higienistka stomatologiczna 322[03] z3 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Anna Syska
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla kobiet w cią\y
i karmiących 322[03].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
lek. med. Konrad Szymczyk
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Anna Syska
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[03].Z3.02
 Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla kobiet w cią\y i karmiących , zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia 10
5.1. Wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na przebieg cią\y 10
i rozwój płodu
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Zasady \ywienia kobiet w cią\y i karmiących 12
5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3. Higiena i profilaktyka chorób jamy ustnej u kobiet cię\arnych 14
i karmiących
5.3.1. Ćwiczenia 14
5.4. Formy realizacji działań edukacyjnych 16
5.4.1. Ćwiczenia 16
5.5. Etyka zawodowa 18
5.5.1. Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 20
7. Literatura 32
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
 wymagania wstępne, umiejętności jakie powinien posiadać uczeń przed przystąpieniem
do realizacji programu jednostki modułowej,
 cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki
modułowej,
 przykładowe scenariusze zajęć,
 ćwiczenia zawierające wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania uczenia się
oraz środki dydaktyczne,
 ewaluację osiągnięć, po zrealizowaniu programu jednostki modułowej pozwoli ocenić
poziom nabytych umiejętności,
 wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania: wykładu, ćwiczeń
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody analizy przypadków.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, od samodzielnej do
zespołowej.
322[03].Z3
Edukacja zdrowotna
322[03].Z3.01
Planowanie i organizowanie
stomatologicznej działalności
edukacyjnej
322[03].Z3.02
Prowadzenie edukacji
prozdrowotnej dla kobiet w cią\y
i karmiących
322[03].Z3.03
Prowadzenie edukacji
prozdrowotnej
dla dzieci i młodzie\y
322[03].Z3.04
Prowadzenie edukacji
prozdrowotnej
dla osób dorosłych
i w podeszłym wieku
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 korzystać z ró\nych zródeł informacji,
 posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną,
 stosować zasady higieny jamy ustnej,
 rozró\niać choroby jamy ustnej,
 przeprowadzać analizę wywiadu z pacjentem,
 rozwiązywać problemy w zakresie badań podmiotowych,
 planować profilaktykę chorób jamy ustnej,
 komunikować się z uczestnikami procesu pracy,
 rozwiązywać problemy w zakresie wykonywania zadań zawodowych,
 korzystać z komputera,
 współpracować w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- określić wpływ cią\y na stan uzębienia kobiety,
- scharakteryzować zmiany hormonalne występujące w czasie cią\y, mające wpływ na stan
dziąseł kobiety,
- ocenić stan anatomiczno-czynnościowy narządu \ucia u kobiet w cią\y i karmiących,
- określić wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na przebieg cią\y i rozwój
płodu,
- określić wpływ wirusów na rozwój płodu w poszczególnych trymestrach cią\y,
- scharakteryzować skutki uboczne samoleczenia w czasie cią\y i karmienia,
- określić wpływ właściwego układania dziecka do snu na prawidłowy rozwój narządu
\ucia,
- zastosować zasady komunikowania się z kobietą w cią\y i karmiącą,
- zastosować techniki zmniejszania stresu u pacjentki w cią\y podczas wykonywania
zabiegów stomatologicznych,
- określić wpływ racjonalnego od\ywiania się kobiet w cią\y na rozwój płodu,
- opracować plan \ywienia kobiet w cią\y i karmiących,
- określić znaczenie sposobu od\ywiania się matki oraz karmienia naturalnego na
prawidłowe kształtowanie i rozwijanie się narządu \ucia dziecka,
- zastosować zasady zapobiegania zatruciom pokarmowym,
- określić znaczenie wykonywania zabiegów higieniczno-profilaktycznych narządu \ucia u
kobiet w cią\y i karmiących,
- dobrać formy realizacji działań edukacyjnych wśród kobiet w cią\y i karmiących,
dotyczące profilaktyki chorób narządu \ucia,
- zastosować zasady zapobiegania próchnicy zębów oraz chorobom przyzębia,
- scharakteryzować spo\ywcze zródła fluoru oraz preparaty do higieny jamy ustnej
