background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
Danuta Szczepaniak 
 
 
 
 
 
 
 

Opracowanie elementów na spody obuwia  744[02].Z3.02  

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

1

 

Recenzenci: 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Danuta Szczepaniak 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].Z3.02

 

„Opracowanie elementów na spody obuwia”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Techniki wytwarzania i obróbki elementów spodowych obuwia 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2. 

Zasady opracowania zakładek, podnosków, obcasów i innych elementów  

spodu obuwia 

 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Zasady opracowania podpodeszew 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Zasady opracowania podeszew z materiałów płaskich 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

5.5.  Produkcja elementów spodowych z tworzyw sztucznych i gumy 

23 

5.5.1.  Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

3

 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne - wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

– 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem,  

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ćwiczenia – przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami nauczania, 

np. ćwiczeń praktycznych, projektów. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów,  do  pracy  w  grupie  liczącej  do  15  uczniów,  a  w  miarę  potrzeb  
z podziałem na zespoły 2–3-osobowe.  

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  udzielanie  odpowiedzi  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

4

 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować test  według własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen. Należy  pamiętać, żeby tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[02].Z3.01 

Dokonywanie rozkroju 

materiałów  

na elementy obuwia 

 

744[02].Z3.02 

Opracowanie elementów na 

spody obuwia 

744[02].Z3 

Technologia rozkroju materiałów 

oraz opracowania elementów na 

spody obuwia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

5

 

2.

 

WYMAGANIA

 

WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozpoznawać części i elementy konstrukcyjne obuwia, 

– 

stosować zasady oznaczania wielkości elementów obuwia, 

– 

rozpoznawać, charakteryzować i klasyfikować materiały obuwnicze, 

– 

rozpoznawać i charakteryzować wady materiałów obuwniczych, 

– 

oceniać jakość materiałów obuwniczych, 

– 

określać wpływ wad materiałowych na wskaźniki ekonomiczne i jakość obuwia, 

– 

dobierać materiały w zależności od typu i przeznaczenia obuwia, 

– 

klasyfikować i dobierać maszyny i urządzenia produkcyjne, 

– 

oceniać stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi produkcyjnych, 

– 

użytkować, regulować i konserwować maszyny i urządzenia produkcyjne, 

– 

określać zasady rozkroju materiałów na elementy obuwia, 

– 

określać parametry technologiczne wycinania elementów obuwia w zależności od rodzaju 
stosowanych materiałów, 

– 

wycinać ręcznie i maszynowo elementy obuwia z płaskich materiałów obuwniczych, 

– 

przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej, 

– 

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

6

 

3.

 

CELE

 

KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić zasady obróbki zakładek, podnosków i części spodów obuwia, 

– 

określić techniki prasowania elementów,  

– 

określić  techniki  obróbki  wiórowej  elementów  obuwia,  półproduktów  i wyrobów 
obuwniczych,  

– 

dobrać narzędzia i materiały pomocnicze do procesu obróbki, 

– 

dobrać narzędzia kontrolne oraz skontrolować jakość obróbki,  

– 

dobrać środki i metody wykończania elementów i półproduktów obuwia, 

– 

skorzystać  z  dokumentacji  technologicznej  dotyczącej  wytwarzania  elementów 
z materiałów płaskich, 

– 

dokonać  obróbki  zakładek,  podnosków  i  elementów  spodów  obuwia  z materiałów 
płaskich, 

– 

określić  technikę  formowania  przestrzennego  spodów  obuwia  oraz  dobrać  urządzenia 
produkcyjne, 

– 

zastosować  metody  oraz  parametry  przetwórstwa  gumy  i  tworzyw  sztucznych  na 
elementy obuwia, 

– 

dobrać  surowce  podstawowe  i  pomocnicze  do  procesu  formowania  elementów  z  gumy 
i z tworzyw sztucznych, 

– 

dobrać  urządzenia  produkcyjne  do  procesu  formowania  elementów  obuwia  metodą 
wtrysku, wulkanizacji, odlewania, 

– 

zastosować techniki obróbki elementów z gumy i tworzyw sztucznych, 

– 

zastosować środki i techniki wykończania elementów i półfabrykatów z gumy i tworzyw 
sztucznych, 

– 

określić  przyczyny  powstawania  błędów  produkcyjnych  w procesie  formowania 
elementów na spody obuwia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

7

 

4.

 

PRZYKŁADOWE

 

SCENARIUSZE

 

ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 

......................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

Technologia  rozkroju  materiałów  oraz  opracowania 
elementów na spody obuwia 744[02].Z3. 

