Wykonywanie obudowy wyrobisk 711[02] z3 05 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marek Pilarski
Wykonywanie obudowy wyrobisk
711[02].Z3.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr in\. Sylwester Rajwa
mgr in\. Jan Jureczko
Opracowanie redakcyjne:
mgr Marek Pilarski
Konsultacja:
mgr in\. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[02].Z3.05
Wykonywanie obudowy wyrobisk, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu górnik eksploatacji podziemnej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Obudowa wyrobisk wybierkowych 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Obudowa wyrobisk korytarzowych 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Obudowa wyrobisk komorowych i skrzy\owań 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 17
7. Literatura 33
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej
711[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne  wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed
realizacją materiału tej jednostki modułowej,
- cele kształcenia - wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności,
- ewaluację osiągnięć ucznia,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania:
- pokazu z objaśnieniem,
- metody tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia ewaluacji osiągnięć ucznia, nauczyciel mo\e posłu\yć się
zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych.
W tym rozdziale zamieszczono równie\ (dla ka\dego testu osobno):
- plan testu w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi,
- punktację zadań i uczenia się,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
711[02].Z3
Eksploatacja złó\
711[02].Z3.01
Rozpoznawanie i udostępnianie
złó\
711[02].Z3.02
Rozpoznawanie i likwidacja
zagro\eń w górnictwie
711[02].Z3.03
Dobieranie środków strzałowych
711[02].Z3.04 711[02].Z3.05 711[02].Z3.06 711[02].Z3.07
Drą\enie Wykonywanie Montowanie urządzeń Eksploatowanie złó\
wyrobisk obudowy wyrobisk wentylacyjnych kopalin u\ytecznych
podziemnych i zabezpieczajÄ…cych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować jednostki układu SI,
- przeliczać jednostki,
- rozró\niać podstawowe wielkości mechaniczne oraz ich jednostki,
- posługiwać się typowo górniczymi określeniami stosowanymi w nomenklaturze
górniczej,
- charakteryzować i rozró\niać poszczególne wyrobiska górnicze,
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
- korzystać z ró\nych zródeł informacji,
- współpracować w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- określić zadania obudowy wyrobisk górniczych,
- scharakteryzować typy i rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach wybierkowych,
- określić zakres stosowania obudowy indywidualnej,
- scharakteryzować typy i rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach korytarzowych,
- scharakteryzować typy i rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach wybierkowych
kopalń rud,
- scharakteryzować typy i rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach wybierkowych
kopalń soli,
- wykonać obudowę wyrobisk podziemnych,
- wykonać wzmocnienie obudowy wyrobiska górniczego
- wykonać połączenia obudowy drewnianej,
- wyjaśnić wykonanie obudowy wyrobisk korytarzowych, skrzy\owań i rozwidleń,
- zabudować odcinek wyrobiska obudową stojakami,
- wskazać kolejność wykonywania czynności przy likwidowaniu obudowy,
- układać stosy,
- scharakteryzować pracę ró\nych typów obudów zmechanizowanych,
- sterować obudowami zmechanizowanymi w podstawowym zakresie,
- scharakteryzować budowę i zasadę działania obudowy zmechanizowanej,
- sterować obudowami zmechanizowanymi,
- rozró\nić rodzaje obudów zmechanizowanych,
- objaśnić budowę i zasadę działania obudowy zmechanizowanej,
- scharakteryzować budowę i zasadę pracy obudowy stalowo-członowej,
- scharakteryzować rodzaj i sposoby wykonania podstawowych obudów wyrobisk
korytarzowych, komorowych i wybierkowych,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas obsługi obudów wyrobisk
górniczych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]
Moduł: Eksploatacja górnicza złó\ 711[02].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie obudów wyrobisk 711[02].Z3.05
Temat: Budowa sekcji obudowy zmechanizowanej.
