MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
El\bieta Ambroziak
Witold Kruglak
Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej
i przyzębia 322[03].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
lek. med. Konrad Szymczyk
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr El\bieta Ambroziak
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[03].Z2.04
Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia , zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia 10
5.1. Choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Profilaktyka periodontologiczna 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Wybrane aspekty wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 20
7. Literatura 34
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
przykładowe scenariusze zajęć,
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, metody projektu, metody dramy.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
322[03].Z2
Profilaktyka i leczenie chorób narządu \ucia
322[03].Z2.01
Organizacja pracy w gabinecie
stomatologicznym
322[03].Z2.02
Prowadzenie dekontaminacji
w gabinecie stomatologicznym
322[03].Z2.04
322[03].Z2.03
Zapobieganie chorobom błony
Zapobieganie próchnicy zębów
śluzowej jamy ustnej i przyzębia
322[03].Z2.05
Wykonywanie podstawowych
zabiegów profilaktyczno-leczniczych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
stosować podstawową wiedzę z anatomii i fizjologii człowieka,
stosować się rzetelnie i dokładnie do instrukcji i poleceń,
stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpo\arowej w wymaganym zakresie,
organizować pracę własną,
współpracować w zespole.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
scharakteryzować cechy prawidłowego stanu przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej,
scharakteryzować stany chorobowe jamy ustnej i przyzębia,
scharakteryzować czynniki i warunki sprzyjające powstawaniu i szerzeniu się chorób
przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej,
określić wpływ chorób ogólnoustrojowych na powstawanie chorób błony śluzowej jamy
ustnej i przyzębia,
określić wpływ płytki nazębno-dziąsłowej i złogów nazębnych na powstawanie chorób
przyzębia,
dokonać oceny miejscowych czynników zapaleniotwórczych w periodontopatii,
rozpoznać zgryz urazowy,
określić znaczenie edukacji zdrowotnej dla zapobiegania chorobom przyzębia,
scharakteryzować sposoby zapobiegania chorobom przyzębia,
zorganizować i przeprowadzić badania profilaktyczne jamy ustnej,
ocenić stan dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej,
określić potrzeby lecznicze w zakresie chorób przyzębia,
scharakteryzować wskazniki stanu przyzębia,
obliczyć wskazniki stanu przyzębia i higieny jamy ustnej dla celów profilaktycznych,
opracować plan profilaktyczno-leczniczy we współpracy z lekarzem dentystą,
przeprowadzić instrukta\ wykonywania zabiegów higienicznych jamy ustnej,
określić wskazania do stosowania poszczególnych metod szczotkowania zębów,
udzielić porad z zakresu racjonalnego od\ywiania,
scharakteryzować zabiegi stosowane w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia oraz
błony śluzowej jamy ustnej,
wykonać stomatologiczne zabiegi profilaktyczno-lecznicze na zlecenie i pod kierunkiem
lekarza dentysty,
zastosować zasady etyki,
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpo\arowej oraz
ochrony środowiska.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Profilaktyka i leczenie chorób narządu \ucia 322[03].Z2
Jednostka modułowa: Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej
i przyzębia 322[03].Z2.04
Temat: Instrukta\ higieny jamy ustnej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności prawidłowego instrukta\u higieny jamy ustnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
wyjaśnić znaczenie zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej,
dokonać prezentacji przed grupą,
wykonać pełny instrukta\ higieny jamy ustnej,
wskazać mocne i słabe aspekty swojego działania.
Metody nauczania uczenia się:
pokaz z instrukta\em,
ćwiczenie,
inscenizacja,
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
praca indywidualna,
praca w grupie.
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
szczoteczki do zębów ró\nych typów, nici stomatologiczne, płukanki i przyrządy do
płukania jamy ustnej, wykałaczki,
fantom uzębienia,
kamera wideo,
Poradnik dla ucznia.
Zadanie dla ucznia:
Przeprowadz pełny instrukta\ higieny jamy ustnej
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Nauczyciel omawia temat, cel zajęć i zadanie dla uczniów.
2. Nauczyciel prezentuje i omawia znaczenie oraz wszystkie fazy instrukta\u higieny jamy
ustnej.