Jednostka modułowa:  

 

 

Opracowanie elementów na spody obuwia 744[02].Z3.02 

Temat: 

Opracowanie  podeszew  skórzanych  do  obuwia  przeszywanego  z  otokiem 
sięgającym do obcasa. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności opracowywania podeszew. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować podeszwy do obuwia przeszywanego, 

– 

zaplanować  kolejność  czynności  wykonywanych  podczas  opracowywania  podeszew  do 
obuwia przeszywanego, 

– 

zorganizować stanowisko pracy do opracowania podeszew, 

– 

dobrać  maszyny,  urządzenia  i  narzędzia  potrzebne  do  wykonania  podeszew  do  obuwia 
przeszywanego, 

– 

dobrać  odzież  ochronną  i  przestrzegać  przepisów  BHP  podczas  wykonywania 
poszczególnych operacji , 

– 

skontrolować jakość wykonanych podeszew.

 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wycięte podeszwy, podsuwki i otoki, 

– 

wyrównywarka elementów spodowych, 

– 

ścierarka, 

– 

klejarka otoków, 

– 

nakładarka otoków, 

– 

rowkowarka, 

– 

instrukcje obsługi maszyn i urządzeń 

– 

klej kauczukowy, 

– 

pędzle, 

– 

wzór referencyjny podeszew do obuwia przeszywanego, 

– 

instrukcja technologiczna opracowania podeszew do obuwia przeszywanego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

8

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 
5.  Pobranie przez lidera elementów składowych potrzebnych do wykonania podeszew. 
6.  Realizacja tematu: 

– 

uczniowie planują kolejność wykonywanych operacji,  

– 

wykonują poszczególne operacje wg poznanego algorytmu, 

– 

uczniowie dokonują oceny wykonanych podeszew, 

– 

porządkują stanowisko pracy. 

7.  Po  wykonaniu  zadań  lider  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę,  omawiając  technikę 

wykonania ćwiczenia. 

8.  Nauczyciel 

sprawdza 

zgodność 

wykonanej 

pracy 

warunkami 

zawartymi 

w dokumentacji technologicznej. 

9.  Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 
10.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Praca domowa 
Wyszukaj  w  dostępnej  literaturze  metody  opracowania  podeszew  do  obuwia  kołkowanego. 
Sporządź  na  tę  okoliczność  krótką  notatkę.  Wskaż  różnice  w  opracowaniu  podeszew  do 
obuwia przeszywanego i kołkowanego.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

9

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

Technologia  rozkroju  materiałów  oraz  opracowania 
elementów na spody obuwia 744[02].Z3. 

Jednostka modułowa:  

 

 

Opracowanie elementów na spody obuwia 744[02].Z3.02 

Temat:  Opracowanie zakładek ze skóry wtórnej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  opracowania  zakładek  i  doboru  narzędzi  i  maszyn 

do wykonywania poszczególnych operacji. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować proces obróbki zakładek ze skóry wtórnej, 

– 

dobrać  parametry  ścieniania  zakładek  w  zależności  od  rodzaju  obuwia,  do  którego  są 
przeznaczone, 

– 

dobrać narzędzia i maszyny potrzebne do opracowania zakładek ze skóry wtórnej, 

– 

zorganizować stanowisko pracy do opracowania zakładek, 

– 

ocenić jakość opracowanych zakładek. 

 
Metody nauczania–uczennia się: 

– 

wykład, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

– 

indywidualna, 

– 

praca w grupach 2–3-osobowych. 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

wycięte zakładki, 

− 

plansze lub foliogramy z parametrami ścieniania zakładek, 

− 

rzutnik, 

− 

ścieniarka zakładek Yung, 

− 

wałki negatywowe, 

− 

ścierarka wałkowa, 

− 

pojemnik z wodą, parafina, 

− 

formowarka zakładek i formy, 

− 

instrukcje obsługi maszyn, 

− 

instrukcja technologiczna opracowania zakładek ze skóry wtórnej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  przeprowadza  krótki  wykład  na  temat  konstrukcji  zakładek  i  parametrów 

ścieniania w zależności od rodzaju obuwia, do którego są przeznaczone zakładki.  