Cel ogólny: Poznanie szczegółowej budowy sekcji obudowy zmechanizowanej oraz metod
sterowania obudowami zmechanizowanymi.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- sklasyfikować sekcje obudowy zmechanizowanej,
- rozpoznawać typy sekcji obudowy zmechanizowanej,
- wskazać elementy podstawowe sekcji,
- wskazać elementy pomocnicze sekcji,
- scharakteryzować przeznaczenie poszczególnych elementów sekcji,
- opisać sposoby zasilania i sterowania sekcjami obudowy zmechanizowanej,
- rozró\nić rodzaje podporności.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowania i planowania pracy,
- pracy w zespole,
- oceny pracy zespołu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestaw pytań prowadzących,
- materiały dydaktyczne,
- plansze i modele,
- poradnik górnika.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Wykonywanie ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Zadanie dla ucznia:
Na podstawie materiałów otrzymanych od nauczyciela dokonaj szczegółowej analizy
budowy sekcji obudowy zmechanizowanej. Opisz budowę poszczególnych elementów
sekcji oraz zadania, jakie spełniają. Opisz metody zasilania i sterowania sekcjami
obudowy zmechanizowanej.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia:
- zapoznać się dokładnie z treścią zadania,
- przeanalizować rysunki, schematy i modele które otrzymałeś od nauczyciela,
- przygotować przybory do rysowania,
- opisać budowę poszczególnych elementów sekcji oraz zadania jakie spełniają,
- opisać metody zasilania i sterowania sekcji obudowy zmechanizowanej,
- przeanalizoać jakość wykonanej pracy.
4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
- uczniowie prezentujÄ… swoje prace,
- nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony,
- uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]
Moduł: Eksploatacja górnicza złó\ 711[02].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie obudów wyrobisk 711[02].Z3.05
Temat: Stosy.
Cel ogólny: Układanie stosu.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
- rozpoznać rodzaje stosów,
- budować i omówić przeznaczenie poszczególnych rodzajów stosów,
- przedstawić tok postępowania przy układaniu stosu,
- zastosować przepisy bhp przy wykonywaniu stosu.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowanie i planowanie zajęć,
- pracy w zespole,
- oceny pracy zespołu,
- prezentacji uzyskanych wyników.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda tekstu przewodniego,
- pokazu z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestaw pytań prowadzących,
- materiały dydaktyczne,
- poradnik górnika,
- modele obudowy stosów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem,
projekcji filmów, przezroczy i foliogramów.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem oraz projekcja filmów, przezroczy
i foliogramów.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzÄ…ce:
1. Co to jest stos?
2. Gdzie stosuje siÄ™ stosy?
3. Jakie są rodzaje układania stosów?
4. Czym się ró\nią poszczególne rodzaje uło\onych stosów?
Faza II. Planowanie
1. Jaką mamy wielkość wyrobiska?
2. Jaki rozmiar stosu zastosujemy?
3. Jaki rodzaj stosu zostanie zastosowany?
Faza III. Ustalanie
Uczniowie:
1. Ustalają kolejność wykonywanych prac podczas stawiania stosu.
2. Ustalają czynności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywanych
prac.
3. Pracując w zespołach i podejmują decyzje.
4. KonsultujÄ… wypracowane w grupie ustalenia z nauczycielem i wnoszÄ… ewentualne
poprawki.
Faza IV. Wykonanie
Uczniowie:
1. Samodzielnie wykonują schemat wyrobiska górniczego z ustawianym stosem.
2. Na schemacie nanoszą kolejność wykonywanych czynności podczas stawiania obudowy.
3. Przy schemacie opisujÄ… etapy prac.
4. PrezentujÄ… wykonane przez siebie prace.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania.
2. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Obudowa wyrobisk wybierkowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj stos w wyrobisku wybierkowym, w sztolni szkoleniowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy pracach w wyrobiskach
wybierkowych,
2) wybrać miejsce do budowy stosu,
3) uło\yć trzy warstwy z belek kantowych,
4) uło\yć trzy warstwy z szyn S-24,
5) uło\yć pozostałe warstwy stosu i oklinować stos,
6) scharakteryzować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- Poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- instrukcja stanowiskowa,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,
- belki kantowe długości 1,0 m,
- szyny S-24 długości 1,0 m,
- kliny z twardego drewna (dębowe),
- narzędzia: młot, kilof.
