„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Mirosław Muraszkowski
Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu odlewów
731[06].Z3.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
Antoni Korsak
Piotr Korsak
Opracowanie redakcyjne:
Jerzy Laskowski
Konsultacja:
Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej „Stosowanie
przepisów bhp przy wykonywaniu odlewów” 731[06].Z3.01 zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu złotnik-jubiler.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1.
Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń. Instrukcje stanowiskowe. Oświetlenie
stanowiska pracy. Zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych
11
5.1.1.Ćwiczenia
11
5.2. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu form gumowych
i modeli woskowych
12
5.2.1.Ćwiczenia
12
5.3 . Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu form gipsowych i przy
zalewaniu form stopem
14
5.3.1.Ćwiczenia
14
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
16
7. Literatura
30
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06] .
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metod projektowania,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. W celu przeprowadzenia sprawdzianu
wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania.
W rozdziale tym podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i osiągnięć w nauce,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z3 „Technologia odlewania
wyrobów jubilersko-złotniczych”.
731.[06].Z3
Technologia odlewania wyrobów
jubilersko-złotniczych.
731[06]Z3.01
Stosowanie przepisów bhp przy
wykonywaniu odlewów.
731[06].Z3.02
Dobieranie materiałów, narzędzi
i urządzeń do wykonywania
odlewów.
731[06].Z3.03
Wykonywanie odlewów metodą
wytapianych modeli.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące w różnych okresów historycznych,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciw pożarowej oraz
ochrony środowiska,
−
rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
projektować wyroby złotniczo-jubilerskie,
−
rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w jubilerstwie,
−
wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy obróbce i montażu
wykańczającym wyroby złotniczo-jubilerskie,
−
montować wyroby złotnicze,
−
oprawiać kamienie jubilerskie,
−
posługiwać się mechanicznymi metodami obróbki wykańczającej,
−
zastosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej,
−
naprawiać wyroby złotniczo-jubilerskie,
−
stosować przepisy bhp przy sporządzaniu stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych,
ciągnionych, kutych i tłoczonych,
−
sporządzać stopy do obróbki plastycznej,
−
walcować blachy i profile,
−
ciągnąć druty i profile,
−
kuć i tłoczyć blachy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
określić zasady bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska na poszczególnych
stanowiskach roboczych przy wykonywaniu wyrobów złotniczych metodą wytapianych
modeli,
−
określić procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
−
odczytać i zinterpretować oznaczenia, znaki, instrukcje bhp, ppoż. i ochrony środowiska,
−
rozpoznać zagrożenia związane z wykonywaną pracą oraz przeciwdziałać i zapobiegać
zagrożeniom,
−
zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym,
−
dobrać i zastosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosowanie do potrzeb,
−
zastosować zasady bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska podczas wykonywania
wyrobów złotniczych metodą wytapianych modeli.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: Technologia odlewania wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z3
Jednostka modułowa: Stosowanie
przepisów
bhp
przy
wykonywaniu
odlewów
731[06].Z3.01
Temat: Potencjalne zagrożenia mogące spowodować wypadki podczas wyżarzania form
gipsowych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania zagrożeń występujących
w procesie wyżarzania form gipsowych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych powinien umieć:
−
rozpoznać zagrożenia związane z wyżarzaniem form gipsowych,
−
określić sposoby zapobiegania ich powstawaniu.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:
−
przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy wyżarzaniu form gipsowych,
−
instrukcja obsługi pieca do wyżarzaniu form gipsowych.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczeń analizuje przebieg procesu wyżarzania form gipsowych,
−
rozpoznaje zagrożenia występujące w procesie,
−
opisuje je,
−
analizuje przyczyny, z jakich mogą powstawać,
−
nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania,
−
uczeń określa sposoby zapobiegania powstawaniu zagrożeń,
−
opisuje je.
6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.
8. Uczeń prezentuje efekt pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Dobierz odzież roboczą i środki ochrony osobistej niezbędne w procesie wyżarzania form
gipsowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej
zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: Technologia odlewania wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z3
Jednostka modułowa: Stosowanie
przepisów
bhp
przy
wykonywaniu
odlewów
731[06].Z3.01
Temat: Dobieranie odzieży roboczej i środków ochrony osobistej niezbędnych
w procesie zalewania form stopem.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru i zastosowania odzieży ochronnej oraz
sprzętu ochrony osobistej w procesie zalewania form stopem.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać odzież ochronną,
−
dobrać środki ochrony osobistej,
−
zastosować odzież ochronną,
−
zastosować środki ochrony osobistej.