zawierające fluor,
- przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla kobiet w cią\y i karmiących z zakresu higieny
jamy ustnej,
- przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla kobiet w cią\y i karmiących na temat profilaktyki
próchnicy zębów,
- przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla kobiet w cią\y i karmiących na temat zapobiegania
zmianom ortodontycznym i periodontologicznym,
- posłu\yć się pomocami dydaktycznymi podczas realizacji działań edukacyjnych,
- zastosować zasady etyki zawodowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Edukacja zdrowotna 322[03].Z3
Jednostka modułowa: Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla kobiet w cią\y
i karmiących 322[03].Z3.02
Temat: Zasady \ywienia kobiet w cią\y i karmiących.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności opracowania planu racjonalnego od\ywiania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- uzasadnić konieczność racjonalnego od\ywiania kobiet w cią\y i karmiących,
- wymienić elementy i składniki od\ywcze,
- scharakteryzować schorzenia związane z niewłaściwym od\ywianiem,
- uzasadnić wybór odpowiednich metod od\ywiania,
- sporządzić harmonogram prawidłowego od\ywiania kobiet w cią\y i karmiących,
- przedstawić plan prawidłowego, racjonalnego od\ywiania.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- praca w zespole,
- przydział zadań zawodowych,
- ocena stopnia wykonania zadania.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w 3 4 osobowej grupie.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- plansze
- arkusze papieru,
- mazaki,
- rzutnik multimedialny,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
Zadanie dla ucznia:
Opracuj plan racjonalnego od\ywiania dla kobiet w cią\y i karmiących.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Podanie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć.
3. Podział uczniów na grupy zadaniowe i wybór lidera.
4. Wyjaśnienie zasad pracy w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
Faza właściwa.
1. Praca w grupach.
Faza I. Informacje
1. Nauczyciel omawia istotę prawidłowo zaplanowanego od\ywiania kobiet w cią\y,
przedstawia jego strukturę.
2. Nauczyciel omawia poszczególne składniki od\ywcze w czasie cią\y.
3. Nauczyciel daje grupom mo\liwość zadawania pytań.
Faza II. Konstrukcja planu od\ywiania w zespołach zadaniowych.
1. Grupy określają rodzaje pytań do poszczególnych schorzeń, wynikających z zaburzeń
od\ywiania.
2. Dyskusja w grupach nad treściami, jakie powinny znajdować się w zdrowej diecie
kobiety w cią\y i o rodzajach zagro\eń wynikających z nie przestrzegania diety.
3. Lider grupy przydziela ka\demu członkowi grupy do opracowania dwa dialogi do
przedstawienia.
4. Uczniowie pracują samodzielnie, zapisując na kartkach treści, jakie powinny znalezć się
w racjonalnym od\ywianiu, wyszukują te\ jak niewłaściwe od\ywianie wpływa na
organizm matki i płodu.
5. Uczniowie w ramach grup wymieniają się kartkami i ewentualnie dopisują swoje
propozycje.
6. Lider grupy zbiera wszystkie karteczki i wspólnie z grupą ustalają ostateczną wersję
informacji dotyczącą racjonalnego od\ywiania kobiet w cią\y.
Faza III. Prezentacja multimedialna:  Od\ywiaj się zdrowo w czasie cią\y .
1. Ka\da grupa ma przygotować prezentację multimedialną na temat wpływu od\ywiania
kobiety w cią\y na stan zdrowia płodu.
2. Ka\da grupa prezentuje projekt w postaci multimedialnej, omawiając i uzasadniając
treści zawarte w racjonalnym od\ywianiu kobiet w cią\y oraz określa rodzaje schorzeń,
które mogą wystąpić, jeśli dieta będzie nieprzestrzegana.
Faza IV. Ocena prezentacji.
1. Nauczyciel wraz z uczniami ocenia plany higieny jamy ustnej pod kątem poprawności
i atrakcyjności prezentacji.
2. Nauczyciel przydziela ka\dej grupie punkty za prezentację.
3. Uczniowie w grupach rozdzielają punkty w zale\ności od stopnia zaanga\owania
w przygotowanie prezentacji.
Faza V. Podsumowanie
1. Uczniowie uzasadniają potrzebę tworzenia planu racjonalnego \ywienia kobiet w cią\y,
zwłaszcza w sytuacji, kiedy \ywienie traktuje się jako profilaktykę prozdrowotną dla
dziecka.
2. Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie przygotowania prezentacji.
