SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE I
Temat: „Na wiejskim podwórku”
Nauczyciel prowadzący: Anna Plust
Data: 12.06.2013r.
Cele ogólne:
- zapoznanie ze zwierzętami żyjącymi na wsi.
Cele szczegółowe:
- rozpoznaje i wymienia zwierzęta żyjące na wsi;
- rozpoznaje charakterystyczne odgłosy zwierząt z wiejskiego podwórka;
- przećwiczy artykulację zgłosek hau, miau, ko, kwa, gę, mu, prr, wrr;
- próbuje śpiewać piosenkę „U nas na podwórku”.
Metody: słowna , obserwacji i pokazu, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagrana piosenką „U nas na podwórku”, płyta CD z odgłosami zwierząt z wiejskiego podwórka, obrazki zwierząt (koń, kot, pies, krowa, świnka, kogut, kura, kaczka), płotek z brystolu, woreczek.
Przebieg zajęć:
Powitanie piosenką „ Zapraszamy na zajęcia”.
Odszukanie na sali schowanych obrazków wiejskich zwierzątek. Nazywanie ich.
Śpiewanie piosenki „Na wiejskim podwórku”.
Słuchanie nagranych odgłosów wiejskich zwierząt (koń, krowa, świnia, kogut, kura, kaczka, pies, kot).
Bajka ortofoniczna - naśladowanie głosów zwierząt z wiejskiego podwórka.
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: ko, ko, ko
Kaczka kwacze: kwa, kwa, kawa
Ona też się najeść chce.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik rży: ihaha, ihaha
Kogut pieje: kukuryku
I tak gra orkiestra ta, aż Małgosia jeść im da.
Zabawa ze śpiewem „Uciekaj myszko!”.
Uciekaj myszko do dziury
Niech cie nie złapie kot bury!
Bo jak cie złapie kot bury
To ci zabierze pazury.
Zabawa dydaktyczna „Za płotkiem’.
Jakie zwierzęta ukryły się za płotkiem? – nauczycielka umieszcza obrazki zwierząt za płotem, tak by wystawały tylko ich głowy. Dzieci rozpoznają i nazywają je a następnie próbują naśladować ich odgłosy.
Czyje to łapy? – nauczycielka przesuwa płot do góry w taki sposób, aby dzieci widziały tylko łapki zwierząt. Próbują rozpoznać zwierzęta i podać ich nazwy.
Którego zwierzątka brakuje? – nauczycielka chowa za płotkiem jedno zwierzątko, dzieci muszą zgadnąć którego zwierzątka brakuje.
Zabawa bieżna „Mały kot”.
Mały kotek chodzi w koło,
Rozglądając się wesoło.
Zaraz kogoś obdaruje
I za mleczko podziękuje.
Kolorowanie przez chętne dzieci kolorowanek kotka, krowy, kaczki.