I. Dane osobowe:
Wiek- 21- 60
Jednostka chorobowa: schizofrenia paranoidalna, katatoniczna, depresja, zaburzenia lękowe, choroba alkoholowa
3. Stan psychofizyczny:
- psychiczny-. Podopieczni w dobrym samopoczuciu, chętni do współpracy, otwarci na pomysły, spowolnieni myślowo na skutek terapii lekowej
fizyczny- podopieczni nie skarżą się na zaburzenia somatyczne, nieco ociężali, poruszają się samodzielnie
.
II. Konspekt:
1. Prowadzący- Wioletta Stępień
2. Miejsce – świetlica w oddziale psychiatrycznym
3. Czas trwania- 30 minut
4. Temat: Zastosowanie tańcu ogólnosprawnościowego w celu polepszenia wydolności ogólnej organizmu – taniec z balonem
Forma organizacyjna- czynna, grupowa
Rodzaj terapii- choreoterapia ogólnosprawnościowa z elementami muzykotrerapii, socjoterapii i psychoterapii
Metody pracy: oparta na słowie –instruktaż, oglądowa- pokaz, oparta na praktycznej działalności choreoterapia ogólnosprawnościowa z elementami muzykoterapii, psychoterapii i socjoterapii
7. Środki dydaktyczne- odtwarzacz płyt, płyta CD, balony
8. Cel ogólny: usprawnienie ogólnej wydolności organizmu za pomocą tańców. Kształcenie umiejętności koordynacji wzrokowo ruchowej podczas tańca z balonem
9. Cele szczegółowy:
ćwiczenie koncentracji uwagi
wdrażanie do zgodnego wykonywania ćwiczenia
poprawa nastroju
uaktywnienie się na odczuwanie własnego ciała
usprawnienie kończyn górnych i dolnych
rozładowanie napięci psycho- fizycznego
kształcenie umiejętności poprawnego reagowania na polecenia prowadzącej
ćwiczenia pamięci trwałej i świeżej
usprawnienie odbierania bodżców słuchowych, wzrokowych, dotykowych
ćwiczeni koordynacji wzrokowo ruchowej
uaktywnienie pracy poszczególnych mięśni
zachęcenie do aktywnego trybu życia
kształcenie utrzymywania prawidłowej postawy ciała
kształcenie umiejętności poruszania się do rytmu muzyki
usprawnienie wykonywania ruchów w pełnym zakresie
III. Przebieg zajęć:
WSTĘP ( 5minut)
Powitanie uczestników zajęć, przedstawienie tematu zajęć, przygotowanie stanowiska pracy
ROZWINIĘCIE (20 minut)
Prowadzący podaje instrukcję do zajęć i dzieli podopiecznych w pary
Gra
Wyłonienie zwycięskiej pary
ZAKOŃCZENIE (5minut)
Zakończenie zajęć – podziękowanie za zajęcia, zaproszenie na następne oraz posprzątanie stanowiska pracy) (5min)
Literatura
K. Milanowska TERAPIA ZAJĘCIOWA
Dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb podopiecznych: pacjenci nie wymagają dostosowania stanowiska pracy.
Przestrzeganie przepisów BHP: przed zajęciami przewietrzenie sali, zwracanie uwagi na bezpieczeństwo pacjentów podczas tańców, zapewnienie oświetlenia