Praca domowa
Wyszukaj w Internecie przykłady najczęściej popełnianych błędów w od\ywianiu kobiet
w cią\y.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Edukacja zdrowotna 322[03].Z3
Jednostka modułowa: Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla kobiet w cią\y
i karmiących 322[03].Z3.02
Temat: Higiena i profilaktyka chorób jamy ustnej u kobiet cię\arnych i karmiących.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności sporządzenia planu higieny jamy ustnej u kobiet
w cią\y i karmiących.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wskazać zródła informacji o higienie jamy ustnej kobiet karmiących i kobiet w cią\y,
- rozró\nić dobre nawyki higieniczne,
- przeprowadzić analizę zabiegów higienicznych,
- wskazać zalety przestrzegania higieny jamy ustnej u kobiet w cią\y.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca zespołowa.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- mazaki,
- komputer z dostępem do Internetu,
- rzutnik multimedialny,
- katalogi bran\owe,
- prasa.
Przebieg zajęć:
Etap I.
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie tematu, celu ogólnego i celów szczegółowych.
3. Przedstawienie uczniom zadania:
- Stomatolog nakłania do higieny jamy ustnej kobiety karmiące i w czasie laktacji, zaś
pacjentki twierdzą, \e w czasie cią\y i laktacji higiena jamy ustnej nie jest potrzebna.
4. Przypomnienie zasad pracy w grupie.
5. Podział uczniów na grupy zadaniowe.
6. Przydział ról poszczególnym grupom:
- Dwie grupy pełnią rolę stomatologów wyjaśniających zalety higieny jamy ustnej,
pozostałe pełnią rolę pacjentów, czyli kobiet w cią\y i laktacji, które twierdzą, \e
profilaktyka nie jest potrzebna.
7. Grupy zadaniowe opracowują strategię działania.
8. Grupy poszukują informacji o dolegliwościach pacjenta oraz zabiegach profilaktycznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
9. Uczniowie przygotowują:
- grupy, które pełnią rolę pacjentów twierdzących, \e higiena jamy ustnej w cią\y
i laktacji nie jest potrzebna  prezentują najczęściej popełniane błędy związane
z brakiem higieny jamy ustnej,
- pozostałe grupy  informacje o dokumentacji i prezentację multimedialną.
Etap II
1. Prezentacja informacji o zabiegach higienicznych jamy ustnej.
2. Wybór grup, które najlepiej określiły metody higieny narządu \ucia.
3. Wybór grup, które najlepiej zdefiniowały i przedstawiły zabiegi higieniczne jamy ustnej.
4. Nauczyciel ocenia pracę grup przydzielając im punkty, które uczniowie rozdzielają
w zale\ności od stopnia zaanga\owania w przygotowanie i prezentację zadania.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel przypomina uczniom skąd mo\na uzyskać informację, na temat profilaktyki
higieny jamy ustnej kobiet w cią\y i w czasie laktacji.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. Ćwiczenia
5.1. Wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na przebieg
cią\y i rozwój płodu
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadz analizę wpływu czynników wewnętrznych i zewnętrznych na rozwój płodu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Nauczyciel powinien omówić
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania informacje dotyczące czynników wpływających na
rozwój płodu,
2) poszukać w ró\nych zródłach informacji o cią\y,
3) przeprowadzić analizę czynników jakie wpływają na cią\ę,
4) sporządzić wykres słupkowy dotyczący pozytywnych i negatywnych aspektów
profilaktycznych w cią\y,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,
- arkusz papieru.
Ćwiczenie 2
Określ skutki nieprawidłowego stosowania lekarstw przez kobiety w cią\y i w okresie
karmienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Nauczyciel powinien tak\e
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania informacje dotyczące skutków nieprawidłowego
stosowania leków w czasie cią\y i laktacji,
2) wybrać dwie sytuacje opisujące nieprawidłowe stasowanie leków przez kobiety cię\arne,
3) udzielić rad kobietom karmiącym w zakresie stosowania leków.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5.2. Zasady \ywienia kobiet w cią\y i karmiących
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i zaznacz czy są one prawdziwe czy fałszywe.
Tabela do ćwiczenia 1
ZDANIA PRAWDA FAASZ
Dieta nie ma wpływu na rozwój płodu.
Wegetarianie mają dietę  przyjazną cią\y .
Tylko kawa bezkofeinowa zalecana jest w cią\y.
Na zdrowie płodu i matki w cią\y wpływa równie\
mycie rąk.
Stomatolog nie powinien traktować kobiety
cię\arnej w inny sposób ni\ pozostałych pacjentów.