3. Uczniowie robią notatki i zadają pytania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
Faza właściwa
1. Nauczyciel przypomina zasady i fazy wykonywania instrukta\u higieny.
2. Uczniowie w parach wykonują zadanie, nagrywając przebieg kamerą wideo.
3. Grupa wspólnie analizuje poszczególne prezentacje, wskazując ewentualne błędy.
Zakończenie zajęć
1. Uczniowie w wypowiedziach oceniają wykonanie zadania i jego atrakcyjność.
2. Nauczyciel omawia poprawność wykonania wszystkich zadań, ocenia uczniów.
Praca domowa
Wykonaj dla członków swojej rodziny prezentację metod szczotkowania zębów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Profilaktyka i leczenie chorób narządu \ucia 322[03].Z2
Jednostka modułowa: Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej
i przyzębia 322[03].Z2.04
Temat: Wpływ diety, higienicznego trybu \ycia i regularnych badań kontrolnych na stan
zdrowia jamy ustnej i przyzębia.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności prowadzenia profilaktycznych zajęć edukacyjnych
dla młodzie\y szkolnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
wyjaśnić wpływ sposobu od\ywiania, trybu \ycia i badań kontrolnych na stan zdrowia
jamy ustnej i przyzębia,
scharakteryzować czynniki sprzyjające utrzymaniu prawidłowego stanu jamy ustnej,
opracować i przeprowadzić zajęcia edukacyjne,
wystąpić przed grupą,
ocenić swoje słabe i mocne strony.
Metody nauczania uczenia się:
pogadanka dydaktyczna,
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
praca indywidualna,
praca w grupie.
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
materiały wybrane przez uczniów do prezentacji zajęć,
Poradnik dla ucznia.
Zadanie dla ucznia:
Przygotuj i przeprowadz profilaktyczne zajęcia edukacyjne dla młodzie\y szkolnej.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Nauczyciel omawia temat, cel zajeć i zadanie dla uczniów, przypominając o jednym
z zadań zawodowych higienistki stomatologicznej, tzn. edukacji profilaktycznej.
2. Uczniowie sporządzają plan wykonania zadania, dzielą się na grupy.
3. Uczniowie w grupach opracowują wiadomości na zadany temat, korzystając z ró\nych
zródeł informacji. Ustalają metody i techniki przeprowadzenia zajęć.
4. Uczniowie ustalają z kierownictwem wybranej szkoły czas, formę i zakres
przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla młodzie\y.
5. Nauczyciel weryfikuje proponowany dobór treści i sposób przeprowadzenia zajęć.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Faza właściwa
1. Grupa przeprowadza zajęcia dla młodzie\y szkolnej, odpowiadając na zadawane pytania
2. Uczniowie oceniają swój udział w zadaniu, wskazują swoje błędy, oraz z czego są
zadowoleni w swoim działaniu.
3. Uczniowie w dyskusji ustalają wnioski dla przyszłych zadań tego typu.
Zakończenie zajęć
1. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia wykonanie zadania. Omawia błędy popełnione
przez uczniów, ewentualnie indywidualnie zadaje ćwiczenia.
2. Uczniowie w wypowiedziach oceniają wykonanie zadania i jego atrakcyjność.
Praca domowa
Napisz notatkę, w której wska\esz trudności w prowadzeniu zajęć profilaktycznych dla
młodzie\y szkolnej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadz badanie jamy ustnej i wypełnij kartę pacjenta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować instrumentarium,
3) wykonać badanie,
4) wypełnić kartę pacjenta,
5) sprawdzić poprawność wykonania zadania przez porównanie i przeanalizować efekt
pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
unit stomatologiczny,
instrumentarium,
karta pacjenta.
