Scenariusz K4 Elektrotechnik und Elektronik


Lektion 1 Mechatronik - Elektronik der Zukunft

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie słuchają dialogu i zaznaczają czynności, o których jest mowa. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie oglądają zdjęcia i zaznaczają właściwą czynność. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie wpisują wyrazy odnoszące się do opisu czynności. Następnie proszą koleżankę / kolegę o zdefiniowanie pojęcia. Wybrani uczniowie prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie czytają tekst i odpowiadają pełnym zdaniem na pytania. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie w parach rozmawiają na temat kształcenia w zawodzie mechatronika. Wybrani uczniowie prezentują wypowiedzi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie reagują w języku niemieckim na podane w języku polskim polecenia na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli. Uczniowie w ramach podsumowania lekcji opisują etapy kształcenia zawodowego mechatronika, opisują krótko centrum kształcenia zawodowego oraz mówią, że uczą się zarówno przeglądu jak i konserwacji urządzeń.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H1, zad. 1, 2, 3 i 4

10.

Zadanie 7 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach przygotowują quiz na temat kształcenia zawodowego mechatronika. Grupy kolejno zadają sobie pytania na forum klasy.

Podręcznik, zad. 8

Lektion 2 Elektronik und ihre Bereiche

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

4. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie czytają tekst i podkreślają fragment zdania, który pasuje jako logiczne zakończenie tekstu. Jeśli uczniowie nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie słuchają dialogu i zaznaczają właściwą informację. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie w parach tworzą dialogi. Wykorzystują przy tym podany materiał. Wybrane pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie czytają wypowiedzi i podkreślają właściwą informację. Wybrani uczniowie czytają wypowiedzi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie wybierają jedną z osób z zadania 4. i opowiadają o niej na forum klasy.

Podręcznik, zad. 5

7.

Nauczyciel zadaje podane w zadaniu pytania, a uczniowie odpowiadają na nie na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli.

Uczniowie w ramach podsumowania lekcji opisują pracę w zawodzie elektronika, mówią w jakim dziale pracuje elektronik określonej specjalności oraz jakie czynności są charakterystyczne dla poszczególnych działów elektroniki.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H2, zad. 1, 2 i 3

10.

Zadania 7 i 8 są przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadania projektowe. Uczniowie przeprowadzają sondę wśród koleżanek / kolegów dotyczącą preferowanych przez nich działów elektroniki. Wyniki sondy są omawiane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 7

11.

Uczniowie w grupach przygotowują plakat lub prezentację w programie PowerPoint na temat wybranego działu elektroniki. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny. Wyniki pracy są prezentowane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 8

Lektion 3 Kommunikation ist alles - auch in der Elektronik

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

4. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie oglądają zdjęcie i podkreślają nazwy czynności, które kojarzą z sytuacją na nim przedstawioną. Jeśli nie rozumieją słów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie przyporządkowują niemieckim wyrazom ich angielskie odpowiedniki. Następnie tworzą z niemieckimi wyrażeniami proste zdania. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie słuchają dialogu i zaznaczają, które zdania są zgodne z jego treścią, a które nie. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie w parach przeprowadzają krótki wywiad na temat pozycji zawodów nowych technologii na rynku pracy. Wykorzystują przy tym podane słownictwo. Wybrani uczniowie prezentują wywiady na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie porządkują dialog. Wybrani uczniowie czytają go na forum klasy.

Podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie czytają ofertę pracy i zaznaczają właściwe informacje. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Uczniowie opisują pracę informatyka u dostawcy Internetu. Wykorzystują przy tym podany materiał. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik zad. 7

9.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli.

Uczniowie w ramach podsumowania lekcji opisują krótko zadania informatyka, mówią, dlaczego obszar telekomunikacyjny w branży elektronicznej ma dobrą koniunkturę oraz jaki typ pracodawcy na rynku zapewnia najlepsze warunki pracy.

Ewaluacja

10.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H3, zad. 1, 2 i 3

11.

Zadanie 8 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach przygotowują plakaty na temat jednego z czterech typowych zadań informatyka. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceniania. Plakaty są prezentowane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 8

Kapitel 4 Eine Berufstour - Elektronik Elektrotechnik und Elektronik

Autor: Mariusz Stinia ● Redaktor serii: Maciej Nietrzebka ● Redaktor merytoryczny: Małgorzata Kosacka ● Skład: Studio BELLE-AMI

© 2012 Nowa Era Sp. z o.o. - Materiały do kopiowania dostępne tylko z cyklem Welttour

© 2012 Nowa Era Sp. z o.o. - Materiały do kopiowania dostępne tylko z cyklem Welttour


