higienistka stomatologiczna 322[03] z3 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Natalia Wysocka
Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności
edukacyjnej 322[03]Z3.01
Podręcznik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
lek. med. Ewa Rusiecka
lek. med. Konrad Szymczyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr Natalia Wysocka
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[03].Z3.01
,,Planowanie i organizacja stomatologicznej działalności edukacyjnej , zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia 11
5.1. Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia człowieka 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3.Zasady planowania i organizacja stomatologicznej edukacji
prozdrowotnej 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Zasady dydaktyki 18
5.4.1. Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 33
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
 wymagania wstępne, umiejętności jakie powinien posiadać uczeń przed przystąpieniem
do realizacji jednostki modułowej,
 cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki
modułowej,
 przykładowe scenariusz zajęć,
 ćwiczenia, zawierające polecenie, wskazówki do realizacji, sposób wykonania, zalecane
metody nauczania uczenia się oraz środki dydaktyczne do wykonania ćwiczenia, które
pomogą ukształtować umiejętności praktyczne i zweryfikować nabytą wiedzę
teoretyczną,
 sprawdzian osiągnięć, pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności,
 wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: dyskusji dydaktycznej,
metody projektu, metody ćwiczeń praktycznych. Formy organizacyjne pracy uczniów mogą
być zró\nicowane, począwszy od samodzielnej do zespołowej pracy uczniów.
322[03].Z3
Edukacja zdrowotna
322[03].Z3.01
Planowanie i organizowanie
stomatologicznej działalności edukacyjnej
322[03].Z3.02
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej
dla kobiet w cią\y i karmiących
322[03].Z3.03
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej
dla dzieci i młodzie\y
322[03].Z3.04
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej
dla osób dorosłych
i w podeszłym wieku
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2.WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej powinieneś umieć:
- korzystać z ró\nych zródeł informacji,
- posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną,
- stosować zasady higieny jamy ustnej,
- rozró\niać choroby jamy ustnej,
- dokonywać analizy przeprowadzanego wywiadu z pacjentem,
- rozwiązywać problemy w zakresie badań podmiotowych,
- planować profilaktykę chorób jamy ustnej,
- komunikować się z uczestnikami procesu pracy,
- rozwiązać problemy w zakresie wykonywania zadań zawodowych,
- korzystać z komputera z dostępem do Internetu,
- współpracować w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku procesu kształcenia uczeń (słuchacz) powinien umieć:
- posłu\yć się pojęciami: kultura zdrowotna, wychowanie zdrowotne, edukacja zdrowotna,
promocja zdrowia,
- określić kierunki rozwoju edukacji zdrowotnej,
- scharakteryzować zasady i metody wychowania zdrowotnego,
- scharakteryzować koncepcje promocji zdrowia,
- określić zale\ności dotyczące układu stomatognatycznego w odniesieniu do
poszczególnych okresów \ycia człowieka,
- określić wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia człowieka i społeczeństwa
oraz na edukację prozdrowotną,
- zinterpretować wyniki badań statystycznych dotyczące stanu zdrowia społeczeństwa,
- dokonać analizy informacji medycznych dotyczących stanu narządu \ucia pacjenta,
- posłu\yć się podstawową terminologią z zakresu dydaktyki,
- scharakteryzować zasady i metody nauczania,
- określić cele stomatologicznej działalności edukacyjnej,
- scharakteryzować dostosować metody i środki oddziaływania do mo\liwości
poznawczych odbiorców,
- dobrać środki dydaktyczne stosowane w edukacji zdrowotnej,
- określić formy prowadzenia stomatologicznej edukacji prozdrowotnej,
- dobrać i wykonać pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych,
- dokonać oceny zaplanowanych działań,
- określić rolę higienistki stomatologicznej w edukacji prozdrowotnej,
- zaplanować i zorganizować pracę edukacyjną dla pacjentów w ró\nym wieku,
pochodzących z ró\nych środowisk,
- zaplanować pracę z zakresu edukacji prozdrowotnej dla kobiet w cią\y i matek
karmiących,
- zaplanować pracę z zakresu edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzie\y,
- zaplanować pracę z zakresu edukacji prozdrowotnej dla osób dorosłych i w podeszłym
wieku,
- zaplanować i zorganizować działania dotyczące profilaktyki fluorowej próchnicy zębów,
- zaplanować i zorganizować działania z zakresu profilaktyki periodontologicznej,
- zaplanować i zorganizować działania z zakresu profilaktyki ortodontycznej,
- zaplanować działania edukacyjne ułatwiające profilaktykę ubytków w uzębieniu,
- podjąć współpracę z instytucjami opracowującymi publikacje z zakresu higieny
stomatologicznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Edukacja zdrowotna 322[03].Z3
Jednostka modułowa: Planowanie i organizacja stomatologicznej działalności
edukacyjnej 322[03].Z3.01
Temat: Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności praktycznych tworzenia planu edukacji zdrowotnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- uzasadnić konieczność edukacji zdrowotnej,
- wymienić elementy podstawowe w edukacji zdrowotnej,
- scharakteryzować błędy popełniane w edukacji zdrowotnej,
- uzasadnić wybór odpowiednich metod kształcenia,
- przedstawić plan prawidłowego, racjonalnego kształcenia zdrowotnego.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- praca w zespole,
- przydział zadań zawodowych,
- ocena stopnia wykonania zadania.