2.  Nauczyciel dzieli klasę na zespoły 2–3 osobowe i przydziela zakładki do opracowania. 
3.  Uczniowie określają parametry ścieniania.. 
4.  Każdy zespół wykonuje operację ścieniania zakładek. 
5.  Uczniowie przeprowadzają ścieranie brzegów zakładek, parafinowanie i nawilżanie zakładek. 
6.  Uczniowie przeprowadzają formowanie właściwe zakładek.  
7.  Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i na bieżąco koryguje błędy.  
8.  Zespoły prezentują opracowane zakładki. 
9.  Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

10

 

Zakończenie zajęć 
Po wykonaniu ćwiczenia przez wszystkich uczniów nauczyciel podsumowuje zajęcia – prosi 
uczniów o podkreślenie najczęstszych błędów popełnianych podczas opracowania zakładek. 
 
Praca domowa 
Opisz metody opracowania zakładek termoplastycznych i chemoutwardzalnych.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

11

 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Techniki  wytwarzania  i  obróbki  elementów  spodowych 

obuwia 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj planszę informującą o sposobach obróbki elementów spodu obuwia.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  określić jakim procesom obróbczym poddaje się elementy spodu obuwia z podziałem na 

obróbkę wiórową i bezwiórową, 

3)  scharakteryzować proces formowania elementów spodu obuwia, 
4)  scharakteryzować proces nanoszenia kleju i suszenia powłoki klejowej, 
5)  wymienić elementy spodu obuwia poddawane poszczególnym procesom obróbczym, 
6)  przedstawić ćwiczenie w formie planszy poglądowej, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusze brystolu, 

− 

przybory do pisania, 

− 

papier kolorowy, 

− 

nożyczki, 

− 

kolorowe mazaki lub kredki, 

− 

klej, 

− 

literatura zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj proces ścieniania i dwojenia. Wskaż podobieństwa i różnice. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić uczniów na 
zespoły  2–3-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

12

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  dobrać kolegów do pracy w zespole, 
3)  wybrać lidera grupy, 
4)  scharakteryzować proces ścieniania,  
5)  wymienić elementy spodu obuwia poddawane obróbce przez ścienianie, 
6)  omówić ścienianie podeszew przy użyciu wałka negatywowego, 
7)  scharakteryzować proces dwojenia, 
8)  wymienić elementy spodu obuwia poddawane dwojeniu, 
9)  przedstawić charakterystykę operacji na forum klasy – lider grupy, 
10)  uczestniczyć w prezentacji innych grup, 
11)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru formatu A4, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz odpowiednie formy do formowania: podpodeszew, obcasów, zakładek. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  3–4-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  dobrać  formy,  które  wykorzystuje  się  do  formowania  wymienionych  elementów  spodu 

obuwia, 

3)  zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

formy do formowania podpodeszew, 

− 

formy do formowania obcasów, 

− 

formy do formowania zakładek, 

− 

literatura zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

13

 

5.2.  Zasady  opracowania  zakładek,  podnosków,  obcasów 

i innych elementów spodu obuwia 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunki  zakładek  i  podnosków  do  obuwia  dziecięcego.  Zaznacz  na  nich 

szerokość i grubość ścieniania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły 2-osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał 
nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  wykonać rysunki zakładek i podnosków do obuwia dziecięcego, 
3)  oznaczyć miejsca oraz szerokość ścieniania, 
4)  dokonać samooceny wykonanej pracy,  
5)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniami, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

elementy zakładek i podnosków, 

– 

przybory piśmienne, 

– 

kartki papieru formatu A4, 

– 

linijka, gumka, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź formowanie podnosków i zakładek z materiałów termoplastycznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  3–4-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  ścienić podnoski,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

14

 

3)  umieścić podnosek w przedniej części cholewki, 
4)  połączyć elementy przez prasowanie, 
5)  ścienić zakładki, 
6)  poddać zakładki wstępnemu formowaniu termicznemu, 
7)  umieścić zakładkę między wierzchem, a podszewką w tylnej części cholewki,  
8)  uformować zakładkę z częścią piętową cholewki, 
9)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  wycięte zakładki, 
–  wycięte podnoski, 
–  gotowe cholewki, 
–  ścieniarka do zakładek i podnosków, 
–  formowarka podnosków, 
–  formowarka zakładek termoplastycznych, 
–  instrukcje obsługi ścieniarki i formowarki, 
–  instrukcje technologiczne opracowania zakładek i podnosków, 
–  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Opracuj zakładki ze skóry wtórnej do obuwia typu czółenka. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  3–4-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  wybrać odpowiednie zakładki,  
3)  ścienić zakładki, 
4)  wykonać karbowanie zakładek, 
5)  przeprowadzić ścieranie zakładek, 
6)  wykonać parafinowanie dolnego brzegu zakładek i nawilżanie, 
7)  przeprowadzić formowanie właściwe i stabilizację zakładek 
8)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

krótki wykład, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

różnego typu zakładki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

15

 