Ćwiczenie 2
Na podstawie badania wykonanego w ćwiczeniu 1 oblicz wskaznik CPITN dla badanych
pacjentów. Określ potrzeby lecznicze pacjenta/pacjentów na podstawie obliczonego wskaznika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wyniki badania,
2) obliczyć wskaznik CPITN,
3) określić potrzeby lecznicze pacjenta/pacjentów,
4) zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
karta pacjenta,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj badanie stanu dziąseł kolegi/kole\anki pod nadzorem nauczyciela, a następnie
oblicz wskaznik dziąsłowy GI.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować instrumentarium,
3) wykonać badanie,
4) wypełnić kartę pacjenta,
5) obliczyć wskaznik GI i określić potrzeby lecznicze pacjenta,
6) przeprowadzić wywiad z badaną osobą i uzyskać informacje o jej odczuciach w trakcie
badania.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
unit stomatologiczny,
instrumentarium,
karta pacjenta,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wykonaj zabieg usuwania złogów nazębnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować instrumentarium,
3) wypełnić kartę pacjenta,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
4) wykonać zabieg,
5) przeprowadzić wywiad z pacjentem na temat jego odczuć w trakcie zabiegu,
6) sprawdzić poprawność wykonania zadania i przeanalizować efekt pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
unit stomatologiczny,
instrumentarium,
karta pacjenta,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Przygotuj prezentację multimedialną przedstawiającą prawidłowy, pełny instrukta\ jamy
ustnej, odpowiednią dla dorosłych pacjentów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) opracować plan wykonania zadania,
3) przeanalizować odpowiedni rozdział w Poradniku dla ucznia,
4) zgromadzić materiały (tak\e przeszukując zasoby Internetu),
5) wykonać prezentację,
6) zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
Poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Profilaktyka periodontologiczna
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaprezentuj metody szczotkowania zębów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Ćwiczenie nale\y wykonać
w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
3) przygotować instrumentarium,
4) przeprowadzić pokaz szczotkowania ró\nymi metodami,
5) zaprezentować pracę grupie, porównać sposób wykonania zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
szczoteczki do zębów ró\nych typów,
fantom uzębienia,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Przeprowadz pokaz prawidłowego stosowania nici dentystycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Ćwiczenie nale\y wykonać
w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
3) przygotować instrumentarium,
4) przeprowadzić pokaz u\ywania nici dentystycznych,
5) zaprezentować pracę grupie, porównać sposób wykonania zadania,
6) ocenić wraz z grupą efekty pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
zestaw nici dentystycznych ró\nych typów,
fantom uzębienia,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Przeprowadz pełny instrukta\ higieny jamy ustnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Ćwiczenie nale\y wykonać
w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
3) przygotować instrumentarium,
4) przeprowadzić instrukta\,
5) porównać sposób wykonania zadania z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
fantom uzębienia,
instrumentarium,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wykonaj test fuksynowy w celu sprawdzenia stanu higieny jamy ustnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Ćwiczenie nale\y wykonać
w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
3) przygotować barwnik,
4) wykonać test,
5) określić stan higieny jamy ustnej pacjenta,
6) podać wskazania higienizacyjne,
7) porównać sposób wykonania zadania z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
pokaz z objaśnieniem,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
instrumentarium,
barwnik fuksynowy,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Wykonaj zabieg jonoforezy fluorkowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Ćwiczenie nale\y wykonać
w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować instrukcję obsługi urządzenia,
4) przygotować aparat do jonoforezy,
5) przygotować odpowiednie preparaty,
6) wyjaśnić pacjentowi przebieg zabiegu,
7) wykonać zabieg,
8) przeprowadzić wywiad z pacjentem na temat jego odczuć w trakcie zabiegu,
9) zabezpieczyć aparat po zakończeniu pracy,
10) ocenić wraz z grupą efekty pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
aparat do jonoforezy,
odpowiednie preparaty,
Poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 6
Napisz informację edukacyjną dla młodzie\y popularyzującą metody dbania o prawidłową
higienę jamy ustnej. Wska\ w niej korzyści zdrowotne i estetyczne, jakie uzyskuje się
prawidłowo dbając o higienę jamy ustnej. Zamieść informację na odpowiedniej stronie
internetowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