Metody nauczania uczenia się:
- metoda projektu,
- dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w 3-4 osobowych grupach.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- plansze,
- arkusze papieru,
- mazaki,
- rzutnik multimedialny,
- komputer z dostępem do Internetu,
- materiał nauczania 4.1.1 poradnika dla ucznia.
Zadanie dla ucznia:
Opracuj plan edukacji zdrowotnej dotyczący racjonalnego od\ywiania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Podanie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć.
3. Podział uczniów na grupy zadaniowe i wybór lidera.
4. Wyjaśnienie zasad pracy w grupie, metodą projektu.
Faza właściwa
1. Praca w grupach metodą projektu.
Faza I. Informacje
1. Nauczyciel omawia istotę edukacji zdrowotnej, przedstawia jego strukturę.
2. Nauczyciel omawia poszczególne elementy mające wpływ na zdrowie.
3. Nauczyciel daje zespołom mo\liwość zadawania pytań.
Faza II. Konstrukcja planu marketingowego w zespołach zadaniowych.
1. Zespoły określają rodzaje pytań do poszczególnych schorzeń, wynikających z braku
świadomości o zagro\eniu chorobą.
2. Dyskusja w zespołach nad treściami, jakie powinny znajdować się w prawidłowej
edukacji zdrowotnej.
3. Lider zespołu przydziela ka\demu członkowi zespołu do opracowania dwa dialogi do
przedstawienia.
4. Uczniowie pracują samodzielnie, zapisując na kartkach treści, jakie powinny znalezć się
w edukacji zdrowotnej, wyszukują te\ jak przedstawiona wiedza dotycząca zdrowia
wpływa negatywnie na organizm.
5. Uczniowie w ramach grupy wymieniają się kartkami i ewentualnie dopisują swoje
propozycje.
6. Lider grupy zbiera wszystkie karteczki i wspólnie z grupą ustalają ostateczną wersję
planu edukacji zdrowotnej.
Faza III. Prezentacja projektu w formie multimedialnej  Edukacja zdrowotna .
1. Ka\da grupa w ciągu tygodnia ma przygotować prezentację multimedialną z profilaktyki
zdrowotnej.
2. Na zajęciach ka\da grupa prezentuje projekt w postaci multimedialnej, omawiając
i uzasadniając treści zawierające się w pojęciu racjonalnego od\ywiania oraz określić
rodzaje schorzeń, które mogą wystąpić, jeśli nie będzie przestrzegana promocja
i edukacja zdrowotna.
Faza IV. Ocena projektów.
1. Nauczyciel wraz z uczniami ocenia plany edukacji zdrowotnej pod kątem poprawności
i atrakcyjności prezentacji.
2. Nauczyciel przydziela ka\dej grupie punkty za projekt.
3. Uczniowie w grupie rozdzielają punkty w zale\ności od stopnia zaanga\owania
w przygotowanie i prezentację projektu, które następnie przeliczają na oceny.
Faza V. Podsumowanie
1. Uczniowie uzasadniają potrzebę tworzenia planu edukacji zdrowotnej, zwłaszcza
w sytuacji, kiedy edukację traktuje się jako profilaktykę prozdrowotną. Uczniowie
omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie realizacji projektu.