Węglowodany są istotne w racjonalnym \ywieniu
karmiącej matki.
Du\a ilość białka w diecie zastąpi witaminy.
Krwawiące dziąsła to objawy, które mogą pojawić
się u kobiety w cią\y.
Glista ludzka wywołuje owsicę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania informacje dotyczące \ywienia kobiet w cią\y
i karmiących,
2) przeczytać uwa\nie zdania zawarte w tabeli,
3) zaznaczyć znakiem X prawdę lub fałsz,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 2
Zaplanuj racjonalną dietę dla kobiety w cią\y.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Nauczyciel powinien tak\e
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania informacje potrzebne do zaplanowania diety,
2) zaplanować dietę dla kobiety w cią\y,
3) przeprowadzić dyskusję na temat \ywienia w czasie cią\y,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,
- arkusz papieru.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.3. Higiena i profilaktyka chorób jamy ustnej u kobiet
cię\arnych i karmiących
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W poni\szym tekście wstaw w brakujące miejsca słowa: higiena jamy ustnej, płukać
jamę ustną, nitkowanie, dieta, tak, aby zdania były prawidłowo sformułowane.
Metoda czyszczenia przestrzeni międzyzębowych to & & & & & & & & & & & & ..& .& &
Kobieta w cią\y powinna równie\ po wyszczotkowaniu i przed nitkowaniem& & & & & & .
Racjonalna& & & & & wpływa na zdrowie zębów.
Przestrzeganie & & & & & & & & & & jest wa\nym elementem profilaktyki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący higieny jamy ustnej,
2) przeczytać zdania do uzupełnienia,
3) wstawić brakujące wyrazy,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj metody szczotkowania zębów i odpowiedz na pytania:
1) jakie czynniki wpływają na prawidłową higienę jamy ustnej u kobiety cię\arnej?
2) na czym polega nitkowanie zębów?
3) jaką rolę odgrywa fluor?
4) jakie są spo\ywcze zródła fluoru?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Nauczyciel powinien tak\e
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący higieny jamy ustnej,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
2) wybrać i scharakteryzować metody szczotkowania zębów,
3) przeprowadzić ocenę metod szczotkowania zębów,
4) scharakteryzować działanie fluoru.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.4. Formy realizacji działań edukacyjnych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadz zajęcia edukacyjne dla kobiet w cią\y i karmiących na temat profilaktyki
próchnicy zębów, profilaktyki zmian ortodontycznych, profilaktyki zmian
periodontologicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Nauczyciel powinien tak\e
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący realizacji zajęć edukacyjnych,
2) poszukać ró\nych zródeł informacji o profilaktyce próchnicy, ortodoncji, periodontologii,
3) przeprowadzić analizę korzyści płynących z działań przeciwpróchniczych,
4) sporządzić wykres słupkowy dotyczący pozytywnych i negatywnych aspektów działań
przeciwpróchniczych, ortodontycznych, periodontologicznych,
5) zastosować odpowiednio metody i środki dydaktyczne.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- arkusze papieru, pisaki.
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przeprowadz zajęcia edukacyjne dla kobiet w cią\y i karmiących z zakresu higieny jamy
ustnej oraz udokumentuj realizację przeprowadzonych działań edukacyjnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Nauczyciel powinien tak\e
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący form zajęć edukacyjnych i ich dokumentacji,
2) poszukać w ró\nych zródłach informacji o metodach edukacji, higienie jamy ustnej,
dokumentacji działań edukacyjnych,
3) dobrać odpowiednie formy realizacji działań edukacyjnych i udokumentować je.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.5. Etyka zawodowa
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie analizy poni\szych przypadków zidentyfikuj, która z wymienionych
higienistek stomatologicznych przestrzega zasad etyki zawodowej.
Opisy przypadków
Przypadek A
Anna często opowiada w domu o dolegliwościach poszczególnych pacjentów, zawsze
informuje chorych o działaniach profilaktycznych.
Przypadek B
Gra\yna nie ma cierpliwości do pacjentów, nie przeprowadza z nimi szczegółowego
wywiadu, ale zawsze zajmuje się pacjentami, kiedy tego potrzebują.
Przypadek C
Maria zawsze ma czas dla pacjentów, udziela im rad dotyczących profilaktyki,
informacją na temat schorzeń nie dzieli się z innymi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący etyki zawodowej.
