Marek Biesiada 10. 09. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie II A
Temat: Konstytucja i jej szczególna moc prawna
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie powinni:
przedstawić budowę Konstytucji RP
omawiać znaczenie konstytucji wśród innych aktów prawnych
określać sposób uchwalania i zmiany konstytucji
wyjaśniać rolę i znaczenie konstytucji w państwie demokratycznym
rozumieć i posługuje się pojęciami: „prawo”, „konstytucja”, „sądy”, „policja”, „prokuratura”
Metody:
praca z podręcznikiem,
wykład,
praca z tekstem źródłowym
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: Wiedza o społeczeństwie Wokół nas, pod red. E. Kosińskiej, Kraków 2001, ss. 11-15.
Broszura: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Konstytucja i jej szczególna moc prawna
1. Konstytucja i jej szczególna moc prawna Nauczyciel zadaję pytania:
2. Rola i znaczenie konstytucji w państwie demokratycznym Nauczyciel zadaję pytania:
3. Historia konstytucji Nauczyciel zadaję pytania:
4. Polskie konstytucje Nauczyciel zadaję pytania:
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 11. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Konstytucja i jej szczególna moc prawna Konstytucja - najważniejszy akt prawny w państwie czyli ustawa zasadnicza. Konstytucja, określając ustrój państwa definiuje podstawowe zasady organizacji i funkcjonowania władz państwowych. Jest również źródłem porządku prawnego w państwie, ponieważ wyznacza władzę i określa ich uprawnienia
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 11. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Rola i znaczenie konstytucji w państwie demokratycznym
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 12-13. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Historia konstytucji
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 13-16. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Polskie konstytucje a) Konstytucja 3 Maja - 1791 r. b) Konstytucja Księstwa Warszawskiego - 1807 r. c) Konstytucja Królestwa Polskiego - 1815 r. d) Mała Konstytucja - 1919 r. e) Konstytucja Marcowa - 1921 r. f) Konstytucja Kwietniowa - 1935 r. g) Mała Konstytucja - 1947 r. f) Konstytucja PRL - 1952 r. g) Mała Konstytucja - 1992 h) Konstytucja III Rzeczypospolitej - 1997 r. |
Zwrócić uwagę na kwestię zachowania równowagi pomiędzy interesem instytucji państwowych z interesem ludzi.
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu. Wymienić wszystkie konstytucje w historii Polski - daty ich uchwalenia, nazwy konstytucji |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1