Smoleń Sebastian
Konspekt lekcji z koszykówki.
1. Data lekcji: 04.10.2004 klasa V Chłopcy
2. Temat lekcji: Piłka koszykowa w formie zabawowej.
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: szybkości, skoczności, koordynacji ruchowej.
- Umiejętności: kozłowanie, rzuty do kosza.
- Wiadomości: ogólne wiadomości z zakresu piłki koszykowej.
- Działania wychowawcze: dyscyplina na lekcjach wychowania fizycznego.
- Zdrowia: kształtowanie właściwej postawy.
4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna.
5. Przybory / przyrządy: piłki do koszykówki, pachołki, szarfy.
6. Czas lekcji: 45 minut
7. Liczba ćwiczących: 18
8. Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo klasyczna, naśladowco klasyczna.
9. Formy prowadzenia zajęć: frontalna, indywidualna, w parach.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach. |
3-5 minut. |
Ustawienie w dwuszeregu. |
2. Zabawa ożywiająca |
„Ryby w sieci”- Wyznaczamy osobę „rybaka”, która łapie uczestników zabawy swobodnie biegających. Osoba złapana dołącza do łapiącej i razem trzymając się za ręce próbują złapać kolejne osoby. Zabawa kończy się w momencie złapania ostatniej osoby. |
5-8 min |
Ograniczamy pole zabawy. |
3. Ćwiczenia kształtujące. |
|
8-10 min
|
Bieg po obwodzie Sali.
Twarzą do środka Sali i na zewnątrz. Ustawienie w rozsypce na połowie sali, w siadzie prostym.
Podpór przodem
|
4. Zabawa bieżna. |
Wszyscy ustawiają się z piłkami na pierwszej linii boiska do koszykówki. Na sygnał wszyscy biegną do pierwszej linii boiska do siatkówki, tam zostawiają piłki i wracają na pierwszą linie, po dotknięciu tamtej linii wracają po piłki które zanoszą na środek boiska i stamtąd wracają na początek. Wygrywa osoba która zrobi wszystkie elementy najszybciej i najdokładniej. |
2-3 minuty |
|
5. Zabawa zręcznościowa. |
Wyrzucamy piłkę w górę. Po jaj pierwszym odbiciu od podłoża, staramy się jak najwięcej razy przejść pod nią. |
2-3 minuty |
Ustawienie w rozsypce, tak aby każdy miał dużo miejsca. |
6. Gra zręcznościowa. |
Każdy kozłuje piłkę i każdy stara się ją wytrącić drugiej osobie. Wygrywa ten który zostaje na końcu. |
2-3 minuty |
Ograniczamy pole gry. |
7. Gra zręcznościowa. |
Toczymy piłkę po podłożu , pomiędzy pachołkami (slalomem). Wygrywa drużyna która szybciej wykona ćwiczenie. |
3-4 minuty |
Ustawienie w dwóch rzędach. |
8. Gra zręcznościowa. |
Kozłujemy piłkę pomiędzy pachołkami, przeciągamy przez siebie szarfę która jest ustawiona na wysokości ostatniego pachołka. Dobiegamy do kosza i po celnym rzucie podajemy piłkę do partnera stojącego na początku rzędu. |
4-5 minut |
Ustawienie w dwóch rzędach. Szarfa ma być przeciągana przez głowe. |
9. Gra rzutna. |
Ustawiamy obydwie drużyny w dwóch rzędach przed jedna linią. Trzy metry przed nimi stawiamy na jednej linii w równych odstępach, pachołki. Zadaniem ich jest przewrócenie bądź przepchnięcie pachołków. Na jedna drożynę przeznaczona jest jedna piłka. Osoba rzucająca ma podać piłkę kolejnemu graczowi. |
3-4 minuty |
|
10. Gra rzutna. |
Na ograniczonym polu ustawiamy całą drożynę, a do o koła niego drugą. Gra polega na tym że osoby stojące na zewnątrz wyznaczonego pola mają „zbić” jak największą liczbę graczy drużyny przeciwnej w ciągu jednej minuty. |
3-4 minuty |
Należy zwrócić uwagę by rzuty były wykonywane nisko. |
11. Gra szkolna. |
Dzielimy wszystkich na dwa zespoły, jednej drużynie rozdajemy szarfy. Gra toczy się do momentu aż jedna z drużyn zdobędzie określoną liczbę punktów. |
5 minut |
|
12. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne. |
Marsz dookoła sali wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej. |
1-2 minuty |
Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne. |
13. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, poinformowanie o podstawowych zasadach w koszykówkę. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1