– 

naczynie z wodą lub wilgotna tkanina do zwilżania, 

– 

ścierarka, 

– 

wałki negatywowe do ścieniania, 

– 

ścieniarka, 

– 

parafina, 

– 

formowarka i formy do formowania zakładek, 

– 

literatura z poradnika 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Przeprowadź próbę wklejenia zakładki chemoutwardzalnej do cholewki. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2–3-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  scharakteryzować otrzymaną zakładkę, 
3)  zanurzyć zakładkę w rozpuszczalniku, 
4)  opisać wygląd zakładki po wyjęciu z rozpuszczalnika, 
5)  wkleić zakładkę między wierzch, a podszewkę cholewki, 
6)  dokonać samooceny przeprowadzonych operacji, 
7)  zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniami, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

gotowe zakładki, 

– 

rozpuszczalniki organiczne (aceton, octan etylu), 

– 

gotowe cholewki, 

– 

dygestorium, 

– 

instrukcja technologiczna opracowania zakładek chemoutwardzalnych, 

– 

zeszyt do ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj obcasy składkowe o wysokości 50 mm. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2–3-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

16

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  wybrać odpowiednią ilość składek, 
3)  wyrównać grubość składek, 
4)  nanieść klej na składki, 
5)  skleić składki, 
6)  wykonać sztyftowanie składek, 
7)  wykonać przedformowanie składek, 
8)  przybić wierzchniki, 
9)  uformować obcasy, 
10)  wykonać ścieranie i wygładzanie przedniej części uformowanych obcasów, 
11)  dokonać samooceny wykonanych obcasów, 
12)  zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniami, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

składki do opracowania obcasa, 

– 

wierzchniki, 

– 

klej polichloroprenowy, pędzel, 

– 

prasowarka obcasów, 

– 

formy do obcasów, 

– 

frezarka obcasów, 

– 

ścierarka obcasów, 

– 

instrukcje obsługi maszyn, 

– 

instrukcje technologiczne opracowania obcasów ze składek, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

17

 

5.3.  Zasady opracowania podpodeszew 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Obejrzyj  film  dydaktyczny  ilustrujący opracowanie  podpodeszew  do obuwia pasowego. 

Nazwij operacje tam występujące. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  obejrzeć film dydaktyczny,  
3)  dokonać analizy filmu, 
4)  zanotować  informacje  prezentowane  w  filmie  (materiały  stosowane  do  produkcji, 

operacje, maszyny), 

5)  obejrzeć film ponownie, 
6)  zweryfikować i ewentualnie uzupełnić zapisany tekst, 
7)  zaprezentować ćwiczenie na forum grupy, 
8)  uczestniczyć w dyskusji na temat poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniami, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film dydaktyczny ilustrujący proces produkcji podpodeszew do obuwia pasowego, 

– 

odtwarzacz, 

– 

prospekty  maszyn  i  urządzeń  wykorzystywanych  do  produkcji  podpodeszew  do  obuwia 
pasowego, 

– 

dokumentacja  techniczno–technologiczna  opracowania  podpodeszew  do  obuwia 
pasowego, 

– 

papier formatu A4, 

– 

przybory do pisania,  

– 

literatura zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  podpodeszwę  klasyczną  ze  skóry  naturalnej  do  obuwia  klejonego 

z podwyższonym obcasem 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły 2-osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał 
nauczania”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

18

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zaplanować czynności dotyczące opracowania podpodeszew,  
3)  wykonać  czynności  przygotowujące  poszczególne  części  składowe  do  wykonania 

podpodeszwy: 

– 

wyrównać grubość podpodeszew, 

– 

zetrzeć lico, 

– 

ścienić naklejki, 

4)  przytwierdzić usztywniacze do naklejki, 
5)  nanieść klej na podpodeszwę i naklejkę, 
6)  połączyć naklejkę z podpodeszwą, 
7)  wykonać formowanie podpodeszwy, 
8)  wykonać operację fasonowania brzegów podpodeszwy, 
9)  wykonać nacięcie w przedstopiu, 
10)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniami, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

opisy technologiczne produkcji podpodeszew, 

– 

wycięte podpodeszwy i naklejki, 

– 

usztywniacze stalowe, 

– 

ścierarka wałkowa, 

– 

dwojarka, 

– 

ścieniarka i wałki negatywowe, 

– 

klej polichloroprenowy, 

– 

pędzel, 

– 

przybijarka usztywniaczy, 

– 

nadcinarka przedstopia, 

– 

formowarka i formy,  

– 

okrawarka brzegów podpodeszew, instrukcje obsługi maszyn, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj obróbki i montażu podpodeszew do obuwia letniego paskowego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2–3-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