3) napisać informację,
4) opublikować informację w Internecie,
5) porównać swoją pracę z pracami innych uczniów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
Poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Wybrane aspekty wykonywania zawodu higienistki
stomatologicznej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj w Internecie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r.,
w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi,
przeanalizuj pełny tekst dokumentu, a następnie opracuj pisemny raport z uzasadnieniem
znaczenia znajomości tych przepisów dla pracy higienistki stomatologicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać tekst Rozporządzenia w Internecie,
3) przeanalizować jego treść,
4) napisać raport,
5) porównać i omówić wynik pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Uzasadnij konieczność stosowania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
w gabinecie stomatologicznym. Określ niebezpieczeństwa na jakie nara\a się osoba, która ich
nie przestrzega.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przepisy bhp obowiązujące w gabinecie stomatologicznym,
2) uzasadnić konieczność stosowania przepisów bhp,
3) określić niebezpieczeństwa wynikające z ich niestosowania,
4) zaproponować dyskusję na temat rzeczywistego stosowania się uczniów do przepisów
bhp w gabinecie stomatologicznym.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
regulamin szkolnego gabinetu stomatologicznego,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wyszukaj w Internecie Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Poło\nej Rzeczypospolitej
Polskiej. Przeanalizuj treść dokumentu i ustal czy zawarte w nim główne wskazania etyczne
mogą dotyczyć higienistek stomatologicznych. Sporządz plan projektu Kodeksu etyki zawodowej
higienistek stomatologicznych, kierując się ogólnymi i własnymi zasadami moralnymi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać w Internecie odpowiedni dokument i dokonać jego analizy,
3) sporządzić plan projektu,
4) zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Przygotuj prezentację multimedialną dla uczniów rozpoczynających naukę w zawodzie
higienistki stomatologicznej, w której zawrzesz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpo\arowej oraz ochrony środowiska obowiązujące w gabinecie stomatologicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować szkolne regulaminy i instrukcje dotyczące bhp, ochrony przeciwpo\arowej
oraz ochrony środowiska,
3) wykonać prezentację multimedialną,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
4) zweryfikować poprawność merytoryczną treści konsultując się z nauczycielem,
5) zaprezentować grupie wyniki pracy, porównać z pracą innych uczniów.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
ćwiczenie,
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
regulaminy i instrukcje obowiązujące w szkolnym gabinecie ćwiczeń,
komputer z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem,
Poradnik dla ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Zapobieganie chorobom
błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2 ,3 4, ,5, 7, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego,
-
-
-
- zadania 6, 8, 9, 10, 15, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
-
-
-
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. b, 5. b, 6. d, 7. d, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a,
12. d, 13. d, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Zdefiniować pojęcie periodontopatie A P a
2 Rozpoznać wpływ cukrzycy na choroby przyzębia B P a
3 Zdefiniować gingivitis A P d
4 Zdefiniować adult periodintis A P b
5 Rozró\nić złogi nazębne C P b
6 Zanalizować przyczyny stanu chorobowego D PP d
7 Wyjaśnić cele badań epidemiologicznych B P d
8 Wybrać przeznaczenie instrumentu do badań C PP d
Ocenić potrzeby lecznicze na podstawie
9 D PP b
wskaznika
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
10 Zanalizować wskaznik GI D PP c
11 Zidentyfikować wskaznik epidemiologiczny A P a
Wskazać zakres zastosowania zasad etyki
12 B P d
zawodowej
Zdefiniować pojęcie profilaktyka
13 A P d
periodontologiczna
14 Określić cel instrukta\u A P a
15 Porównać zabiegi lecznicze C PP d
16 Rozpoznać obligatoryjność szkolenia BHP B P c
17 Rozpoznać elementy instrukta\u higieny B P c
18 Określić zastosowanie próby jodowej A P b
19 Przeprowadzić instrukta\ czyszczenia zębów C PP c
20 Zastosować zasady bhp C PP a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Periodontopatie to zmiany chorobowe dotyczące
a) tkanek otaczających zęby.
b) budowy zęba.
c) stanu higieny jamy ustnej.
d) skóry.
2. Cukrzyca
a) mo\e mieć wpływ na periodontopatie.
b) nie mo\e mieć wpływu na periodontopatie.
c) jest bez związku z chorobami przyzębia.
d) polepsza stan dziąseł.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
3. Gingivitis to
a) choroba miazgi zęba.
b) ropień podokostnowy.
c) nie\yt nosa.
d) zapalenie dziąseł.
4. Adult periodontitis (AP) to
a) choroba zakazna.
b) zapalenie przyzębia dorosłych.
c) zapalenie dziąseł.
d) rodzaj alergii.
