konspekt z piłki ręcznej

background image


Konspekt lekcji wychowania fizycznego z piłki ręcznej

(klasa II dziewczęta) Gimnazjum


Temat zajęć: Nauczanie celności podań i chwytów piłki w miejscu i w ruchu.
Miejsce ćwiczeń:
sala gimnastyczna
Liczba osób ćwiczących: 12
Przybory: piłki ręczne, stojaki, materace
Cele lekcji:
Umiejętności:
1. Nauczanie celności podań i chwytów piłki w miejscu i w ruchu
2. Doskonalenie techniki rzutów na bramkę z biegu i z wyskoku
Wiadomości: Utrwalenie przepisów gry w piłkę ręczną
Wychowawcze:
Zasady współdziałania w zespole podczas gry szkolnej
Na co bezu:

Uczniowie potrafią:
- prawidłowo podawać piłkę sposobem półgórnym, z kozła prawą i lewą ręką, oburącz sprzed
klatki piersiowej, oburącz znad głowy
- wykonywać swoje podania celnie w miejscu i w ruchu
- prawidłowo ułożyć ręce do chwytu piłki oburącz
- prawidłowo wykonać rzut do bramki z biegu i w wyskoku
- zastosować poznane elementy techniczne w grze szkolnej
Pytanie kluczowe:
Czym różni się rzucanie od podania?
Metody: ścisła, zadaniowa, zabawowa.
Literatura:

 „Piłka ręczna” J. Czerwiński, AWF Gdańsk, 1983r.
 „Zabawy w grach sportowych” M. Bondarowicz, WsiP, Warszawa 1998r.


Tok lekcji

Treść lekcji

Czas

Uwagi

1. CZĘŚĆ

WSTĘPNA

10 min















Zbiórka w szeregu. Powitanie sprawdzenie obecności i
gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji

Zabawa ożywiająca „Berek z kozłowaniem piłki”


Ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące do zadań
lekcji:

 kozłowanie piłki prawą i lewą ręką w truchcie,
 krążenia prawą ręką i lewą ręką w przód i w tył

w truchcie,

 przekładanie piłki pod uniesiona nogą w marszu,
 krążenie piłki dookoła bioder w truchcie,
 podrzucanie piłki w górę z chwytem w wyskoku,
 toczenie piłki prawą i lewą ręką po podłożu,
 podrzucenie piłki w górę, przysiad i chwyt piłki

w marszu,

2’



3'


30”
30”

30”
30”
30”
30”
30”


Kontrola stroju uczniów do
ćwiczeń

Metoda zabawowa


Metoda zadaniowa i ścisła.


Jedna piłka na ucznia.
Piłka trzymana w ręku
wykonującym krążenie.
Wysokie unoszenie kolan.




background image
















2. CZĘŚĆ

GŁÓWNA

28 min































 podrzucenie piłki trzymanej za plecami w górę z

chwytem jej z przodu w marszu,

 skłony tułowia w rozkroku w lewo i prawo, piłka

trzymana w górze,

 pozycja jw. skłony w przód z pogłębieniem,
 pozycja jw. skłon tułowia w przód, toczenie piłki

po podłożu wokół stóp (ósemka),

 chwyt piłki na wysokości kolan ze zmianą rąk,
 skłon tułowia w przód z piłką trzymaną nad

głową w siadzie płaskim, leżenie tyłem, leżenie
przewrotne z piłką między stopami, powrót do
siadu płaskiego,

 skręty tułowia w siadzie rozkrocznym z

przenoszeniem piłki z lewej strony do prawej i
odwrotnie.

 Podania półgórne i chwyty piłki w wykroku,

odległość 5m (prawą i lewą ręką),

 Ustawienie jw. podania piłki kozłem,
 Ustawienie jw. podania piłki oburącz znad

głowy,

 Ustawienie jw. podania piłki oburącz sprzed

klatki piersiowej,

 Podania półgórne i chwyty piłki w truchcie w

miejscu,

 Ustawienie jw. podania piłki kozłem do partnera.
 Ćwiczący ustawieni w czterech rzędach jak na

rys.1. Pierwsi z dwóch rzędów podają piłki do
przeciwległych rzędów i po podaniu biegną na
koniec swoich rzędów.



 Ustawienie jw. podania piłki bez zmian,

natomiast zawodnik po podaniu biegnie na
koniec przeciwległego rzędu, rys.2




 Ustawienie i kierunek podań piłki bez zmian,

natomiast zawodnik po podaniu biegnie na
koniec rzędu stojącego obok, rys.3




 Ustawienie i kierunek podań bez zmian, po

wykonaniu zadania zawodnik biegnie po
przekątnej na koniec rzędu, rys.4



30”

30”

30”
30”

30”

1’



1’



1’

1’
1’

1’

1’

1’
2’





2’





2’





2’





















Metoda ścisła.
Uczniowie ustawieni wszerz
boiska.







rys.1

►►►<------> ◄◄◄

►►►<------->◄◄◄

rys.2

►►►<-------> ◄◄◄

►►►<-------> ◄◄◄

rys.3

►►►<-------> ◄◄◄

►►►<-------> ◄◄◄

rys.4

►►►<-------> ◄◄◄

►►►<--------> ◄◄◄

background image













3. CZĘŚĆ

KOŃCOWA

2 min

 podania i chwyty piłki w parach w ruchu

zakończone rzutem na bramkę z wyskoku lub z
biegu,


 rzut do bramki z wyskoku lub z biegu po

podaniu od prowadzącego. Po podaniu zawodnik
wykonuje przewrót w przód na materacu i po
otrzymaniu piłki wykonuje rzut do bramki w/w
sposobami.


 Gra szkolna w piłkę ręczną

 Swobodny trucht dookoła sali gimnastycznej
 Marsz we wspięciu na palcach
 Zbiórka, omówienie lekcji, wyróżnienie najlepiej

ćwiczących , pożegnanie.

3’




3’





8’


30”
30”

1’


Ćwiczenie wykonywane
wzdłuż sali gimnastycznej z
jednej strony na drugą.
Wyznaczeni bramkarze
bronią bramki.
Kształtowanie zwinności i
gibkości.




Podział grupy na trzy
zespoły. Przepisy gry w piłkę
ręczną.

Metoda zadaniowa.

Czynności organizacyjno-
porządkowe.





Opracowała: Ewa Rząsa

