Sposoby tworzenia nowych wyrazów, język polski konspekty


KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E, 2F

Data: 14 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Sposoby tworzenia nowych wyrazów.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna i rozumie pojęcia: podstawa słowotwórcza, formant słowotwórczy, przyrostek, przedrostek

- uczeń zna sposoby tworzenia wyrazów

Poziom umiejętności:

- uczeń poprawnie tworzy nowe wyrazy, dodając do nich formanty słowotwórcze

- potrafi wskazać podstawę słowotwórczą oraz formanty słowotwórcze wyrazu

Poziom postaw:

- szacunek do języka ojczystego

MATERIAŁ:

Orłowa K., Synowiec H., Język ojczysty. Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy drugiej gimnazjum., Warszawa, 2001

METODY:

- zajęć praktycznych

- podająca

FORMY PRACY:

- indywidualna

- zbiorowa

PRZEBIEG LEKCJI:

Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów.

Zapisuje na tablicy kilka wyrazów. Uczniowie kolejno podchodzą i szukają podstawy słowotwórczej, wydzielają formanty.

Uważnie słucha odpowiedzi innych uczniów.

Umiejętność komunikowania się.

Badanie

Nauczyciel wypisuje kolejne wyrazy, tym razem takie, które zostały utworzone przez dodanie formantu przedrostkowego. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji.

Szuka formantów w wyrazach. Zapisuje temat lekcji to zeszytu.

Analiza słowotwórcza.

Prezentacja

Nauczyciel wprowadza pojęcia formantu przedrostkowego i formantu przyrostkowego.

Zapisuje definicje przedrostka i przyrostka do zeszytu.

Uważne słuchanie.

Przekształcanie

Nauczyciel prosi, by uczniowie utworzyli formy dokonane za pomocą różnych przedrostków od czasowników szyć, jechać, mieszać, nosić. (Zad. 1).

Prosi uczniów, by przepisali do zeszytu schemat nr. 1.

Nauczyciel prosi, by za pomocą odpowiednich formantów przedrostkowych wybranych z ramki utworzyli przymiotniki pochodne o podanych znaczeniach (Zad. 2).

Następnie nauczyciel prosi, by uczniowie przerysowali schemat nr 2.

Nauczyciel poleca, by w zapisanych na tablicy wyrazach uczniowie wyodrębnili podstawę słowotwórczą i formant.

Wykonuje polecenia nauczyciela.

Samodzielnie rozwiązywanie ćwiczeń związanych ze słowotwórstwem.

Zad 3. nadmorski, bagażnik, napisać, marmurowy, nadwrażliwy, wychodzić, lampion, bezczynność, zegarek.

Podsumowanie

Nauczyciel poleca uczniom przerysowanie i uzupełnienie tabeli (Zad 4.)

Uzupełnia tabelę

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.


