higienistka stomatologiczna 322[03] z2 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Alicja Jędrzejczyk
Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym
322[03].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
lek. med. Paweł Szymczyk
lek. med. Ewa Rusiecka
Opracowanie redakcyjne:
lek. stom. Alicja Jędrzejczyk
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[03].Z2.01
 Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Materiały stomatologiczne 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 15
7. Literatura 27
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w zawodzie higienistka stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
 wymagania wstępne, umiejętności jakie powinien posiadać uczeń przed przystąpieniem
do realizacji programu jednostki modułowej,
 cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki
modułowej,
 przykładowe scenariusze zajęć,
 przykładowe ćwiczenia zawierające wskazówki do realizacji, zalecane metody
nauczania uczenia się oraz środki dydaktyczne.
 ewaluację osiągnięć ucznia, po zrealizowaniu programu jednostki modułowej pozwoli
ocenić poziom nabytych umiejętności,
 wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: pokazu z instruktażem,
ćwiczeń praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody analizy przypadków.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej do zespołowej pracy uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
322[03].Z2
Profilaktyka i leczenie chorób
narządu żucia
322[03].Z2.01
Organizacja pracy w gabinecie
stomatologicznym
322[03].Z2.02
Prowadzenie dekontaminacji
w gabinecie stomatologicznym
322[03].Z2.03 322[03].Z2.04
Zapobieganie próchnicy zębów Zapobieganie chorobom błony
śluzowej jamy ustnej i przyzębia
322[03].Z2.05
Wykonywanie podstawowych
zabiegów profilaktyczno-leczniczych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
- charakteryzować budowę anatomiczną, fizjologię i patofizjologię narządu żucia,
- przeprowadzać badania jamy ustnej,
- przeprowadzać wywiad chorobowy,
- opracowywać plan profilaktyczno-leczniczy,
- stosować zasady prowadzenia dokumentacji medycznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
- scharakteryzować organizację systemu opieki stomatologicznej,
- określić wyposażenie gabinetu stomatologicznego,
- scharakteryzować zasady pracy w gabinecie stomatologicznym,
- określić zakres czynności higienistki stomatologicznej współpracującej z lekarzem
dentystą podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych,
- przygotować gabinet do wykonywania różnych zabiegów stomatologicznych,
- zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,
- dokonać klasyfikacji urządzeń oraz narzędzi stomatologicznych i określić ich
zastosowanie,
- dobrać diagnostyczne narzędzia stomatologiczne,
- dobrać narzędzia do obróbki szkliwa i zębiny oraz zakładania wypełnień,
- dobrać narzędzia stomatologiczne do leczenia endodontycznego,
- dobrać narzędzia do leczenia chirurgicznego,
- posłużyć się aparaturą i narzędziami stomatologicznymi oraz dokonać ich konserwacji,
- wyposażyć stanowisko pracy do wykonywania zabiegów stomatologicznych,
- scharakteryzować materiały stomatologiczne stosowane w profilaktyce oraz terapii
stomatologicznej,
- zaopatrzyć gabinet stomatologiczny w materiały do wypełnień czasowych i stałych,
- zaopatrzyć gabinet stomatologiczny w materiały stosowane w protetyce stomatologicznej
i ortodoncji,
- przygotować materiały stomatologiczne do zabiegów,
- scharakteryzować produkty lecznicze stosowane w profilaktyce oraz terapii
stomatologicznej
- przechować i zewidencjonować materiały stomatologiczne, wyroby medyczne i produkty
lecznicze,
- posłużyć się przepisami prawa dotyczącymi dystrybucji leków,
- uporządkować gabinet stomatologiczny po skończonej pracy,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Profilaktyka i leczenie chorób narządu żucia 322[03].Z2
Jednostka modułowa: Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[03].Z2.01
Temat: Narzędzia i urządzenia stomatologiczne.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zastosowania narzędzi i urządzeń stomatologicznych
do różnych procedur profilaktyczno-leczniczych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- przygotować gabinet do wykonywania różnych zabiegów stomatologicznych,
- zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,
- dokonać klasyfikacji urządzeń oraz narzędzi stomatologicznych i określić ich
zastosowanie,
- dobrać diagnostyczne narzędzia stomatologiczne,
- dobrać narzędzia do obróbki szkliwa i zębiny oraz zakładania wypełnień,
- posłużyć się aparaturą i narzędziami stomatologicznymi oraz dokonać ich konserwacji,
- wyposażyć stanowisko pracy do wykonywania zabiegów stomatologicznych.
Metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacji pracy uczniów:
- praca w grupach,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna dotycząca wyposażenia gabinetów stomatologicznych,
- aparatura i urządzenia stomatologiczne,
- instrumenty stomatologiczne,
- materiały stomatologiczne,
- instrukcje obsługi i konserwacji aparatów i urządzeń stomatologicznych,
- bielizna zabiegowa,
- aparatura stomatologiczna.
Czas: 6 godzin dydaktycznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, przygotowanie do zajęć).
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
- nauczyciel przeprowadza wykład na temat organizacji pracy w gabinecie zgodnie
z zasadami ergonomii, omawia pracę zespołu stomatologicznego, zakres obowiązków
higienistki stomatologicznej i lekarza dentysty,
- pokazuje urządzenia i narzędzia z omówieniem ich przeznaczenia,
- zwraca uwagę na podział urządzeń i narzędzi na grupy do wykonywania różnych
procedur stomatologicznych,
- nauczyciel prezentuje instrukcje obsługi urządzeń, zwraca szczególną uwagą na
przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
- nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jak należy dbać o urządzenia i narzędzia, aby
działały niezawodnie?
- dyskusja, nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie proponowane odpowiedzi,
- nauczyciel prezentuje działania i możliwości wykorzystania urządzeń i narzędzi,
- po prezentacji uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia.
4. Realizacji ćwiczenia:
- nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,
- uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji,
- przygotowują narzędzia i urządzenia do usuwania złogów nazębnych, czytają
instrukcje obsługi,
- uczniowie uzasadniają dobór narzędzi, zwracają uwagę na sposób posługiwania się
nimi,
- uczniowie grupują narzędzia do obróbki szkliwa i zębiny.
5. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek,
- sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo wykonują
ćwiczenie,
- sprawdza czy zachowane są przepisy BHP.
6. Uczniowie opisują poszczególne narzędzia i przeznaczenie, demonstrują sposób ich
użycia na fantomie.
7. Podsumowanie zajęć:
- każdy uczeń przedstawia wykonane zadanie,
- uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonania ćwiczenia przez kolegów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzenia zajęć
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Profilaktyka i leczenie chorób narządu żucia 322[03].Z2
Jednostka modułowa: Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym
322[03].Z2.01
Temat: Materiały stomatologiczne do wypełnień.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru i zastosowania wypełnień w różnych
sytuacjach klinicznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- scharakteryzować produkty lecznicze stosowane w profilaktyce oraz terapii
stomatologicznej
- scharakteryzować materiały stomatologiczne stosowane w profilaktyce oraz terapii
stomatologicznej,
- zaopatrzyć gabinet stomatologiczny w materiały do wypełnień czasowych i stałych,
- zaopatrzyć gabinet stomatologiczny w materiały stosowane w protetyce stomatologicznej
i ortodoncji,
- przygotować materiały stomatologiczne do zabiegów.
Metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- pokaz z objaśnieniem i instruktażem,
- dyskusja dydaktyczna,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacji pracy uczniów:
- praca w grupach,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- instrumenty stomatologiczne,
- materiały stomatologiczne,
- instrukcje zakładania wypełnień,
- bielizna zabiegowa,
- aparatura stomatologiczna.
Czas trwania: 6 godzin dydaktycznych.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć).