2) przeprowadzić analizę przypadków,
3) zidentyfikować cechy higienistki stomatologicznej postępującej etycznie,
4) wskazać imię higienistki, która postępuje zgodnie z zasadami etyki,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Ćwiczenie 2
Zaprezentuj działania higienistki stomatologicznej postępującej zgodnie z zasadami etyki
zawodowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Nauczyciel powinien tak\e
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) poszukać w ró\nych zródłach informacji dotyczących etyki zawodowej,
2) określić działania etyczne higienistki stomatologicznej,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna,
Środki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Prowadzenie edukacji
prozdrowotnej dla kobiet w cią\y i karmiących
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a 4. c, 5. d, 6. c, 7.d, 8. d, 9. a, 10. c, 11. d,
12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. d, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Zidentyfikować czynniki nieteratogenne dla
1 A P d
płodu
2 Rozró\nić zaburzenia hormonalne w cią\y B PP b
3 Zidentyfikować poziom hematokrytu w cią\y A P a
4 Określić choroby narządu \ucia u kobiet w cią\y C PP c
Określić dolegliwości występujące w jamie ustnej
5 C PP d
kobiet w cią\y
Rozró\nić ilości składników od\ywczych
6 B P c
podawanych w czasie cią\y
7 Wskazać elementy właściwej diety podczas cią\y B P d
Rozró\nić stomatologiczne dolegliwości kobiet
8 C PP d
w cią\y
Zidentyfikować zmiany na zębach po
9 C PP a
zastosowaniu antybiotyków
Rozró\nić dolegliwości stomatologiczne kobiet
10 B P c
po porodzie
11 Określić stosowanie leków u kobiet w cią\y B P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Zidentyfikować zalecenia stawiane kobietom
12 A P d
w cią\y
13 Rozró\nić przyczyny zatruć A P a
14 Wskazać sposoby traktowania kobiet w cią\y B P b
15 Zidentyfikować twórcę staro\ytnej etyki C PP a
Rozró\nić higienistki stomatologiczne
16 B P d
postępujące zgodnie z etyką
Zidentyfikować konieczność działań
17 C PP a
profilaktycznych
Wskazać czynniki wpływające na higienę jamy
18 C PP d
ustnej
Zidentyfikować osoby przeprowadzające
19 B P b
instrukta\ higieny jamy ustnej
Rozró\nić narzędzia wspomagające działania
20 A P c
edukacyjne
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielenia odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Czynnikiem teratogennym, mogącym zaburzyć rozwój płodu nie
a) jest stres.
b) jest nieprawidłowa dieta.
c) są leki.
d) jest racjonalna dieta.
2. Początek cią\y wią\e się z zaburzeniami hormonalnymi, które polegają na
a) wytwarzaniu zbyt małej ilości wszystkich hormonów.
b) wytwarzaniu du\ej ilości hormonów.
c) zmianie ilości glukagonu.
d) wzroście poziomu testosteronu, a spadku poziomu hormonów.
3. Poziom hematokrytu w cią\y
a) maleje.
b) czasami rośnie.
c) rośnie.
d) nie ulega zmianie.
4. Dolegliwościami stomatologicznymi występującymi u kobiet w cią\y jest
a) zapalenie krtani.
b) wyjałowienie jamy ustnej.
c) zapalenie dziąseł.
d) krwawienie z dziąseł.
5. W jamie ustnej kobiet w cią\y występuje zazwyczaj
a) grzyb.
b) torbiel.
c) bardzo du\a ilość śliny.
d) bardzo mała ilość śliny.
6. Kobieta w cią\y powinna spo\ywać małe ilości
a) mleka.
b) witamin.
c) cukru.
d) białka.
7. Dieta kobiety podczas cią\y powinna być
a) mało urozmaicona.
b) o niskiej zawartości aminokwasów.
c) o du\ej zawartości węglowodanów.
d) racjonalna i urozmaicona.
8. Częste dolegliwości kobiet w cią\y to
a) tylko krwawienie.
b) tylko zapalenie jamy ustnej.
c) próchnica.
d) zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł, obrzęk dziąseł.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
9. Doksycyklina podawana w cią\y mo\e spowodować zabarwienie zębów na kolor
a) \ółty.
b) biały.
c) granatowy.
d) czarny.
