Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I 24.09.08 r.
Prowadząca: Joanna Kupidura
Temat bloku: Jakie są obowiązki i prawa ucznia?
Temat dnia: Co robić, żeby być dobrym uczniem?
Tematy zajęć:
-edukacja polonistyczna:
Formułowanie odpowiedzi na pytanie: Co należy robić, aby zostać dobrym uczniem na podstawie opowiadania H. Ożogowskiej pt.: „Wszystko się wydało” i doświadczeń dzieci. Wprowadzenie pojęcia sylaby.
-edukacja muzyczno- ruchowa:
Nauka piosenki pt.: „Marsz pierwszoklasistów”. Granie na instrumentach perkusyjnych.
Cele ogólne:
*dydaktyczne*
kształcące:
kształcenie umiejętności wypowiadania się w kilku zdaniach na podany temat
rozwijanie umiejętności analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej wyrazów
poznawcze:
poznanie wybranych instrumentów z zestawu Orffa
poznanie piosenki pt.: „Marsz pierwszoklasistów”
*wychowawczy*
rozwijanie poczucia odpowiedzialności za swoje zachowanie
Cele szczegółowe:
Kategoria A:
wie, co oznacza słowo sukces
wie, jakich zasad przestrzegać, aby zostać dobrym uczniem
Kategoria B:
rozumie znaczenie pojęcia „sylaba”
rozumie znaczenie pojęcia „ akcent muzyczny”
Kategoria C:
potrafi właściwie zachować się w klasie i w szkole
potrafi uważnie i ze zrozumieniem słuchać czytanego przez nauczyciela tekstu
potrafi zaśpiewać piosenkę pt.: „Marsz pierwszoklasistów”
potrafi określić nastrój w utworze muzycznym
potrafi czytać zdania z odpowiednia intonacją
potrafi napisać poznane litery
potrafi sprawnie dokonywać analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej wyrazów
Metody pracy: pogadanka, pokaz, problemowa, zabawa,
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita,
Środki dydaktyczne: kartoniki z wyrazami, ilustracje do tekstu, podpisy do ilustracji, nagranie piosenki na płycie CD, zestaw instrumentów perkusyjnych, odznaki dla uczniów, karty pracy dla każdego ucznia
Przebieg zajęć:
1. Wypowiedzi dzieci na temat ilustracji do tekstu przywieszonych do tablicy
Przewidywanie, co może być tematem opowiadania:
Co przedstawiaj obrazki?
Jak możemy nazwać ich postępowanie?
Jakimi są uczniami?
2. Czytanie na dywanie- słuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania Hanny
Ożogowskiej pt.: „Wszystko się wydało”
3. Wypowiedzi dzieci na temat utworu:
Dlaczego Stefek nic nie umiał na lekcji?
Kto odrabiał zadania domowe za Stefka?
Co robił Scyzoryk?
Co Stefek obiecał pani?
4. Zabawa „Powitanie mistrzów”
5. Czytanie przez uczniów podpisów pod ilustracjami.
Czytanie zdań pytających z odpowiednia intonacją
6. Opowiadanie przez dzieci treści utworu pt.: „Wszystko się wydało” z wykorzystaniem
ilustracji
7. Wyszukiwanie poznanych liter w zadaniach umieszczonych pod ilustracjami i zaznaczanie
ich rożnymi kolorami
8. Wypowiedzi dzieci na temat organizowana pracy w domu
Rozmowa z dziećmi na temat rozumienia przez nich słowa sukces
Co według was oznacza słowo sukces?
Jakie sukcesy odnosicie?
Jakie uczucia wam towarzyszą, gdy osiągniecie cos, czego długo nie potrafiliście zrobić?
Jaki sukces udało wam się odnieść w ostatnim czasie?
Jakie warunki nakazy spełniać, aby odnosić sukcesy w szkole?
9. Wspólne ustalenie zasad, jakich należy przestrzegać, aby zostać dobrym uczniem
10. Wysłuchanie piosenki pt.: „Marsz pierwszoklasistów”
11. Wypowiedzi dzieci na temat nastroju i treści utworu
Marsz przy melodii piosenki
Zwrócenie uwagi na zapis nutowy piosenki, wyjaśnienie, ze słowa zapisujemy za pomocą liter, a muzykę, za pomocą nut
Rytmiczna recytacja slow piosenki
12. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu
13. Poznanie instrumentów muzycznych z zestawu Orffa
Oglądanie instrumentów perkusyjnych, omówienie ich budowy oraz sposobów gry na tych instrumentach
Granie przez dzieci rytmów na podanych instrumentach
14. Zagadki muzyczne: „Zgadnij na czym gram?”
15. Wprowadzenie pojęcia akcentu muzycznego
16. Wspólne śpiewanie piosenki pt.: „Marsz pierwszoklasistów”
17. Podział wylosowanych przez dzieci wyrazów na sylaby
18. Przypomnienie sposobu podziału wyrazów na sylaby
Ustalenie, że każda sylaba musi zawierać samogłoskę
19. Wyklaskiwanie i wypowiadanie sylab w podanych wyrazach
20. Podawanie przez uczniów wyrazów zawierających podana przez nauczyciela głoskę i dzielenie ich na sylaby
21. Wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter i pisanie ich
22. Wyszukiwanie wskazanych połączeń literowych
25. Ćwiczenia w pisaniu
Poprawianie błędów w wyrazach i zapisywanie ich poprawnie
26. Rozdanie uczniom odznak : „Uczeń na medal”