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
- nauczyciel przeprowadza wykład na temat materiałów do wypełnień, zwraca uwagę
na ich podział ze względu na zastosowanie w stomatologii,
- nauczyciel prezentuje uczniom różne preparaty, różnych firm i dzieli je na grupy,
- uczniowie oglądają prezentację multimedialną, wykonują notatki, zapisują swoje
spostrzeżenia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- nauczyciel zwraca uwagę na różnice w sposobach przygotowania wypełnień,
polimeryzacji i właściwości fizycznych,
- nauczyciel zwraca uwagę na materiały pomocnicze: wytrawiacze, systemy łączące,
- pokazuje w jaki sposób wypełnić ubytek z użyciem formówki pierścieniowej.
4. Realizacja ćwiczenia:
- nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,
- uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji,
- grupują wypełnienia na podstawie zdobytych wiadomości,
- wybierają wypełnienie,
- uzasadniają swój wybór.
5. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:
- sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo wykonują
ćwiczenie,
- sprawdza czy zachowane są przepisy BHP.
6. Uczniowie na fantomie zakładają wypełnienie z użyciem formówki pierścieniowej,
zwracając uwagę na podkład.
7. Podsumowanie zajęć:
- uczniowie przedstawiają wykonane ćwiczenie,
- uczniowie dyskutują na temat doboru wypełnień, różnic między nimi, potrzebie
materiałów podkładowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzenia zajęć
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj i pogrupuj narzędzia do usuwania złogów nazębnych, obróbki szkliwa i zębiny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment materiału nauczania z  Poradnika dla ucznia , nauczyciel powinien omówić jego
zakres, sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być
wykonane w grupach 4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) uzupełnić tabelę,
narzędzia do usuwania
narzędzia do obróbki szkliwa narzędzia do obróbki zębiny
złogów nazębnych
5) zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę osobistą,
6) dokonać podziału i sprawdzenia narzędzi,
7) zaprezentować i omówić pracę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objasnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Środki dydaktyczne:
- odzież ochronna,
- kasety do narzędzi,
- narzędzia do usuwania złogów nazębnych, obróbki szkliwa i zębiny.
Ćwiczenie 2
Przygotuj zestaw instrumentów do leczenia endodontycznego. Scharakteryzuj je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment materiału nauczania z  Poradnika dla ucznia , nauczyciel powinien omówić jego
zakres i sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być
wykonane w grupach 4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę osobistą,
5) dokonać podziału i sprawdzenia narzędzi,
6) zaprezentować i omówić pracę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- odzież ochronna,
- kasety do narzędzi,
- narzędzia endodontyczne,
- foliogramy prezentujące sposoby używania narzędzi endodontycznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Materiały stomatologiczne
5.2.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Pogrupuj materiały stomatologiczne stosowane do wypełnień. Załóż wypełnienie
amalgamatowe w zębie fantomowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment materiału nauczania z  Poradnika dla ucznia , nauczyciel powinien omówić jego
zakres, sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być
wykonane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić odpowiednie narzędzia i wypełnienia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zaplanować tok postępowania, wykonać tabelę,
wypełnienia czasowe podkłady wypełnienia stałe
4) zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę osobistą,
5) dokonać podziału wypełnień,
6) założyć wypełnienie w zębie fantomowym,
7) zaprezentować i omówić pracę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- foliogramy obrazujące etapy zakładania wypełnień,
- prezentacje multimedialne dotyczące materiałów stomatologicznych,
- odzież ochronna,
- kasety z narzędziami do zakładania wypełnień,
- ząb fantomowy,
- materiały stosowane jako wypełnienia,
- wstrząsarka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 2
Rozróżnij materiały kompozytowe, kompomery i ormocery. Na fantomie uzębienia
wypełnij ubytek próchnicowy z wykorzystaniem formówki pierścieniowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment materiału nauczania z  Poradnika dla ucznia , nauczyciel powinien omówić jego