5. Kamień nazębny poddziąsłowy i naddziąsłowy
a) nie ró\nią się miejscem występowania.
b) ró\nią się miejscem występowania.
c) nie powodują zapalenia dziąseł.
d) dotyczą tylko dorosłych.
6. Zlokalizowany stan zapalny dziąsła w obrębie jednego ruchomego zęba mo\e być
spowodowany
a) brakiem higieny jamy ustnej.
b) noszeniem dwóch protez całkowitych.
c) stanem podgorączkowym.
d) zgryzem urazowym.
7. Badania epidemiologiczne jamy ustnej słu\ą do
a) badania jamy ustnej.
b) określania ilości kamienia nazębnego.
c) stwierdzenia stanu zapalnego.
d) celów statystycznych i profilaktycznych.
8. Skalowany zgłębnik periodontologiczny słu\y do
a) wykrywania ubytków próchnicowych.
b) pomiaru temperatury jamy ustnej.
c) usuwania kamienia nazębnego.
d) badania głębokości kieszonek dziąsłowych.
9. Pacjent ze wskaznikiem CPITN wielkości 3
a) wymaga poprawy higieny jamy ustnej.
b) wymaga poprawy higieny jamy ustnej i usunięcia złogów nazębnych.
c) wymaga usunięcia złogów nazębnych.
d) nie wymaga przeprowadzania zabiegów.
10. Średni wynik wskaznika GI 1,1 2,0 oznacza
a) zdrowe dziąsła.
b) istnienie choroby zakaznej.
c) umiarkowane zapalenie dziąseł.
d) powa\ny stan zapalny dziąseł.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
11. Badanie epidemiologiczne dla określenia częstości i intensywności chorób przyzębia
wykonuje się przy pomocy
a) wskaznika Russella (PI).
b) skalera ultradzwiękowego.
c) wskaznika GI.
d) lusterka i zgłębnika stomatologicznego.
12. Etyka zawodowa w słu\bie zdrowia dotyczy
a) wyłącznie lekarzy.
b) przepisów Prawa Pracy.
c) stosunku do przeło\onych.
d) zasad moralnego i etycznego postępowania personelu medycznego w procesie pracy.
13. Profilaktyka periodontologiczna
a) dotyczy tylko zębów trzonowych.
b) polega na prowadzeniu dokumentacji medycznej.
c) to laseroterapia.
d) obejmuje zabiegi higieniczno-lecznicze profesjonalne i domowe.
14. Instrukta\ higieny jamy ustnej
a) wykonuje lekarz lub higienistka.
b) słu\y do leczenia ubytków.
c) poprawia samopoczucie pacjenta.
d) jest badaniem lekarskim.
15. Laseroterapia i jonoforeza fluorkowa
a) to te same zabiegi.
b) są wykonywane wyłącznie przez higienistkę.
c) dają ten sam efekt.
d) to ró\ne profesjonalne zabiegi higieniczno-lecznicze.
16. Szkolenie personelu w zakresie bhp w gabinecie stomatologicznym
a) dotyczy wyłącznie przepisów przeciwpo\arowych.
b) mo\na odbyć w dowolnym czasie.
c) jest obowiązkowe przed rozpoczęciem pracy.
d) nie jest obowiązkowe.
17. Prawidłowy instrukta\ higieny jamy ustnej dotyczy wyboru
a) uzupełnienia protetycznego.
b) nici dentystycznych.
c) metody szczotkowania i środków uzupełniających.
d) rodzaju szczoteczki.
18. Próba jodowa słu\y do
a) wykrywania kieszeni kostnych.
b) wykrywania stanu zapalnego dziąsła.
c) wykrywania zaników kości wyrostka zębodołowego.
d) określenia ilości kamienia nazębnego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
19. Mocne dociskanie szczoteczki przy myciu zębów
a) pomaga lepiej oczyszczać zęby.
b) powoduje lepsze ukrwienie dziąseł.
c) mo\e prowadzić do uszkodzenia dziąseł i zębów.
d) powoduje lepsze oczyszczanie kieszeni kostnych.