2. Nauczyciel dziękuje uczniom za realizację projektu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Praca domowa
Wyszukaj w Internecie przykłady najczęściej popełnianych błędów w edukacji
zdrowotnej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabycia umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Edukacja zdrowotna 322[03].Z3
Jednostka modułowa: Planowanie i organizacja stomatologicznej działalności
edukacyjnej 322[03].Z3.01
Temat: Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia człowieka.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności analizowania wpływu warunków środowiskowych
na stan zdrowia człowieka.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wskazać zródła informacji o środowisku naturalnym,
- rozró\nić korzystny wpływ edukacji ekologicznej na środowisko,
- przeprowadzić analizę zanieczyszczeń środowiska,
- rozró\nić zalety przestrzegania ochrony środowiska.
Metody nauczania uczenia się:
- metoda projektu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca zespołowa.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- mazaki,
- materiał nauczania 4.1.1 poradnika dla ucznia,
- komputer z dostępem do Internetu,
- rzutnik multimedialny,
- Panorama firm,
- katalogi bran\owe,
- prasa.
Przebieg zajęć:
Etap I
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie tematu, celu ogólnego i celów szczegółowych.
3. Przedstawienie uczniom zadania:
- stomatolog nakłania do ochrony środowiska naturalnego, zaś pacjent twierdzi, \e
środowisko naturalne w ogóle nie ma wpływu na stan zdrowia człowieka.
4. Przypomnienie zasad pracy w zespole.
5. Podział uczniów na zespoły zadaniowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
6. Przydział ról poszczególnym zespołom:
- dwa zespoły pełnią rolę stomatologów wyjaśniających zalety działań chroniących
przyrodę i środowisko naturalne, pozostałe pełnią rolę pacjentów, którzy twierdzą, \e
dbanie o środowisko nie ma wpływu na zdrowie człowieka.
7. Zespoły zadaniowe opracowują strategię działania.
8. Zespoły poszukują informacji o wpływie środowiska na organizm człowieka.
9. W ciągu tygodnia uczniowie mają za zadanie przygotować:
- zespoły pełniące pacjentów, którzy twierdzą, \e środowisko nie ma wpływu na
zdrowie człowieka  wybór najczęściej popełnianych błędów w ochronie
środowiska.
- pozostałe zespoły  informacje o cechach środowiska i prezentację multimedialną.
Etap II
1. Prezentacja informacji o cechach środowiska, wpływie środowiska na organizm ludzki.
Wybór zespołu, który najlepiej określił wpływ środowiska na organizm ludzki i określił
choroby mogące powstać w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Negocjacje między
grupami. Wybór zespołu, który najlepiej zdefiniował i przedstawił negatywny
i pozytywny wpływ środowiska na organizm ludzki.
2. Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego inne zespoły nie zostały wybrane.
3. Nauczyciel ocenia pracę zespołów przydzielając im punkty, które uczniowie rozdzielają
w zale\ności od stopnia zaanga\owania w przygotowanie i prezentację projektu, które
następnie przeliczają na oceny.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel przypomina uczniom skąd mo\na uzyskać informację na temat
zanieczyszczeń środowiska i wpływu na organizm.
Praca domowa
Wyszukaj przykłady zabiegów ochronny środowiska stosowanych w Polsce i za granicą.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabycia umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i określ czy są one prawdziwe, czy fałszywe.