zakres, sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. Ćwiczenie powinno być
wykonane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić odpowiednie narzędzia i wypełnienia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę osobistą,
5) rozróżnić wypełnienia,
6) założyć wypełnienie na fantomie,
7) zaprezentować i omówić pracę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- foliogramy obrazujące etapy zakładania wypełnień,
- prezentacje multimedialne dotyczące materiałów stomatologicznych,
- odzież ochronna,
- kasety z narzędziami do zakładania wypełnień,
- fantom uzębienia,
- materiały stosowane jako wypełnienia,
- lampa do utwardzania wypełnień,
- formówka pierścieniowa.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Organizacja pracy
w gabinecie stomatologicznym
Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 8, 9, 12, 14, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co 4 najmniej z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. d, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. b, 9. c, 10. b, 11. d,
12. c, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. d, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
Zad. (mierzalne osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. B P d
Rozróżnić wyposażenie podstawowe gabinetu
2. B P d
Rozpoznać skład zespołu stomatologicznego
3. B P d
Określić sposób przygotowania gabinetu do pracy
4. B P d
Określić sposób przygotowania pacjenta do zabiegu
5. B P a
Dokonać konserwacji narzędzi stomatologicznych
6. B P c
Zastosować odpowiednie narzędzia do obróbki
szkliwa
7. B P a
Rozpoznać narzędzia do przygotowania materiałów
8. C PP b
Rozróżnić narzędzia endodontyczne
9. C PP c
Rozróżnić narzędzia chirurgiczne
10. Rozróżnić materiały stosowane w profilaktyce B P b
próchnicy
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
11. Rozpoznać materiały tymczasowe B P d
12. Porównać właściwości materiałów do wypełnień C PP c
stałych
13. Rozpoznać rodzaje wypełnień stałych B P a
14. Określić właściwości materiałów do wypełnień C PP b
stałych
15. Określić zastosowanie materiały endodontyczne C PP d
16. Określić zastosowanie cementów wodorotlenkowo- C PP c
-wapniowych
17. Określić wymagania lokalowe gabinetów B P c
18. Określić zakres ustawy o wyrobach medycznych B P d
19. Rozróżnić narzędzia do opracowania zębiny B P a
20. Okreslić wyposażenie gabinetu B P d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Zestaw zawiera 20 zadań.
5. Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwe odpowiedzi, z których tylko jedna
odpowiedz jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak x.
W przypadku pomyłki zakreśl błędną odpowiedz kółkiem i zaznacz x odpowiedz
prawidłową.
7. Za każdą prawidłową odpowiedz otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedz lub jej brak
0 punktów.
8. Rozwiązuj zadania samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do wyposażenia podstawowego gabinetu stomatologicznego nie zaliczamy
a) fotela stomatologicznego.
b) wiertarki.
c) spluwaczki.
d) radiowizjografu.
2. W skład zespołu stomatologicznego nie wchodzi
a) higienistka.
b) asystentka stomatologiczna.
c) lekarz.
d) rejestratorka.
3. Przygotowanie gabinetu do pracy nie polega na
a) przygotowaniu asystora i stolika.
b) wietrzeniu.
c) włączeniu do prądu aparatury.
d) wymyciu okien.
4. Przygotowanie pacjenta do zabiegu polega na
a) podaniu mu glukozy.
b) podaniu znieczulenia.
c) podaniu środków p/alergicznych.
d) odpowiednim ustawieniu fotela.
5. Do konserwacji narzędzi używamy
a) oleju parafinowego.
b) smaru uniwersalnego.
c) płynu dezynfekcyjnego.
d) talku.
6. Narzędziem nie służącym do obróbki szkliwa jest
a) kamień karborundowy.
b) wiertło diamentowe.
c) językotrzymacz.
d) krążek ścierny.
7. Płytki papierowe służą do
a) przygotowania materiałów do wypełnień.
b) podawania narzędzi.
c) demonstracji higienicznych.
d) sprawdzania działania wierteł.
8. Igła Millera jest narzędziem
a) chirurgicznym.
b) endodontycznym.
c) protetycznym.
d) do usuwania złogów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
9. Do usuwania zębów służą
a) łyżeczki zębodołowe.
b) lemiesze.
c) dzwignie proste.
d) poszukiwacze.
10. Lakiery impregnacyjne należą do
a) narzędzi chirurgicznych.
b) materiałów profilaktycznych.
c) materiałów izolacyjnych.
d) materiałów wyciskowych.