Metody nauczania:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
grupowa.
Czas: 90 minut
Środki dydaktyczne:
−
przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy zalewaniu form stopem,
−
odzież ochronna,
−
sprzęt ochrony osobistej.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczniowie analizują proces zalewania form stopem,
−
określają wymogi, jakim powinna odpowiadać odzież robocza i środki ochrony
osobistej,
−
dobierają odpowiednią odzież i środki ochrony osobistej,
−
nauczyciel sprawdza poprawność dokonanego wyboru,
−
uczniowie stosują odzież ochronną i środki ochrony osobistej.
6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.
8. Uczeń prezentuje efekt pracy.
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Opisz zagrożenia spowodowania wypadku występujące w procesie zalewania form
stopem.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej
zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1.Pierwsza
pomoc
w
przypadku
oparzeń.
Instrukcje
stanowiskowe.
Oświetlenie
stanowiska
pracy.
Zasady
postępowania w sytuacjach awaryjnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz, sposób oceny stopnia oparzeń i omów sposób udzielenia pierwszej pomocy osobie
oparzonej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) omówić czym charakteryzują się poszczególne stopnie oparzeń,
2) opisać środki używane do okładów na oparzone miejsce,
3) opisać środki używane do smarowania oparzonych miejsc,
4) opisać sposób postępowania z oparzoną osobą,,
5) opisać w jakich przypadkach należy osobę poparzoną do szpitala,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
apteczka wyposażona w artykuły niezbędne do udzielania pierwszej pomocy,
−
instrukcja udzielania pierwszej pomocy osobie oparzonej,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu
form gumowych i modeli woskowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz, jakie zagrożenia występują przy wykonywaniu form gumowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i
techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przebieg procesu wykonywania form gumowych,
2) określić zagrożenia występujące w tym procesie,
3) opisać je,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja stanowiskowa bhp przy obsłudze prasy wulkanizacyjnej,
−
instrukcja eksploatacji prasy wulkanizacyjnej,
−
notatnik,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Opisz jakie zagrożenia występują przy wykonywaniu modeli woskowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przebieg procesu wykonywania modeli woskowych,
2) określić zagrożenia występujące w tym procesie,
3) opisać je,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
tekst przewodni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja stanowiskowa bhp przy obsłudze woskarki,
−
instrukcja eksploatacji woskarki,
−
notatnik,
−
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu
form gipsowych i przy zalewaniu form stopem
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz, jakie zagrożenia występują przy wykonywaniu form gipsowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przebieg procesu wykonywania form gipsowych,
2) określić zagrożenia występujące w tym procesie,
3) opisać je,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja stanowiskowa bhp przy obsłudze pieca do wyżarzania form gipsowych,
−
instrukcja eksploatacji pieca do wyżarzania form gipsowych,
−
notatnik,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Opisz, jakie zagrożenia występują przy zalewaniu form stopem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przebieg procesu zalewania form stopem,
2) określić zagrożenia występujące w tym procesie,
3) opisać je,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
tekst przewodni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja stanowiskowa bhp przy obsłudze odlewarki,
−
instrukcja eksploatacji odlewarki,
−
notatnik,
−
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie przepisów bhp
przy wykonywaniu odlewów„
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1- 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15- 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz Odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny
K
a
te
go
ria
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
aga
ń
Poprawna odpowiedź
1.
Określić liczbę stopni oparzeń.
A
P
c
2.
Określić stopień oparzenia.
A
P
a
3.
Określić stopień oparzenia.
A
P
c
4.
Określić
sposób
udzielania
pomocy osobie oparzonej.
B
P
b
5.
Określić sposób postępowania
w przypadku awarii urządzenia
elektrycznego.
A
P
a
6.
Określić
prawidłowy
sposób
postępowania
w
przypadku
zdarzenia zagrażającego życiu lub
zdrowiu.
B
P
…opuścić pomieszczenie…
7.
Określić przyczyny powstawania
zagrożeń
wypadkowych
w procesie wykonywania form
gumowych.
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
8.
Określić, właściwości materiału, z
którego powinna być wykonana
podłoga w pomieszczeniu do
zalewania form stopem.
B
P
…termoodporną…żaroodpor
ną…
9.
Określić przyczyny pogorszenia
funkcjonowania wzroku.
B
P
b
10.
Określić, jakie materiały nie
powinny
znajdować
się
w
sąsiedztwie
pieca
do
wyżarzania tulei.
A
P
…łatwopalne…
11.
Określić, środek ochrony osobistej
niezbędny
podczas
odważania
proszku formierskiego.
B
P
b
12.