20. Kireta\ wykonuje się
a) zawsze w rękawiczkach, maseczce, okularach ochronnych i odzie\y ochronnej.
b) w fartuchu ochronnym, rękawiczki nie sa konieczne.
c) w odzie\y prywatnej.
d) w dowolnym stroju, w okularach ochronnych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Zapobieganie chorobom
błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego,
-
-
-
- zadania 2, 8, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
-
-
-
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
-
-
- bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
-
-
-
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c,
12. d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozró\nić zmianę chorobową B P c
2 Ocenić wynik wskaznika GI D PP b
Podać zastosowanie instrumentów
3 A P b
stomatologicznych
4 Zastosować instrukcje BHP B P c
5 Scharakteryzować zasady etyki zawodowej B P d
6 Scharakteryzować wskaznik Russella B P a
7 Zidentyfikować wskaznik Belliniego A P b
8 Obliczyć wskaznik Belliniego D PP a
9 Zastosować instrukta\ higieny jamy ustnej B P c
Określić przyczynę strzępienia się nici
10 A P b
dentystycznej
Określić wpływ \ucia gumy na stan zdrowia
11 A P c
jamy ustnej
12 Podać zastosowanie wskaznika CPITN A P d
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Rozpoznać skutek procesu mineralizacji na
13 B P c
płytce nazębnej
14 Wymienić elementy instrukta\u A P c
Określić uprawnienia do wykonywania
15 A P a
zabiegu balneoterapii
Określić wskazania do zabiegów
16 B P c
balneoterapii
17 Ocenić zmiany chorobowe tkanek D PP d
18 Postawić diagnozę D PP a
19 Udowodnić zastosowanie wskazników D PP d
Zastosować metodę szczotkowania według
20 C PP a
wskazań Bassa
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Zmianą chorobową w obrazie przyzębia nie jest
a) kandydoza jamy ustnej.
b) zapalenie dziąseł.
c) błonka nabyta.
d) afta.
2. Średni wynik wskaznika GI 1,1 2,0 wskazuje na
a) zdrowe dziąsła.
b) umiarkowane zapalenie dziąseł.
c) ubytki próchnicowe w zębach.
d) powa\ny stan zapalny dziąseł.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
3. Columbia 4R 4L i Gracey
a) nie są narzędziami stomatologicznymi.
b) są narzędziami do usuwania kamienia nazębnego.
c) to wskazniki stanu higieny jamy ustnej.
d) słu\ą do ekstrakcji zębów.
4. W przypadku awarii autoklawu w trakcie pracy nale\y
a) wyłączyć i włączyć ponownie urządzenie.
b) zadzwonić do SANEPID.
c) postępować zgodnie z zasadami bhp i instrukcją umieszczoną obok urządzenia.
d) spróbować naprawić urządzenie samodzielnie.
5. Kodeks etyki zawodowej nie jest
a) zbiorem zasad regulującym stosunki między pracownikami.
b) wzorem postawy moralnej pracownika.
c) wskazaniem, jakie cechy osobiste powinna mieć osoba wykonująca dany zawód.
d) Kodeksem pracy.
6. Wskaznik Russella oparty jest na
a) badaniu klinicznym i obrazie rtg.
b) wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem.
c) badaniach laboratoryjnych.
d) ankiecie środowiskowej w danej populacji.
7. Wskaznik według Belliniego to
a) ATSH.
b) PTNS.
c) STPN.
d) PI.
8. Obliczając wskaznik według Belliniego dla pacjenta z 3 zębami w całej jamie ustnej
a) oznaczamy całą jamę ustną jako 1 kwadrant.
b) oznaczamy jako osobny kwadrant ka\dą część jamy ustnej wokół ka\dego zęba.
c) nie obliczamy wskaznika.
d) oznaczamy 3 kwadranty.
9. Prowadząc instrukta\ higieny jamy ustnej dla zdrowych dzieci w wieku przedszkolnym
nale\y głównie zalecać
a) posługiwanie się wykałaczką.
b) stosowanie nici dentystycznych.
c) szczotkowanie metodą Jonesa.
d) u\ywanie irygatora do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.
10. Strzępienie się nici dentystycznej mo\e wskazywać na
a) stan zapalny podniebienia.
b) miejscowy ubytek i /lub nawis wypełnienia.
c) afty.
d) tworzenie się fizjologicznej błonki nabytej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
11. śucie gumy do \ucia w profilaktyce chorób przyzębia
a) jest zalecane zamiast mycia zębów.
b) jest zawsze niewskazane.
c) mo\e wpływać dodatnio.
d) jest zawsze zalecane.