11. Fleczer to
a) materiał profilaktyczny.
b) podkład.
c) materiał endodontyczny.
d) cement cynkowo-siarczanowy.
12. Fluoru nie uwalniają
a) ormocery.
b) kompomery.
c) amalgamaty.
d) glassjonomery.
13. W postaci tzw. flow mogą występować
a) kompomery.
b) cementy krzemowe.
c) fleczery.
d) środki do dewitalizacji
14. Ormocery mają właściwości
a) kompomerów i fleczeru.
b) amalgamatów i glassjonomerów.
c) cementów krzemowych.
d) kompozytów i i glassjonomerów.
15. Resilon to
a) materiał tymczasowy.
b) gutaperka.
c) masa wyciskowa.
d) materiał do wypełnień kanałowych.
16. Cementy wodorotlenkowo-wapniowe
a) uwalniają fluor.
b) nie działają odontotropowo.
c) alkalizują środowisko.
d) zakładane są z formówkami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
17. Gabinet musi posiadać wysokość
a) 2 m.
b) 3 m.
c) co najmniej 2,5 m.
d) 1,7 m.
18. Ustawa o wyrobach medycznych dotyczy
a) leków.
b) utylizacji odpadów.
c) materiałów stosowanych w pracowni protetycznej.
d) dystrybucji wyrobów medycznych.
19. Narzędziem do ręcznego usuwania zębiny jest
a) ekskawator.
b) różyczka.
c) nakładacz.
d) upychadło.
20. Gabinet stomatologiczny może nie posiadać
a) wentylacji.
b) instalacji wodociągowej.
c) instalacji elektrycznej.
d) klimatyzacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko .................................................................................
Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Organizacja pracy
w gabinecie stomatologicznym
Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 8, 9, 12, 14, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. a, 4. b, 5. a, 6. a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. d,
12. a, 13. a, 14. d, 15. d, 16. b, 17. c, 18. d, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
Zad. (mierzalne osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1.
Rozróżnić wyposażenie podstawowe gabinetu B P d
2.
Określić skład zespołu stomatologicznego B P d
3.
Rozróżnić materiały sanitarne B P a
4.
Określić sposób przygotowania pacjenta do zabiegu B P b
5.
Określić cel konserwacji narzędzi
B P a
stomatologicznych
6.
Rozpoznać narzędzia do obróbki szkliwa B P a
7.
Wskazać cel stosowania narzędzi do przygotowania
B P a
materiałów
8.
Rozróżnić narzędzia do usuwania złogów nazębnych C PP d
9.
Wskazać zastosowanie narzędzi chirurgicznych C PP c
10.
Rozróżnić materiały stosowane w profilaktyce
B P b
próchnicy
11.
Rozpoznać materiały tymczasowe B P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
12.
Porównać właściwości materiałów do wypełnień
C PP a
stałych
13.
Określić rodzaje wypełnień stałych B P a
14.
Porównać właściwości materiałów do wypełnień
C PP d
stałych
15.
Określić zastosowanie materiałów endodontycznych C PP d
16.
Scharakteryzować cementy wodorotlenkowo-
C PP b
-wapniowe
17.
Określić wymagania lokalowe gabinetów
B P c
stomatologicznych
18.
Rozróżnić wyroby medyczne B P d
19.
Rozróżnić narzędzia do opracowania zębiny B P c
20.
Określić potrzebę wyposażenia gabinetu w lampę
B P a
bakteriobójczą
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Zestaw zawiera 20 zadań.
5. Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwe odpowiedzi z których tylko jedna
odpowiedz jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak x.
W przypadku pomyłki zakreśl błędną odpowiedz kółkiem i zaznacz x odpowiedz
prawidłową.
7. Za każdą prawidłową odpowiedz otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedz lub jej brak
0 punktów.
8. Rozwiązuj zadania samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do wyposażenia podstawowego gabinetu stomatologicznego zaliczamy
a) radjowizjograf.
b) mikroskop.
c) komputer.
d) wiertarkę wolnoobrotową.