Określić, stosowną odzież roboczą
podczas
wyjmowania
form
gumowych z pieca.
A
P
d
13.
Określić,
jakie
zagrożenie
wypadkowe występuje podczas
otwarcia pieca do wyżarzania
form gipsowych.
B
P
a
14.
Określić, jakie zagrożenie może
spowodować
duża
wilgotność
powietrza podczas topienia stopu.
B
P
d
15.
Opisać
sposób
udzielania
pierwszej
pomocy
osobie
poparzonej.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
prawidłowo
opisał
sposób udzielenia pierwszej
pomocy
w
przypadku
oparzenia.
16.
Opisać,
jakie
zagrożenia
wypadkowe występują w procesie
wykonywania
modeli
woskowych.
C
PP
Uczeń prawidłowo wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
zagrożenia
występujące
w
procesie
wykonywania
modeli woskowych.
17.
Opisać,
jakie
zagrożenia
wypadkowe występują w procesie
zalewania form gipsem.
C
PP
Uczeń prawidłowo wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
zagrożenia które występują w
procesie
zalewania
form
stopem.
18.
Opisać przyczyny występowania
zagrożeń wypadkowych podczas
procesu
wykonywania
form
gumowych.
C
PP
Uczeń prawidłowo wykonał
zadanie,
jeżeli
opisał
przyczyny zagrożeń podczas
procesu wykonywania form
gumowych.
19.
Opisać przyczyny występowania
zagrożeń wypadkowych podczas
wykonywania form gipsowych.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie jeżeli
opisał przyczyny zagrożeń
podczas wykonywania form
gipsowych.
20.
Zredagować
krótką
instrukcję
stanowiskową dotyczącą bhp przy
pracy z woskarką.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli prawidłowo zredagował
instrukcję.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących walcowania blach i profili.
5. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14 to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa; zadania 6, 8, 10 to zadania z luką, w zadaniach 15, 16, 17,
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach opisowych udziel krótkiej odpowiedzi.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
−
I część – poziom podstawowy- (pytania 1-14),
−
II część – poziom ponad podstawowy- (pytania 15-20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Oparzenia można sklasyfikować ze względu na uszkodzenia ciała na stopnie, których jest:
a) 1,
b) 2,
c) 3,
d) 4.
2. Zapalne zaczerwienienie skóry występuje w oparzeniach w stopniu:
a) 1,
b) 2,
c) 3,
d) 4.
3. Zgorzel, czyli martwica tkanek, jest oparzeniem stopnia:
a) 1,
b) 2,
c) 3,
d) 4.
4. Chorego należy przewieść do szpitala w przypadku oparzeń:
a) I stopnia,
b) II i III stopnia,
c) IV stopnia,
d) III i IV stopnia.
5. Naprawę urządzeń elektrycznych może przeprowadzać:
a) osoba uprawniona,
b) pracownik obsługujący urządzenie,
c) przełożony,
d) inspektor bhp.
6. W przypadku pożaru lub innego nagłego zdarzenia zagrażającego zdrowiu bądź życiu
konieczne jest …………….. …………………., w którym przebywanie stwarza
zagrożenie zdrowia i życia.
7. Zagrożenia w procesie wykonywania form gumowych nie spowoduje:
a) niestosowanie masek przeciwpyłowych,
b) nieprawidłowo przeprowadzony proces technologiczny,
c) nieznajomość bądź nieprzestrzeganie instrukcji eksploatacji urządzeń używanych
w procesie,
d) niezachowanie porządku na stanowisku pracy.
8. Pomieszczenie, w którym zalewamy formy stopem, powinno mieć …………………
i ……………………… podłogę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
9. Pogorszenie funkcjonowania wzroku może być spowodowane:
a) niestosowaniem wyciągu miejscowego na stanowisku wykonywania form gumowych,
b) złym oświetleniem stanowiska,
c) nadmiernym zapylaniem stanowiska pracy,
d) niewłaściwą instalacją gazową.
10. Materiały …………………. nie powinny znajdować się w sąsiedztwie pieca do
wyżarzania tulei.
11. Podczas odważania proszku formierskiego należy stosować:
a) obuwie ochronne,
b) maskę przeciw pyłową,
c) rękawy ochronne,
d) rękawice termoodporne.
12. Podczas wyjmowania form gipsowych z pieca (do ich wyżarzania) nie jest konieczne
używanie:
a) rękawic ochronnych,
b) rękawów ochronnych,
c) fartucha ochronnego,
d) maski przeciwpyłowej.
