kątem ró\nic w składzie, technice wykonania
i zagęszczania, dobrać narzędzia, sprzęt i urządzenia do sporządzenia wybranych zup
(tabela 1),
4) porównać wybrane zupy ze schematami klasyfikacji zup,
5) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy.
Tabela 1. Analiza receptur ró\nych zup, dobór sposobu podawania i wyposa\enia do ich sporządzania
Nazwa Wywar Składnik Podprawa Przyprawy Sposób Maszyny, urządzenia,
zupy główny podania sprzęt, narzędzia
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- praca z tekstem.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia, literatura,
- schemat klasyfikacji zup i wywarów,
- materiały piśmiennicze,
- arkusze papieru formatu A1,
- komputer z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką.
Ćwiczenie 2
Do wybranych w poprzednim ćwiczeniu zup zaproponuj sposoby przechowywania
półproduktów i gotowych wyrobów ze szczególnym uwzględnieniem skutków
przechowywania dla wartości od\ywczej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w parach. Nale\y udostępnić im literaturę
lub Internet, w których mogą wyszukać wartość od\ywczą składników zup oraz znalezć
informacje o ich przechowywaniu. Efektem pracy powinno być zestawienie w tabeli 2.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał z poradnika dla ucznia i literatury,
2) przeanalizować skład surowcowy wybranych zup pod kątem mo\liwości przechowywania
poszczególnych surowców i półproduktów oraz gotowych wyrobów,
3) zapisać wnioski w tabeli 2,
4) zaprezentować wnioski na forum grupy.
Tabela 2. Przechowywanie surowców, półproduktów i gotowych zup
Nazwa zupy Przechowywanie Wpływ na wartość
surowców półproduktów gotowego od\ywczą / zagro\enia dla
wyrobu zdrowia
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- instrukta\,
- praca z tekstem,
- sporządzenie notatki.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia, literatura,
- receptury zup,
- materiały piśmiennicze,
- lub komputer z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką.
Ćwiczenie 3
Oblicz zapotrzebowanie na surowce do sporządzania zup wg wybranych wcześniej
receptur, je\eli konieczne będzie sporządzenie 30 i 45-krotnie więcej porcji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania. Proponuje się, aby uczniowie pracowali indywidualnie. Efektem pracy powinno
być zestawienie w tabeli 3. Nale\y zwrócić uwagę, aby uczniowie wypisali wszystkie
składniki wchodzące w skład poszczególnych zup i dokonali odpowiednich obliczeń.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał z poradnika dla ucznia i literatury,
2) przeanalizować skład surowcowy zup,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
3) obliczyć zapotrzebowanie na surowce dla 30 i 45-krotnie większej liczby porcji,
4) zaprezentować wyniki obliczeń na forum
Tabela 3. Obliczenie zapotrzebowania na składniki zupy
Nazwa Składniki Ilość Jednostka Ilość składnika dla Ilość składnika dla
zupy wg składnika dla 30- krotnie dla 45- krotnie
receptury większej liczby większej liczby
porcji porcji
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
- instrukta\,
- ćwiczenia praktyczne,
- praca z tekstem,
- sporządzenie notatki.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia, literatura,
- kalkulator,
- materiały piśmiennicze,
- lub komputer z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką.
Ćwiczenie 4
Wyszukaj receptury 4 ró\nych sosów, porównaj ich składy surowcowe, techniki
wykonania i zagęszczania i zaproponuj ich zastosowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w parach. Nale\y udostępnić im literaturę
w pracowni lub Internet, w których mogą wyszukać receptury sosów. Efektem pracy powinno
być sporządzenie przez ka\dą parę zestawienia w formie tabelarycznej wg wzoru (tabela 4).
Uczniowie powinni te\ dobrać sposób podania sosu wskazując do jakiej potrawy mo\na go
zastosować.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał z poradnika dla ucznia i literatury,
2) wyszukać w literaturze (lub w Internecie) receptury ró\nych sosów,
3) przeanalizować wybrane 4 receptury pod kątem ró\nic w składzie i technice wykonania i
zagęszczania i zaproponować ich zastosowanie (tabela 4),
4) porównać wybrane sosy ze schematami klasyfikacji sosów,
5) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy.
Tabela 4. Analiza receptur sosów i ich zastosowanie
Nazwa sosu Wywar Składnik Podprawa Przyprawy Zastosowanie
główny sosu
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- praca z tekstem.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia, literatura,
- schemat klasyfikacji sosów,
- receptury sosów,
- materiały piśmiennicze,
- komputer z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką.
Ćwiczenie 5
Scharakteryzuj budowę, zasadę działania i sposób u\ytkowania kotłów warzelnych
wykorzystując informacje zebrane z ró\nych zródeł.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w parach. Nale\y udostępnić im literaturę
lub Internet, w których mogą wyszukać informacje o kotłach warzelnych. Efektem pracy
powinien być komplet informacji o budowie, zasadzie działania i sposobie u\ytkowania
kotłów warzelnych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał z poradnika dla ucznia i literatury,
2) wyszukać w Internecie informacji nt. kotłów warzelnych,
3) przygotować opis urządzenia, zasady działania, sposobu u\ytkowania i konserwowania,
4) określić mo\liwe wydajności pracy urządzenia,
5) zaprezentować zebrane informacje na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- praca z tekstem.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia, literatura,
- materiały piśmiennicze,
- komputer z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Sporządzanie i zastosowanie wywarów. Sporządzanie
i podawanie zup czystych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządz zupę czystą na wywarze z warzyw wg wybranej z literatury receptury
(np. barszcz).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania, a szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie higieny i bezpieczeństwa
w sporządzaniu zupy czystej. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w parach. Efektem
pracy powinna być gotowa zupa czysta i zaprezentowanie jej na forum klasy. Ćwiczenie to
powinno być połączone z ćwiczeniem 3, w którym wykonuje się dodatki do zup.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał z poradnika dla ucznia i literatury oraz wyszukać recepturę,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować odpowiednie maszyny i urządzenia,
4) dokonać oceny jakości przygotowanych surowców,
5) odwa\yć surowce,
6) surowce zalać odmierzoną ilością wody i gotować wywar,
7) przygotować składnik główny i dodać do wywaru,
8) zupę przyprawić,
9) zupę wyporcjować,
10) zaprezentować gotową potrawę na forum grupy,
11) przeprowadzić ocenę organoleptyczną wykonanej potrawy
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- praca z tekstem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,literatura,
- receptura zupy,
- surowce zgodnie z recepturą,
- narzędzia, sprzęt i urządzenia do sporządzania zupy,
- talerz głęboki, talerz płytki, ły\ka stołowa lub bulionówka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15