10. Po porodzie częstą dolegliwością u kobiet karmiących jest
a) zwyrodnienie szczęki.
b) zaburzenie artykulacji dzwięków.
c) rozchwianie zębów.
d) zapalenie dziąseł.
11. Najbezpieczniejszymi lekami stosowanymi w cią\y są
a) NLPZ.
b) antybiotyki.
c) leki homeopatyczne.
d) przeciwgrzybiczne.
12. W cią\y kobiety mogą spo\ywać kawę
a) z du\ą ilością kofeiny.
b) z alkoholem.
c) z du\ą ilością cukru.
d) bezkofeinową.
13. Zatrucia pokarmowe u kobiet w cią\y mogą nastąpić na skutek
a) nie przestrzegania zasad higieny.
b) mycia warzyw i owoców.
c) przechowywania pokarmów we właściwych temperaturach.
d) podawania antybiotyków.
14. Kobieta w cią\y wymaga
a) odpowiedniego traktowania i podejścia  terapeutycznego lekarza.
b) stomatologicznej indywidualnej terapii.
c) takiego samego traktowania jak ka\dy pacjent.
d) dodatkowych leków.
15. Hipokrates to
a) twórca pierwszego kodeksu etycznego lekarzy.
b) twórca zasad leczenia stomatologicznego.
c) pierwszy stomatolog.
d) pierwsza pomoc stomatologiczna.
16. Higienistka stomatologiczna postępująca zgodnie z kodeksem etyki powinna
a) być cierpliwa tylko w stosunku do dzieci.
b) być sumienna, gdy jest obserwowana.
c) być otwarta, gdy ją poprosi o to lekarz.
d) być cierpliwa, sumienna, otwarta w stosunku do wszystkich pacjentów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
17. Profilaktyka stomatologiczna u kobiet w cią\y jest
a) bardzo wa\na.
b) mało wa\na.
c) czasami tylko wa\na.
d) w ogóle nie potrzebna.
18. Higiena jamy ustnej polega na
a) szczotkowaniu raz dziennie.
b) płukaniu jamy ustnej wodą z dodatkiem soli.
c) nitkowaniu gdy sobie przypomnimy.
d) regularnym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej.
19. Edukacja zdrowotna, instrukta\ higieny jamy ustnej przeprowadzany jest głównie przez
a) nauczycieli.
b) higienistki stomatologiczne.
c) techników dentystycznych.
d) terapeutów.
20. Higienistki stomatologiczne w swoich szkoleniach korzystają
a) z przypadkowych metod dydaktycznych.
b) z dostępnych środków dydaktycznych.
c) z form aktywizujących słuchacza.
d) wyłącznie z plakatów i ulotek.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla kobiet w cią\y i karmiących
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Prowadzenie edukacji
prozdrowotnej dla kobiet w cią\y i karmiących
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 5, 9, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. a, 8. a, 9. a, 10. c, 11. c,
12. b, 13. b, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. d, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Zidentyfikować zmiany zachodzące w cią\y A P d
Określić zmiany ilości elementów
2 B P c
morfotycznych krwi
Wskazać czynniki pozagenowe mające wpływ
3 A P c
na cią\ę
4 Zidentyfikować rodzaje teratogenów C PP d
Określić leki, których nie mo\na przyjmować
5 C PP b
w cią\y
Rozró\nić jak cią\a wpływa na działanie
6 B P a
leków
7 Wskazać elementy profilaktyki B P a
Rozró\nić doznania kobiety w cią\y
8 C P a
u stomatologa
9 Zidentyfikować nitkowanie C PP a
Zidentyfikować zasady higieny jamy ustnej
10 B P c
kobiet w cią\y
11 Rozró\nić rodzaje szczotkowania zębów B P c
12 Rozró\nić przyczyny próchnicy A P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Rozró\nić rodzaje gum nieszkodliwych dla
13 A P b
kobiet w cią\y
14 Wskazać zalecane pasty przez stomatologów B P d
15 Zidentyfikować fluoryzację endogenną C P a
16 Zidentyfikować fluoryzację egzogenną B P a
17 Rozró\nić metody profilaktyki C PP a
18 Zidentyfikować metody edukacji zdrowotnej C PP d
19 Określić metody aktywujące B P d
20 Rozró\nić sposoby higieny jamy ustnej A P d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielenia odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Podczas cią\y ulega zmianie
a) objętość wyrzutowa płuc.
b) krzepliwość krwi płodu.
c) tylko hematokryt.
d) krzepliwość, hematokryt, objętość wyrzutowa serca.
