SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
PRZEPROWADZONEJ W DNIU 10.05.2012r.
PRZEZ ELŻBIETĘ ZUTEREK
Na wiosennej łące - scenariusz zajęć ruchowych przeprowadzonych w ogrodzie przedszkolnym
CEL OGÓLNY:
Rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych na powietrzu.
Nabywanie ogólnej sprawności i zwinności fizycznej dziecka
CELE OPERACYJNE - Dziecko:
porusza się po wyznaczonym terenie w ogrodzie przedszkolnym;
reaguje na dźwięk instrumentu (trójkąt, bębenek) w czasie zabaw ruchowych;
biega w różnych kierunkach bez potrącania innych.
METODY:
zabawy naśladowcze,
zadań stawianych do wykonania
FORMY:
zbiorowa,
grupowa
indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pachołki, krążki, obręcze, trójkąt, bębenek, dzwoneczek, tamburyn, chusta animacyjna, piłeczka
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa integracyjna- powitanie
Dzieci ustawione w luźnej gromadce. Witamy dziewczynki, witamy chłopców, Witam drużynę koloru czerwonego, koloru zielnego i koloru żółtego
Zapoznanie dzieci i tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści płynących z zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
Przypomnienie zasad zachowania się w czasie zajęć w ogrodzie przedszkolnym:
bawimy się na wyznaczonym terenie
biegamy bez potrącania
uważnie słuchamy poleceń nauczyciela
poprawnie wykonujemy ćwiczenia
cierpliwie czekamy na swoją kolej
podanie sygnału (dźwięk gwizdka), który informuje o zakończeniu ćwiczenia i ustawienie się na zbiórkę
2. Przejście do ogrodu przedszkolnego
Wyjście do szatni i przejście do ogrodu przedszkolnego drużynami. Zbiórka na placu przedszkolnym przy chorągiewce w tym samym kolorze co ma drużyna.
3. Ćwiczenia rytmiczne- marsz po obwodzie koła
Marsz po obwodzie koła, bieg i zmiana. Marsz po obwodzie koła i krążenie prawą ręką. Marsz na przerwę w graniu zatrzymujemy się robimy (zgodnie z poleceniem) przysiad, skłon i maszerujemy dalej.
4. „Jestem słońcem” - język ciała - ćwiczenie dużych grup mięśniowych
Dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej.
5. „Motyle i bąki” - zabawa orientacyjno-porządkowa
Na wyznaczonym terenie leżą rozłożone na trawie krążki i obręcze. Dziewczynki (motyle) poruszają się na dźwięk trójkąta, na przerwę w muzyce - sfruwają na kwiaty (krążki). Chłopcy (bąki) poruszają się na dźwięk bębenka, na przerwę w muzyce - sfruwają do uli (obręcze). Zamiana ról.
Dzieci zbierają krążki, maszerują z nimi po kole, odkładają w wyznaczone miejsce.
6. „Mrówki budują mrowisko” - zabawa z elementem czworakowania
Dzieci podzielone na trzy grupy zgodnie z kolorem znaczka. Na trawie są rozłożone pałeczki, dzieci (mrówki) chodzą na czworakach w różnych kierunkach, na hasło nauczyciela zbierają pałeczki, zanoszą na wyznaczone miejsce i układają w obręczy. Każda grupa buduje swoje mrowisko
7. „Bociany” - zabawa z elementem równowagi
Dzieci chodzą unosząc wysoko kolana, na dźwięk bębenka stają na jednaj nodze i rozkładają w bok ręce.
8. „Żaby” - zabawa bieżna z elementem skoku
Dzieci biegają w różnych kierunkach przy dźwiękach tamburyna, na przerwę w muzyce, skaczą w różnych kierunkach.
9.. Zabawa z chustą animacyjną
a) Zaczarowany parasol- dziewczynki spacerują z parasolem chłopcy chowają się pod parasol
b) Zaczarowany motyl- falujemy chustą
c) Chusta animacyjna leży na trawie- dzieci siadają, na odpowiedni kolor. Kojarzenie nazwy z kolorem np. trawa- dzieci siadają na kolor zielny.
10. Ewaluacja - rozmowa z dziećmi na temat tego, która z zabaw była najbardziej atrakcyjna, co było łatwe, trudne, itp.