2. W skład zespołu stomatologicznego wchodzi
a) rejestratorka.
b) sprzątaczka.
c) farmaceutka.
d) higienistka.
3. Materiałem sanitarnym nie jest
a) fleczer.
b) bielizna zabiegowa.
c) opatrunek.
d) materiał jednorazowy.
4. Przyjmowanie pacjenta w ergonomicznej pozycji
a) daje nam satysfakcję.
b) oszczędza układ nerwowo-mięśniowy.
c) podnosi prestiż gabinetu.
d) ułatwia sprzątanie.
5. Do niezawodnego działania narzędzia potrzebują
a) konserwacji.
b) odpowiednich opakowań.
c) skutecznych płynów dezynfekcyjnych.
d) prądu.
6. Szczelinowiec to
a) wiertło.
b) separator.
c) koferdam.
d) językotrzymacz.
7. Płytki szklane służą do
a) przygotowania materiałów do wypełnień.
b) podawania narzędzi.
c) demonstracji higienicznych.
d) sprawdzania działania wierteł.
8. Kireta jest narzędziem
a) chirurgicznym.
b) endodontycznym.
c) protetycznym.
d) do usuwania złogów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
9. Do usuwania zębów służą
a) łyżeczki zębodołowe.
b) lemiesze.
c) kleszcze Berenta.
d) poszukiwacze.
10. Laki szczelinowe należą do
a) narzędzi chirurgicznych.
b) materiałów profilaktycznych.
c) materiałów izolacyjnych.
d) materiałów wyciskowych.
11. Fleczer to
a) materiał profilaktyczny.
b) podkład.
c) materiał endodontyczny.
d) materiał tymczasowy.
12. Fluor uwalniają
a) ormocery.
b) kompozyty.
c) amalgamaty.
d) cementy krzemowe.
13. W postaci tzw. flow mogą występować
a) kompozyty.
b) cementy krzemowe.
c) fleczery.
d) środki do dewitalizacji.
14. Kompomery mają właściwości
a) ormocerów i fleczeru.
b) amalgamatów i glassjonomerów.
c) cementów krzemowych.
d) kompozytów i i glassjonomerów.
15. Resilon to
a) materiał tymczasowy.
b) gutaperka.
c) masa wyciskowa.
d) materiał endodontyczny.
16. Cementy wodorotlenkowo-wapniowe
a) uwalniają fluor.
b) działają odontotropowo.
c) zakwaszają środowisko.
d) zakładane są z formówkami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
17. Gabinet musi posiadać powierzchnię
a) 20 m2.
b) 10 m2.
c) co najmniej 12 m2.
d) 30 m2 .
18. Wyrobem medycznym nie jest
a) aparatura stomatologiczna.
b) instrumenty diagnostyczne.
c) materiały wypełnieniowe.
d) polerka protetyczna.
19. Wydrążacz jest narzędziem
a) chirurgicznym.
b) protetycznym.
c) zachowawczym.
d) ortodontycznym.
20. Lampa bakteriobójcza
a) jest wymagana rozporządzeniem ministerialnym.
b) nie jest wymagana w gabinecie stomatologicznym.
c) służy do utwardzania wypełnień.
d) służy do diagnostyki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko .................................................................................
Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
7. LITERATURA
1. Barnett L. V. (red): Asystowanie w stomatologii. Urban & Partner, Wrocław 2006
2. Jańczuk Z.: Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. PZWL,
Warszawa 2006
3. Jenkins W. M. M., Allan C.J: Periodontologia. Sanmedica, Warszawa 1996
4. Kryst L.: Atlas zabiegów chirurgii stomatologicznej. PZWL, Warszawa 1991
5. Stawiński K.: Podręcznik dla pielęgniarek i higienistek stomatologicznych. PZWL,
Warszawa 1984
Czasopisma specjalistyczne:
- Higienistka Stomatologiczna, eDentico 1/07
- Twój Przegląd Stomatologiczny
- Nowy Gabinet Stomatologiczny
Literatura metodyczna
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie  Żak ,
Warszawa 2003
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27