Karta pracy
PYTANIA PRAWDA FAASZ
Promocja zdrowia ułatwia ludziom poprawę stanu
zdrowia
Styl \ycia nie wpływa na zdrowie
Edukacja jest elementem promocji zdrowia
Profilaktyka polega na edukacji
Promocja zdrowia to oś polityki zdrowotnej
Zdrowy styl \ycia polega na dbałości o higienę
Profilaktyka to eliminowanie czynników ryzyka
Zachowania sprzyjające zdrowiu to palenie tytoniu
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym promocji zdrowia,
2) przeczytać uwa\nie zdania, zawarte w karcie pracy,
3) zaznaczyć X w odpowiedniej kolumnie prawda lub fałsz,
4) porównać wyniki pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie indywidualne,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- karta pracy,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dokonaj analizy roli higienistki stomatologicznej w promocji zdrowia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym promocji zdrowia,
2) wskazać zadania higienistki stomatologicznej,
3) wyszukać obszary promocji zdrowia, które mogłaby realizować higienistka
stomatologiczna,
4) przeprowadzić dyskusję na temat wpływu profilaktyki na zdrowie człowieka.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- metaplan,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- arkusze papieru,
- tablica,
- mazaki,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wska\ zale\ności dotyczące układu stomatognatycznego w odniesieniu do
poszczególnych okresów \ycia człowieka.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym układu stomatologicznego,
2) wyszukać w dostępnych zródłach informacje na temat układu stomatognatycznego,
3) dokonać analizy zale\ności między układem stomatognatycznym a okresami \ycia
człowieka.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia
człowieka
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj analizy wpływu warunków środowiska na zdrowie człowieka.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu warunków środowiska na
zdrowie człowieka,
2) wyszukać w dostępnych zródłach, informacji na temat chorób spowodowanych
czynnikami środowiskowymi,
3) przeprowadzić analizę tych zjawisk,
4) postawić wnioski na podstawie analizy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wymień i scharakteryzuj czynniki wpływające na zanieczyszczenie środowiska.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zanieczyszczeń środowiska,
2) wyszukać w Internecie informacje o czynnikach wpływających na zanieczyszczenie
środowiska,
3) przeprowadzić analizę czynników mających negatywny wpływ na zdrowie,
4) przedstawić wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przeprowadz, pracując w parach, dialog z pacjentem, uświadamiając mu, \e czynniki
środowiskowe mają wpływ na zdrowie człowieka.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu środowiska na zdrowie
człowieka,
2) przygotować scenki i dialog,
3) zaprezentować dialog,
4) omówić wnioski na forum grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia zespołowe,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- przybory do pisania,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Zasady planowania i organizacja stomatologicznej edukacji
prozdrowotnej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj i zorganizuj działania z zakresu profilaktyki periodontologicznej oraz z zakresu
profilaktyki ortodontycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Nauczyciel powinien
poinformować o przestrzeganiu przepisów BHP na stanowisku pracy ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym stomatologicznej edukacji
prozdrowotnej,
2) wybrać dwie sytuacje opisujące profilaktykę periodontologiczną higieny jamy ustnej,
3) wybrać dwie sytuacje opisujące profilaktykę ortodontyczną higieny jamy ustnej,
4) przedyskutować optymalny plan profilaktyki.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- tablica,
- mazaki,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wpisz w diagram czynniki wpływające na stan higieny jamy ustnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny jamy ustnej,
2) wyszukać czynniki wpływające na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej,
3) wpisać czynniki w diagram.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Środki dydaktyczne:
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
HIGIENA
JAMY USTNEJ
Rysunek do ćwiczenia 2
Ćwiczenie 3
Wpisz do tablicy brakujące elementy doboru właściwej metody szczotkowania.
Tabela do ćwiczenia 3
Stan jamy ustnej Szczoteczka do zębów Metoda szczotkowania
zdrowe przyzębie średnia twardość Stillmanna, ............. lub ..........;
unikanie ................................
..............................................
zaostrzone zapalenia ....................... roll
przyzębia
recesja dziąsła, ........................ roll, .....................;
wra\liwość szyjek unikanie ....................
..................... i .................
implanty zębowe bardzo miękka delikatne oczyszczanie
połączenia wszczepu z dziąsłem
po zabiegach ......................... ..................................