19

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  dobrać części składowe potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  ścienić wzmocnienie podpodeszwy, 
4)  przymocować metalowy usztywniacz do wzmocnienia podpodeszwy, 
5)  nanieść klej na wzmocnienie podpodeszwy i podpodeszwę właściwą oraz jaszczurkę, 
6)  wysuszyć błonę klejową, a następnie zaktywizować, 
7)  połączyć wzmocnienie podpodeszwy z podpodeszwą i jaszczurką, 
8)  wykonać wstępne prasowanie, 
9)  wykonać formowanie podpodeszwy, 
10)  dokonać fasonowania (koszenia) podpodeszwy, 
11)  zetrzeć przetłoki, 
12)  dokonać kontroli jakości, 
13)  zaprezentować wykonane podpodeszwy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

krótki wykład, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja technologiczna produkcji podpodeszew do obuwia letniego paskowego, 

– 

podpodeszwy, 

– 

wzmocnienia podpodeszwy, 

– 

wypełnienia obuwia paskowego (jaszczurki), 

– 

metalowe usztywniacze, 

– 

ścieniarka negatywowa, 

– 

nitowarka lub młotek, 

– 

nakładarka kleju lub pędzel, 

– 

suszarnio–aktywizator, 

– 

okrawarka brzegów, 

– 

ścierarka brzegów, 

– 

formowarka podpodeszew i formy, 

– 

instrukcje obsługi maszyn, 

– 

klej chloroprenowy, 

− 

literatura zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

20

 

5.4.  Zasady opracowania podeszew z materiałów płaskich 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozróżnij  rodzaje  podeszew  wytworzonych  z  materiałów  płaskich  w  zależności  od  ich 

przeznaczenia na określone asortymenty obuwia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły 2-osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał 
nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  rozróżnić otrzymane podeszwy i określić ich przeznaczenie, 
3)  wskazać do jakiego rodzaju obuwia mogą być zastosowane, 
4)  zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

foliogramy lub przezrocza przedstawiające rodzaje podeszew, 

– 

rzutnik, 

– 

różnego rodzaju podeszwy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj obróbki podeszew do obuwia przeszywano-dublowanego z otokiem sięgającym 

do śródstopia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2–3-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  skompletować elementy potrzebne do wykonania podeszwy, 
3)  wyrównać grubość podsuwki, 
4)  zetrzeć lico podsuwki, 
5)  nakleić otok na podsuwkę, 
6)  naciąć rysę w podsuwce, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

21

 

7)  skleić podsuwkę z podeszwą, 
8)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

podeszwy ze skóry naturalnej, 

– 

podsuwki, 

– 

otoki, 

– 

wyrównywarka, 

– 

ścierarka, 

– 

rowkowarka,  

– 

klejarka otoków, 

– 

instrukcje obsługi ww. maszyn, 

– 

instrukcja technologiczna opracowania podeszew do obuwia przeszywano-dublowanego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj obróbki podeszwy gumowej do obuwia klejonego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2–3-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  dokonać obróbki podeszwy do obuwia klejonego, 
3)  zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

krótki wykład, 

− 

ćwiczenie przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wycięte podeszwy, 

– 

instrukcje technologiczne obróbki podeszew, 

– 

ścierarka podeszew, 

– 

frezarka podeszew, 

– 

instrukcje obsługi maszyn, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj proces obróbki podeszew w stosie. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

22

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał nauczania”. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  obejrzeć film dydaktyczny,  
3)  dokonać analizy filmu, 
4)  zanotować  informacje  prezentowane  w  filmie  (materiały  stosowane  do  produkcji, 

operacje, maszyny), 

5)  obejrzeć film ponownie, 
6)  zweryfikować i ewentualnie uzupełnić zapisany tekst, 
7)  zaprezentować ćwiczenie na forum grupy, 
8)  uczestniczyć w dyskusji na temat poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film dydaktyczny ilustrujący proces produkcji podeszew na zestawie maszyn RALPHS, 

– 

odtwarzacz, 

– 

prospekty maszyn i urządzeń wykorzystywanych do produkcji podeszew, 

– 

papier formatu A4, 

– 

przybory do pisania,  

– 

literatura zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

23

 

5.5.  Produkcja  elementów  spodowych  z  tworzyw  sztucznych 

i gumy 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  produkcję  podeszew  z  PCW  i  gumy  metodą  wtrysku.  Wskaż 

podobieństwa i różnice. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  3–4-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  omówić proces produkcji podeszew z PCW, 
3)  omówić produkcję podeszew gumowych, 
4)  wskazać podobieństwa i różnice (parametry wtrysku, temperatury form), 
5)  zaprezentować  ćwiczenie na forum grupy, 
6)  wziąć  udział  w  dyskusji  o  podobieństwach  i  różnicach  w  produkcji  podeszew  z  PCW 

i z gumy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kartki papieru,  

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura dotycząca technologii produkcji podeszew z PCW i gumy.  

