Scenariusz K1 Elektrotechnik und Elektronik


Lektion 1 Was sind Sie von Beruf?

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie opisują osobę przedstawioną na zdjęciu. Następnie uzupełniają tekst tak, aby był on logiczny oraz poprawny gramatycznie. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wybrany uczeń czyta tekst na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie czytają wypowiedzi i podpisują zdjęcia zgodnie z przykładem. Jeśli nie rozumieją słów lub zwrotów, nauczyciel tłumaczy je na forum klasy. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie w parach zadają pytania do zdjęć w zadaniu 2. oraz o własne kwalifikacje zawodowe i odpowiadają na nie. Wybrane pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie łączą nazwy zawodów z odpowiednimi czynnościami. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie słuchają dialogu i zaznaczają, które zdania są zgodne z jego treścią, a które nie. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie w parach tworzą dialogi na temat zawodów z branży elektryczno-elektronicznej. Wykorzystują przy tym podany materiał. Wybrani uczniowie prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli.

Uczniowie w ramach podsumowania lekcji pytają rozmówcę, kim jest z zawodu, mówią, że są programistami i pracują w filii dużego koncernu oraz że jako elektronicy zarabiają 35 euro na godzinę.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H1, zad. 1, 2, 3, 4 i 5

10.

Zadania 7 i 8 są przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadania projektowe. Uczniowie czytają ofertę pracy i w parach przygotowują podobne oferty dla podanych w zadaniu pracowników. Wyniki pracy są prezentowane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 7

11.

Uczniowie w parach przygotowują rozmowy telefoniczne między zainteresowanymi pracą z ogłoszeń a osobami ogłaszającymi. Wykorzystują przy tym przygotowane wcześniej ogłoszenia. Wybrane pary prezentują rozmowy na forum klasy.

Podręcznik, zad. 8

Lektion 2 Was fasziniert uns an der Elektrizität?

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

4. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie oglądają zdjęcie i mówią na forum klasy, co ono przedstawia.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie przyporządkowują zdjęciom nazwy rodzajów prądu. Wykorzystują przy tym swoją wiedzę fachową, mogą skorzystać ze słownika niemiecko-polskiego. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie w parach tworzą dialogi według przykładu. Wykorzystują przy tym słownictwo z zadania 2. Wybrani uczniowie prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie czytają tekst i łączą nazwy rodzajów prądu z odpowiednią definicją. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie słuchają dialogu i uzupełniają go podanymi informacjami. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 5

7.

Uczniowie robią notatki dotyczące poszczególnych rodzajów prądu elektrycznego na podstawie informacji w zadaniach 4. i 5. Następnie w parach wymieniają się informacjami. Wybrani uczniowie prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

8.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli.

Uczniowie w ramach podsumowania lekcji nazywają rodzaje prądu, mówią, jak funkcjonuje oraz jakie ma zastosowanie jeden z rodzajów prądu.

Ewaluacja

9.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H2, zad. 1, 2 i 3

10.

Zadanie 7 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach wykonują plakat na temat „Prąd - podstawa elektroniki”. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny. Plakaty są prezentowane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 7

Lektion 3 In einem Service

Cele dydaktyczne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Część wstępna:

1. Powitanie w języku niemieckim.

2. Sprawdzenie listy obecności.

3. Zapisanie daty przez dyżurnego na tablicy.

4. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.

Część właściwa:

Lp.

Przykładowy przebieg lekcji

Materiały

1.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji w języku niemieckim.

2.

Jako wprowadzenie do lekcji uczniowie przyporządkowują wyrazy pojęciom nadrzędnym. W razie trudności korzystają ze słownika niemiecko-polskiego. Nowe słownictwo wraz z polskimi znaczeniami uczniowie notują w zeszytach. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 1

3.

Uczniowie słuchają dialogów i zaznaczają, z jakim serwisem jest prowadzona rozmowa. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

MP3; podręcznik, zad. 2

4.

Uczniowie w parach tworzą krótkie dialogi: pytają, w czym mogą pomóc, i udzielają odpowiedzi na to pytanie. Wybrane pary prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 3

5.

Uczniowie czytają teksty i podkreślają właściwe odpowiedzi na pytania. Wyniki pracy są sprawdzane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 4

6.

Uczniowie w parach tworzą rozmowy w serwisie. Wykorzystują przy tym podany materiał. Wybrani uczniowie prezentują dialogi na forum klasy.

Podręcznik, zad. 5

7.

Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się nauczyli.

Uczniowie w ramach podsumowania lekcji pytają, w czym mogą pomóc, mówią, że komputer nie działa, że iPad jest popsuty, pytają, ile kosztuje naprawa, oraz informują, że koszt naprawy wynosi 100 euro.

Ewaluacja

8.

Zadanie domowe

Uczniowie przyswajają słownictwo z lekcji oraz wykonują pisemnie zadania z części ćwiczeniowej.

Ćwiczenia, H3, zad. 1, 2, 3 i 4

9.

Zadanie 6 jest przewidziane na kolejną godzinę lekcyjną jako zadanie projektowe. Uczniowie w grupach inscenizują naprawianie wybranych urządzeń z działów elektroniki, AGD oraz komputera i jego urządzeń peryferyjnych. Wykorzystują przy tym materiały z Internetu. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel informuje uczniów o kryteriach oceny. Scenki są prezentowane na forum klasy.

Podręcznik, zad. 6

Kapitel 1 Wir starten die Tour Elektrotechnik und Elektronik

Autor: Mariusz Stinia ● Redaktor serii: Maciej Nietrzebka ● Redaktor merytoryczny: Małgorzata Kosacka ● Skład: Studio BELLE-AMI

© 2012 Nowa Era Sp. z o.o. - Materiały do kopiowania dostępne tylko z cyklem Welttour

© 2012 Nowa Era Sp. z o.o. - Materiały do kopiowania dostępne tylko z cyklem Welttour


