Scenariusz K10 Elektrotechnik und Elektronik


Lektion 1 Nach Informationen recherchieren

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim. Jako wprowadzenie do lekcji nauczyciel pyta uczniów, gdzie i jak szukają informacji. Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela na forum klasy.

2.

Uczniowie czytają tekst i uzupełniają informacje. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie w parach tworzą dialogi. Wykorzystują przy tym podane słownictwo. Wybrane pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie słuchają dialogu i zaznaczają, które zdania są zgodne z jego treścią, a które nie. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie czytają krótkie definicje i wpisują właściwe nazwy. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie łączą nazwy źródeł pozyskiwania informacji w Internecie z ich opisami. Wykorzystują przy tym informacje z zadania 4. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie w parach tworzą dialogi. Wykorzystują przy tym podany materiał. Wybrane pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli. Uczniowie w ramach podsumowania lekcji wymieniają źródła informacji internetowych użytecznych w kształceniu zawodowym, nazywają rodzaje informacji, jakie można znaleźć w Internecie, pytają, jak należy szukać informacji w Internecie, i odpowiadają, jak skutecznie szukać informacji w Internecie.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H1, zad. 1, 2 i 3

10.

Zadanie 7 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach przygotowują projekt portalu zawodowego. Projektują stronę internetową portalu. Wyniki pracy są prezentowane na forum klasy. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny.

Podręcznik, zad. 7

Lektion 2 Online-Wörterbücher und Übersetzungstools

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

4. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie czytają nazwy stron słowników internetowych i podkreślają te, z których korzystają. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie szukają w dowolnym słowniku internetowym właściwego tłumaczenia podanych wyrazów oraz ich rodzajników. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Wybrana para uczniów czyta dialog na forum klasy. Następnie uczniowie w parach tworzą podobne dialogi. Wykorzystują przy tym materiał z zadania 2. Chętne pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie słuchują dialogu i zaznaczają właściwą osobę. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie czytają opis słownika internetowego Pons. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Następnie przyporządkowują odpowiednio części zdań. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie uzupełniają zdania podanymi wyrazami. Wybrany uczeń czyta zdania na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Uczniowie czytają zdania 1-8 i zaznaczają, czy opisują one wady, czy zalety słowników internetowych. Wybrani uczniowie opowiadają o wadach i zaletach słowników internetowych na forum klasy.

Podręcznik, zad. 7

9.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli. Uczniowie w ramach podsumowania lekcji pytają o rodzajnik, końcówkę liczby mnogiej i znaczenie słowa szukanego w słowniku internetowym, mówią, jak skutecznie szuka się słowa w słowniku internetowym oraz wymieniają wady i zalety słowników internetowych.

Ewaluacja

10.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H2, zad. 1, 2 i 3

11.

Zadanie 8 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach przygotowują projekt tłumacza internetowego. Grupy opracowują elementy tłumacza i jego stronę graficzną. Wyniki pracy są prezentowane na forum klasy. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny.

Podręcznik, zad. 8

Lektion 3 Der Europass im Überblick

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

4. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie zaznaczają właściwą definicję Europassu i uzupełniają zdanie. Wybrany uczeń czyta definicję Europassu na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie czytają tekst o Europassie. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Następnie piszą, w których wersach można znaleźć odpowiedzi na podane pytania. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie słuchają dialogu i uzupełniają tabelę brakującymi informacjami. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie w parach rozmawiają o Europassie. Wybrane pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie czytają formularz życiorysu oraz podane wyrazy i wyrażenia. Jeśli nie rozumieją słów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Następnie wpisują odpowiednio podane wyrazy i wyrażenia. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie reagują w języku niemieckim na podane w języku polskim polecenia na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli. Uczniowie w ramach podsumowania lekcji pytają o elementy Europassu, mówią, co można umieścić w poszczególnych częściach Europassu, oraz pytają, jakie pola należy wypełnić w życiorysie online na portalu Europassu.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H3, zad. 1, 2 i 3

10.

Zadanie 7 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach pracują nad projektem „Ocenianie znajomości języka za pomocą tabeli samooceny”. Każdy uczestnik grupy ocenia swoją znajomość języka niemieckiego za pomocą tabeli samooceny i porównuje ją z samooceną koleżanek / kolegów z grupy. Wyniki pracy są prezentowane na forum klasy. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny.

Podręcznik, zad. 7

Kapitel 10 Auf der Internet-Research-Tour Elektrotechnik und Elektronik

Autor: Barbara Kujawa ● Redaktor serii: Agnieszka Kozdra ● Redaktor merytoryczny: Małgorzata Kosacka ● Skład: Studio BELLE-AMI

© 2013 Nowa Era Sp. z o.o. - Materiały do kopiowania dostępne tylko z cyklem Welttour

© 2013 Nowa Era Sp. z o.o. - Materiały do kopiowania dostępne tylko z cyklem Welttour