 
Ćwiczenie 2 

Rozróżnij  podeszwy  otrzymane  metodą  wtrysku  i  określ  z  jakich  materiałów  zostały 

wykonane. Określ rodzaj podeszew (monolitowe, miskowe, profilowane, itp.). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Podzielić  grupę  na 
zespoły  2–3-osobowe.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
„Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  rozsortować podeszwy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

24

 

3)  podzielić podeszwy ze względu na budowę, 
4)  przedstawić ćwiczenie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodnie z wykazem w rozdziale 7, 

– 

różne rodzaje podeszew. 

 
Ćwiczenie 3 

Obejrzyj film dydaktyczny przedstawiający proces produkcji podeszew poliuretanowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał nauczania”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
2)  obejrzeć film dydaktyczny,  
3)  dokonać analizy filmu, 
4)  zanotować  informacje  prezentowane  w  filmie  (materiały  stosowane  do  produkcji, 

operacje, maszyny), 

5)  obejrzeć film ponownie, 
6)  zweryfikować i ewentualnie uzupełnić zapisany tekst, 
7)  zaprezentować ćwiczenie na forum klasy, 
8)  uczestniczyć w dyskusji na temat poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film dydaktyczny ilustrujący proces produkcji podeszew poliuretanowych, 

– 

odtwarzacz, 

– 

prospekty maszyn i urządzeń wykorzystywanych do produkcji podeszew, 

– 

papier formatu A4, 

– 

przybory do pisania,  

− 

literatura zgodnie z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

25

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Opracowanie  elementów  na 
spody obuwia”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

 

są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. b, 10. a, 11. d
12. 
c, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować operację dwojenia. 

Określić rodzaje elementów spodowych 
poddawanych dwojeniu. 

 

Rozpoznać rodzaj obróbki elementów 
spodowych na podstawie schematu. 

Określić przeznaczenie ścierarki. 

Rozpoznać formy do formowania 
podpodeszew.  

Określić cel formowania podeszew. 

Rozpoznać konstrukcję podpodeszew do 
obuwia pasowego. 

Określić elementy składowe formy do 
formowania zakładek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

26

 

Określić elementy spodu obuwia 
podlegające wykończeniu przez 
lamowanie i obciąganie 

 

10 

Określić cel dwojenia elementów spodu 
obuwia 

11 

Określić temperaturę formowania 
podeszew. 

12 

Określić parametry formowania 
podeszew gumowych metodą wtrysku.  

13 

Rozpoznać rodzaj podeszwy do obuwia. 

 

14 

Określić zastosowanie metody wtrysku 
pośredniego. 

15 

Określić przeznaczenie linii 
technologicznej Hollingera. 

PP 

16 

Określić konstrukcję frezu. 

PP 

17 

Określić konstrukcję podpodeszew do 
obuwia pasowego. 

PP 

18 

Określić parametry prasowania obcasów. 

PP 

19 

Scharakteryzować budowę matryc do 
wulkanizowania spodów. 

PP 

20 

Zastosować operację rowkowania. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

27

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
6.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz i sprawdź testy, a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego. 
10.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11.  Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.  
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.   
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz  kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.  

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.  

8.  Test  składa  się  z  14  zadań  z  poziomu  podstawowego  oraz  6  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego  i  te  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań o numerach od 15 do 20).  

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy  będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

28

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Dwojenie polega na 

a)  dzieleniu elementu w płaszczyźnie równoległej do jego powierzchni. 
b)  oddzielaniu warstwy materiału tylko na pewnej szerokości. 
c)  przygotowaniu powierzchni do klejenia. 
d)  wykończeniu brzegów podpodeszew. 

 

2.  Operacji wyrównywania grubości poddaje się: 

a)  podnoski i zakładki z tworzyw termoplastycznych i chemoutwardzalnych. 
b)  podeszwy, podpodeszwy, składki obcasa, zakładki ze skóry naturalnej. 
c)  podeszwy ze skóry wtórnej i sztucznej. 
d)  podeszwy gumowe. 
 