Ćwiczenie 2
Wykonaj obudowę indywidualną stalowo-członową w wyrobisku wybierkowym w sztolni
szkoleniowej kopalni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się i zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy pracach
w wyrobiskach wybierkowych,
2) zabudować w odzawałowej części pola roboczego wyrobiska z pomocą 2 osób stropnicę
\elazno-członową przy u\yciu stojaka SHC,
3) przymocować stropnicę stalowo-członową do poprzednio zabudowanej i rozeprzeć przy
u\yciu stojaka SHC,
4) przymocować za pomocą strzemienia kolejną stropnicę stalowo-członową,
5) wyło\yć strop nad obudową okorkami drewnianymi, przed jej rozparciem,
6) zabudować drugi rząd obudowy zachowując równą podziałkę oraz budując stojaki
w trójkąt,
7) scharakteryzować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- Poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- instrukcja stanowiskowa,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,
- stropnice SCGB,
- stojaki SHC,
- okorki drewniane,
- narzędzia: młot, kilof.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Obudowa wyrobisk korytarzowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj obudowÄ™ chodnikowÄ… stalowÄ… AP. Zabuduj odrzwia obudowy AP na stanowisku
szkoleniowym w sztolni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy pracach w wyrobiskach
chodnikowych,
2) sprawdzić stan stropu i obudowy na stanowisku pracy przed rozpoczęciem wykonywania
obudowy,
3) zabudować dwie szyny 6 m wysięgnikowo jako podciągi na pierwszym i trzecim łuku
stropnicowym w przodku za pomocą zawiesi, wieszaków lub śrub hakowych,
4) zało\yć łuk stropnicowy na podciągi,
5) przymocować łuki ociosowe do łuku stropnicowego,
6) zabudować rozpory na łukach ociosowych,
7) opiąć strop i ociosy siatką zgrzewaną zaczepową,
8) wykonać wykładkę stropu i ociosów skałą płonną,
9) scharakteryzować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- Poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- instrukcja stanowiskowa,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,
- szyny S-24 długości 6,0 m,
- śruby hakowe lub zawiesia (wieszaki),
- komplet obudowy AP,
- komplet strzemion SD,
- siatka zgrzewana zaczepowa,
- narzędzia: klucz dynamometryczny do skręcania strzemion, klucz fajkowy do skręcania
rozpór, klucz fajkowy do śrub hakowych, kilof, łom.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 2
Wykonać wzmocnienie obudowy chodnikowej za pomocą podciągu drewnianego na
stojakach drewnianych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastosować przepisy bhp oraz instrukcje obowiązujące przy pracach związanych ze
wzmacnianiem obudowy chodnikowej,
2) sprawdzić stan obudowy na stanowisku pracy przed rozpoczęciem wykonywania
obudowy,
3) przymocować w strzałce wyrobiska do obudowy stropnicę drewnianą za pomocą linki
stalowej lub drutu,
4) odmierzyć stojak i wykonać olunek,
5) zabudować stojak pod podciągiem w miejscu kontaktu stropnicy drewnianej z łukiem
stropnicowym obudowy AP,
6) przygotować kolejne trzy stojaki i je zabudować pod kolejnymi łukami stropnicowymi,
7) przedstawić wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- Poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- instrukcja stanowiskowa,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,
- stojaki drewniane,
- linka stalowa Ø6 mm lub drut stalowy,
- narzędzia: taśma miernicza 3 m, piła ręczna, siekiera górnicza, młot, kilof.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Obudowa wyrobisk komorowych i skrzy\owań
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie niniejszego podręcznika i wskazanej przez nauczyciela literatury, wykonaj
spis niezbędnych materiałów do wykonania obudowy skrzy\owania w postaci odgałęzienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przyjąć zało\enia dotyczące wykonywanego skrzy\owania,
2) sporządzić spis materiałów niezbędnych do wykonania skrzy\owania,
3) zaprezentować wykonanie ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- papier formatu A4, przybory do pisania,
- Poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Sklasyfikuj, wskazane przez nauczyciela rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach
komorowych, na podstawie opisu ich budowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji obudów wyrobisk
komorowych,
2) dokonać analizy budowy na podstawie opisów,
3) rozpoznać rodzaje obudowy,
4) zapisać przy rozpoznanych obudowach krótką ich charakterystykę i nazwy
sklasyfikowanych obudów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- papier formatu A4, przybory do pisania,
- Poradnik dla ucznia,
- materiały dydaktyczne,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test do jednostki modułowej  Wykonywanie obudowy wyrobisk
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1 15 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 16 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. c, 7. a, 8. d, 9. b, 10. b, 11. b,
12. c, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Wymienić zadania obudowy górniczej. A P d
2. Rozró\nić obudowy wyrobisk górniczych. B P b
3. Nazwać obudowy wyrobisk górniczych. A P a
Scharakteryzować zasadę pracy obudowy
4. C P b
górniczej.