13. W przypadku otwarcia drzwi pieca do wyżarzania form gipsowych w trakcie wytapiania z
form wosku, zagrożenie może być spowodowane:
a) obecnością gorących, łatwo palnych par wosku,
b) obecnością toksycznych gazów,
c) zmianą temperatury cyklu,
d) zbyt krótkim czasem wyżarzania.
14. Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu do topienia stopu może spowodować:
a) rozszczelnienie pieca,
b) kruchość stopu,
c) uszkodzenie układów zabezpieczających piec,
d) rozprysk stopu.
15. Opisz, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy osobie oparzonej.
16. Opisz, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas procesu wykonywania modeli
woskowych.
17. Opisz, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas procesu zalewania form stopem.
18. Opisz, jakie mogą być przyczyny występowania zagrożeń podczas procesu wykonywania
form gumowych.
19. Opisz, jakie mogą być przyczyny występowania zagrożeń podczas procesu wykonywania
form gipsowych.
20. Zredaguj krótką instrukcję stanowiskową dotyczącą bhp przy pracy woskarką.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
„Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu odlewów”
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
7
a
b
c
d
8
9
a
b
c
d
10
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
16
17
18
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
19
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie przepisów bhp
przy wykonywaniu odlewów”
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1- 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15- 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny
K
a
te
go
ria
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
aga
ń
Poprawna odpowiedź
1.
Określić
najczęstsze
skutki
wypadków
przy
pracy
podczas
wykonywania odlewów.
A
P
c
2.
Określić,
przy
którym
stopnia
oparzenia tworzą się pęcherze.
A
P
b
3.
Określić substancje stosowane jako
okłady na oparzenia.
A
P
d
4.
Określić
miejsce
umieszczenia
instrukcji stanowiskowej.
B
P
…w pobliżu maszyny….
5.
Określić sposób postępowania w
przypadku awarii urządzenia.
B
P
…przełożonego…
6.
Określić
czynnik,
który
może
spowodować zagrożenie wypadkiem
przy wykonywaniu form gumowych.
B
P
a
7.
Określić
czynnik,
który
może
spowodować zagrożenie wypadkiem
przy wykonywaniu form gumowych.
A
P
b
8.
Określić potencjalne skutki braku
bolca uziemiającego w gnieździe
zasilającym prasę wulkanizacyjną.
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9.
Określić,
czynnik,
który
może
spowodować
niekontrolowany
rozprysk wosku.
B
P
b
10. Dobrać sprzęt ochrony osobistej
niezbędny podczas rozcinania form
gumowych.
A
P
b
11. Określić, treść tablicy, która powinna
wisieć na prasie wulkanizacyjnej
podczas jej pracy.
B
P
d.
12. Określić, jakie zagrożenie wypadkiem
może spowodować nieprzestrzeganie
zaleceń
producenta
dotyczących
ciśnienia gazu w woskarce.
A
P
b
13. Określić, jakie zagrożenie wypadkiem
może spowodować nieprawidłowo
zorganizowane
stanowisko
do
studzenia form gipsowych.
B
P
a
14. Określić, jakie zagrożenie wypadkiem
może spowodować nieprawidłowe
dobranie kleszczy do przenoszenia
tulei.
B
P
b
15. Zredagować
krótką
instrukcję
stanowiskową dotyczącą bhp przy
pracy z wulkanizatorem.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
prawidłowo
zredagował
instrukcję.
16. Opisać, jaki sprzęt ochrony osobistej
należy zastosować podczas zalewania
form stopem.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
poprawnie określił niezbędny
sprzęt ochrony osobistej.
17. Opisać, jakie zagrożenia wypadkiem
występują
podczas
wykonywania
form gumowych.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
prawidłowo
wymienił
zagrożenia występujące podczas
wykonywania form gumowych.
18. Opisać, jakie zagrożenia wypadkiem
występują podczas form gipsowych.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
prawidłowo
wymienił
zagrożenia występujące podczas
wykonywania form gipsowych.
19. Opisać, jakie zagrożenia wypadkiem
występują
podczas
wykonywania
modeli woskowych.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
prawidłowo opisał przyczyny
powstawania zagrożeń podczas
wykonywania
modeli
woskowych.
20. Opisać, jakie zagrożenia wypadkiem
występują podczas zalewania form
stopem.
D
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
prawidłowo opisał przyczyny
powstawania zagrożeń podczas
zlewania form stopem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
11. Przeczytaj uważnie instrukcję.
12. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
13. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
14. Test zawiera 20 zadań dotyczących walcowania blach i profili.
15. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14 to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa; zadania 6, 8, 10 to zadania z luką, w zadaniach 15, 16, 17,
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
16. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach opisowych udziel krótkiej odpowiedzi.
17. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
18. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
−
I część – poziom podstawowy- (pytania 1-14),
−
II część – poziom ponad podstawowy- (pytania 15-20).
19. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.
20. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Co jest najczęściej występującym skutkiem wypadków podczas wykonywania
odlewów metodą wytapianych modeli?
a) porażenia prądem,
b) stłuczenia i złamania,
c) oparzenia,
d) uszkodzenia ciała.
2. Pęcherze tworzą się przy oparzeniach stopnia:
a) 1,
b) 2,
c) 3,
d) 4.
3. Do okładów na oparzenia nie stosuje się:
a) nadmanganianu potasu,
b) rivanolu,
c) błękitu metylowego,
d) wody utlenionej.
4. Instrukcje stanowiskowe powinny być umieszczone …………………………… której
dotyczą.
5. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy urządzenia
konieczne jest zawiadomienie …………………….. o awarii.
6. Zagrożenia w procesie wykonywania form gumowych może spowodować:
a) źle dobrane proporcje składników masy formierskiej,
b) nieprawidłowo ustawiona temperatura woskarki,
c) niestosowanie sprzętu ochrony osobistej,
d) nieprawidłowe przygotowanie narzędzi.
7. Zagrożeniem bezpiecznej i higienicznej pracy w procesie wykonywania form
gumowych może być:
a) zbyt niska temperatura wulkanizacji,
b) nieodpowiednio zamocowana prasa wulkanizacyjna,
c) nieodpowiedni rodzaj gumy wulkanizacyjnej,
d) przepełnienie ramki gumą.
8. Brak bolca uziemiającego w gnieździe zasilającym prasę wulkanizacyjną może być
przyczyną:
a) skaleczenia,
b) zatrucia,
c) porażenia prądem,
d) stłuczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9. Niekontrolowany rozprysk wosku może być spowodowany:
a) zbyt niskim ciśnieniem w woskarce,
b) niedokładnym przyłożeniem formy gumowej do zaworu woskarki,
c) nadmierną ilością wosku,
d) zbyt wysoką temperaturą wosku.
10. Przy rozcinaniu form gumowych, jako sprzętu ochrony osobistej, należy stosować:
a) rękawice termoodporne,
b) rękawice zbrojone,
c) ochronnego obuwia,
d) fartuchów termoodpornych.
11. W czasie pracy prasy wulkanizacyjnej powinna wisieć na niej tablica z napisem:
a) „wysokie ciśnienie”,
b) „urządzenie niebezpieczne”,
c) „maszyna w ruchu”,
d) „gorące”.
12. Zastosowanie w woskarce, w celu wytworzenia ciśnienia, gazu innego niż zalecany
przez producenta może być przyczyną:
a) porażenia prądem,
b) wybuchu,
c) skaleczenia,
d) chorób dróg oddechowych.
13. Nieodpowiednio zorganizowane stanowisko do studzenia form gipsowych może być
powodem:
a) wybuchu pożaru,
b) porażenia prądem,
c) chorób dróg oddechowych,
d) zatruć.
14. Korzystanie z nieodpowiednich kleszczy przy przenoszeniu gorących tulei stwarza
zagrożenie:
a) skaleczeń i stłuczeń,
b) oparzeń i wybuchu pożaru,
c) zatruć,
d) zapylenia pomieszczenia.
15. Zredaguj krótką instrukcję stanowiskową dotyczącą bhp przy pracy z wulkanizatorem.
16. Opisz, jaki sprzęt ochrony osobistej należy stosować podczas zalewania form stopem.
17. Opisz, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas procesu wykonywania form
gumowych.
18. Opisz, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas procesu wykonywania form
gipsowych.
19. Opisz, jakie mogą być przyczyny występowania zagrożeń podczas procesu
wykonywania modeli woskowych.
20. Opisz, jakie mogą być przyczyny występowania zagrożeń podczas procesu zalewania
form stopem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
„Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu odlewów”
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
5
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
16
17
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
18
19
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
7.
LITERATURA
1. Baranowicz W. : Wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz wzór instrukcji
bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów szkół, MEN, Warszawa 1997
2. Gerula L.: BHP w jubilerstwie. Wydawnictwo Rynku Wewnętrznego „Libra”, Warszawa
1988
3. Kowalewski S., Dąbrowski A., Dybrowski M. : Zagrożenia mechaniczne, Centralny
Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997
4. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie
ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
5. Materiały firmy Argenta
6. Materiały firmy Miryan
7. Materiały firmy W.Kociuba
Internet
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006:
−