Opracowała:
mgr Grażyna Młynarska
nauczyciel nauczania zintegrowanego
SP NR 15 w Gdańsku
Scenariusz zajęć ortograficznych dla nauczania zintegrowanego - klasa II
Temat: Podróż z Ortofrajdkiem po Polsce.
Czas: 3 części po 30 minut (90 min)
Treści kształcenia oraz działania uczniów. |
Cele operacyjne. Uczeń: |
Przewidywane osiągnięcia. Uczeń: |
min |
Część I 1. Wprowadzenie - piosenka ,,Pędzi pospieszny pociąg''. 2. Ćwiczenia w czytaniu - rozwiązywanie zagadek i zabawy ortograficzne przygotowane przez Ortofrajdka na szlaku jego przygód: - Łaszka - Kraina Ortofrajdy - Krynica Morska - Frombork - Szafarnia ---------------------------- Część II - Świerk koło Warszawy - Bóbrka - Żarnowiec - Wieliczka
---------------------------- Część III - Radzyń Chełmiński - Długie Kierze na Kaszubach - Będomino - Hel
3. Podsumowanie zajęć - ewaluacja. |
- śpiewa piosenkę
- współdziała w zespole i pracuje samodzielnie - rozwiązuje rebus - uzupełnia wyrazy brakującymi literami i układa wg kolejności alfabetycznej
- uzupełnia wyrazy kolorowymi kwadratami i odczytuje treść opowiadania - bierze udział w zabawie ruchowej
---------------------------------------------
- odczytuje zdanie wg podanego kodu - uzupełnia luki w wyrazach i rozwiązuje zadanie związane z upływem czasu - wybiera wyrazy z ,,ż'' i przyporządkowuje do odpowiedniej liczby liter, głosek i sylab
- lepi z masy solnej ----------------------------------------------
- uzupełnia wyrazy brakującymi literami, dobiera działanie i pytanie do treści zadania
- rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku i objaśnia ich pisownię - uczeń wykonuje ćwiczenia ruchowe według ustalonej zasady - porządkuje wyrazy ,,na kolorowych półkach'' - wypowiada się na temat zajęć i dokonuje oceny. |
- zna słowa piosenki
- umie zachować się w sytuacji trudnej
- umie współpracować - poprawnie stosuje kolorowy kod ortograficzny - potrafi ułożyć wyrazy wg kolejności alfabetycznej - wie co to jest wstęp, rozwinięcie i zakończenie opowiadania
- umie bawić się z rówieśnikami
-------------------------------------------------
- zna znaki rzymskie
- zna się na zegarze
- zna pisownię wybranych wyrazów z ,,ż'' - potrafi przyporządkować wyraz do określonej liczby liter, głosek i sylab - potrafi estetycznie wykonać pracę -------------------------------------------------
- zna pisownię wybranych wyrazów z ,,ó'' niewymiennym - rozumie relacje między treścią zadania a jego rozwiązaniem - potrafi mnożyć w zakresie 30 - zna pisownię wybranych wyrazów
- zna zasadę pisowni wyrazów z ,,h''
- umie dokonać autokorekty
- potrafi ocenić innych
|
2
3 10
10
5
5
5
5
15
5
10
5
5
5 |
Metody pracy:
podające - objaśnienia, praca z tekstem
oglądowe - praca z mapą, wykorzystanie obrazków
oparte na dydaktycznym działaniu - ćwiczenia ortograficzne z wykorzystaniem kolorowych lizaków i wyrazów z lukami,
aktywizujące - zabawa, rozwiązywanie problemów, ewaluacyjna.
Forma organizacyjna: indywidualna i zespołowa.
Środki dydaktyczne: mapa, obrazki, ilustracje, kolorowe lizaki i plansze, kartoniki z wyrazami, plansze kontrolne, rebus, zamek, masa solna, 6 kolorów kredek(różowa, czerwona, zielona, granatowa, brązowa, czarna), karty z zadaniami.
PRZEBIEG ZAJĘĆ - CZĘŚĆ I
Powitanie - dzieci śpiewają piosenkę ,,Pędzi pospieszny pociąg''. Nauczyciel wczuwa się w rolę Ortofrajdka. Uczniowie w podróż, jako bagaż zabierają kolorowe lizaki.
Zapoznanie dzieci z planem wycieczki- szukanie chorągwi Ortofrajdy.
Wprowadzenie do tematu - wszyscy uczniowie rozwiązują rebus powieszony na tablicy i odczytują hasło ,,Kraina Ortofrajdy''.
Dzieci odszukują na mapie wieś Łaszka koło Sztutowa, zawieszają zdobytą chorągiew i jadą dalej. Zatrzymują się na stacji Krynica Morska . Ortofrajdek otwiera kopertę z zadaniem i czyta treść: ,,Uzupełnijcie wyrazy brakującymi literami i ułóżcie w kolejności alfabetycznej. Odczytajcie hasło, a dowiecie się dokąd wyruszycie w dalszą podróż.'' Ortofrajdek pokazuje kolejno duże wyrazy, dzieci podnoszą kolorowe lizaki ortograficzne i wyjaśniają pisownię. (Tabela przygotowana do pocięcia.)
bσeg
|
dotσemy |
oryzont |
kσter |
łσdka |
olbσymia |
pσystań |
σeglaσ |
F |
R |
O |
M |
B |
O |
R |
K |
Wyrazy zaczerpnięte z gry komputerowej ,,Ortofrajda''