Zidentyfikować obudowy wyrobisk
5. B P b
górniczych.
6. Wskazać obudowy wyrobisk górniczych. B P c
7. Opisać budowę obudowy górniczej. A P a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Scharakteryzować zastosowanie obudowy
8. C P d
górniczej.
9. Rozpoznać wiązania obudowy górniczej. C P b
Nazwać elementy obudowy wyrobisk
10. A P b
górniczych.
11. Rozpoznać stojak C P b
12. Zidentyfikować obudowę. A P c
13. Scharakteryzować ociosy w kopalni miedzi. C P b
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
14. C P b
górniczej.
Nazwać rolę łączników układu
15. A P a
lemniskatowego
16. Rozpoznać obudowy wyrobisk górniczych. C PP b
17. Rozpoznać obudowy wyrobisk górniczych. C PP b
Scharakteryzować sposób wykonania
18. C PP b
obudowy górniczej.
19. Określić rolę osłony odzawałowej. C PP b
Zakwalifikować podporność roboczą
20. C PP b
obudowy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom karty odpowiedzi a potem zestawy zadań testowych.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbli\ającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o ró\nym stopniu trudności. Tylko jedna odpowiedz jest
prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedz
zaznacz X (w przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16 20, gdy\ są one na poziomie trudniejszym ni\ pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Głównym zadaniem obudowy górniczej jest
a) niedopuszczenie do wypływu gazów ze skał otaczających do wyrobiska.
b) zamykanie dopływu wód.
c) zmniejszenie oporów powietrza przepływającego w wyrobisku.
d) zapewnienie w ustalonym czasie stateczności wyrobiska.
2. Obudowa kamienna jest obudowÄ…
a) podatnÄ….
b) sztywnÄ….
c) ciernÄ….
d) kotwowÄ….
3. Stojaki, stropnice, stosy i kotwy to elementy podstawowe obudowy
a) indywidualnej.
b) zmechanizowanej.
c) mieszanej.
d) chodnikowej.
4. Obudowa podatna to obudowa górnicza
a) składająca się z elementów sztywnych, tzn. wykazujących podatność na obcią\enia
jedynie w granicach odkształceń materiału (sprę\ystych).
b) zło\ona z zestawów lub elementów, które pod wpływem nacisków górotworu
zsuwają się lub odkształcają się do zało\onej konstrukcyjnie długości.
c) przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie tarcia.
d) przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie hydraulicznej.
5. Obudowa kotwowa to obudowa
a) kamienna.
b) metalowa.
c) drewniana.
d) natryskowa.
6. Obudowa podwieszana przyczółkowa to obudowa
a) drewniana.
b) kotwowa.
c) metalowa.
d) natryskowa.
7. Obudowa kotwowa zwykła to taka obudowa, która spina
a) powierzchnię wyrobiska z warstwami skał.
b) warstwy stropu i zawieszone stropnice.
c) warstwy stropu z obudowÄ… zmechanizowanÄ….
d) powierzchniÄ™ wyrobiska z obudowÄ… drewnianÄ…
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
8. W kopalniach rud stosuje się najczęściej kotew
a) klinowÄ….
b) szczękową.
c) wklejanÄ….
d) ekspansywnÄ… rozprÄ™\nÄ….
9. Przedstawione na rysunku wiÄ…zania obudowy drewnianej to wiÄ…zanie
a) angielskie.
b) polskie.
c) niemieckie.
d) szwedzkie.