3.  Rysunek poniżej przedstawia schemat 

a)  dwojenia. 
b)  ścieniania. 
c)  frezowania. 
d)  ścierania. 

 

4.  Ścieniarka z wałkiem negatywowym służy do ścieniania 

a)  podpodeszew. 
b)  podsuwek. 
c)  podeszew, wzmocnień podpodeszew, zakładek. 
d)  międzypodeszew. 
 

5.  Na rysunku zamieszczono formy do formowania 

a)  zakładek. 
b)  obcasów. 
c)  podnosków. 
d)  podpodeszew. 
 
 

6.  Formowanie podpodeszew ma na celu 

a)  nadanie elementom obuwia żądanego kształtu. 
b)  zmniejszenie grubości. 
c)  zmechacenie powierzchni. 
d)  wyrównanie grubości. 

 

7.  Nadcinanie wargi przeprowadza się przy produkcji podpodeszew 

a)  do obuwia klejonego. 
b)  do obuwia pasowego. 
c)  klasycznych. 
d)  typu Plastak. 

 

8.  Formy do formowania zakładek składają się z 

a)  jednej części. 
b)  dwóch części. 
c)  trzech  części. 
d)  czterech części. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

29

 

9.  Poprzez lamowanie i obciąganie wykończa się  

a)  podeszwy. 
b)  podpodeszwy obuwia paskowego i obcasy. 
c)  podpodeszwy klasyczne. 
d)  podsuwki. 

 

10.  Dwojenie elementów spodu obuwia ma na celu 

a)  uzyskanie żądanej grubości i wyrównanie grubości. 
b)  zmechacenie powierzchni. 
c)  uzyskanie określonego kształtu. 
d)  nadanie wymaganego kształtu. 

 

11.  Przy produkcji podeszew z PCW należy pamiętać, aby temperatura form wynosiła około 

a)  120

o

C. 

b)  180

o

C. 

c)  100

o

C. 

d)  30

o

C. 

 

12.  Formowanie podeszew gumowych metodą wtrysku wymaga zastosowania następujących 

parametrów 
a)  temp. mieszanki180–190

o

C, temp. form 140–160

o

C, ciśnienie wtrysku 12 MPa. 

b)  temp. mieszanki120–150

o

C, temp. form 160–2000

o

C, ciśnienie wtrysku 30 MPa. 

c)  temp. mieszanki70–120

o

C, temp. form 160–200

o

C, ciśnienie wtrysku 50 MPa. 

d)  temp. mieszanki70–120

o

C, temp. form 25–30

o

C, ciśnienie wtrysku 50 MPa. 

 

13.  Zamieszczony poniżej rysunek przedstawia podeszwy  

a)  z tuniskóru. 
b)  miskową. 

 

 

 

 

c)  skórzaną. 
d)  do obuwia przeszywanego. 

 
14.  Formowanie podeszew metodą wtrysku pośredniego stosuje się do  

a)  wulkanizacji podeszew. 
b)  łączenia podeszew z zaćwiekowaną cholewką. 
c)  otrzymywania pojedynczych elementów. 
d)  wykończania podeszew. 

 
15.  Linia technologiczna Hollinger służy do automatycznej produkcji  

a)  podeszew. 
b)  podpodeszew. 
c)  podnosków. 
d)  zakładek. 
 

16.  Na rysunku przedstawiającym frez numerem 1 oznaczono  

a)  duże pióro. 
b)  małe pióro. 
c)  rowki do wykonania dekoracji. 
d)  profil powierzchni skrawania. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

30

 

17.  Zamieszczony rysunek ilustruje  

a)  podpodeszwę do obuwia pasowego. 
b)  podpodeszwę obuwia gdynkowego  

 

c)  podeszwę rowkowaną. 
d)  podeszwę miskową. 
 

18.  Siła nacisku podczas prasowania obcasów powinna wynosić 

a)  1,5 kN. 
b)  20 kN. 
c)  300 kN. 
d)  0,15 kN. 
 

19.  Na rysunku przedstawiającym  matrycę  numerem 3 

oznaczono 

a)  pokrywę. 
b)  gniazda. 
c)  korpus. 
d)  obrzeże matrycy. 

 

20.  W podeszwie skórzanej do obuwia przeszywanego wykonuje się 

a)  wargę. 
b)  otok. 
c)  rysę. 
d)  ścienianie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

31

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................... 
 

