uzal narkot, SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA TEMAT UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW, PROPONOWANY DO REALIZACJI PRZEZ WYCHOWAWCÓW


SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA TEMAT UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW, PROPONOWANY DO REALIZACJI PRZEZ WYCHOWAWCÓW

PODCZAS GODZINY WYCHOWAWCZEJ

CELE:

  1. Uświadomienie przyczyn sięgania po narkotyki.

  2. Poznanie skutków oddziaływania narkotyków na organizm człowieka.

  3. Wskazywanie argumentów przemawiających za i przeciw zażywaniu środków uzależniających.

METODY I FORMY PRACY:

Pogadanka, pokaz, dyskusja.

Praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Szary papier, pisaki, plansza z wymienionymi nazwami narkotyków, arkusz: „Niedokończone zdania”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Umotywowanie tematu zajęć.

  1. Podział klasy na pięcioosobowe zespoły:

Burza mózgów:

  1. wymień motywy, którymi kierują się młodzi ludzie sięgając po

narkotyki:

ciekawość, chęć zaimponowania kolegom, ucieczka od kłopotów,

odprężenie, itp.

  1. wypisz argumenty przeciw braniu narkotyków:

wczesna śmierć, mniejsza odporność organizmu, gorsza sprawność fizyczna, możliwość zarażenia się żółtaczką oraz wirusem HIV, itp.

  1. Poznanie rodzajów narkotyków oraz skutków oddziaływania ich na organizm:

Nazwa środka

Skutek oddziaływania na organizm

Alkohol

Małe dawki dają uczucie rozluźnienia, duże powodują upicie się. Środek powoduje spowolnienie pracy centralnego układu nerwowego, wywołuje stan euforii. Zmienia myśli, uczucia

i zachowania. Niszczy komórki.

Każdy narkoman nim uzależni się od narkotyków- próbuje alkoholu.

Środki uspakajające (lekarstwa)

Środki spowalniające pracę organizmu.

Spożycie dużej ilości środków uspokajających może spowodować śmierć.

Opiaty (np. morfina, opium, heroina)

Środki powodujące stan uspokojenia i senności, przynoszą ulgę odczuwającym ból.

Spożycie w dużej ilości może spowodować śmierć.

Halucynogeny syntetyczne

(np. LSD)

Kwas- wpływa na układ nerwowy, powodując utratę kontroli nad czynnością mięśni. Człowiek inaczej reaguje na wrażenia przyswajane za pośrednictwem zmysłów a odległość i poczucie czasu ulegają zmianie.

Wielu osobom w czasie tego stanu towarzyszy lęk.

Marihuana („trawka”, haszysz, „gandzia”)

Podobne działanie jak alkohol i nikotyna. Wpływa bezpośrednio na system odporności człowieka, obniża poziom hormonów u nastolatków a zatem może hamować rozwój seksualny chłopców i dziewcząt. Ma negatywny wpływ na sprawność intelektualną i emocjonalną.

Powoduje syndrom amotywacyjny objawiający się: apatią, zobojętnieniem, zaniedbaniem własnego wyglądu.

Kokaina

Przynosi szybkie i mocne poczucie euforii.

Powoduje nieustanne występowanie kataru, krwotoki

z nosa, chroniczny ból gardła, stan zapalny w zatokach, dziury w przegrodzie nosowej, zapalenie wątroby

i problemy z płucami.

Amfetamina

Krótkotrwałym skutkiem zażywania jej jest natychmiastowy przypływ energii i radości, któremu towarzyszą groźne, długotrwałe efekty w sferze fizycznej i psychicznej.

Długotrwałe zażywanie może wywołać objawy psychozy, łącznie z paranoją, halucynacjami i gwałtownymi zachowaniami.

Kleje

Opary wdychane nosem i ustami.

Efekt podobny do upicia się.

Papierosy

Wywołuje przyspieszone bicie serca i nagły przypływ energii. Daje poczucie jasności myślenia.

Regularne palenie stwarza ryzyko zachorowań na raka płuc astmy, chorób oskrzelowych serca.

Środki pobudzające (kawa, cola, herbata)

Pobudza organizm do aktywniejszego działania.

Duże dawki mogą doprowadzić do załamania nerwowego.

  1. Dokończ zdania: Uczniowie ustnie lub pisemnie wypełniają arkusz:

Moje poglądy”

................................................................................................

  1. Grupy opracowują argumenty przemawiające za słusznością tez:

  1. warto brać narkotyki

  2. narkotyki szkodzą

Prezentacja argumentów- zapisanie wyników na tablicy.

(dopisywanie kolejnych przykładów przez poszczególne grupy).

Dyskusja na temat:

Czy warto sięgać po narkotyki?

Jeżeli uczniowie wskazują argumenty tezy, że warto brać narkotyki, należy poświęcić więcej czasu na omówienie powyższych zagadnień; starać się przeprowadzić indywidualne rozmowy z danymi osobami.

  1. Dokończ zdanie:

Co zapamiętasz z dzisiejszych zajęć? .......................................... ......................................................................................................

Bibliografia:

  1. „Scenariusze godzin wychowawczych dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych”, M. Gruszka, I. Janiak, J. Prarat, Wydawnictwo HARMONIA, Gdańsk 2002

  2. „Profilaktyka uzależnień, Program edukacyjny”,

Opracowanie: A. Kobiałka, Warszawa 1990

Opracowanie:

Agnieszka Burbul

Renata Figurska

Elżbieta Kilarska

Scenariusze godzin wychowawczych dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, M. Gruszka, I. Janiak,

J. Prarat, Wydawnictwo HARMONIA, Gdańsk 2002