10. Podstawowym elementem obudowy górniczej w postaci belki, podtrzymującej strop na
swej długości jest
a) stos.
b) stropica.
c) kotew.
d) rozpora.
11. Na rysunku przedstawiono
a) obudowÄ™ odrzwiowÄ….
b) stojak cierny.
c) stojak hydrauliczny.
d) kotew.
12. Skrót AP10/V29/4 oznacza
a) Å‚uki podporowe.
b) obudowę z łuków podatnych o podziałce 29 cm.
c) obudowę z łuków podatnych o profilu V29, o rozmiarze 10, czteroelementową.
d) obudowÄ™ kotwowÄ….
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
13. Ociosy w kopalni miedzi nie podlegajÄ… kotwieniu, je\eli
a) wysokość wyrobiska wynosi do 4 m.
b) wysokość wyrobiska wynosi poni\ej 3,5 m a ociosy są pochylone na zewnątrz o kąt
min. 10°.
c) zawsze podlegajÄ… kotwieniu.
d) w wyrobisku nie odbywa się ruch załogi.
14. Na rysunku przedstawiono sposób zamocowania
a) kotwy w stropie
betonowym.
b) przyczółki w ociosie.
c) stropnicy
podtrzymujÄ…cej strop.
d) dzwigarów szybowych.
15. Aączniki układu lemniskatowego to elementy
a) łączące stropnicę i osłonę odzawałową.
b) układu korekcyjnego.
c) łączące przegubowo osłonę odzawałową ze spągnicami.
d) układu przesuwnego.
16. Obudowy zmechanizowane, w których nacisk skał stropowych przenoszony jest przez
stropnicę podpartą stojakami, mają osłonę odzawałową, która dodatkowo mo\e być
podparta stojakami, to obudowy
a) podporowe.
b) podporowo-osłonowe.
c) osłonowe.
d) osłonowo-podporowe.
17. Podporność nominalna PN sekcji obudowy zmechanizowanej to siła z jaką
a) sekcja obudowy zmechanizowanej oddziałuje na strop wyrobiska w momencie
rozparcia odpowiadająca ciśnieniu zasilania aktualnie występującego w magistrali
zasilającej ściany.
b) sekcja obudowy zmechanizowanej oddziałuje na strop odpowiadająca ciśnieniu
ustawionemu na zaworze przelewowym stojakowego bloku zaworowego.
c) sekcja obudowy zmechanizowanej podpiera strop, wywołana naciskiem skał
stropowych.
d) przesuwana jest sekcja obudowy zmechanizowanej do czoła ściany.
18. TorkretnicÄ… wykonuje siÄ™ obudowÄ™
a) betonowÄ….
b) natryskowÄ….
c) siatkobetonowÄ….
d) strunobetonowÄ….
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
19. Osłona odzawałowa
a) zabezpiecza strop w polu roboczym.
b) odgradza wyrobisko od zrobów i częściowo przejmuje nacisk skał stropowych.
c) zabezpiecza ocios ścianowy.
d) jest połączona z układem przesuwnym obudowy zmechanizowanej.
20. Podporność robocza obudowy to wielkość
a) docisku pomiędzy stropem a górną powierzchnią obudowy, który mo\na wytworzyć
podczas jej stawiania.
b) siły oporu obudowy w chwili, gdy płaszczyzna odsłonięcia skały zaczyna się
deformować (sprę\yście lub plastycznie), a obudowa przejmuje częściowy nacisk
skał.
c) reakcji obudowy na naciski otaczającego górotworu, po przekroczeniu której ulega
ona zniszczeniu.
d) siły tarcia między obudową a skałami otaczającymi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Wykonywanie obudowy wyrobisk
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie obudowy
wyrobisk
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1 15 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 16 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. a, 4. b, 5. a, 6. a, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. a,
12. c, 13. c, 14. c, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Zdefiniować podporność wstępną. A P a
2 Wymienić zadania obudowy górniczej. A P d
Scharakteryzować zasadę pracy obudowy
3 C P a
górniczej.
4 Wskazać obudowy wyrobisk górniczych. B P b
Nazwać elementy obudowy wyrobisk
5 A P a
górniczych.