Opracowanie elementów na spody obuwia   
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

32

 

TEST 2 
 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
Opracowanie elementów na spody obuwia  

 
Treść zadania 

Dokonaj obróbki podeszwy z tuniskóru z otokiem do obuwia klejonego. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia,  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych, 

w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności 
w zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych. 
Uczniowi  należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów 
wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru odpowiednich  maszyn  lub 
urządzeń  produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  i  regulacji    maszyn  oraz 
wykazania  się  umiejętnością  opracowania  podeszew.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków 
umożliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami  bhp  i technologicznymi 
oraz w określonym czasie. 
Uczeń powinien mieć udostępnione:  

– 

stanowisko  pracy  z  maszynami  i  urządzeniami  produkcyjnymi  do  frezowania,  ścierania, 
odpylania, naklejania otoku, barwienia brzegów, 

– 

elementy spodu obuwia, 

– 

instrukcję obsługi maszyn i instrukcję technologiczną. 

Nauczyciel powinien:  

– 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

– 

zabezpieczyć elementy składowe podeszwy,  

– 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nakazać bezwzględne 
ich przestrzeganie, 

– 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

– 

przydzielić uczniom części składowe podeszwy,  

– 

określić czas na wykonanie zadania, 

– 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

– 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

– 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

– 

obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do obróbki elementy, 

– 

wskazać  maszyny  i  urządzenia,  na  których  można  dokonać  operacji  frezowania, 
ścierania, odpylania, naklejania otoku i barwienia brzegów, 

– 

przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem:    bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  
uporządkowania  i  łatwego  dostępu  do  obrabianych  elementów,  wyposażenia  
w potrzebne urządzenia pomocnicze, 

– 

przeprowadzić frezowanie podeszew,  

– 

wykonać operację ścierania podeszwy pod otok i odpylić, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

33

 

– 

nanieść klej na otok i podeszwę, 

– 

nakleić otok na podeszwę, 

– 

zetrzeć  brzeg podeszwy i otoku, 

– 

dokonać operacji farbowania brzegów podeszwy, 

– 

obejrzeć  i  scharakteryzować  podeszwy  po  wykonaniu  zadania  –  dokonać  oceny 
wykonanej obróbki. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Sposób oględzin i charakterystyka półfabrykatu 

 

3.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

10 

 

4.    Dobranie maszyny lub urządzenia do wykonania zadania 

10 

 

5.    Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie  potrzebnych    urządzeń  i  narzędzi 

pomocniczych 

 
 

10 

 

6.    Wykonywanie zadania: 

− 

frezowanie  brzegów  podeszwy  –  sposób  i dokładność 

przeprowadzenia, 

− 

ścieranie podeszwy pod otok i odpylanie – sposób  
i dokładność przeprowadzenia,  

− 

nakładanie kleju na otok i podeszwę – sposób  
i dokładność wykonania, 

− 

naklejanie otoku – sposób i dokładność 
 przeprowadzenia, 

− 

ścieranie brzegu podeszwy i otoku – sposób  
i dokładność przeprowadzenia, 

− 

farbowanie  brzegów  podeszew  –  sposób  i dokładność 

przeprowadzenia, 

− 

wyłączenie urządzeń 

 
 

50 

 

7.    Wykonanie oględzin i ocena wykonania pracy 

 

8.    Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

49÷60 

dostateczny 

61÷73 

dobry 

74÷78 

bardzo dobry 

89÷100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

34

 

7.

 

LITERATURA 

 
1.  Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. I. WSiP, 

Warszawa 1983 

2.  Charasz  A.,  Łuczyńska  J.,  Matuszewski  S.,  Suwart  R.,  Olszewski  A.:  Oprzyrządowanie 

do produkcji obuwia. Politechnika Radomska, Radom 1985 

3.  Christ J.W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1986 
4.  Grabkowski M.: Obuwnictwo. WSiP, Warszawa 1992 
5.  Grabkowski  M.(red.):  Zarys  teorii  procesów  wytwarzania  obuwia.  Politechnika 

Radomska, Radom 2004 

6.  Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia.  T.1.  Politechnika  Radomska,  Radom 

2000 

7.  Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  techników  przemysłu  skórzanego.  WSiP,  Warszawa 

1992 

8.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
9.  Pytlik K. (red.): Projektowanie i konstrukcja spodów obuwia. WNT, Warszawa 1983 
 
 
Czasopisma fachowe 

− 

Przegląd Skórzany (wydania archiwalne), 

− 

Przegląd Włókienniczy (wydania archiwalne i bieżące), 

− 

Świat Butów (wydania archiwalne i bieżące). 

 
 
Literatura metodyczna
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32.CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITE, Radom, 2000