Scenariusz K9 Elektrotechnik und Elektronik


Lektion 1 Inbetriebnahme elektrischer Anlagen und Geräte

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Uczniowie oglądają zdjęcia i czytają opisy urządzeń elektrycznych oraz sprzętu elektrycznego. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Następnie łączą zdjęcia z właściwymi opisami. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie w parach tworzą krótkie dialogi według podanego przykładu. Wykorzystują przy tym informacje z zadania 1. Wybrane pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie czytają tekst o dwóch etapach uruchamiania urządzenia elektrycznego. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Następnie ustalają kolejność tych etapów. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie słuchają dialogu i odpowiadają na pytania. Odpowiedzi są sprawdzana na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie przyporządkowują niemieckim nazwom czynności wykonywanych podczas uruchamiania urządzenia elektrycznego polskie odpowiedniki. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie w parach zadają sobie pytania dotyczące treści lekcji i na nie odpowiadają. Wybrane pary odgrywają dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli. Uczniowie w ramach podsumowania lekcji nazywają wybrane urządzenia elektryczne, wymieniają dwa etapy uruchamiania urządzeń elektrycznych oraz podają czynności wykonywane podczas uruchamiania urządzeń elektrycznych.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H1, zad. 1, 2 i 3

10.

Zadanie 7 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach pracują nad projektem „Urządzenia elektryczne z moich praktyk. Robią zdjęcia urządzeń znanych im z praktyk i krótko je opisują. Wyniki pracy są prezentowane na forum klasy. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny.

Podręcznik, zad. 7

Lektion 2 Den technischen Zustand prüfen

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

4. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie zaznaczają przy symbolach właściwe jednostki fizyczne i znaki matematyczne. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie czytają tekst i informacje w tabeli. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Następnie odpowiadają na pytania. Wybrani uczniowie czytają odpowiedzi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie piszą słownie podane jednostki fizyczne i znaki matematyczne. Zdania są czytane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie w parach zadają sobie pytania o podstawowe wartości podczas pomiarów i na nie odpowiadają. Wykorzystują informacje z zadań 3. i 4. Wybrane pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie słuchują dialogu i podkreślają właściwe informacje. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie opowiadają na forum klasy, jak ocenia się stan techniczny urządzeń i sprzętów elektrycznych po naprawie lub zmianie. Wykorzystują przy tym podane hasła.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli. Uczniowie w ramach podsumowania lekcji nazywają jednostki fizyczne i znaki matematyczne potrzebne do pomiaru stanu technicznego urządzeń elektrycznych, mówią, co mierzy się podczas oceny stanu technicznego urządzeń elektrycznych, oraz pytają o podstawowe wartości pomiarów.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H2, zad. 1, 2 i 3

10.

Zadanie 7 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach pracują nad projektem „Klasy ochronności urządzeń elektrycznych”. Grupy szukają informacji w Internecie na temat cech urządzeń należących do poszczególnych klas i charakteryzują krótko każdą klasę na plakacie. Wyniki pracy są prezentowane na forum klasy. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny.

Podręcznik, zad. 7

Lektion 3 Typische Mängel an elektrischen Anlagen und Geräten

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

4. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Uczniowie słuchają dialogu i podkreślają typowe usterki występujące w sprzętach i urządzeniach elektrycznych. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 1

3.

Chętni uczniowie czytają podany dialog na forum klasy. Następnie uczniowie w parach tworzą podobne dialogi. Wykorzystują przy tym informacje z zadania 1. Wybrani uczniowie prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Wybrany uczeń czyta fragment tekstu na forum klasy. Jeśli uczniowie nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami notują w zeszytach. Następnie uczniowie mówią, jaki jest to rodzaj tekstu.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie przyporządkowują do siebie fragmenty zdań. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie mówią na forum klasy o Związku Elektrotechników Niemieckich według podanych punktów.

Podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie w parach przygotowują dialog według podanego w języku polskim scenariusza. Wybrane pary odgrywają dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli. Uczniowie w ramach podsumowania lekcji nazywają typowe usterki w urządzeniu elektrycznym, pytają o typowe usterki w urządzeniu elektrycznym oraz wyjaśniają, kto opracowuje normy techniczne obowiązujące podczas przeglądu urządzenia technicznego.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H3, zad. 1, 2 i 3

10.

Zadanie 7 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach pracują nad projektem „Normy techniczne w elektrotechnice w Polsce”. Każda grupa szuka informacji na temat norm obowiązujących w elektrotechnice w Polsce i na temat organizacji, która je opracowuje. Wyniki pracy są przedstawiane na forum klasy. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny.

Podręcznik, zad. 7

Kapitel 9 Auf der Installationstour Elektrotechnik und Elektronik

Autor: Barbara Kujawa ● Redaktor serii: Agnieszka Kozdra ● Redaktor merytoryczny: Małgorzata Kosacka ● Skład: Studio BELLE-AMI

© 2013 Nowa Era Sp. z o.o. - Materiały do kopiowania dostępne tylko z cyklem Welttour

© 2013 Nowa Era Sp. z o.o. - Materiały do kopiowania dostępne tylko z cyklem Welttour