6 Rozró\nić rodzaje wyrobisk komorowych. B P a
7 Rozró\nić obudowy wyrobisk górniczych. B P c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
8 Rozpoznać obudowę podporowo-osłonową. C P d
Nazwać elementy obudowy wyrobisk
9 A P d
górniczych
10 Opisać budowę obudowy górniczej. B P c
11 Określić rodzaje kotwi. C P a
Wskazać rodzaje sekcji obudowy
12 C P c
zmechanizowanej.
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
13 B P c
górniczej.
14 Rozpoznać obudowy połączeń górniczych. C P c
15 Rozró\nić elementy obudowy górniczej. B P b
Scharakteryzować fazy pracy obudowy
16 C PP a
górniczej.
17 Rozpoznać obudowy wyrobisk górniczych. C PP c
Scharakteryzować rolę łączników układu
18 C PP a
lemniskatowego.
19 Porównać obudowy wyrobisk górniczych. C PP b
Rozpoznać sposób wykonania obudowy
20 C PP b
górniczej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom karty odpowiedzi a potem zestawy zadań testowych,
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbli\ającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o ró\nym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi  zaznacz prawidłową
odpowiedz znakiem X (w przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16 20, gdy\ są one na poziomie trudniejszym ni\ pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
I część
1. Podporność wstępna obudowy to wielkość
a) docisku pomiędzy stropem a górną powierzchnią obudowy, który mo\na wytworzyć
podczas jej stawiania.
b) siły oporu obudowy w chwili, gdy płaszczyzna odsłonięcia skały zaczyna się
deformować (sprę\yście lub plastycznie), a obudowa przejmuje częściowy nacisk
skał.
c) reakcji obudowy na naciski otaczającego górotworu, po przekroczeniu której ulega
ona zniszczeniu.
d) siły tarcia między obudową a skałami otaczającymi.
2. Głównym zadaniem obudowy górniczej jest
a) niedopuszczenie do wypływu gazów ze skał otaczających do wyrobiska.
b) zamykanie dopływu wód.
c) zmniejszenie oporów powietrza przepływającego w wyrobisku.
d) zapewnienie w ustalonym czasie stateczności wyrobiska.
3. Obudowa cierna to obudowa górnicza
a) składająca się z elementów sztywnych, tzn. wykazujących podatność na obcią\enia
jedynie w granicach odkształceń materiału (sprę\ystych).
b) zło\ona z zestawów lub elementów, które pod wpływem nacisków górotworu
zsuwają się lub odkształcają się do zało\onej konstrukcyjnie długości.
c) przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie tarcia.
d) przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie hydraulicznej.
4. Obudowa murowana z cegły i betonitów to obudowa
a) mieszana.
b) kamienna.
c) kombinowana powłokowa.
d) podatna.
5. Elementy podstawowe obudowy indywidualnej
a) stojak, stropnie, stosy, kotwie.
b) okładziny, podciągi, rozpory, bieguny.
c) podciÄ…gniki i ciÄ…gniki rabunkowe.
d) betonity.
6. Komorą oddziałową nie jest komora
a) materiałów wybuchowych.
b) przeciwpo\arowa.
c) punktu załadowczego.
d) narzędziowa.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
7. Na rysunku przedstawiono obudowÄ™
a) drewnianÄ….
b) metalowÄ….
c) przegubowÄ….
d) typu Moll.
8. Rysunek przedstawia obudowę podporowo-osłonową
a) jednoszeregowÄ….
b) wieloszeregowÄ… ze stojakami pod stropnicÄ….
c) wieloszeregową ze stojakami pod stropnicą i osłoną
odzawałową.
d) z przegubem centralnym.
9. Na rysunku przedstawiony element obudowy podatnej AP to
a) Å‚uk ociosowy.
b) oddrzwia obudowy.
c) Å‚uk stropnicowy.
d) strzemiona.
10. Na rysunku przedstawiono
a) odgałęzienie ukośne.
b) układ przesuwu zło\ony.
c) sekcje obudowy zmechanizowanej.
d) układ przesuwu odwrócony.