chirurgicznych
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod szczotkowania,
2) dokonać analizy czynników, mających wpływ na właściwy wybór szczoteczki i metody
szczotkowania,
3) uzupełnić tabelę,
4) zaprezentować wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- tabela,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zaplanuj zajęcia z zakresu edukacji prozdrowotnej higieny jamy ustnej dla młodzie\y
szkoły ponadgimnazjalnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia zródła informacji. Nauczyciel
powinien poinformować o przestrzeganiu przepisów BHP na stanowisku pracy ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym edukacji prozdrowotnej,
2) dobrać metodę pracy dydaktycznej w zakresie edukacji prozdrowotnej higieny jamy
ustnej,
3) opracować scenariusz przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla młodzie\y ponadgimnazjalnej.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- arkusze papieru,
- pisaki,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.4. Zasady dydaktyki
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wybierz temat zajęć edukacyjnych z zakresu profilaktyki higieny jamy ustnej. Dobierz
metody i środki dydaktyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych z wybranego przez siebie
zagadnienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod i środków dydaktycznych,
2) ustalić temat zajęć edukacyjnych,
3) dobrać metody nauczania,
4) dobrać środki dydaktyczne do realizacji zajęć,
5) przedstawić wynik ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- przybory do pisania,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj współpracę z odpowiednimi instytucjami na terenie Twojej
miejscowości/rejonu zamieszkania w zakresie higieny stomatologicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny stomatologicznej,
2) wyszukać instytucje, które mogłyby podjąć współpracę w zakresie działań
profilaktycznych higieny jamy ustnej,
3) ustalić tematykę działań profilaktycznych,
4) zaplanować współpracę z odpowiednimi instytucjami,
5) przedstawić wyniki ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- arkusze papieru,
- pisaki,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Zaplanuj szkolenie dla personelu opiekuńczo-wychowawczego \łobka i przedszkola na
temat ujemnych skutków dla zdrowia dziecka schorzeń takich jak: próchnica, choroby
przyzębia i wady zgryzu. Dobierz samodzielnie metodę dydaktyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod dydaktycznych,
2) ustalić temat szkolenia,
3) dobrać metodę dydaktyczną,
4) zaplanować przebieg zajęć,
5) przedstawić wyniki ćwiczenia,
6) dokonać analizy efektywności zaproponowanych metod dydaktycznych.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- arkusze papieru,
- pisaki,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zaplanuj zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat wpływu diety na stan uzębienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu diety na stan uzębienia,
2) ustalić temat zajęć,
3) dobrać metody nauczania z uwzględnieniem mo\liwości odbiorcy zajęć edukacyjnych,
4) zaplanować przebieg zajęć,
5) zaproponować środki dydaktyczne,
6) przedstawić wynik ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- arkusze papieru,
- pisaki,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Planowanie i organizowanie
stomatologicznej działalności edukacyjnej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. b, 5. b, 6. c, 7.b, 8. c, 9. a, 10. a, 11. c,
12. b, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Rozró\nić zanieczyszczenia
1 A P c
środowiska
2 Zidentyfikować prawidłową dietę B P b
3 Zidentyfikować pasty do zębów A P b
Rozró\nić składniki płynów do
4 C PP b
płukania jamy ustnej
5 Wskazać środki o małej ilości fluoru A P b
6 Zidentyfikować metale cię\kie C PP c
Rozró\nić czynniki wpływające na
7 B P b
częstość stosowania fluoru
8 Wskazać zasady higieny jamy ustnej C PP c
9 Zidentyfikować racjonalną dietę C PP a
Rozró\nić cechy leczenia
10 B P a
ortodontycznego
Określić czynniki wpływające na stan
11 B P c
zdrowia
12 Rozpoznać zanik przyzębia C PP b
Określić aspekty wychowania
13 B P c
zdrowotnego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Wskazać czynniki wpływające na
14 B P c
zdrowie
Zidentyfikować szkodliwe czynniki
15 C PP a
wpływające na narządy \ucia
16 Rozró\nić objawy próchnicy B P c
Rozró\nić elementy higieny jamy
17 C P c
ustnej
18 Określić promocję zdrowia C PP a
19 Rozró\nić rodzaje szczoteczek B P b
20 Rozró\nić cechy profilaktyki A P a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielenia odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska polega
a) tylko na oczyszczaniu.
b) tylko na stosowaniu \ywności ekologicznej.
c) na oczyszczaniu i \ywności ekologicznej.
d) na wyrzucaniu śmieci i rozwoju przemysłu.
2. Dieta bogata w białko, witaminy, minerały, regularne posiłki to dieta
a) nieracjonalna.
b) racjonalna.
c) profilaktyczna.
d) sezonowa.
3. Zaleca się u\ywanie past zawierających
a) potas.
b) fluor.
c) wodór.
d) glukozę.
4. W płynach do płukania jamy ustnej głównym składnikiem jest
a) potas.
b) fluor.
c) magnez.
d) witamina C.
5. Preparaty o małym stę\eniu fluoru są przeznaczone
a) do rzadkiego stosowania.
b) do częstego stosowania.
c) do stosowania w warunkach ambulatoryjnych.
d) do stosowania raz na dwa lata.
6. Metalem cię\kim jest
a) potas.
b) fluor.
c) ołów.
d) wapń.
7. Częstość stosowania płukanek fluorowych zale\y od
a) ceny.
b) ilości jonów fluorkowych.
c) ilości jonów siarczanowych.
d) koloru preparatu.
