Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej
(obejmujący obszar aktywności społeczno-przyrodniczej, polonistycznej, muzyczno-ruchowej, plastyczno-technicznej)
Temat dnia: Wiosna w ogrodzie
Cel ogólny:
Sprawdzenie stopnia umiejętności wypowiadania się w formie pisemnej na podany temat.
Rozpoznawanie roślin kwitnących wiosną.
Cele, przewidywane osiągnięcia uczniów:
Uczeń:
Rozpoznaje i wyróżnia części wypowiedzi pisemnej
Porządkuje zdania opisu
Rozwija zdanie
nazywa kwiaty i kolory wiosennych kwiatów
układa i zapisuje opis bratka
Metody pracy: podająco - poszukująca, rozmowa, praktyczne działanie, aktywizująca
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne: autorskie karty pracy, karta samooceny - ilustracja rabaty z kwiatami, prace uczniów- bratek (wyklejanka), nagranie fragmentu utworu, projektor multimedialny, przygotowana prezentacja
Przebieg zajęć
Dokańczanie przez uczniów zdań zapisanych przez nauczyciela:
W marcu, jak …………
Kwiecień plecień ……….
Przytaczanie przez uczniów innych przysłów i zagadek związanych z wiosną. Odgadnięcie tematu zajęć.
Nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobem samooceny podczas zajęć. Za każdą prawidłową odpowiedź uczniowie „otrzymują” punkt - kolorują kwiat w karcie samooceny.
Wasi rówieśnicy wybrali się wiosną do ogrodu. Po powrocie napisali kilka zdań na ten temat. Ponumerujcie zdania w ten sposób, by tworzyły opis ogrodu wiosną.
Na rabatach kwitły wiosenne kwiaty: tulipany, żonkile i różnokolorowe bratki.
Pewnego, słonecznego, wiosennego dnia nasza klasa wybrała się do pobliskich ogródków działkowych.
Byliśmy zachwyceni cudownym widokiem ogrodu w wiosennej szacie.
Kolory bratków były najrozmaitsze: czerwone, fioletowe, żółte, żółtoczerwone, fioletowożółte, białofioletowe.
(Zadanie 1)
Pokolorujcie zdanie wstępu na żółto, a zakończenie na czerwono. (Zadanie 2)
Wspólne sprawdzenie zadania.
Uczniowie samodzielnie rozwijają zdanie proste podanym słownictwem.
Bratek zakwitł. ( pięknie, wielobarwny, na rabatce, wiosenny)
Wspólne sprawdzenie zadania, ocena.
(Karta pracy, zadanie 3)
Ilustracja ruchowa do muzyki. „Kwitnący kwiat”
Gromadzenie słownictwa związanego z kolorami wiosny z wykorzystaniem projektora multimedialnego.
Odczytanie przez uczniów planu opisu bratka oraz podanego słownictwa.
Rzecz opisu - bratek
Wielkość - mały, średni, niewielki
Łodyżka - krótka, cienka
Listki - drobne
Płatki kwiatu - jedwabiste, miękkie, delikatne
Kolor płatków - żółty, czerwony, żółtoczerwony, fioletowy, fioletowożółty
Wrażenia - podoba mi się, piękny kwiat, jestem zachwycony, lubię, lubię patrzeć, podziwiam, chętnie przyglądam się
Samodzielne opisywanie bratka na podstawie wykonanej wcześniej przez uczniów pracy plastycznej lub zdjęcia. (Karta pracy, zadanie 4)
Wykańczanie wiosennej rabatki zgodnie z instrukcją nauczyciela.
10. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
mgr Izabella Jańczak
nauczycielka kształcenia zintegrowanego
Karta pracy
Imię i nazwisko ……………………………………………….
Zadanie 1
Na rabatach kwitły wiosenne kwiaty: tulipany, żonkile i różnokolorowe bratki.
Pewnego, słonecznego, wiosennego dnia nasza klasa wybrała się do pobliskich ogródków działkowych.
Byliśmy zachwyceni cudownym widokiem ogrodu w wiosennej szacie.
Kolory bratków były najrozmaitsze: czerwone, fioletowe, żółte, żółtoczerwone, fioletowożółte, białofioletowe.
Zadanie 2
Pokolorujcie zdanie wstępu na żółto, a zdanie zakończenia na czerwono.
Zadanie 3
Rozwiń zdanie podanymi wyrazami.
Bratek zakwitł.
Słownictwo: pięknie, wielobarwny, na rabatce, wiosenny
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………
Zadanie 4
Opisz bratka na podstawie swojej pracy plastycznej i podanego planu. Skorzystaj z podanego słownictwa.
Plan opisu
Rzecz opisu - bratek
Wielkość - mały, średni, niewielki
Łodyżka - krótka, cienka
Listki - drobne
Płatki kwiatu - jedwabiste, miękkie, delikatne
Kolor płatków - żółty, czerwony, żółtoczerwony, fioletowy, fioletowożółty
Wrażenia - podoba mi się, piękny kwiat, jestem zachwycony, lubię, lubię patrzeć, podziwiam, chętnie przyglądam się
Karta oceny
Imię i nazwisko …………………………………..
1 2 3 4 |
Opracowanie: Izabella Jańczak