11. Na rysunku przedstawiono kotew
a) klinowÄ….
b) szczękowo-nasadkową.
c) uniwersalnÄ….
d) szczękowo-linową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
12. Obudowy zmechanizowane, w których nacisk skał stropowych przenoszony jest przez
osłonę podpartą stojakami, pełniącą rolę stropnicy i osłony odzawałowej to obudowy
a) podporowe.
b) podporowo-osłonowe.
c) osłonowe.
d) osłonowo-podporowe.
13. Podporność robocza Pr sekcji obudowy zmechanizowanej to siła z jaką
a) sekcja obudowy zmechanizowanej oddziałuje na strop wyrobiska w momencie
rozparcia odpowiadająca ciśnieniu zasilania aktualnie występującego w magistrali
zasilającej ściany.
b) sekcja obudowy zmechanizowanej oddziałuje na strop odpowiadająca ciśnieniu
ustawionemu na zaworze przelewowym stojakowego bloku zaworowego.
c) sekcja obudowy zmechanizowanej podpiera strop, wywołana naciskiem skał
stropowych.
d) przesuwana jest sekcja obudowy zmechanizowanej do czoła ściany.
14. Na rysunku przedstawiono rozwidlenie w obudowie
a) kamiennej.
b) drewnianej.
c) AP.
d) kotwowej.
15. Na rysunku przedstawiono
a) stropnice dwuteowÄ….
b) stropnicÄ™ skrzynkowÄ….
c) stojak indywidualny.
d) kotew.
16. Na rysunku przedstawiono kolejność faz pracy
a) sekcji obudowy zmechanizowanej
pracującej z krokiem w przód.
b) sekcji obudowy zmechanizowanej
pracujÄ…cej z krokiem wstecz.
c) obudowy indywidualnej hydraulicznej.
d) stojaka indywidualnego ciernego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
17. Na rysunku przedstawiono
a) obudowÄ™ odrzwiowÄ….
b) stojak cierny.
c) stojak hydrauliczny.
d) kotew.
18. Aączniki układu lemniskatowego to elementy
a) łączące stropnicę i osłonę odzawałową.
b) układu korekcyjnego.
c) łączące przegubowo osłonę odzawałową ze spągnicami.
d) układu przesuwnego.
19. Podporą stropu wyrobiska górniczego, charakteryzująca się du\ą odpornością oraz du\ą
powierzchniÄ… podstawy sÄ…
a) kotwie.
b) stropnice.
c) stosy.
d) spagnice.
20. TorkretnicÄ… wykonuje siÄ™ obudowÄ™
a) betonowÄ….
b) natryskowÄ….
c) siatkobetonowÄ….
d) strunobetonowÄ….
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Wykonywanie obudowy wyrobisk
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
7. LITERATURA
1. Bielewicz T., Prus B., Honysz J.: Górnictwo. Cz. I II. Wydawnictwo Śląsk, Katowice
1993
2. Broen A.: Kombajny chodnikowe. Wydawnictwo ÅšlÄ…sk, Katowice 1992
3. Chudek M.: Obudowa wyrobisk górniczych. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1986
4. Chudek M., Pach A.: Obudowa wyrobisk eksploatacyjnych w kopalniach węgla
kamiennego. Wydawnictwo Politechniki ÅšlÄ…skiej, Gliwice 2002
5. Chudek M., Wilczyński S., śyliński R.: Podstawy górnictwa. Wydawnictwo Śląsk,
Katowice 1979
6. Poradnik górnika. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1982
7. Smurzyński J.: Obudowy zmechanizowane. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1993.
8. Warachim W., Maciejczyk J.: Ścianowe kombajny węglowe. Wydawnictwo Śląsk,
Katowice 1992
9. Czasopisma: Wiadomości Górnicze, Przegląd Górniczy, Bezpieczeństwo Pracy i Ochrony
Środowiska w Górnictwie, Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa.
10. http://images.google.pl/imghp.
11. Katalogi firmowe maszyn i urządzeń do urabiania.
12. Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej: Seria Górnictwo. Gliwice
Literatura metodyczna
1. Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.
KOWEZiU, Warszawa 2003
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1998
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33