8. Higiena jamy ustnej to mycie zębów metodą
a) mycia na sucho.
b) tarcia.
c) wibracyjną.
d) okrą\ania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
9. Prawidłowa dieta
a) powinna utrzymywać stałą ilość śliny w jamie ustnej.
b) powinna składać się z węglowodanów.
c) powinna być zmieniana co 5 lat.
d) nie ma nic wspólnego z higieną zębów.
10. Leczenie ortodontyczne obejmuje
a) zało\enie aparatu.
b) borowanie zębów.
c) leczenie objawowe.
d) badania okresowe.
11. Na stan zdrowia nie ma wpływu
a) środowisko.
b) zarobki.
c) wiatr.
d) wykształcenie.
12. Zanik przyzębia występuje u
a) młodych ludzi.
b) starszych ludzi.
c) dzieci w wieku szkolnym.
d) niemowląt.
13. Aspekty wychowania zdrowotnego to
a) uprawianie bardzo nielicznych ćwiczeń fizycznych.
b) spo\ywanie du\ej ilości węglowodanów.
c) identyfikacja z własną płcią.
d) leczenia zębów.
14. Czynnikiem wpływającym na zdrowie jest
a) tylko styl \ycia.
b) tylko środowisko.
c) styl \ycia i środowisko.
d) tylko sposób od\ywiania.
15. Czynnikiem szkodliwym, prowadzącym do zaburzeń narządu \ucia jest
a) płytka nazębna.
b) płyn do płukania i szczoteczka ze sztucznego włosia.
c) szczoteczka z naturalnego włosia i płukanie jamy ustnej.
d) pasta z fluorem.
16. Objawami próchnicy są
a) bóle w klatce piersiowej.
b) zawroty głowy.
c) bóle zębów.
d) krwawienie dziąseł.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
17. Higiena jamy ustnej to
a) mycie.
b) płukanie.
c) mycie, płukanie i nitkowanie.
d) nitkowanie.
18. Promocja zdrowia to proces ułatwiający
a) poprawę zdrowia.
b) lepsze samopoczucie.
c) prawidłową higienę.
d) zmianę środowiska \ycia.
19. Wybór szczoteczki zale\y
a) tylko od wieku.
b) od wieku i higieny.
c) tylko od higieny.
d) od płci.
20. Profilaktyka jest
a) istotna.
b) niepotrzebna.
c) czasami tylko istotna.
d) bardzo często nieistotna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności edukacyjnej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Test 2
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Planowanie i organizowanie
stomatologicznej działalności edukacyjnej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. a,
12. d, 13. d, 14. b, 15. b, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Wskazać zachowanie sprzyjające
1 A P c
zdrowiu
Rozró\nić zachowanie zagra\ające
2 B P d
zdrowiu
3 Zidentyfikować zdrowy styl \ycia A P d
4 Wskazać rolę witaminy A i E C PP a
5 Określić cel profilaktyki C PP d
6 Zidentyfikować poziomy profilaktyki B P c
Rozró\nić cechy profilaktyki
7 B P b
pierwotnej
8 Wskazać cechy profilaktyki wtórnej C PP a
Zatosować metody wdra\ania edukacji
9 C PP c
zdrowotnej
Zidentyfikować cele edukacji
10 B P c
zdrowotnej
Określić sposób realizacji Narodowego
11 B P a
Programu Zdrowia
Zastosować odpowiednią metodę
12 C P d
prowadzenia zajęć
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
13 Scharakteryzować promocję zdrowia A P d
14 Określić rodzaj profilaktyki B P b
15 Określić rodzaj płukania jamy ustnej C PP b
16 Zdefiniować wychowanie fizyczne B P b
Zidentyfikować zanieczyszczenia
17 C PP c
środowiska
Wskazać cechy prawidłowego
18 C PP a
zachowania podczas cią\y
Zidentyfikować choroby osób
19 B P d
starszych
20 Określić cel ochrony środowiska B P c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielenia odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Zachowanie sprzyjające zdrowiu to
a) tylko aktywność fizyczna.
b) tylko racjonalne \ywienie.
c) aktywność fizyczna i racjonalne \ywienie.
d) bieganie.
2. Zachowanie zagra\ające zdrowiu to
a) tylko palenie.
b) bieganie.
c) tylko alkohol.
d) palenie i alkohol.
3. Zdrowy styl \ycia polega na
a) dbałości o higienę.
b) niepaleniu.
c) odpowiedniej aktywności fizycznej.
d) dbałości o higienę, nie paleniu, odpowiedniej aktywności fizycznej.