2. Liczba elementów morfotycznych krwi u kobiet w cią\y
a) nie ulega zmianie.
b) maleje.
c) rośnie.
d) częściowo maleje.
3. Czynniki pozagenowe mające wpływ na rozwój płodu to
a) orbitale.
b) geny.
c) teratogeny.
d) embriony.
4. Do teratogenów nale\y
a) tylko stres.
b) prawidłowa dieta.
c) choroby genetyczne.
d) stres, nieprawidłowa dieta, choroby zakazne.
5. W pierwszym trymestrze cią\y nie mo\na przyjmować
a) tylko chloramfenikolu.
b) wankomycyny i chloramfenikolu.
c) \adnych leków.
d) witamin.
6. Cią\a wpływa na
a) wchłanianie leków.
b) dystrybucję leków.
c) interakcje leków.
d) pobieranie leków.
7. Profilaktyką zatruć jest
a) przestrzeganie wymagań sanitarno-epidemiologicznych.
b) jedzenie brudnymi rękoma.
c) nie mycie owoców.
d) unikanie zatruć.
8. Kobiety w cią\y przychodzące do dentysty prze\ywają i odczuwają głównie
a) stres i strach.
b) niewielki niepokój.
c) zadowolenie.
d) spokój.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
9. Nitkowanie to
a) czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.
b) płukanie szczelin zębowych.
c) usuwanie zęba.
d) nowa technika leczenia kanałowego.
10. Kobiety w cią\y powinny dbać o higienę jamy ustnej
a) szczotkując zęby raz dziennie.
b) tylko nitkując zęby.
c) płucząc jamę ustną, nitkując i szczotkując zęby.
d) wyłącznie odwiedzając stomatologa.
11. Metodą szczotkowania jest
a) metoda Browna.
b) metoda Chopina.
c) metoda Stillmana.
d) metoda Stilfida.
12. Przyczyną próchnicy jest
a) \ucie gumy bez cukru.
b) płytka nazębna, bakterie, częste spo\ywanie słodyczy.
c) bakterie, wirusy, grzyby.
d) szczotkowanie metodą roll.
13. Kobiety w cią\y powinny \uć
a) tylko gumy z cukrem.
b) tylko gumy bez cukru.
c) tylko słodkie gumy z cukrem.
d) wszystkie gumy z du\ą ilością węglowodanów.
14. Zalecane pasty przez stomatologów to
a) Nivea.
b) pasty bez fluoru.
c) tylko Lacalut.
d) pasty z fluorem np. Lacalut, Elmex.
15. Fluoryzacja endogenna polega na
a) fluorkowaniu wody pitnej i soli kuchennej.
b) stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej.
c) u\ywaniu past i \eli .
d) wykonywaniu okresowego dostarczania fluoru.
16. Fluoryzacja egzogenna polega na
a) u\ywaniu past i \eli.
b) u\ywaniu tylko \eli.
c) płukaniu jamy ustnej wodą.
d) fluorkowaniu wody pitnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
17. Profilaktyka u kobiet w cią\y polega na
a) motywacji.
b) zniechęceniu.
c) zmniejszeniu motywacji.
d) przypadkowych działaniach.
18. Edukacja powinna wykorzystywać przede wszystkim
a) wykłady.
b) seminarium.
c) ćwiczenia zespołowe.
d) metody aktywizujące pacjenta.
19. Metody aktywizujące to
a) wykład.
b) burza mózgów i drama.
c) pogadanka.
d) praca z tekstem.
20. Do higieny jamy ustnej kobiety w cią\y nie nale\y
a) szczotkowanie.
b) nitkowanie.
c) płukanie.
d) usuwanie zębów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla kobiet w cią\y i karmiących
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
7. LITERATURA
1. Jańczuk Z.: Podręcznik dla higienistek stomatologicznych. PZWL, Warszawa 1994
2. Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. PZWL, Warszawa 2001
3. Krajewski W.: Zagadnienia współczesnej profilaktyki stomatologicznej. WM, Warszawa
1995
4. Rosłan-Szulc K.: ABC twoich zębów. Endirpol, Gdańsk 1994
5. www. stomatologia.pl
6. www.zdrowie.pl
Literatura metodyczna
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie  śak ,
Warszawa 2003
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych Cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32