12. Wskaznik CPITN
a) nie określa potrzeb leczniczych populacji.
b) informuje o stanie higieny.
c) bada się przy zębie 38.
d) określa potrzeby lecznicze populacji.
13. Proces mineralizacji na płytce nazębnej mo\e prowadzić do
a) uszkodzenia narządów wewnętrznych.
b) demineralizacji błony śluzowej.
c) powstania kamienia nazębnego.
d) remineralizacji błony śluzowej.
14. Prawidłowy instrukta\ higieny jamy ustnej nie obejmuje
a) wyboru metody szczotkowania.
b) sposobu u\ywania nici dentystycznych.
c) leczenia periodontopatii.
d) sposobu oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.
15. Zabiegi balneoterapii
a) mo\e wykonywać higienistka stomatologiczna na zlecenie i pod nadzorem lekarza.
b) wykonuje zawsze higienistka stomatologiczna samodzielnie.
c) mo\e wykonać ka\dy pracownik poradni.
d) wykonywane są w sedacji wziewnej.
16. Balneoterapia stomatologiczna
a) jest stosowana wyłącznie w uzdrowiskach.
b) jest jedynym sposobem leczenia chorób przyzębia.
c) jest stosowana u pacjentów z chorobami przyzębia.
d) nie wpływa na stan dziąseł.
17. U pacjenta ze zmianami chorobowymi w obrębie tkanek otaczających zęby stwierdza się
a) zapalenie migdałków.
b) alergię.
c) mukowiscydozę.
d) periodontopatię.
18. Charakterystyczne w początkowym przebiegu objęcie chorobą i zanik przyczepu
nabłonkowego zębów trzonowych pierwszych i/lub zębów siecznych u pacjenta
w okresie pokwitania mo\e wskazywać na
a) zlokalizowane młodzieńcze zapalenie przyzębia.
b) zmiany hormonalne u dziewcząt.
c) występowanie zgryzu urazowego.
d) konieczność zabiegu ortodontycznego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
19. Wskazniki epidemiologiczne stosuje się w określaniu potrzeb leczniczych populacji ze
względu na
a) łatwość prowadzenia dokumentacji.
b) niską czaso- i pracochłonność badań.
c) to, \e mo\e je stosować ka\dy pracownik placówki medycznej.
d) porównywalność wyników.
20. Metoda szczotkowania Bassa wskazana jest przy
a) niewielkich recesjach dziąseł.
b) zapaleniu okostnej.
c) wrzodziejącym zapaleniu dziąseł.
d) niepełnosprawności ruchowej pacjenta.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. LITERATURA
1. Jańczuk Z.: Biblioteka Stomatologa 6. Choroby Przyzębia Zapobieganie, Diagnostyka
i Leczenie. WL PZWL 1999
2. Jańczuk Z.: Choroby Błony Śluzowej Jamy Ustnej i Przyzębia. WL PZWL, Warszawa
1998
3. Jańczuk Z.: Podręcznik dla higienistek stomatologicznych. PZWL, Warszawa 2006
4. Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. PZWL, Warszawa 2001
5. Knychalska-Karawan Z.: Podstawy Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej.
WUJ, Kraków 1998
6. Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Poło\nej
7. Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Poło\nej Rzeczypospolitej Polskiej
8. Lazari-Pawłowska I.: Etyka zawodowa (w) Ksią\ek A., Zagadnienia etyki. Wybór
tekstów. Warszawa 1995
9. Peterson R.: Niektóre mo\liwości wykorzystania naturalnych środków leczniczych
w chorobach przyzębia. Magazyn Stomatologiczny , 5(70), 1997, str. 23 25
10. Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, przedło\ony przez Ministra Zdrowia
11. Tatoń J.: Filozofia w medycynie. PZWL, Warszawa 2006
yródła internetowe
12. www.izbapiel.org.pl
13. www.medal.org
14. www.dentonet.pl
15. www.higienistki.pl
16. www.kprm.gov.pl
17. www.mz.gov.pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34