4. Witaminy A i E mają wpływ na
a) nawil\anie krtani.
b) osteoporozę.
c) menopauzę.
d) choroby reumatyczne.
5. Profilaktyka to
a) eliminowanie czynników ryzyka.
b) chronienie zdrowia.
c) zabieg stomatologiczny.
d) eliminowanie czynników ryzyka, chronienie zdrowia.
6. Ilość poziomów profilaktyki to
a) 1.
b) 2.
c) 3.
d) 4.
7. Profilaktyka pierwotna to działanie
a) najpózniejsze.
b) najwcześniejsze.
c) przed zdarzeniem.
d) tymczasowe.
8. Profilaktyka wtórna dotyczy
a) osób ze zwiększonym ryzykiem choroby.
b) osób ze zmniejszonym ryzykiem choroby.
c) osób zdrowych.
d) osób średnio chorych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
9. Edukacja zdrowotna polega na
a) propagowaniu bezpiecznego palenia papierosów.
b) propagowaniu biegania w przypadku osób z chorobami serca.
c) propagowaniu dbania o zdrowie.
d) propagowaniu zdrowego stylu \ycia podczas wizyt domowych.
10. Edukacja zdrowotna obejmuje
a) pojęcie zdrowia.
b) tylko świadomość zdrowia.
c) świadomość i rozumienie zdrowia.
d) picie alkoholu.
11. Realizacja Narodowego Programu Zdrowia polega m. in. na
a) zwiększeniu aktywności fizycznej społeczeństwa.
b) tworzeniu nowych struktur administracyjnych.
c) zakazie sprzeda\y \ywności wysoko przetworzonej.
d) zakazie u\ywania opakowań, które nie mogą podlegać recyklingowi.
12. Najlepszą metodą prowadzenia zajęć dla dzieci w zakresie edukacji jest m. in.
a) wykład.
b) referat.
c) seminarium.
d) ćwiczenie praktyczne, np. wykonanie pracy plastycznej.
13. Promocja zdrowia to
a) podstawowy elementy chorobotwórczy.
b) dodatkowa aseptyka.
c) poboczna oś polityki zdrowotnej.
d) główna oś polityki zdrowotnej.
14. U\ywanie past z fluorem jest profilaktyką
a) zbiorową.
b) indywidualną.
c) społeczną.
d) profesjonalną.
15. Płukanie jamy ustnej pod ciśnieniem to
a) iryguacja.
b) irygacja.
c) torbulacja.
d) sterylizacja.
16. Wychowanie fizyczne to
a) wychowanie zdrowotne.
b) wychowanie sportowe.
c) wychowanie fizjoterapeutyczne.
d) wychowanie rodzinne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
17. Zanieczyszczenia metalami cię\kimi to zanieczyszczenia
a) węglem.
b) miedzią.
c) ołowiem.
d) wodorem.
18. Kobiety w cią\y nie powinny
a) pić alkoholu i palić papierosów.
b) racjonalnie się od\ywiać.
c) przestrzegać higieny.
d) dbać o zdrowy styl \ycia.
19. Osoby w starszym wieku są bardziej nara\one
a) tylko na alergie.
b) tylko na wypadanie zębów.
c) tylko na brak śliny.
d) na alergie, wypadanie zębów, brak śliny.
20. Ochrona środowiska polega
a) tylko na prawidłowym gospodarowaniu.
b) tylko na prawidłowym kształtowaniu środowiska.
c) na prawidłowym gospodarowaniu i racjonalnym kształtowaniu środowiska.
d) na śmieceniu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności edukacyjnej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
7. LITERATURA
1. Charzyńska-Gula M.: Edukacja zdrowotna rodziny. IMW, Lublin 2002
2. Dembowski J.: Psychologiczne problemy starzenia się człowieka. PZWL, Warszawa-
Poznań 1984
3. Karski J.: Promocja zdrowia. IGNIS, Warszawa 1999
4. Kawczyńska-Butrym Z.: Problemy opieki nad człowiekiem starszym  obszary pomocy
i wsparcia. Praca socjalna. Śląsk, Katowice 1999
5. Sapota A.: Mikrobiologia diagnostyczna. AM w Aodzi 2005
6. www.esculap.pl
7. www.dental.pl
8. www.zdrowie.pl
Literatura metodyczna
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie  śak ,
Warszawa 2003
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33

